--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0004/045 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI A KOMENTÁŘE TÝDNE Lze říci, že letošní nezvykle "horké" politické léto našlo po krátkodobm zklid nění své pokračování také v podzimním období. Což můžeme konstatovat zejména v průběhu minulého týdne. Tam se totiž předpokládalo, že hlavní pozornost bude věnována blížícím se komunálním volbám, přesněji rozbíhající se předvolební ka mpani, která, i když de facto měla měla být zahájena až 8. listopadu, začala m nohem dřív: přesněji v neděli 6. listopadu předvolební konferencí Občanské de mokratické strany v Brně... Inu, vedoucí politická síla společnosti si to může dovolit. A zdá se, že jí to prošlo "beztrestně", protože v komuniké ze setkán í předsedů čtyř koaličních vládnoucích stran ze 7. listopadu se zúčastnění zav ázali, že budou předvolení kampaň vést korektně, slušně a nekonfrontačně. Dok once i předseda KDU-ČSL Josef Lux panu premiérovi Klausovi odpustil nepravdivé prohlášení a útoky na adresu křesťanských stran, které pronesl při setkání s voliči o pár dní dříve.

* * *

Jenomže, předpoklad, že komunální volby budou v těchto dnech domácí politické scéně vévodit je jedna věc, skutečnost druhá. Úplatkářská aféra ředitele Centr a kupónové privatizace Jaroslava LIZNERA, která ve sdělovacích prostředcích vy pukla ve čtvrtek 3. listopadu, posunula volby až kamsi na okraj zájmu veřejnos ti. Stejně tak byly onou "bombou" zastíněny i jiné události: Například zasedá ní Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, jež začalo v úterý 1. listo padu, a stále probíhající diskuze kolem skandálů výkonného místopředsedy Občan ské demokratické strany Petra ČERMÁKA ve vztahu k firmě Hellbig. S minimálním ohlasem se také setkala návštěva presidenta České republiky Václava HAVLA v Ma ďarsku, jmenování pražského arcibiskupa a primase českého Miloslava VLKA kardi nálem či zahájení 61. světového kongresu Mezinárodního PEN klubu v Praze. Snad jen okolnosti dosud aktuálního odvolání policejního presidenta Stanislava NO VOTNÉHO z funkce dne 26. října 1994 mohlo vzbudit trošku větší zájem naší veře jnosti... Úplně však zapadla třeba aféra kolem zatčení benešovského podnikatel e ŠVARCE v souvislosti s neodvedeným sociálním a zdravotním pojištěním v částc e 21.300.000 Kčs a s následným trestním stíháním předsedy Sdružení podnikatelů , živnostníků a rolníků Rudolfa BARÁNKA, který se Švarce zastal pro údajnou ur ážku policejních vyšetřovacích orgánů a státního zastupitelství v Benešově... * * *

Z tzv. pravidelně se opakujících "drobností" stojí za povšimnutí ještě "střede ční" zasedání vlády ze dne 2. listopadu, která se rozhodla nevybírat zatím pro "krachující" Československé aerolinie strategického partnera a poskytnout jim bezúročnou půjčku ve výši půl miliardy korun na zaplacení splátek za leasing letadel. Zároveň vláda odmítla poslanecký návrh na přímou účast obcí na daních z příjmu ve výši 10 procent...

(Vedle všech těchto vážných domácích událostí týdne však nejde nepřipomenout i některé méně vážné až směšné. Dokonce tak, že jedna z nich vzbudila u naší ve řejnosti jistý rozruch. Totiž příkaz k zadržení Miroslava SLÁDKA, předsedy SPR - RSČ, který podepsal 3.listopadu na návrh vyšetřovatele z Úřadu vyšetřování P olicie hlavního města Prahy státní zástupce Josef Kredba. Jako důvod uvedl ch ování a utoky zmíněného páně předsedy z poslední doby, především incident z 28 . října. A co je na tom směšného? Zcela jistě to, že pan Sládek se údajně doma zamkl, takže policie, která hlídá jeho dům, mu nemůže doručit obsílku a předv ést jej. Směšné je ovšem i to, že příslušný soud odmítl návrh státního zástupc e na domovní prohlídku v bytě předsedy SPR-RSČ: údajně k tomuto kroku neshleda l právní důvody. Konečně, směšnou se jeví také skutečnost, podle níž Miroslav Sládek je prý zachycen Českou televizí, jak vystupuje z auta a vchází do domu . Pochopitelně před zraky policie... Čemuž by odpovídala informace, podle níž se dne 5. listopadu poblíž Brna konala za účasti Miroslava Sládka pracovní por ada sekretariátu a poslanců Parlamentu jeho strany... Takže "hlídání" bylo na nic, což nakonec kompetentní orgány uznaly a odvolaly je. A ta druhá nevážná záležitost? Redaktor Rudého Práva Pavel DOSTÁL dostal v Olomouci při diskuzi s kandidátem DEU do městského zastupitelstva pár facek...)

