--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Ako ŠtB z Lubora Guniša vyrobila svojho spolupracovníka
Zdroj: NN Ročník........: 0004/025 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

AKO ŠtB Z ĽUBORA GUNIŠA PODVODOM VYROBILA SVOJHO SPOLUPRACOVNÍKA

Pán Ľubor Guniš, bývalý prednosta Okresného úradu v Považskej Bystrici figuruj e v zonamoch NN ako agent, ev. č. 19888, s krycím menom DUDA. Na rozdiel od in ých, ktorí žalovali, alebo žalujú naše noviny v súdnych sporoch na ochranu oso bnosti, pán GUNIŠ AKO JEDINÝ ZAŽALOVAL BÝVALÉHO PRÍSLUŠNÍKA ŠtB, ktorý ho do t ejto kategórie zaevidoval. Po dvoch rokoch úporného boja o svoju česť, sa mu d ostalo zaslúženej satisfakcie. Krajský súd v Banskej Bystrici rozhodol 16. dec embra 1993 V JEHO PROSPECH a bývalého eštebáka JUDr. Dušana MICHNU z Banskej B ystrice USVEDČIL, že pána Guniša zaevidoval ako agenta ŠtB BEZ JEHO VEDOMIA A S PORUŠENÍM ZÁKONNÝCH NORIEM.

Čo tomu predchádzalo (podnadpis)

V júni 1989 spolu s pánom Vincentom Kvaššayom chodia medzi ľudí a získavajú po dpisy pod petíciu - Niekoľko viet. S podpisovými hárkami odchádza potom do Pra hy a odovzdáva ich Alexandrovi Vondrovi.

Dňa 21. 7. 1989 sa spolu s Tiborom Novotkom a ďalšími aktérmi podieľal na spom ienkovom akte pri 109. výročí narodenia Milana Rastislava ŠTEFÁNIKA v Predmier i, pri jeho soche. Na tomto akte boli vtedy prítomní aj známi slovenskí diside nti Hana PONICKÁ a Ján ČARNOGURSKÝ.

A tu mi napadá, PREČO SA TOHOTO AKTU VTEDY NEZÚČASTNILI DNEŠNÍ TZV. NAJSLOVENS KEJŠÍ SLOVÁCI TYPU MEČIARA, PROKEŠA, SLOTU, ANDELA A SPOLU S NIMI DNEŠNÉ NOVIN ÁRSKE TLČHUBY Z TÝŽDENNÍKA ZMENA? Ozaj, v akej nore ste boli vtedy tak dobre z akonšpirovaní?

Okresné noviny OBZOR a GOTTWALDOVEC ohodnotili ich opozičnú činnosť v článku p od nadpisom - AKÉ SÚ ICH SKUTOČNÉ CIELE? Mimo iného sa tu píše: "V okrese nele gálne pôsobí opozičná skupinka Hnutia za občiansku slobodu. Organizuje účasť s vojich členov na nelegálnych demonštráciach a podpisových akciach (napr. za pr epustenie Václava Havla). Zorganizovala tiež nelegálny "pietny akt" pri soche M. R. Štefánika v Predmieri, na ktorom sa zúčastnili aj predstavitelia hnutia z Bratislavy Ján Čarnogurský a Hana Ponická.

Kto tvorí túto skupinku? V jej čele stojí 25 ročný Tibor Novotka, ktorý pracuj e ako majster v Považských strojárňach. O tom, kto to je, svedčí pár nasledovn ých faktov: Už ako žiak Stredného odborného učilišťa strojárskeho ZŤS Dubnica sa snažil nelegálne opustiť vlasť a emigrovať do Rakúska, za čo bol odsúdený n a podmienečný trest odňatia slobody. Opätovne bol TRESTNE STÍHANÝ ZA ZNEVAŽOVA NIE ZÁSTAVY ZSSR.

