--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kroupa Jaroslav
Název: Případ Sotona
Zdroj: NN Ročník........: 0004/046 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Případ Sotona

Stále a to samé. Sotona řekl, Sotona řekl. Už mě ty sdělovací prostředky lezou na nervy. Kdy už konečně bude: Sotona je obžalován pro křivé svědectví, pro š íření poplašných zpráv... Anebo kdy už konečně uslyším:

Sotona je vynikající agent tajné ekonomické zpravodajské služby. Anebo Soton a je tajnou službou vydírán. Anebo: Sotona využívá dokonale svých odborných zn alostí z minulého dikátorského režimu. Levice má z něho radost! Už mě to leze na nervy, ty sdělovací prostředky. Stále slyším v případě Lizner : Češka řekl, Ježek, Klaus řekl. Ale ještě jsem neslyšel analýzu, že je přece vše jasné: Privatizace byla záměrně spuštěna se špinavými penězi. Ježek sám př ece na tom měl zájem, jemu nešlo o poctivost privatizace. Jediný bůh byl pro n ěho: Účel světí prostředky! Kdybychom ji od počátku kontrolovaly, tak bychom n ikam nedošly, bylo jeho vygumované myšlení. Uhde přece říkal nejdříve zprivati zovat, nejsme přece moralisté a pak budeme teprve střílet ty zajíce, čímž mysl el ty zloděje. To není selhání člověka jménem Lizner. To je selhání celé té po listopadové garnitury, počínajíc tzv. disidentem Havlem. Tam to začalo! Proto si nedělám naději, že případ Lizner bude někdy touhle garniturou spolehlivě vy šetřen. Podřezala by si totiž pod sebou větev.

Mimochodem, vzpomínají si pravidelní čtenáři Necenzurovaných novin na naše jar ní interview s polským disidentem Miroslawem Jasinskim, který zde natáčel pro polskou televizi pořad Československo po pěti letech, tzv. revoluce? Ten článe k se jmenoval v podtitulu: Vybuchne aféra.

Tak si ji přečtěme - právě nyní,po pěti letech , 17.listopadu l994, kdy vycház í 46. číslo čtvrtého ročníku Necenzurovaných novin. U příležitosti tohoto výro čí vám přeji šťasnou ruku při vhazování volebních lístků do urny. At žije Velk á říjnová...! Pardon! Ať žije Velká sametová kapitalistická revoluce! Kapitali sté s celého světa spojte se! Ať žijí naši soudruzi...! Pardon! At žijí naši k apitalisté...! A abych nezapomměl...! Též, ať živoří...! Pardon...! Ať žijí na ši dikové...! - Ať přežijí!

Česká televize - zpravodajst ví

středa 9.11.94

Luboš Sotona je zástupce firmy TWI, který podplatil šéfa kuponové privatizace Liznera a pozval k tomu policii.

Otázka: Zůčastnil jste se 31.října obchodní večeře, kerá se konala v restaurac i Asia, kde byli přítomni zástupci CS Fondu a dr. Lizner?

Luboš Sotona: Ne! Nebyl jsem tam!

Otázka: My jsme obdrželi fotografie od České tiskové agentury, můžete říci jes tli jste to na ni vy?

Luboš Sotona: Ano, jsem.

Otázka: Zástupce CS Fondu vás podle fotografie identifikoval jako muže, který s nimi v restauraci jednal. Co nám k tomu můžete říci?

Luboš Sotona: Víte, to zástupce musí povědět mně... Otázka: Ale to znamená, pokud bych vám položil otázku, jestli víte kdo přivola l policii? Můžete nám na to odpovědět?

Luboš Sotona: Na to se musíte zeptat policie. Otázka: Vy jste již někdy předtím jednali s CS Fondem?

Luboš Sotona: Nebudu komentovat.

Televize Nova

středa 9.11.1994

Otázka: Za co přesně dostal pan Lizner těch osm a půl milionů? Luboš Sotona: Za co dostal? Když jsme se spolu setkali tak bylo: Máte majoritn í podíl v mlékárně Klatovy, za to požaduji takovou částku.