* * *

Konkurovat, byť s daleko menším ohlasem, mohla aféře Jaroslava Liznera v zahra ničí snad jen ustavující schůze Slovenské národní rady v Bratislavě, kde vítěz tamních parlamentních voleb Vladimír MEČIAR předvedl v praxi, jak si představ uje demokracii podle "svého gusta". V podstatě během jediné noci ovládl všechn y důležité "posty" ve státě, přičemž dal najevo, že vládu zřejmě nehodlá v br zké době sestavit. Ostatně, v podstatě ani nemá s kým: S výjimkou ultrapravic ové nacionalistické Slovenské národní strany a ultralevicového Sdružení dělník ů Slovenska s Mečiarovým HZDS totiž všichni ostatní odmítají jednat. Velký význam za jistých okolností může mít pro Českou republiku i prudké zhorš ení vzájemných vztahů mezi Moskvou a Varšavou, které se kupodivu obešlo v naši ch sdělovacích prostředcích rovněž s minimálním ohlasem. Přitom právě konflikt u mezi polskou policií a ruskými turisty v mezinárodním rychlíku na varšavském nádraží bychom měli věnovat mnohem více pozornosti. Už proto, že Rusové budo u dělat v nejbližší době všechno pro to, aby kompromitovali některé státy stře dní Evropy v očích Západu a ztížili tak jejich snahy o přibližování se k NATO. Takže po Polsku může přijít na řadu v nejbližší době třeba také Česká republi ka. Pokud už k tomu nedošlo s oním uplácením, o němž se podrobněji rozepisujem e v následujících řádcích...

(Naproti tomu zřejmě zklidnění může znamenat podpis readmisní dohody mezi Česk ou republikou a Německem, k němuž došlo ve čtvrtek 3. listopadu. Nejen proto, že vzájemná komunikace je do jisté míry narušena otázkou sudetských Němců a je dnání se díky českým oficiálním místům táhla nekonečně dlouho. Ve Spolkové rep ublice Německo totiž po nedávných parlamentních volbách probíhají koaliční ro zhovory o sestavení nové vlády a zatím není jasné, jestli skutečně staronová k oalice zůstane na další čtyři roky u moci... A případná překvapení by mohla ně které naše zahraniční aktivity i zkomplikovat...)

PRIVATIZÁTOR PRIVATIZUJE PRIVÁTNĚ?

Tak nazval svůj článek ze 4. listopadu 1994 o posledním skandálu kolem kupónov é privatizace v naší zemi německý deník SÜDDEUTSCHE ZEITUNG. O co šlo resp. vl astně hlavně jde? A jaké z toho lze pro domácí politickou scénu, ekonomiku stá tu a jeho důvěryhodnost v zahraničí resp. u cizích bank a podniků vyvozovat do budoucna závěry? Zdá se, že aféra, byť teprve na začátku, naplno zasáhla dom ácí politickou scénu a vyvolala i nedůvěru v privatizaci.

* * *

Bývalý dlouholetý pracovník odboru automatizovaných systémů řízení ministerstv a financí, údajně počítačový génius a v poslední době ředitel Střediska cennýc h papírů a Centra kupónové privatizace JAROSLAV LIZNER byl hodinu před půlnocí 31. října 1994 zatčen. Podle policie a původní zprávy tiskového mluvčího mini sterstva vnitra Jana ŠUBRTA pro důvodné podezření, že jako úplatek přijal čás tku 8 miliónů 334 tisíce 500 korun, za níž měl ve druhé vlně kupónové privatiz ace zajistit nákup akcií zájemci o majoritní podíl na majetku jedné akciové sp olečnosti. Zadržen byl v okamžiku, když si z restaurace Azia v Praze na Letné odnášel peníze v černém kufříku. Jeho tři společníky, kteří vycházeli s ním, p olicie po výslechu později propustila.