Ďalšími aktívnymi prívržencami sú Ing. Ľubor GUNIŠ, 37-ročný ekonóm Prefy Bytč a, bytom v Považskej Bystrici, Erika FRIČOVÁ, 18-ročná brigádnička v Považskýc h strojárňach, Ivan KACZMAR, doposiaľ trikrát súdne trestaný, 22-ročný robotní k Stavoindustrie v Považskej Bystrici, Jozef BLAHOVSKÝ, 18-ročný robotník Pova žských strojární, Vladimír NOVOSZÁDEK, 18-ročný učeň SOU v Považskej Bystrici, Peter JARINA, súdne trestaný, bývalý pracovník Považských strojární. Medzi se ba získali tiež mladistvých, dokonca maloletých".

Takýmto spôsobom KOMUNISTICKÍ PRISLUHOVAČI Z TÝŽDENNÍKOV OBZOR A GOTTWALDOVEC písali o ľuďoch, ktorí mali iný názor. Ďalej ich obvinili z otvorenej konfront ácie voči socialistickému zriadeniu a z teroristických akcií. Samozrejme, že č lánok bol bez podpisu.

Záujem ŠtB o Ľ. Guniša (podnadpis)

Príslušníci ŠtB ho 15. 8. 1989 navštevujú na pracovisku a žiadajú od neho vysv etlenie, ohľadom jeho účasti pri 109 - výročí narodenia M. R. Štefánika pri je ho soche v Predmieri. O pár dní dostáva dopis od pani Ponickej, v ktorom mu vy svetľuje, že 14. 8. 1989 sedem príslušníkov ŠtB u nej vykonalo domovú prehliad ku, zobrali jej notes, kde mimo iného mala napísanú aj jeho adresu. Príslušník ŠtB v Banskej Bystrici JUDr. Dušan MICHNA ho niekoľkokrát navštevuj e, no pán Guniš odmieta s ním komunikovať. Protistrana na oplátku sa snaží per zekuovať nielen jeho, ale aj manželku.

Prichádza november 1989 (podnadpis)

Od 27. 11. 1989 pôsobí ako predseda OKC VPN v Považskej Bystrici a v apríli 19 90 bol oficiálne do tejto funcie zvolený.

V júni 1990 vtedajšiemu tajomníkovi ONV v Považskej Bystrici JUDr. KANIAKOVI a nonymný telefonát oznamuje, že Ľ. Guniš je spolupracovníkom ŠtB. V tom čase už menovaný pracuje ako predseda VĽK pri ONV v Považskej Bystrici. V decembri 19 90 vyhral konkurz na prednostu Okresného úradu v Považskej Bystrici a od 1. 1. 1991 nastúpil do tejto funkcie.

V októbri 1991 mu anonym telefonicky oznamuje, že vie o jeho spolupráci s ŠtB. Na dotaz pána Guniša, aby sa mu predstavil, neznámy hovorca položil telefón. Piateho novembra 1991, keď lustrovali poslancov a prednostov, sa neoficiálne d ozvedel, že je POZITÍVNE LUSTROVANÝ.

Vedúci Úradu vlády SR JUDr. Jozef OLAH mu 9. marca 1992 posiela dopis, v ktoro m sa mimo iného píše: "V prílohe Vám preto zasielam v zalepenej obálke osvedče nie podľa ş 4 zák. č. 451/1991 Zb. Originál (fotokópiu) osvedčenia žiadam zasl ať na Úrad vlády SR v lehote do 30 dní spolu s Vami podpísanou doručenkou, na ktorej je potrebné uviesť dátum prevzatia osvedčenia. Originál obratom vrátime .

V prípade pozitívneho nálezu bude nutné ďalej postupovať spôsobom v zákone sta noveným".

