--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hrbek Antonín
Název: V případu Lizner se klade otázka...
Zdroj: NN Ročník........: 0004/046 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V případu Lízner se klade otázka, zda selhala osoba pana Líznera nebo zda selhal výpočetní systém. Tato otázka je zcela falešná, neboť vládnoucí ODSTB konstruovala celý systém tzv. kupónové privatizace tak, aby mě la přehled o kapitálovém trhu a mohla jej ovládnout.

Klíčovou postavou, schovanou zatím v pozadí, je JUDr. Ing. Dušan Tříska, CSc., narozený 14. 4. 1946 v Ivančicích, jeden z nejlepších přátel pana Klause, Jež ka, Dyby a Dlouhého. Po absolvování Českého vysokého učení technického v roce 1968 mu bylo normalizačním režimem umožněno dále studovat na Karlově univerzit ě právo, které absolvoval v roce 1973. Proč? Jednoduchá odpověď - otec jeden z nejvyšších důstojníků StB, matka zaměstnankyně Ministerstva vnitra. A není ji stě náhodou, že v seznamu agentů StB je uveden jakýsi Dušan Tříska, nar. 14. 4 . 1946 pod evidenčním číslem 7704 a krycím jménem Dušan.

V letech 1979 až 1990 pracoval pan Tříska v Ekonomickém ústavu ČSAV, kde úspěš ně navázal výše uvedené známosti. Po svém jmenování ministrem financí jej V. K laus v roce 1990 jmenoval náměstkem. Tam jej ODSTB pověřila úkolem, jak zajist it finanční nadvládu. Namísto aby každému občanovi byl vydán státní dluhopis n a 300.000 Kčs, o které jej minulý režim připravil, byl vymyšlen největší finan ční podvod v dějinách - kupónová privatizace, při které připadlo na každého ob čana jen 60.000 Kč. Zbytek nechala ODSTB zmizet.

Když se vzhledem k informacím v tisku a připravovanému lustračnímu zákonu ukáz al Tříska jako náměstek nadále politicky neúnosný, byl nejprve oficiálním pora dcem pana Klause a později uklizen do Střediska kupónové privatizace, které mě lo kupónovou privatizaci provádět.

Tříska nejenže vymyslel základní schéma kupónové privatizace, ale stanovil i p otřebné výpočetní metody, takže má o celé věci dokonalý přehled. Je i otcem my šlenky, že se akcionářům nebudou vydávat akcie jako cenné papíry, ale že akcie a jejich pohyb budou "zaknihovány" v tzv. Středisku cenných papírů. Nebylo by proto, že nebyl papír na vytištění akcií, jak se snaží někdo namluvit, ale pr oto, aby ODSTB měla stále dokonalý přehled o finančním trhu.

Protože tyto instituce jsou de facto pobočkami ministerstva financí, nemohl bý t později Tříska jejich oficiálním zaměstnancem, ale jako "soukromník" pronika l do dalších finančních sfér. Byl poradcem v Investiční bance, založil investi ční fond, konsultační firmu, přednášel za Českou republiku na mezinárodních ko nferencích, atd. Neustále měl však úzké kontakty na dění v kupónové privatizac i.

Zatím posledním "šlágrem" bylo, že ceny akcií pro jednotlivá kola kupónové pri vatizace v podstatě neurčovala tzv. cenová komise, ale softwarová firma, vlast něná Dušanem Třískou. Proto ty nečekané zvraty v jednotlivých kolech, proto ty zdánlivě nepochopitelné změny vlastníků v úzké spolupráci s tzv. Fondem národ ního majetku, který je ve skutečnosti kasičkou na zalepování děr ve státním ro zpočtu.

Nejde tedy o ojedinělý případ, který náhodou vyplul napovrch, ale o systém pro myšlený a krytý ODSTB. Bezprostřední odpovědnost za něj mají bývalý a nynější ministr financí, bývalý a nynější ministr pro privatizaci a bývalý a nynější p ředseda Fondu národního majetku. Odpovědnosti se však nemůže vyhnout celá nyně jší vládní koalice, která se v Parlamentu i v exekutivě snaží všechny průšvihy buď ututlat, nebo na někoho svalit. Snad se to v tomto případě konečně nepove de.

Antonín Hrbek