--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Demokracie není totalita ani Unie
Zdroj: NN Ročník........: 0004/025 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Demokracie není totalita ani Unie Rozhovor necenzurovaných novin s Vilémem Hoškem

NN: Jaké dojmz si přinášíš jako delegát ze včerejšího ustavujícího sněmu DEU? V. H.: Za poslední 4 rokz jsem bzl cobz host (studemt politologie UNI Mnichov) zhruba na 40 sněmech, sjezdech či kongresech různých stran v demokratických i postkomunistických zemích. Příprava ustavujícího sněmu, který byl zcela v rež ii paní ing. Hormádkové a jejího pobočníkaa důvěrného přítele pana ing. Majzlí ka. Paní Hromádková byla "zvolena" bez protikandidáta předsedkzní stranz, prot ože ona, na rozdíl od všech odstoupivších kandidátů, na to má kromě jiného i č as. Pan Majzlík, přestože kandidoval na místopředsedu stranz,nepředal během vo lby moderování sněmu některému z nekandidujících a tudíž v této záležitosti ne utrálnímu členu přípravného výboru. Při představování sebe a svého programu pr otikandidáta na funkci místopředsedy pana Polcara (viz jeho rozbor programu DU v NN č. 23/1994, str. 32) přerušovala paní Hromádková ustavičně jemu vyhrayen ou sedmiminutovou řeč, i když věděla, že na konci má stejně možnost s kandidát em diskutovat a klást mu otázky.

NN: Jak proběhly a dopadly volby?

V. H.: Paní Hromádková byla "jmenována" až na dva hlasz proti téšř 99,99 % vět šinou, i když jen u vedlejšího stolu hlasovali proti ní čtyři delegáti. Já, pr otože jsem zvyklý ze států demokratické Evropy zúčastňovat se voleb a ne uvede ní na trůn, jsem si volební lístek nechal, abych ho mohl jednou věnovat jisté paní, která bude sedět na sněmu jedné stranz po pravici pana Bohdana D. Samotn á volba místopředsedy proběhla z demokratického hlediska normálně s výsledkem asi 3:1 ve prospěch pana Majzlíka, což muselo paní Hromádkovou osobně potěšit. NN: Co bylo na sněmu zajímavé?

V. H.: Sněm bzl v podstatě celý zajímavý, avšak nejzajímavější byly naprosto t otalitní prvky, které ho ovládly.

NN: Co tím konkrétně míníš?

V. H.: Vedení sněmu nedokázalo zaručit demokratický průběh sněmu. Nebyla vyhra zena třecetisekundová možnost pro delegáty podat své návrhy. V případech, kter é byly umožněny, ale předsednictvu sněmu se pronesené názory nezdály být vhodn é, bylo delegátovi okamžitě odejmuto slovo, aniž vyčerpal limit třiceti sekund . Nejhorší na celém sněmu bylo to, že vše podstatné bylo rozhodnuto předem. Pa ní předsedkyně Hromádková prohlásila, že z časových důvodů není možné podávat pozměňovací návrhy ani diskutovat a tudíž musí být stanovy i program odhlasová ny tak, jak jsou předloženy. Jelikož tímto způsobem nenastanou žádné změny, uš etří si po sněmu cestu na ministerstvo měnit tam podanou předlohu. Potom se ov šem půl hodiny diskutovalo o tom, zda ten tucet studentů, co jsou členz DEU, b ude platit členské příspěvky ve výši 50 Kč nebo 100 Kč. Pro všechnz tz, co se dostavili na sněm např. z Ostravska atp., se tato předvečerní univerzita demok racie dozajista vyplatila.

NN: Proč mzslíš, že tomu tak v DEU je?

V. H.: Protože jeden pan vydavatel vytvořil za své peníze na průmyslovém zákla dě politickou šachovnici a hodlá z povzdálí rozhodovat o každém tahu figurek, aniž by řadoví členové dostali šanci.

NN: Myslíš tím Josefa Kudláčka, jehož dosavadní práce si vážíme? V. H.: Nevím jestli právě on je tou rozhodující osobou v pozadí. Velice mě udi vuje, že někdo, kdo v životě poznal západní demokracie, toto dění finančně pod poruje, aniž by se zajímal o demokratickou strukturu strany.

NN: V čem konkrétně struktura DEU není demokratická? V. H.: Například podle schválených stanov delegáti sněmu nejsou navrhováni ost atními členy základní organizace a demokraticky voleni, nýbrž jmenováni předse dou místní organizace, jehož program musí plnit a až potom jsou schvalováni čl eny základní organizace. Pan Kudláček mě na sněmutaky učil česky. Sdělil mně, že na rozdíl od němčiny má v češtině výraz volba a schvalování tentýž význam.. . Po tomto poučení už situaci v DU začínám chápat. Taktéž ve stanovách neexist uje mechanismus, jež by zaručoval, že při odstoupení y funkce nebo po roce čin nosti musí každý funkcionář podat zprávu o své vykonané práci těm, jež mu dali důvěru, jak je to běžné v civilizovaných zemích. Stanovy DEU vůbec obsahují j en asi třetinu toho, co stanovy každé normální stranz v západních demokraciích .

NN: Myslíš, že má DEU v nadcházejících volbách šanci? V. H.: Pokud se ti slušní lidé, lterých je v DEU na místních úrovních dost, ne nechají ovlivnit finančními tlaky ultracentralistů politbyra z Rašínovy ulice, ale poctivou prací přesvědčí politikou zklamané občany, potom ano. Bude to al e fuška.

NN: Vidím, že jsi tím, co se na sněmu odehrálo, zklamán, co hodláš dělat dál? V. H.: Pomáhat i nadále těm, jež mě na sněm jednohlasně delegovali, tedy DEU B rno. Doufám, že mně prominou, že jsem na sněmu ukončil své členství, ještě než byla strana ustavena. Pokud bych měl být někdy v životě ještě členem nějaké s trany, tak jen skutečně demokratické.