--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vojtěch Cyril
Název: Mata Hari dnes a kapitáni Ledouxové k aférám loňského léta
Zdroj: NN Ročník........: 0004/027 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

MATA HARI DNES A KAPITÁNI LEDOUXOVÉ K AFÉRÁM LOŇSKÉHO LÉTA Levicový deník Mladá fronta /Dnes/ původně vlastnil bývalý ÚV SSM. Nedávn á odhalení objasnila jeho úlohu a strategický záměr v rozpoutání kampaně proti generálnímu prokurátorovi České republiky JUDr. Jiřímu Šetinovi. Nepřímo tak připoměla způsoby nakládání s tímto majetkem, jehož byl deník součástí. Na to, čemu, komu a jak tento lidu zcizený majetek-list slouží.

Neodůvodněná skandalizace generálního prokurátora skrze jeho osobu mířila na Křesťanskodemokratickou stranu, která pana Šetinu do funkce navrhla. Vývoj ukázal, že hlavním cílem útoku byla zejména komunistům a liberálům všech odst ínů nepohodlná osobnost tehdejšího předsedy KDS. Pan Václav Benda v hysterické atmosféře zachoval chladnou hlavu a hájil skandalizovaného generálního prokur átora s příslovečnou vytrvalostí a houževnatostí konservativního politika témě ř proti všem.

Na rozdíl od předsedy KDS si málokdo uvědomoval,že v loňském létě afér š lo o mnohem víc. Rumová aféra míříla proti jinému nepohodlnému představiteli d isentu ministru Janu Rumlovi a proti policejnímu presidentovi Stanislavu Novot nému, který byl původně členem Šetinova týmu zabývajícím se StB, a jenž se zře telem k práci v rezortu ministerstva vnitra své členství v KDS pozastavil. I v této aféře byla Mladá fronta /Dnes/ v první linii. Stejně jako v kampaních pr oti nekomunistické části ODS brněnského primátora Horáka a podobně. Ne vše byl o včas rozpoznáno.

Z loňských afér tvoří velké vítězství komunistické agentury /tím i agentu ry StB/ v hromadných sdělovacích prostředcích rezignace JUDr. Šetiny na funkci generálního prokurátora a ztráta funkce předsedy KDS Václava Bendy. Ke škodě naší politické scény, neboť po simultánní několikaměsíční protibendovské kampa ni inspirované nerudovským "kam s ním" byl svými členy dán z kramářskách motiv ů na vedlejší kolej jediný ryzí a důsledně protitotalitární český "tory". I z těchto důvodů jsou nová odhalení velmi cenná.

SABINA LEPŠÍ MATY HARI ?

Redaktorka Mladé fronty /Dnes/ slečna Sabina Slonková otiskla ve čtvrtek 19. května tohoto roku ve svém listě zprávu pod názvem "Kříženecký: Šetina brá nil vyšetření podílu Koženého". Uvádí v ní mimo jiných nepravd, že se bývalý g enerální prokurátor JUDr. Jiří Šetina podrobil psychiatrickému vyšetření a inf ormuje veřejnost o jeho výsledku takto: "Znalci konstatovali, že bývalý šéf pr okurátorů sice není po psychické stránce v pořádku, za své jednání je však pod le nich zodpovědný." Pikantní na celé věci je, že pan Jiří Šetina navštívil ps ychiatra nedobrovolně pod hrozbou vysoké pokuty až o den později v pátek 20. k větna 1994.

V době uzávěrky čtvrtečního vydání svého deníku slečna Slonková asi netu šila jak významný důkaz poskytne o strategické ideji, zákulisí a koordinaci lo ňských letních afér mířících přímo proti klíčovým nekomunistickým osobnostem v čele našich bezpečnostních složek, jimiž v každém státě jsou policie /tzv. ru mová aféra/, zpravodajské služby /tzv. aféra Wallis-Kožený/ a prokuratura /tzv . aféra generálního prokurátora/. Výkon úrovně vyzvědačky Maty Hari by měl roz krýt nejen soudní proces pro trestný čin pomluvy na základě žaloby pana Šetiny , ale i vyšetřování orgánů činných v trestním řízení. Jedině ono je schopno od halit ty, co aféry připravili, sytili dezinformacemi a v pozadí tahali za prov ázky.