Po oficiálnom zistení, že je pozitívne lustrovaný, posiela 30. 4. 1992 dopis v tedajšiemu predsedovi vlády JUDr. Jánovi Čarnogurskému, v ktorom mu píše: "Vzh ľadom k tomu, že som na základe osvedčenia FMV evidovaný ako osoba uvedená v ş 2, odstavec 1, písmeno b/ zákona č. 451/1991 Zb. - po konzultácii s vedúcim Ú radu vlády SR JUDr. Jozefom Olahom NAVRHUJEM SVOJE ODSTÚPENIE Z FUNKCIE PREDNO STU OKRESNÉHO ÚRADU K 30. 6. 1992.

Rád by som ešte poznamenal, že OBVINENIE Z TAJNEJ SPOLUPRÁCE S ŠtB NAPROSTO OD MIETAM, ČO VŠAK NEMIENIM RIEŠIŤ SPOCHYBŇOVANÍM ZÁKONA Č. 451/91 Zb., ALE SÚDNO U CESTOU".

Dňa 28. mája 1992 posiela predseda vlády Ján Čarnogurský pánu Gunišovi dopis v tomto znení: "V súlade s ustanovením paragrafu 14 zákona Federálneho zhromažd enia Českej a Slovenskej Federatívnej republiky číslo 451/91 Zb., KTORÝM SA US TANOVUJÚ NIEKTORÉ ĎALŠIE PREDPOKLADY NA VÝKON NIEKTORÝCH FUNKCIÍ V ŠTÁTNYCH OR GÁNOCH A ORGANIZÁCIACH Českej a Slovenskej Federatívnej republiky, Českej repu bliky a Slovenskej republiky Vás vláda Slovenskej republiky uznesením číslo 45 5 z 26. mája 1992 ODVOLÁVA z funkcie prednostu Okresného úradu v Považskej Bys trici dňom 31. mája 1992".

Ako si Ján Čarnogurský ctí morálku a zákon (podnadpis) Ak si niekdo myslí, že vláda Jána Čarnogurského postupovala voči všetkým takto pozitívne lustrovaným, na ktorých sa dotyčný zákon vzťahoval, tak bol na VEĽK OM OMYLE.

V tom období bol napr. prednostom Okresného úradu v Trnave ARPÁD MATEJKA, v NN evidovaný ako AGENT ŠtB, ev. č. 28071 a 807108, kr. mená MATEJ. Toho času tát o figúrka pôsobí ako poslanec v NR SR za HZDS, kde u komunisticko-eštebáckeho prisluhovača Mečiara má pevné miesto. Raritou u tohoto poslanca je, že sa mu č asto SNÍVA O CIKAJÚCICH TRPASLÍKOCH, ktorí možno pôsobia ako jeho riadiace org ány.

Ďalší pozitívne lustrovaný, u ktorého vláda Jána Čarnogurského porušila zákon, bol JEHO BRAT IVAN ČARNOGURSKÝ, V TOM ČASE PODPREDSEDA SNR, v NN evidovaný ak o AGENT ŠtB, ev. č. 20275, kr. meno INŽINIER.

Taktiež v tomto období pôsobili a pôsobia v NR SR ďalší evidovaní spolupracovn íci ŠtB:

DOBOS Ladislav, MKDH, 281030 16631 LACO dôverník ŠtB DUDÁŠ Andrej, SDĽ, 270949 15470 REDAKTOR dôverník ŠtB

HUDEC Ivan, SDĽ, 100747 21612 IVAN dôverník ŠtB KVIETIK Štefan, SNS, 100534 13902 HARMÓNIA DPB ŠtB

SUROVÝ Ivor, HZDS, 010447 13930 MLADOĽUDÁK dôverník ŠtB Pevne verím, že za tieto, a podobné lapsusy bude Ján Čarnogurský trvalo zapísa ný v dejinách novovzniknutej ponovembrovej SLOVENSKEJ KOMUNISTICKO-EŠTEBÁCKEJ REPUBLIKY a spolu s Mečiarom budú predvojom tejto histórie.