(Prvotní informace, které postupně vedly k důvodnému podezření Jaroslava Lizne ra ze spáchání zmíněného trestního činu, získali pracovníci útvaru organizovan ého zločinu Ústředny kriminální policie. Po rozsáhlém šetření byl pak ředitel Střediska cenných papírů a Centra kupónové privatizace zadržen Službou pro odh alování korupce a závažné hospodářské činnosti. Den na to, 1. listopadu, obvi nil vyšetřovatel Jaroslava Liznera z trestného činu přijímání úplatku. Sobotní Český deník z 5. listopadu pak uvedl, že podle zdrojů blízkých policii a stát nímu zastupitelství byla částka nalezená u zadrženého pouze jednou třetinou z celé sumy, kterou měl za své sluby onen pán obdržet. Při domovní prohlídce se údajně našel další finanční obnos, prý téměř stejný jako v úvodu zmíněných 8. 334.500 Kčs...)

* * *

Aféra se zatčením šéfa Centra kupónové privatizace a Střediska cenných papírů pochopitelně vyvolala velký ohlas a zájem sdělovacích prostředků. A to jak dom a, tak i v zahraničí. Zejména poté, když na veřejnost ve dnech 5. až 7. listop adu pronikly prostřednictvím I. programu České televize další podrobnosti. Nap říklad údaj, že firmou, která měla Jaroslavu Liznerovi poskytnout úplatek, je TRANS WORLD INTERNATONAL (TWI): v celé "transakci" šlo prý o akciovou společno st MLÉKÁRNA KLATOVY, jedné z největších výroben tavených sýrů v České republic e, v níž ve druhé vlně kupónové privatizace získal 20 procent akcií C.S. FOND, o jejichž koupi údajně TWI usiloval. Dokonce o firmu usiloval ve veřejné sout ěži, kterou vyhrál, byl však posléze Fondem národního majetku zpochybněn. (Podle posledních zpráv jednání v restauraci Azia se vedle Jaroslava Liznera z účastnili dva zástupci kupující strany TWI, dva zástupci prodávajícího C.S. Fo ndu a jeden neznámý muž, podle zatím nepotvrzených informací prý společník řed itele Centra kupónové privatizace. Ten byl také spolu s pracovníky C.S. Fondu zadržen a později propuštěn. Naopak oba pánové z TWI odešli ze schůzky bez po všimnutí. Údajně proto, že právě oni informovali o celé transakci policii. Ved le toho je ovšem neméně zajímavé i tvrzení České televize I, podle něhož ředit el TWI LUBOŠ SOTONA byl bývalým příslušníkem StB a několikrát služeně působil v Libyji.)

* * *

Lze říci, že zatím o celé cause je zbytečné činit jakékoliv předčasné závěry. I když, některá shrnutí by se dala udělat už teď. Například: Podle údajů, kter é jsou v současné době k dispozici, vlastníkem TWI není právnická osoba, ale o soba fyzická, jakási paní Karla Mirkesová z Prahy 9, Proseku, jež v podstatě a ni neví, o co vlastně jde: Firmu řídí bývalý příslušník StB, který zřejmě půso bil na I. správě, což byla rozvědka. a v minulosti se angažoval v zahraničí. TWI potřebuje získat kontrolní balík akcií nad mlékárnou Klatovy, když oficiál ně neuspěl.. Přitom však TWI jako takový zároveň kontroluje už několik dalších podniků mlékárenského charakteru, o některé další usiluje. V souvislosti s př edpokládaným obchodem společnost C.S. Fond potřebuje vědět, kolik akcií před p osledním, 6. kolem II. vlny kupónové privatizace prostřednictvím diků v citov ané mlékárně Klatovy získala, aby podle toho mohla zařídit strategii v kole da lším a mohla tak splnit dohodu s TWI o prodeji 20 procent akcií... Na schůzce v restauraci Azia je za uvedené informace předáno zástupi TWI řediteli Centra kupónové privatizace Jaroslavu Liznerovi přes 8 miliónů korun, aby zřejmě a ud ání týchž zástupců byl Lizner zadržen. Konečně, pražský městský státní zástup ce Josef Kredba se nepohodne s tiskovým mluvčím ministerstva vnitra Janem Šubr tem, který údajně zveřejněním části informací o celé záležitosti porušil zákon , a hodlá na něj podat podnět k trestnímu stíhání. Pan ministr vnitra Jan Ruml toto obvinění briskně odmítne a Josef Kredba je od nedělního večera 6. listop adu hospitalizován v nemocnici kvůli "přetažení"...

