--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: Mimořádný kongres Občanské iniciativy-Občanské komise
Zdroj: NN Ročník........: 0004/045 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Mimořádný kongres Občanské iniciativy-Občanské komise (Motto: Odvoláním mgr. Stanislava Novotného z funkce policejního prezidenta by la odstartována spirála, směřující k upevnění vlivu zastánců totalitní moci. T ímto krokem byl dán prostor k přímému ohrožení demokracie v naší republice. / Petr Cibulka/ )

Republiková rada Občanské iniciativy-Občanských komisí (OIOK) svolala na sobo tu 5.listopadu 1994 poprvé za své existence mimořádný kongres členů z celé re publiky. Jedním z hlavních důvodů bylo odvolání Stanislava Novotného z funkce policejního prezidenta. Již skutečnost, že se setkání zúčastnilo téměř sto čl enů OIOK , hovoří sama za sebe.

Cestovní a ostatní náklady na tato náročná setkání si hradí totiž každý sám, b ez ohledu, zda jede z Ostravy, Brna, Chebu či odjinud. Což je o to cennější, n eboť na rozdíl od mnoha jiných stranických a nadačních aparátů, nedostaly Obča nské komise za celou svou existenci ani symbolickou " 1 Kč " ze státního rozpo čtu. Přitom jejich činnost má pro společnost nesporně větší význam než nekoneč né množství nadací a loterií, jejichž počet závratně roste: stejně tak jako je jich finanční požadavky, jež jsou ze strany státních institucí akceptovány. Le tošní dva kongresy (17.června a 5. listopadu ) se uskutečnily díky finančnímu krytí (5O procent) ze strany NITC (Nezávislé infornační a tiskové centrum Brno ) a zbývající náklady byly hrazeny z dobrovolných příspěvků, vybraných přímo n a místě.

Nemluvil bych úplnou pravdu, kdybych tvrdil, že o naší činnost neprojevuje so učasná mocenská struktura zájem. Podle ověřených informací se ocitla vedoucí struktura OIOK v zájmové oblasti našich "nových" tajných služeb, pod označení m "extremistická". Ještě zbývá vykonstruovat obvinění, že je tato občanská in iciativa financovaná ze zahraničí (dnes už jedno jestli z východu, nebo západu ), a můžou se spustit procesy podobné těm, které se odehrály v padesátých lete ch. Odborníci na takovéto akce nevymřeli: naopak je jich zřejmě čím dál tím ví c. Smutné při tom je, že se do zájmové oblasti (extremní) dostali političtí vě zni z bolševických koncentráků, kterých je v řadách OIOK značný počet a kterým polistopadový vývoj silně připomíná události z let padesátých. Velkým zklamán ím byla neúčast pozvaných poslanců z ODS, ODA, KDU-ČSL a KDS. Z pozvaných host ů se dostavili pouze poslanec Miloš Skočovský a JUDr. Jiří Šetina (stálí hosté OIOK), dále čestný člen OIOK Stanislav Novotný.

****

Po krátkém zahájení, na němž byli účastníci seznámeni s programem kongresu, ná sledovalo vystoupení Petra Cibulky: Ten se v něm mimo skandálního odvolání Sta nislava Novotného z funkce zabýval nutností mobilizovat všechny existující dem okratická uskupení a iniciativy. Do této struktury zařadil mimo OIOK, Chartu 7 7, Konfederaci politických vězňů také KDS, KAN a DEU. Vyjmenování těchto subje ktů není náhodné. Jedná se totiž o strany a občanská uskupení, které jako jedi né zareagovaly negativně na odvolání policejního prezidenta. Z vládních stran pouze KDS tento nesouhlas vyjádřila svým postojem při vládním projednávání. Mi nistr Ivan Pilip byl proti, František Benda a křesťansky orientovaný Ivan Něme c (ODS) se zdrželi hlasování.

Dalším problémem, na nějž Petr Cibulka upozornil, je postup represivních poli cejních složek při demonstracích. Jako příklad uvedl nedávno konanou "povoleno u" komunistickou manifestaci v Brně. S podrobnostmi a osobními zážitky z této nedávno uskutečněné přehlídky tolik donekonečna omýlané "apolitičnosti" polici e v krátkosti seznámili přímí účastníci ing. Lumír Šimeček (podle bolševických psychiatrů socialisticky neadaptabilní jedinec) a Karel Honner ( redaktor Nec enzurovaných novin a organizátor protikomunistické manifestace). Bližší seznám ení se situací v Brně při komunistické a antikomunistické manifestaci bylo oti štěno v minulém čísle našeho týdeníku.

****

Autor tohoto článku se pokusil ve svém kongresovém vystoupení o malou rekapitu laci několika prohlášení, jež se v poslední době objevovaly na stránkách tisku , televizních obrazovkách, a to z úst představitelů ministerstva vnitra. Jejic h shrnutí je následující.

