--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Špinavé peniaze
Zdroj: NN Ročník........: 0004/027 Str.: 002
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

ŠPINAVÉ PENIAZE 1. časť

Tieto riadky venujem Václavovi KLAUSOVI, bývalému socialistickému ekonómovi, k torý v časoch minulých nenávidel dravý ekonomický americký model. Po novembri 1989 využil svoje vedomosti a obohatil našu a svetovú ekonomiku o niekoľko teó rii a praktík, ako sú napr. NEPOZNÁM ŠPINAVÉ PENIAZE, VZNIK KOMUNISTICKÉHO KAP ITALIZMU, všetko je veľké nedorozumenie, čo sa nezlučuje s mojím ekonomickým m yslením atď.

Nedávno sa mi podarilo zohnať veľmi zaujímavú knihu, ktorej názov je: AKO SA P ERÚ ŠPINAVÉ PENIAZE. Autorom je americký špecialista a konzultant BSA (Bank Se crecy Act) Robert E. POWIS, v ktorej rozoberá boj proti praniu špinavých peňaz í. Ako podtajomník pre BSA na ministerstve financií USA v rokoch 1981 až 1984 hral kľúčovú úlohu pri vyšetrovaní a odhaľovaní najrozsiahlejších akcií zamera ných na PRANIE ŠPINAVÝCH PEŇAZÍ. Jeho veľmi presné informácie o jednotlivých p rípadoch pochádzajú z doslova stoviek hodín strávených pri vypočúvaní osôb, ob vinených z týchto machinácii, ako aj z porád s právnikmi a sudcami. Behom tejto doby koordinoval celé vyšetrovanie nezákonných machinácii a bol zo dpovedný ZA VŠETKU ADMINISTRATÍVU spojenú s Bank Secrecy Act. Bol 27 rokov čle nom US. Secret Service (Tajná služba USA). Keď v roku 1984 odchádzal z ministe rstva financií, bol zástupcom riaditeľa pre vyšetrovanie a riadil kompletne ce lé vyšetrovanie Secret Service.

Od roku 1984 je predsedom INTERPASS Ltd., organizácie zameranej na poradenstvo a vyšetrovanie, s pobočkami v New Yorku a Washingtonu. Za dobu svojho pôsoben ia v tejto organizácii poskytol mnoho informácii veľkému množstvu peňažných ús tavov, ohľadom obrany proti praniu špinavých peňazí

Ako sa definujú špinavé peniaze (podnadpis) Pranie špinavých peňazí definujeme ako pranie peňazí, POCHÁDZAJÚCICH Z NEZÁKON NEJ ČINNOSTI, zatajením totožnosti súkromných osôb, ktoré obdržali peniaze, zá roveň s prevodom časti do aktív, ABY BOL VYTVORENÝ DOJEM, že čiastka pochádza z legálnych zdrojov. Jednoduchšia definícia by bola - VYUŽÍVANIE NELEGÁLNÝCH P EŇAZÍ ZA ÚČELOM ICH LEGALIZÁCIE.

Aj keď sa machinácie tohoto druhu prevádzali už ďalšiu dobu, až v roku 197O vo šiel v USA do platnosti tzv. Bank Secrecy Act (BSA) - Zákon o bankových transa kciách. Tento zákon ustanovil rad požiadavok na REGISTRÁCIU BANKOVÝCH TRANSAKC IÍ, aby sa tak dalo v prípade potreby ľahko vystopovať pranie nelegálnych peňa zí, a spriehľadnil sa systém prevodov na zámorské bankové účty. Teórie tohoto zákona sú v tom, že neobvyklá transakcia hotovosti v domácich bankách, alebo z ásielka peňazí do USA môže byť spojená s nezákonnou činnosťou. Bank Secrecy Act obsahuje päť ustanovení, ktorými sa snaží zabrániť praniu špi navých peňazí:

1. Banky a ostatné peňažné ústavy sú povinné nahlásiť každú transakciu v hotov osti nad 10 000 dolárov prevádzanú jednou osobou, v ten samý pracovný deň. Spr áva musí byť vyhotovená na formulári č. 4789 - Správa o hotovostnej transakcii (CTR) a poslaná do IRS - Internal Revenue Service (daňový úrad). Výnimky sa v zťahujú na transakcie prevádzané medzi domácimi bankami, vládnymi inštitúciami a bankami obchodujúcimi s maloobchodnými organizáciami.

2. Osoby prevážajúce, lebo zasielajúce hotovosť, či iné platobné prostriedky v hodnote nad 10 000 dolárov do, či z USA musia vyplniť colné prehlásenie. Sprá va musí byť vyhotovená na colnom formulári č. 4780 - Správa o medzinárodnej tr ansakcii v hotovosti, alebo prostredníctvom iných platobných prostriedkov (CMI R). Výnimky sa vzťahujú na banky.