Otázka: Všichni se dohadují o tom jak ta částka vznikla? Mohl byste nám říci j ak k ní pan Lizner přišel?

Luboš Sotona: Ta částka vznikla úplně jednoduchým způsobem. Pan doktor si vzal kalkulačku, seděl a počítal. Počítal asi sedm, já nevím, abych tady nepovídal minuty, seděl deset minut, a potom řekl je to tam ta částka a napsal ji na pa pír.

Otázka: Víte co mohl počítat?

Luboš Sotona: Já nevím, víte, v tu chvíli - prostě vypočítal tuto částku... Otázka: Mluvil jste o tom, že ONI vám slíbili co zajistí za to když zaplatíte. Kdo jsou to ONI? Dá se to pojmenovat?

Luboš Sotona: Jsou to lidé z národního majetku a - ...jsou to lidé z Fondu nár odního majetku.

Otázka: Jenom z Fondu národního majetku? Luboš Sotona: Nejenom z Fondu národního majetku.

Otázka: Pak se objevila možnost získat mlékárnu Klatovy jiným způsobem. Mohl b yste ten způsob popsat, ten mechanismus, jak jste k němu přišel? Luboš Sotona: Ten mechanismus, v podstatě to je jednoduché, kontaktoval mne čl ověk z Fondu národního majetku, který mi prostě oznámil, že už dopředu vědí, ž e ta soutěž bude zrušena, že je pod tím jakýsi Opl ze strany dozorčí rady a ne jenom ze strany dozorčí rady, protože tam těch intervencí bylo daleko více. Sj ednal si se mnou schůzku v jednom hotelu v Praze, kde si dovedl svého přítele, a tam prostě bylo navrženo, že je možnost, abych tu klatovskou mlékárnu získa l jiným způsobem. Ta skutečnost spočívala v tom (to jsem já neviděl, oni mi to nepovídali), ale oni mi pověděli, že umí zajistit ten magický majoritní podíl v mlékárně v Klatovech. Tím, že prostě v druhé a třetím kole mlékárna Klatovy se dostane do převisu, a kalkulovalo se s tím, že ve čtvrtém kole by oni měli (víte, já jsem nevěděl, že je to ten Fond, to jsem si uvědomil až potom, krát ce před tou záležitostí) takže, že oni by měli v tom čtvrtém kole mít těch, te n majoritní podíl. Potom, když tedy ještě oznámili, že tam je čtyřicet procent , s tím, že mají ještě dalších pět procent, nebo, no pět procent, takže v pods tatě v mlékárně Klatovy máme již čtyřicet procent,

tak mě potom ještě předali IČO a názvy Fondů, které společně v tom čtvrtém kol e tam investovaly , takže jsem se mohl skutečně přesvědčit, že vlastně ty fond y, které tam investovaly, tam měly vlastně nějakých sedm nebo dvanáct procent, takže i kdyby se spojily, tak nás nikdy v životě nemohou, s těmi čtyřiceti pr ocenty, dohnat.

Otázka: Vy jste se časem dostal do nezáviděnihodné situace, protože vy jste si zavázal velice vlivné lidi. Proč jste se nakonec rozhodl, že to rozseknete? Luboš Sotona: - Jestli jsem se rozhodl, já jsem již několikrát povídal - tady se povídá věcí - že jsem se rozhodl - já jsem se nerozhodl hlavně sám, já jsem se o tomhle radil se právním zástupcem , protože - některé ty požadavky, si m yslím, byly - víc než neúměrné. A ty se zvyšovaly a ono potom, když máte za se bou dvacetihodinovou cestu v letadle a vystoupíte z letadla a ještě si ani nes tačíte sednout a už prostě máte telefon:

Haló my jsme ti, my jsme to. Já jsem se představil jako ten a ten, a už jsem t i objednal schůzku, tam a tam, a ONI nemají peníze, já to mám zjištěný, jeď ta m, a prostě jako,ta společnost se musí koupit, oni jsou vítězi,toho a toho, a já nevím jestli jsou vítězi celé soutěže, prostě jeď tam, pak hele, pak tam mu síš, někde - počkat, že na tebe čeká zase ten a ten. Rozumíte mi, ano? Otázka: Co bylo tou poslední kapkou, kdy jste se rozhodl, že celou záležitost oznámíte policii, a že pak již to pojede podle policejní réžie až do té osudné schůzky v restauraci Asia.

