--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Sígl Miroslav
Název: 19ti novinářum správní rady nevadí prohospodařené miliony
Zdroj: NN Ročník........: 0004/025 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

19 novinářům správní rady nevadí prohospodařené milióny Důvěra - za jakou cenu?

Za zavřenými dveřmi se v úterý 31. května konalo přerušené jednání správní rad y Syndikátu novinářů České republiky. Marně se domáhali svého vstupu ostatní n ovináři, které syndik Rudolf Zeman z jednací místnosti v Pařížské 9, Praha 1, vykázal. Jednání se týkalo petice skupiny novinářů a publicistů, požadující sv olání mimořádné valné hromady tohoto našeho jediného novinářského sdružení, je hož členy je v současné době kolem 3 200 novinářů. Pro správu svého majetku v hodnotě několika desítek miliónů korun byla svého času založena a.s. Českomora vský novinář. Zahrnuje především zámek Roztěž u Kutné Hory a rekreační objekt Mlýn na Kratochvíli (Trhové Sviny).

Vzhledem k tomu, že se vyskytly zcela mimořádné události v této naší novinářsk é organizaci (neplacení daní, neodvádění nájemného, vybíraného v objektu Paříž ská 9, následné udělení a nezaplacení pokuty, a konečně obestavěný běžný účet u Komerční banky, sankce ministerstva financí ČR a Finančního úřadu Praha 1), o nichž se rozepsaly sdělovací prostředky koncem dubna a začátkem května t.r., požadovala skupina novinářů a publicistů svolání mimořádné valné hromady (NN číslo 23/1994).

Z přítomných 28 členů správní rady (původně byla 60členná, dnes čítá pouze 53 členů) většina v počtu 19 členů rozhodla, že mimořádná valná hromada není nutn á, a naopak projevila i nadále důvěru současnému vedení Syndikátu. Nelze přito m zapomínat na skutečnost, že správní radu volilo v roce 1992 pouze 4,5 tehdej ších členů. To vše je demokratické, volili ti, co přišli a z těch rozhodla nad poloviční většina. Stačí 19 novinářů k tomu, aby dále ovládali naši jedinou no vinářskou organizaci ti, kteří ji přivedli k úpadku.

Sám odstupující první zástupce syndika dr. Vlado Kašpar, přední český novinář, zastupující SN ČR v Mezinárodní federaci novinářů se sídlem v Bruselu, ve své m abdikačním listu napsal: "... ještě nikdy nebyla prestiž Syndikátu tak nízko jako dnes.... Z 10 miliónů korun, které byly postupně vloženy z peněz Syndiká tu do a.s. Českomoravský novinář, zůstávají reálně jen asi tři (z toho dva mil ióny v akciích rádia Golem). K tomu všemu přistupují známé problémy - dům v Pa řížské ulici v Praze 1 a daňová kauza ..." V závěru svého dopisu, adresovaného z nemocnice právě tomuto důležitému jednání správní rady, píše: "Domnívám se, že by bylo správné a slušné, aby také další členové vedení Syndikátu nabídli správní radě svou abdikaci..."

Nestalo se - ba naopak na základě doporučení jednoho z členů vedení SN ČR, pře dsedy představenstva a.s. Českomoravský novinář ing. Miroslava Jelínka (redakt ora Hospodářských novin) - se hlasovalo o důvěře. Získali ji: Rudolf Zeman, sy ndik, ing. Miroslav Jelínek, Pavel Krása, novinář-důchodce, Vladimír Chrastina , volný novinář, Miluše Tikalová z Českého rozhlasu a Jindřich Beránek, novope čený šéfredaktor Práva lidu. Z tohoto gremia odstoupili zmíněný dr. Vlado Kašp ar a Milan Macho, redaktor Mladé fronty Dnes. Ze správní rady pak abdikovaly n ovinářka Jiřina Krčková a Jana Lorencová, redaktorka Denního Telegrafu. Okleštěné vedení čeká nyní hlavní úkol: vymanit se z nepříjemných situací a př ivést naši novinářskou organizaci k řádné valné hromadě, která se má sejít v k větnu příštího roku. Nelze předvídat, jak budou vypadat účty, které bude muset skládat... Miroslav Sígl

bývalý šéfredaktor

Mediažurnálu