--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Zpráva o výsledku komunálních voleb ve Znojmě
Zdroj: NN Ročník........: 0004/049 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

ZPRÁVA O VÝSLEDKU KOMUNÁLNÍCH VOLEB VE ZNOJMĚ aneb BUDE AFÉRY KONEČNĚ NĚKDO ŠETŘIT?

(Když autor tohoto článku začal v Necenzurovaných novinách čísla 36 až 39 otis kovat seriál s názvem O NĚKTERÝCH SKANDÁLECH ZNOJEMSKÉ RADNICE aneb AFÉRY, KTE RÉ NIKDO NECHCE ŠETŘIT, nikoho tenkrát ani v duchu nenapadlo, jakéže to násled ky onen počin může způsobit. Nejen vzhledem k relativně minimálnímu vlivu uved eného týdeníku či k jeho nevelké publicitě, ale hlavně pro převažující lhostej nost a nezájem občanů ve vztahu k věcem veřejným. O to větší překvapení přines lo nepřeberné množství pozitivních ohlasů formou dopisů, telefonátů či osobníc h rozhovorů na údaje zveřejněné v seriálu. Část z nich byla v Necenzurovaných novinách publikována v čísle 44 pod názvem REAKCE OBČANŮ NA SKANDÁLY KOLEM ZNO JEMSKÉ RADNICE aneb AFÉRY, K NIMŽ SE NIKDO NEHLÁSÍ. Svůj názor dávali najevo j ak poslanci tehdejšího městského zastupitelstva, tak i kandidáti v nastávající ch komunálních volbách, řadoví občané, místní podnikatelé, veřejní činitelé... Hlavně však voliči, kteří brzy na to hlasováním jasně ukázali, co si o tom vš em myslí...)

NA ZAČÁTEK MALÁ REKAPITULACE

Lze říci, že fakta publikovaná ve vzpomenutémm seriálu se začala objevovat na "světle Božím" v pravou chvíli: zhruba necelé tři měsíce před obecními volbami . A vzhledem k jejich závažnosti resp. nebývale ostrým protiakcím těch, kterýc h se týkala, probudila tamní obyvatele z letargického spánku "nevědomosti" vsk utku dokonale. Než však přejdeme k událostem, jež po zveřejnění kompromitující ch údajů ve Znojmě následovaly, zopakujme si v kostce, o co vlastně šlo. * * *

V komunálních volbách z roku 1990 byli v tehdejší euforii z pádu komunistickéh o režimu zvoleni do městského zastupitelstva ve Znojmě i lidé, jimž, jak se po zději ukázalo, víc než o obecní blaho šlo spíš o osobní, či lépe řečeno majetk ový prospěch. Typickým představitelem oné skupiny se záhy stal ing. Theodor DV OŘÁK, který, ač původně náhradník, se okamžitě "propasíroval" až do funkce zás tupce starosty. Tenhle člověk, i když zatím nelze dodnes prokázat, jakým způso bem, záhy získal na svou stranu také starostu Jana HARTA, prvního starostova z ástupce ing. Miloše KŘÍŽE a některé další poslance. Takže získali většinu neje n v radě, ale též v městském zastupitelstvu. A začalo grandiózní "tažení", na jehož začátku byly podvody, na konci pak měl být mnohasetmiliónový majetek pro daný "za pusinku" nebo bezúplatně převedený na pár jednotlivců, několik firem a jednu zahraniční banku.

(Namátkou připomeňme některé akce oněch pánů, o kterých jsme ve zmíněném seriá lu tenkrát psali a jež se v zápětí vyvinuly v aféry: Například pokus o zašantr očení bývalé židovské vily na ulici Rudoleckého, kde se dnes nachází mateřská škola, a to ve prospěch ing. Theodora Dvořáka, v podstatě podvod se zřízením t zv. Znojemského rozvojového fondu s bezúplatně převedenými obrovské hodnoty , zneužívání úředních razítek znojemské radnice ve prospěch soukromých podnikate lských subjektů, podvody kolem hracích automatů, "podivný" prodej hotelu Černý medvěd, nesrovnalosti kolem privatizace znojemského pivovaru a podílnictví ne jvyšších představitelů města v ní, celkem bezvýznamná půjčka rakouské spořitel ny Spaarkasse Retz Znojmu za podmínek, jež de facto městské hospodářství přímo podřízují výše citovanému peněžnímu ústavu... Bylo by toho pochopitelně ještě mnohem víc, ale na připomenutí oněch několik skandálů, myslím, stačí...) * * *

Jak již bylo řečeno, otiskování jednotlivých tzv. "caus" znojemské radnice Nec enzurovanými novinami vzbudilo náležitý ohlas. A to jak ze strany místních obč anů kterým byl seriál určen především, tak i ze strany zainteresovaných, resp. "napadnutých" vedoucích činitelů městského zastupitelstva.