3. Občania USA a cudzinci, trvalo žijúci v USA, musia vyplniť formulár č. 90-2 2-1 - Správa o vlastníctve zahraničného konta (FBAR) a zaslať túto správu do I RS, a to v prípade, že sú vlastníkmi konta, ktoré behom jedného roku dosiahlo zostatku viac, ako 10 000 dolárov.

4. Ministerstvo financií je povinné zhromažďovať a triediť informácie získané z troch vyše uvedených správ. Na ich základe potom môže sledovať neobvyklé vnú troštátne a medzinárodné finančné transakcie a IDENTIFIKOVAŤ TAK OSOBY PREVÁDZ AJÚCE PRANIE ŠPINAVÝCH PEŇAZÍ a obchodníkov s drogami.

5. Záznamy musia byť vedené o celej škále finančných transakcií prevádzaných b ankami a inými peňažnými inštitúciami. Väčšina požadovaných záznamov nevyžaduj e špeciálne informácie. Dôvodom ich registrácie je nutnosť zriadenia základnýc h podkladov pre daňových úradníkov a federálnych kontrolórov, ABY BOLO MOŽNÉ Z ABRÁNIŤ DAŇOVÝM PODVODOM.

Vyskytli sa však určité okolnosti, ktoré zbrzdili a niekedy znížili účinnosť B SA. Bankéri odmietli zákon ako protiústavný a celá záležitosť bola rozhodnutá až v roku 1974, kedy Najvyšší súd USA potvrdil, že ustanovenie BSA neodporuje Štvrtému článku Ústavy USA, ako pôvodne namietali predstavitelia bank. Ako reakcie na toto rozhodnutie nasledovalo obdobie, kedy banky a peňažné inšt itúcie príliš nerešpektovali nariadenie zákona. Toto obdobie trvalo v rozmedzí rokov 1974 až 1984.

Nárast užívania drog v druhej polovici 70 rokov ZVÝŠIL POČET PRÍPADOV PRANIA Š PINAVÝCH PEŇAZÍ, čo malo za následok zvýšený nátlak na banky, aby rešpektovali ustanovenia BSA. Federal Reserve Bank (Federálna rezervná banka USA) realizov ala v roku 1979 prieskum, ktorý preukázal v bankách sídliacich na Floride preb ytok vo výške 4,3 miliardy dolárov v hotovosti, a to v dobe, kedy ostatné bank y v USA vykazovali deficit.

Logický záver tohoto prieskumu bol - PREBYTOK NA FLORIDE POCHÁDZA Z OBCHODU S DROGAMI. Ministerstvo financií okamžite preštudovalo všetky správy CTR z Miami a zistilo, že približne 350 miliónov dolárov bolo prevedené na zhruba 30 fire mných a súkromných účtov. Ministerstvo financií požiadalo Ministerstvo spravod livosti o spoluprácu pri vyšetrovaní tohoto prípadu.

Vyšetrovanie, známe ako operácia GREENBACK, začalo v Miami v roku 1980. Členmi vyšetrovacieho týmu boli colní a daňoví úradníci spolu s pracovníkmi minister stva spravodlivosti. Mali za úlohu vyšetriť neobvyklé vklady v hotovosti v obl asti južnej Floridy, zistiť, či bolo dodržiavané ustanovenie BSA, a prešetriť možný pôvod v obchode s drogami.

Operácia Greenback slávila veľký úspech. DOKÁZALA, ŽE SA JEDNALO O PRANIE ŠPIN AVÝCH PEŇAZÍ, POCHÁDZAJÚCICH SKUTOČNE Z OBCHODU S DROGAMI. Na základe tohoto v yšetrovania bol odsúdený nemalý počet osôb, zabývajúcich sa týmito machináciam i.

Vyšetrovanie vedené na konci 70. rokov proti osobám, zabývajúcim sa praním špi navých peňazí, odhalilo niekoľko nedostatkov v pôvodnom ustanovení BSA, a tak bolo UZÁKONENÉ NIEKOĽKO DODATKOV A OPRÁV. V roku 198O bolo ustanovenie zákona zmenené tak, aby sa zabránilo vyjímaniu nebankových organizácii a zahraničných bank z povinnosti zasielať správy vzťahujúce sa k Bank Secrecy ACT. Ďalšie dodatky uzákoňovali PRÍSNEJŠIU IDENTIFIKÁCIU PRE SÚKROMNÉ OSOBY, USKUTO ČŇUJÚCE ROZSIAHLE PREVODY V HOTOVOSTI, a prísnejšie vymedzenie bankových účtov nepodliehajúcich povinnosti predkladať správy o transakciách v hotovosti. V roku 1984 bol uzákonený dodatok podstatne zvyšujúci postihy za nedodržovanie zákona. Väčšina priestupkov proti zákonu bola zo štatútu prečinu (maximálna s adzba 1 rok), ZVÝŠENÁ NA ZLOČIN (maximálna sadzba 5 rokov). Internal Revenue C ode (súbor daňových predpisov) bol upravený Zákonom o daňovej reforme (Tax Ref orm Act 1984).