Luboš Sotona: Víte, poslední kapkou bylo to, že z počátku to byla účast v těch akciových společnostech , lidí, kteří ... Potom, když už se vidělo, že ty mož nosti jsou poměrně dost vysoké, že jakákoliv akciová společnost bude pro nás d ostupná, nebo možná. Když se zjistilo, že to funguje, že je možné že by to fun govalo vcelku slušně - tak to bylo jedno procento z kupní ceny. To znamená, po kud to byla mlékárna Klatovy, prodávala se dejme tomu za těch dvěstě dvacet mi lionů - takže jedno procento z těch dvěstědvaceti milionů. No, a potom to skon čilo na sumě deseti procent z té kupní ceny. - To ať se nikdo nezlobí, to už j e prostě jako - to už ti lidi potom neznají mezí.

Tomáš Ježek: Teoreticky je pravděpodobné, že když se vydává velký majetek, že kolem toho budou rejdit různí lidé. Základní ale problém je jak úspěšní tito r ejdílkové jsou, a zatím úspěšní nebyli.

Luboš Sotona: Ti lidé by se rádi zaangažovali, protože je všem jasné v této ze mi, že Fond národního majetku nebude fungovat věčně, nebo že ministerstvo nebu de fungovat věčně, že rádi by byli lidé zaangažováni v Olmě Olomouc. To je mlé kárna, to je vlastně kolos. Takže prostě se snažili aby Olma Olomouc nebyla v přímém prodeji, a aby vláda rozhodla, že Olma Olomouc půjde do veřejné soutěže , což ji bylo přislíbeno. (Tento příslib byl podle Sotony podpořen silnou poli tickou stranou za deset milionů korun do volebního fondu)... Otázka: Vás třeba nenapadlo, že jste se mohl stát, dejme tomu, osobou použitou k určité provokaci?

Luboš Sotona: Víte, myslím si, že ne - podle chování těch lidí. Prostě tam byl a vidina těch peněz. Tam nešlo o nic jiného, než o ty peníze. Protože ONI si p ovídali mezi sebou: Támhle ten si staví vilu nebo tamhle ten si staví, ten tak é, ten asi určitě protěžuje tamhle tu firmu , anebo ten zase určitě protěžuje tamhle tuhle, já jsem nevěděl, že má Porsche. Rozumíte mi? To byla taková snah a dohnat ty ostatní.

Otázka: Vy jste hovořil o tom , že jste se měl dostat k těm třicetičtyřem proc entům prostřednictvím převisu poptávky, které byly nějakým způsobem pro vás př ipraveny předem. Věděl jste o nějakém dalším takovém případě, že by se něco ta kového odehrálo?

Luboš Sotona: Věděl, protože se tam stala taková záležitost - ze začátku byl z toho trochu poprask, VŠICHNI jsme se tomu pak smáli. Ten člověk, ten přítel, který dělal kontakt mezi panem Liznerem a lidmi z Fondu národního majetku, kdy ž pan Lizner nebyl k dosažení, tak se prostě nějak dohodli, a ten člověk měl z ájem o nakoupení x procent majoritního podílu Pramenu Praha, Červený dvůr, akc iové společnosti. A staly se takové skutečnosti, že on prostě požádal pana Liz nera aby mu ty akcie sehnal, přes jakýsi Fond, jestli to byl CS Fond nevím. Sk utečně to je věc CS Fondu a toho člověka a potom to mělo dohru s jedním invest ičním známým Fondem, který u něho měl také nakoupit akcie. Došlo zpočátku k do st nepříjemné situaci, že pan Lizner nevěděl, že ten člověk s tou moravskou in vestiční společností má něco společného, takže vlastně aby dopomohl jednomu z Fondů k nějakému většímu podílu, tak vlastně omylem vykrátil ten Fond z té Mor ávie, který to nakoupil pro toho člověka. Takže z počátku to byla dost taková - že se nemohli nějak dohodnout,určité výčitky tam padli. Co se mohlo dělat, u ž bylo dokonáno, takže se s ním dohodlo, že to udělá jiným způsobem. Pražský zástupce Kredba před hospitalizací