Ľubor Guniš žaluje konkrétneho eštebáka (podnadpis) Návrh na ochranu osobnosti posiela pán Guniš Krajskému súdu v Banskej Bystrici 30. 4. 1992. Na rozdiel od iných evidovaných spolupracovníkov ŠtB v Necenzuro vaných novinách NEŽALUJE TIETO NOVINY, ALE KONKRÉTNEHO PRÍSLUŠNÍKA ŠtB. Neskôr svoju žalobu rozšíril ešte na Ministerstvo vnútra SR. Prvé pojednávanie sa konalo 16. 7. 1992, druhé bolo 15. 12. 1992, tretie 17. 8. 1993 a štvté 16 . 12. 1993. Na poslednom pojednávaní vyniesli rozsudok v PROSPECH pána Guniša, no doručený mu bol až po ŠTYROCH MESIACOCH!!

Usvedčil eštebáka z klamstva (podnadpis)

Obvinený príslušník ŠtB JUDr. Dušan MICHNA na súde tvrdil, ako vraj pán Guniš vedome súhlasil so spoluprácou, že s ním vykonal osem osobných konšpiratívnych stykov, ktorým sa menovaný nebránil. Ďalej tvrdil, že pri vykonaní viazacieho aktu bol prítomný náčelník oddelenia. Potom je ale paradoxné, prečo tento nev ystúpil pred súdom ako SVEDOK?

Pán Guniš vyvrátil tieto tvrdenia konkrétnymi argumentami a vyjadril počudovan ie, prečo JUDr. Michna považoval svoje neohlásené návštevy na jeho pracovisku ako konšpiratívne stretnutia a pritom o nich taktiež vedelo celé vedenie závod u. Pri každej návšteve JUDr. Michnu na pracovisku pána Guniša mu tento tvrdil, že vyšetruje trestný čin teroru a naznačoval mu, že pre ŠtB NIE JE problém ta kúto žalobu na neho vyrobiť.

To, že osoba pána Guniša bola zaevidovaná len kvôli splneniu plánu v rámci akt ivít ŠtB, svedčí aj nasledujúca skutočnosť. V registri bolo zaznamenané, že ak o KTS BOL ZAEVIDOVANÝ 17. 9. 1989 A AKO AGENT 30. 10. 1989. Na súde ale pán Gu niš preukázal, že 30. 10. 1989 sa viazacieho aktu nemohol zúčastniť, lebo v to m čase bol práceneschopný, bol v Považskej Bystrici a nie v Žiline, alebo v Ba nskej Bystrici. No a najväčší šok pre neho bol, keď žiadal k nahliadnutiu do s vojho zväzku, no ako v registri zistil, bola tam poznámka, že zväzok bol ZNIČE NÝ, NO NEBOL TAM ANI DÁTUM ZNIČENIA, ANI PODPIS, ktorý v takýchto prípadoch ta m vždy musí byť. Komentár je tu myslím zbytočný.

Rozsudok v MENE REPUBLIKY (podnadpis)

Na základe všetkých týchto vykonaných dôkazov samosudca Krajského súdu v Bansk ej Bystrici JUDr. Miroslav JAMRICH rozhodol: ŽE ĽUBOR GUNIŠ NEBOL VEDOMÝM SPOL UPRACOVNÍKOM ŠtB.

Dodatok: Tento príbeh dávam do pozornosti všetkým zaevidovaným spolupracovníko m ŠtB, o ktorých píše vo svojej knihe Zdena Salivarová. Kladiem im niekoľko ot ázok - PREČO STE DOTERAZ NEŽALOVALI KONKRÉTNYCH PRÍSLUŠNÍKOV ŠtB, KTORÍ VÁS ZA EVIDOVALI AKO SPOLUPRACOVNÍKOV? PREČO MIESTO ŽALOBY NA NAŠE NOVINY NEPOSTUPUJE TE TAK, AKO PÁN ĽUBOR GUNIŠ? NEBOJÍTE SA NÁHODOU PRAVDY VO VÁŠ NEPROSPECH? Vladimír PAVLÍK