(Co ona shrnutí znamenají? Zatím nic, pouze naznačují. Pražský státní zástupce Josef Kredba v této souvislosti v pořadu Stíny na České televizi I ze 7. list opadu třeba prohlásil, že až se ukončí vyšetřování, budou se všichni divit. A předseda Fondu národního majetku "začne zpívat nejméně o tři oktávy výše". Ost atně, pro by ne? Čtenáři si jistě pamatují na proces Velát & býalý první námě stek ministra privatizace Muroň, zabývající se pokusem o podplácení v souvislo sti s Jihočeskými mlékárnami. Že by podobnost čistě náhodná? Pamatují s jistě také na nedávnou aféru Wallis & Kožený, kde šlo rovněž o prodej informací...) KOHO ZÁJMY PARLAMENT HÁJÍ?

Opusťme ale, přinejmenším pro tento týden, aféru s kupónovou privatizací, a po dívejme se na další událost domácí politické scény. Například na plénum Poslan ecké sněmovny Parlamentu České republiky, v pořadí dvacáté čtvrté, které zased alo v prvním listopadovém týdnu. Zdálo by se, že se navenek může řadit mezi ty obvyklé a nekonfliktní. Poslanci bez problémů přijali velkou většinou hlasů zákon o poskytnutí jednorázové finanční částky některým obětem nacistické rerz ekuce, rozhodli o zákonných podmínkách státní správy a podnikání v energetice a znovu odložili projednávání návrhu novely zákona o částečné církevní restitu ci, kterým by se státu vrátila část areálu Národního divadla v Praze, schválil i několik mezinárodních smluv.

Neobvyklost a ztráta klidu se však dostavily v okamžiku, kdy plénum Poslanecké sněmovny na doporučení imunitního parlamentního výboru odmítlo vydat k trestn ímu stíhání poslance Bohumila Kubu (SPR-RSČ) a Miloše Skočovského (ČMSS), odmí tlo jednat o situaci v Centru kupónové privatizace v souvislosti se zadržením a obviněním Jaroslava Liznera, a kdy teprve až po druhém hlasování poslanci tě snou většinou hlasů souhlasili se zařazením causy "Čermák & vypůjčený mercedes od Hellbiga" na pořad jednání pléna.

* * *

Jestliže v případě zatčení ředitele Centra kupónové privatizace lze do jisté m íry pochopit "nechuť" koaličních stran cokoliv podnikat, dokud nebude ukončeno alespoň základní policejní šetření (včetně odmítnutí návrhu na zřízení komise pro kontrolu privatizace), ve zbývajících dvou případech je chování poslanců více než skandální. A to všech: bez rozdílu politické příslušnosti. Prostě, sn aha za každou cenu zabránit, aby člen Poslanecké sněmovny Parlamentu byl ze zá kona odpovědný za svoje činy, které je možné kvalifikovat coby trestné. A to i takové, teré eventuálně spáchal před tím, ne byl poslancem zvolen. Ať už se j edná o komunistu, republikána ze "Sládkovy" strany nebo vedoucího funkcionáře vládní Občanské demokratické strany. Čili jinak řečeno, podle názoru nejvyššíc h volených zástupců lidu si "elita národa", mezi kterou se zřejmě počítají, m ůže dovolit prakticky všechno. Od sprostého chování přes násilnosti až po podv ody...