z ČT pořadu Stíny

pondělí 7.11.94

Moderátor: Zástupci CS Fondu údajně nevěděli, žeby Lizner dával na schůzce dáv al někomu cokoliv jako protihodnotu za kufřík s penězi. Podle jiného zdroje po licie u Liznera objevila seznam s DIKy, kteří ve druhé vlně kuponové privatiza ce získali akcie klatovských mlékáren. Po podepsání smlouvy a předání kufříku byla schůzka ukončena. Po opuštění restaurace pak došlo k zatčení Jaroslava Li znera. Krátkodobě byli zadrženi i dva zástupci CS Fondu a dosud neznámý muž. L idé z TWI mohli okamžitě volně odejít a podle našich zpráv právě oni informova li předem policii o chystaném jednání s Liznerem.

Kredba: Rozhodně nejde o to, žebychom takříkajíc jedné straně přáli ten návrh na uvalení vazby a druhé straně přáli beztrestnost. Kromě požadavků formálně p rocesních existují třeba otázky taktiky kriminalistické, postupu při vyšetřová ní, a tyto požadavky jednoznačně odůvodňují ten postup, který vyšetřovatel vol il. Ten zásah vyšel. Naprosto dokonale, naprosto perfektně, přes všechny probl émy a zmatky která tato opatření pronásledovala. Protože čím je věc zájmovější , tak tím více se lidi cítí povinny nějakým způsobem se zúčastnit... Telefonický rozhovor Sotony s redakcí Stínů:

Znovu musím opakovat, že vám nic k tomu nepovím, protože skutečně nevím o co j de a zrovna teď jsem mluvil s vaším kolegou od novin a pověděl jsem mu, že se na to budu muset zeptat v České televizi odkud tyto zdroje má. Já skutečně ten den tam nebyl. Pokud se někdo představil mým jménem pak je to trochu zarážejí cí.

otázka: Jeden z těch zdrojů je zástupce CS Fondu,který na tom jednání byl a kt erý potvrdil, že člověk vystupující vaším jménem tam byl.

Sotona: Já nevím kdo je zástupce CS Fondu... (Luboš Sotona by měl být bývalým příslušníkem Ministerstva vnitra a měl několi krát pobývat služebně v Libyji).

JUDr. Kredba, státní zástupce: Tam jde o jedinou otázku, když je takovýto rozsah, tak potom se naskýtá otázka, zda jde jenom o tento p řípad, zda jde jedině o informace určitého druhu, nebo zda k tomu přichází ješ tě něco jiného. Jinými slovy: Vyšetřovat, vyšetřovat a vyšetřovat. Češka, předseda Fondu národního majetku: Já si do dneška myslím, že ovlivňovat poptávku není technicky v průběhu objednávkového údobí, podle všech věcí, kte ré mám k dispozici, není možné.

ŠprŤouchlata

odvysíláno 7.listopadu skrytá kamera

JUDr. Kredba: Ale ručím vám, že pan Češka bude za tejden zpívat velice v jiné tónině, to bude asi o tři oktávy vejš. Ten bude jak kanárek pět!... To myslím smrtelně vážně. To zas jako, aby z nás dělal blbečky, to může, ale jenom chvil ku. To jsou silný slova a říká vám je městský státní zástupce. Závěr

Co k tomu ještě dodat? Když televize záměrně natáčela pražského zástupce, čili prokurátora, skrytou kamerou, mohly bychom to nazvat, že natáčela prostředky tajných informačních služeb. Je ale otázkou, kterých. Ostatně i prezident Have l byl ještě před listopadem natáčen podobnou zpravodajskou technikou, dokonce v posteli. Celý tento případ silně připomíná zpravodajskou hru. Připravil:

Jaroslav Kroupa