Podľa tohoto zákona podlieha povinnosti vyplniť formulár č. 8300 a poslať ho n a daňový úrad každý podnikateľ, ktorý obdržal VIAC AKO 10 000 USD V HOTOVOSTI BEHOM JEDNEJ, ALEBO VIAC SPOLU SÚVISIACÍCH TRANSAKCIÁCH. VŠETKY TIETO INFORMÁC IE SÚ ZASIELANÉ NA MINISTERSTVO FINANCIÍ, KDE SÚ EVIDOVANÉ SPOLU S ĎALŠÍMI DOK UMENTAMI VZŤAHUJÚCIMI SA K BANK SECRECY ACT.

Najvýznamnejším zákonom, prijatým na obranu proti praniu špinavých peňazí, bol Money Laundering Control Act - 1986 (Zákon o potieraní praní peňazí), ktorý u stanovil federálnych úradníkov a vyšetrovateľov zabývajúcich sa bojom s touto už veľmi rozšírenou nezákonnou činnosťou. PRANIE ŠPINAVÝCH PEŇAZÍ BOLO DEKLARO VANÉ AKO ŤAŽKÝ ZLOČIN a zákon tiež obsahoval dodatky k Bank Secrecy Act: 1. VYHÝBANIE SA POVINNOSTIAM DEKLARÁCIE VYPLÝVAJÚCE Z BSA JE ŤAŽKÝM ZLOČINOM. 2. Banky sú povinné prešetriť všetky účty, ktoré v minulosti nepodliehali povi nnosti deklarácie tak, že si od majiteľov kont vyžiadajú Rozhodnutie o vyňatí z povinnosti.

3. Postihy za porušenie zákona boli ďalej zvýšené: OSOBA, KTORÁ SA DOPUSTÍ VED OMÉHO PORUŠENIA ZÁKONA DOSTANE AŽ DESAŤ ROKOV VÄZENIA.

Jedným z ďalších článkov zákona bol dodatok k Right to Financial Privacy Act ( Právo na nezverejňovanie finančnej situácie), ktorý UMOŽNIL BANKÁM NAHLÁSIŤ PO DOZRIVÉ TRANSAKCIE ŠTÁTNYM ORGÁNOM, A PRI TOMTO BY SA NEVYSTAVOVALI NEBEZPEČIU , ŽE BUDÚ ŽALOVANÉ ZA PORUŠENIE ZÁKONA.

Ďalšie dodatky k BSA z roku 1988 boli v roku 1990 doplnené prevádzajúcimi pred pismi o protokolovaní, podľa ktorých je každý peňažný ústav povinný zaprotokol ovať všetky nákupy hotovosti prostredníctvom ostatných platobných prostriedkov vo výške medzi 3 000 a 10 000 dolárov. Ostatnými platebnými prostriedkami sa rozumie: pokladničné šeky, bankové šeky, cestovné šeky a prevody valut. Pokračovanie v budúcom čísle

Z knihy Roberta E. Powisa vyberá: Vladimír PAVLÍK

Dodatok: Ako ste sa mali, vážení čitatelia, možnosť presvedčiť už z prvej čast i niektorých konkrétnych ukážok tejto knihy, hlavne o ochrane ekonomiky, pokia ľ by v bývalej ČSFR, ČR a SR boli skutočne demokratické zákony, ktoré by mali chrániť vlastný štát a jeho občanov, tak ponovembroví politicko - ekonomickí z ločinci by už dávno sedeli vo väzení. Pokiaľ by niekto nevedel, aká je ich pro fesia, tak pripomínam - PREDSTAVITELIA PONOVEMBROVÝCH VLÁD A PARLAMENTOV. Je treba povedať jasne, zrozumiteľne a na rovinu: Vláda, ktorá pripraví také z ákony, ktoré umožňujú páchať zločiny voči vlastnému štátu a jeho občanom - JE VLÁDA ZLOČINECKÁ.

Parlament, ktorý takéto zákony schváli - JE PARLAMENT ZLOČINECKÝ. Medzi zločin cov nerátam tých, ktorí sa na takýchto zákonoch nepodielali a tých poslancov, ktorí takéto zákony nepodporili.

Vladimír PAVLÍK