(Bohuslav Kuba měl napadnout člena justiční stráže při pokusu o vstup do soudn í síně při jednání u okresního soudu v Třebíči a poté, co nebyl vpuštěn, se úd ajně choval vulgárně a urážlivě. Miloš Skočovský, poslanec za Českomoravskou s tranu středu, je zase obviněný z toho, že v roce 1990 coby ředitel Okresního k ulturního a vzdělávacího střediska Brno 4 uzavřel se Stavebním bytovým družst vem v Praze protiprávně smlouvu o založení společného podniku, čímž jeho organ izace prý utrpěla škodu. A případ člena Poslanecké sněmovny parlamentu České r epuliky a výkonného místopředsedy ODS Petra Čermáka? Ten představovat ani snad nemusíme, čtenářům Necenzurovaných novin je dostatečně znám z minulých čísel, a nakonec i z ostatních sdělovacích prostředků... Pouze si dovolíme podotkno ut, že i když předseda Poslanecké sněmovny Milan UHDE konstatoval podezření a porušení zákonů ze strany Petra Čermáka, poslanecký klub ODS, kterého je Milan Udhe sám členem, toto podezření odmítl... )

A CO V TOMTO TÝDNU?

S největší pravděpodobností je možné očekvat další kulminování úplatkové aféry JAROSLAVA LIZNERA. Lze očekávat, že nejen s novými fakty, ale též s moha neče kanými překvapeními. Včetně avizovaného podnětu k trestnímu stíhání za únik in formací, který hodlá státní zásupce JOSEF KRETBA podat v rámci této causy na t iskového mluvčího ministersta vnitra JANA ŠUBRTA. Jak se ude případ vyvíjet dá l, seznámíme čtenáře v příštím čísle Necenzurovaných novin.

Nelze však pominout ani případ výkonného místopředsedy Občanské demokratické s trany PETRA ČERMÁKA. Zejména po jeho kritice stranickým kolegou a členem výkon né rady ODS BOHDANEM DVOŘÁKEM a předpokládanou kandidaturou na uvedený post bý valým místopředsedou federální vlády a ODS MIROSLAVEM MACKEM, který už jednou z nejvyšších funkcí Občanské demokratické strany musel vzhledem ke skandálu ko lem koupě Kniního velkoochodu odejít. Konečně, zcela jistě budou též doznívat ohlasy na nedávné odvolání STANISLAVA NOVOTNĚHO z funkce presidenta Policie Če ské republiky.

* * *

Z ostatních očekávaných událostí stojí za zmínku vrcholící předvolební kampaň na nastávající komunální volby, jež se budou konat 18. a 19. listopadu. Napřík lad tiskové konference s tímto tématem ohlašuje na čtvrtek 10. listopadu Občan ská demokratická strana, Křesťanská demokratická strana, KSČM, Křesťanská a d emokratická unie - Československá strana lidová, na pátek 11. listopadu Občan ská demokratická unie, Svobodní demokraté (OH) a Česká strana sociálně demokra tická. Očekává se též nepřeberné množství předvolebních schůzí rozličného poli tického zabarvení. Mimo to pak celý týden bude ve znamení v Praze probíhajícíh o 61. světového kongresu Mezinárodního PEN klubu. Konečně, zcela jistě, tak ja ko každou středu, má 9. listopadu zasedat česká vláda. Program sice neznáme, l ze ovšem předpokládat, že může být dost zajímavý...

(Ze zahraničí naše čtenáře bude pochopitelně zajímat další vývoj na slovenské politické scéně. Už proto, že charakter státu, o který se teď u našich východn ích sousedů tak urputně "bojuje", ovlivňuje stabilitu či nastabilitu tohoto re giónu i na naše postavení v Evropě. Zcela jistě též nesmíme zapomenout na pokr ačování konfliktu mezi Moskvou a Varšavou, kde Rusku hlavně běží o znevěrohodn ění Polska coby potecionálního uchazeče o členství v NATO. Pro naši republiku je to důležité zejména proto, že o něco podobného se Rusové mohou pokusit i z de. Pokud už na tom nepracují... A konečně, do 18. listopadu má být ustavená n ová vláda v Němeké spolkové republice. Vzhledem k velmi vyrovnaným volebním vý sledkům budou koaliční jednání dost zajímavá a možná i choulostivá. A výsledný efekt se může odrazit také ve vzájemných vztazích mezi naší zemí a SRN. Což d o isté míry platí také o sousedním Rakousku, které podobné povolební diléma pr ožívá také.)

Jiří F. PILOUS