Obdobně jako v jiných případech některých redaktorů titulů Mladé fronty publicita a mimořádná žurnalistická informovanost jedenadvacetileté slečny Slo nkové svědčí spíše o úzkých vazách na vysoké policejní a zpravodajské důstojní ky a specialisty než o nezměrné osobní a až feministicky nonkoformní výkonnost i, tajemných kontaktech s kmotry organizovaného zločinu... A to i přes její os obní náznaky toho, že má na své tělo a ženství názor pravděpodobně bezděčně bl ízký pohledu legendární a zpravodajsky bezvýznamné Margarethy Gertrud Zelle - Maty Hari, z jejíž milostných afér je nejznámější aféra s důstojníkem francouz ské tajné služby kapitánem Ledouxem.

EXISTUJE MNOŽINA ČESKÝCH

KAPITÁNU LADOUXU, NEBO JE

ČERTOVO KOPYTO NĚKDE JINDE?

Slečna Sabina Slonková navzdory svému mládí dosud vynikala především ve s kvělé znalosti organizovaného zločinu. Tak dokonale, že její přesnou klasifika ci různých gangů, znalost speciálních výrazů a jednotlivých gangsterů operujíc ích na našem území od ní pravděpodobně převzali i policejní a zpravodajští spe cialisté. Podle důvěrných zpravodajských a bezpečnostních zdrojů jsou články t éto novinářky vskutku obdivuhodné. Což konečně dokázuje i citovaná jasnovidná stať o výsledku psychiatrického vyšetření bývalého generálního prokurátora Šet iny známého svými protikomunistickými aktivitami.

Stejně udivující je i statečnost této ženy. Přesto, že údajně zveřejňuje unikátní informace o aktérech organizovaného zločinu a je v permanentním ohro žení z jejich strany souhlasí se zveřejňováním svých fotografií v tisku. Napří klad vloni ve dvanáctém čísle časopisu Koktejl v rozhovoru pod titulkem "Kroni kářka mafiánů". Kromě podobenky slečny Sabiny Slonkové obsahuje mimo jiné velm i zajímavou odpověď na stejně zajímavou otázku jako na míru šité i vzpomínané Matě Hari.

Otázka - položil ji pravděpodobně pan Josef Klíma: "Mezi kolegy o vás kolují různé drby. Podle jedné verze jste jen na holky , podle druhé se prý kvůli informacím vyspíte s kdekým. Policejními důstojníky počínaje a vysokými mafiány konče..."

Odpověď slečny Sabiny Slonkové:

"A to se navzájem vylučuje?" /viz Koktejl, č.12, 1993, str.8/ Přistoupíme-li na tuto hru mladofrontové žurnalistky zjistíme, že naše tz v. politická levice disponuje větším počtem takovýchto žen. Bude velmi zajímav é sledovat je i v jejich manželských a mateřských rolích. Tím spíše, že mohou tvořit emocionální a hodnotové vzory našich dospívajících dcer. A stejně tak z ajímavá budou rozkrytí našich kapitánů Ledouxů.

MOUDROST ŠPIONA,

JEMUŽ NEVĚŘILI

Čáslavský rodák a generál zpravodajské služby Československé armády Frant išek Moravec si ve svých pamětech položil otázku po roli žen v extrémních podm ínkách jíž zpravodajství jest mimo jakoukoliv pochybnost. Na základě učiněných zkušeností a s vědomím duševních a tělesných specifik žen dospěl k závěru, po dle něhož využívání žen ke zpravodajské činnosti představuje značná rizika a m á závažné morální meze. Jak z hlediska jejich řízení, tak i z hlediska dopadu zpravodajské práce na jejich osobnost a osobní mravní kód. Ve svých úvahách na konec dospěl k následujícímu závěru: "...vždy je třeba mít na paměti, že žena, která se propůjčí k tomu, aby přesvědčila možný typ ke spolupráci výhradně sv ou ženskou taktikou, má určitý duševní nebo morální defekt. Takový defekt by b yl v případě mužského agenta normálně důvodem k jeho diskvalifikaci. U ženy je to hlavní klad, který, i když někdy užitečný, je ovšem vždycky nespolehlivý a nebezpečný." Věcný a nemilosrdný tón úvahy nepostrádá vnitřní ethos. A právě jím jsme generálem Moravcem oslovováni i v kauze JUDr. Jiřího Šetiny a mladé n ovinářky Sabiny Slonkové. Oslovení není návodem k jednání. Obrací se k našemu svědomí. A v tom je k nám možná neúprosnější a kruté proto,že svědomí nelze ut éct.

Cyril Vojtěch