Před nedávnem ministr Jan Ruml odpověděl na interpelaci poslance Stanislava Gr ose (ČSSD), týkající se počtu zařazených příslušníků StB v resortu ministerstv a vnitra velice zajímavě a podle všeho nepříliš pravdivě. Měl by nechat prošet řit věrohodnost informace, jíž sdělil v parlamentním branně bezpečnostním výbo ru. Jsem přesvědčen, že úředník, pověřený vypracováním odpovědi na Grosovu int erpelaci, se dopustil při svých výpočtech chyby, a to velice závažné a podstat né : údajně má být v resortu MV ČR zaměstnáno 1,8 procenta bývalých příslušník ů StB. Prý je současný početní stav resortu včetně policie 60.000 pracovníků. Při tomto uváděném stavu 1,8 procenta se jednoduchým početním úkonem dostaneme na číslo 1.080 pracovníků. Podle našich podložených a zdokumentovaných údaj ů tento počet, to znamená 1 080 bývalých příslušníků StB, neodpovídá skutečno sti. Vždyť pouze v období od září 1989 do března 1991 jich bylo přeřazeno z FM V na české vnitro kolem dvou a půl tisíce. Kolik dalších estébáků pak přešlo n a české ministerstvo "lásky" po březnu 1991, dnes může zodpovědně zdokladovat pouze personální odbor ministerstva vnitra ČR. Je zřejmé, vzhledem k delimitac i federálního ministerstva vnitra v průběhu druhého pololetí roku 1992, že k n ejvětšímu přesunu estébáků na "česko", došlo právě v tomto termínu. Jsou známy případy, kdy bývalí příslušníci StB tvoří 50 procent pracovního kol ektivu, např. v některých obvodních ředitelstvích Úřadu vyšetřování hl. m. Pra hy. Tento stav přetrvává i pět let po údajné "sametové listopadové revoluci". Pochopitelně také na dalších pracovištích je koncetrace podstatně vyšší než zm iňovaných 1,8 procenta. Ministr Jan Ruml by měl zjistit, zda k jeho chybnému i nformování došlo záměrně nebo nedostatečnou znalostí základních početních úkon ů, a vyvodit z toho patřičné závěry.

Další závažnou a opět zřejmou nepravdou bylo tvrzení Rumlova náměstka Martina Fendrycha v nedělní debatě z 30. října na ČT 1. Zde sdělil televizním divákům a přítomným poslancům branně bezpečnostního výboru, že v resortu vnitra a po licie je k dnešnímu dni 40 procent "nových" pracovníků. Fakt, že záhy onen úda j opravil na "pouhých" 39,7 procenta nic nemění na prapodivných výpočtech a st atistikách, jak jinak, opět personálního odboru.

****

Bylo pro mne skutečně zábavou sledovat reakci předsedy branně bezpečnostního výboru Vladimíra Šumana (ODA) na tuto informaci. Zřejmě je spokojen dobrou fun kčností nejen ministerstva, ale i svého výboru, který, jak se zdá, má vše pod kontrolou. Mohu pánům poslancům v případě zájmu nabídnout materiály, jež má k dispozici OIOK. A ty se diametrálně liší s tím, co předkládá ministerstvo vnit ra:

Skutečný stav, opravdu nových pracovníků resortu se pohybuje mezi 10 až 15 pro centy.

K posledním "problémkům", kterými jsem se mimo odvolání Stanislava Novotného z funkce zabýval, patřila otázka přestrojování policie ze zelených uniforem do modrých. Před časem bylo na "tiskovce" pořádané na vnitru sděleno odpovědným p racovníkem, že zbývá přestrojit ještě tři kraje, z toho jeden úplně. Doposud p rý se vynyložilo na přestrojení 680 miliónů korun. Jednoduchými počty jsem doš el k ceně jednoho modrošedého konpletu 52.300 Kč. Přitom deklarovaná hodnota t voří pouze 16.500 Kč. Uniformovaných policistů působí na našem území cca 18 ti séc, z toho doposud bylo novými uniformami vybyveno zatím 13 tisíc. Neměl by někdo zareagovat na tuto skutečnost? Protože od těchto podivných výda jů, čerpaných z rozpočtu policie ministerstvem vnitra, se odvíjela snaha Stani slava Novotného o finanční průhlednost. Přičemž nešlo pochopitelně jen o unifo rmy: podobných problémů bychom našli vícero.

****

Vystoupení Stanislava Novotného bylo sice krátké, ale vystihlo dokonale souča sný stav společnosti. Doslova řekl: " Když budeme moc usilovat, Česká republik a nebude připojena k Asii". Zdá se, že tento citát nepotřebuje komentáře, je v něm obsažena hloubka vlastního poznání.

Ferdinand Brotánek ze severočeské OIOK se ve svém příspěvku zabýval situací v resortech vnitra a spravedlnosti. Přečetl návrh petice, která byla jednohlasně schválena všemi účastníky a je otištěna v plném znění, společně se schváleným stanoviskem OIOK v dnešním čísle Necenzurovaných novin.

Bývalý generální prokurátor JUDr. Jiří Šetina hovořil v duchu svých zkušeností o funkčnosti procesních institucí a policie v polistopadovém období. Jeho ob avy z budování "policejního státu" jsou nejen oprávněné, ale i opodstatněné. ( Podrobnější informace z jeho vystoupení budou otištěny v příštím čísle našeho týdeníku.)

****

Celkově splnil mimořádný kongres očekávání, překvapením byl obrovský zájem sd ělovacích prostředků. Tradicí se zřejmě, jak už jsme uvedli na začátku článku, stal nezájem politických stran zastoupených v parlamentě. Již po několikáte s e jednání OIOK ČR přes pozvání nezůčastnili ani poslanci koaličních stran. Lze předpokládat, že důvodem není absence občerstvení, jež si proti zvyklostem př i podobných akcích tady platí každý ze svého. Místo humra a lososa se pak musí spokojit s teplým párkem za deset korun českých. Jestli se naše finanční situ ace zlepší, a ze státního rozpočtu dostaneme třeba jen již zmiňovanou symbolic kou " 1 korunu", zajistíme na dalším kongresu OIOK hostům z parlamentních stra n zdarma kávu, tu tureckou.

Přemysl Vachalovský