V posledním případě měla ovšem reakce poněkud "netradiční" průběh a lze ji roz dělit do dvou fází. Přičemž obě měly společného jmenovatele: Místo snahy očist it se a vyvrátit konkrétními důkazy vznesená obvinění, nastoupily metody s "ús pěchem" uplatňované v dobách normalizace. Prostě, od druhé části seriálu Necen zurované noviny ve Znojmě a blízkém okolí nebyly k mání. Prakticky téměř celý náklad totiž kdosi skoupil. Podle informací, které má autor tohoto článku k di spozici (a část z nich byla publikována v tamním regionálním tisku), se o to ú dajně postaral sám zástupce starosty města Znojma ing, Theodor Dvořák. (O tom se však už čtenáři dočetli v Necenzurovaných novinách číslo 38, 39 a 44 . Stejně tak o tom, že byly činěny pokusy, aby celý seriál vyšel v některém ze dvou regionálních týdeníků vycházejících ve Znojmě. Což se nakonec díky odváž nému přístupu redakce ZNOJEMSKÝCH LISTŮ podařilo... dočetli se ovšem také o to m, jak desítky a stovky místních obyvatel z různých společenských a profesních skupin jednotlivé části serilu rozmnožovali a rozšiřovali mezi svými spoluobč any, v mnoha případech je roznášeli přímo do domů, až do poštovních schránek.. .)

JEDEN DEN V "ILEGALITĚ"

Zní to jako neuvěřitelná story, ale následující řádky se skutečně zakládají na pravdě. O co jde? O onu druhou rovinu reakce pánů zástuců znojemského starost y ing. Theodora Dvořáka a ing. Miloše Kříže a pochopitelně i samotného starost y Jana Harta. Když se totiž podařilo zajistit přetisknutíí první části seriálu o jejich aférách v citovaných už Znojemských listech, tamní radnice reprezent ovaná právě ing. Theodorem Dvořákem, bleskurychle zasáhla. Byl odvolán ředitel Znojemské besedy coby vydavatel novin a v zápětí i šéfredaktorka. A celostátn ímu tisku, zejména Rudému právu a Mladé frontě Dnes zástupce starosty pan Dvoř ák poskytl informaci, že celá kampaň proti zmíněné trojici funkcionářů je vlas tně placená reklama Občanské demokratické strany v rámci jejího předvoleního b oje za ovládnutí radnice. Včetně onoho materiálu přetištěného z Necenzurovanýc h novin, za který měl autor od místních organizací ODS dostat zaplaceno... (Nezůstalo však pouze při těchto krocích. Inženýr Theodor Dvořák coby "velký i nkvizitor", pardon "cenzor" šel ještě dál: Rozhodl se totiž poněkud pozměnit o bsah dalšího čísla Znojemských listů, o čemž existuje velmi zajímavý magnetofo nový záznam, který má redakce Necenzurovaných novin k dispozici. Protože ale v e Znojmě nemohl svůj záměr dost dobře realizovat, odjel tedy "úřadovat" do Pra hy, kde se tyhle noviny tisknou. Z vysázených a zlomených už novinových stráne k pak nechal "vyndat" všechny kritické články včetně oné druhé části seriálu o "aférách znojemské radnice" a nahradil je těmi "správnými", prodvořákovskými. ..)

* * *

Tady by story zmíněného "neokomunistického" cenzorství mohlo končit. Chybí ovš em happy end. A ten měl, jak jinak také, opět dvě roviny. Přitom už první z ni ch byla pro ing. Theodora Dvořáka dost nemilá. Svým rapidním "předěláváním" Zn ojemských listů totiž dosáhl podstatného zpoždění celého vydání a hrozilo tudí ž, že se nedostane v rámci "předvolebního boje" včas do Znojma na novinové stá nky a do trafik. Aby zmírnil zpoždění na minimum, telefonoval do Znojma pro ta xíka a nabízel 5000 Kč navíc za rychlý odvoz... Zbytečně: Noviny se do města s ice dostaly, ale v podstatě téměř celý jejich náklad zůstal nedotčen ležet ve skladu. Docela možná, že je tam dodnes...

(Pokud ona první výše uvedená rovina cenzorsko inkvizitorské činnosti pro ing. Theodora Dvořáka byla dost nemilá, následky druhé pak pro něj ve svých důsled cích znamenaly předzvěst budoucí katastrofy. Místo "legálních" Znojemských lis tů, které, jak jsme právě uvedli, skončily ve skladě a za něž redakce odmítla vzít odpovědnost, se na scéně bleskurychle objevil jednorázový titul téměř "sa mizdatového" charakteru: tzv. NOVÉ ZNOJEMSKÉ LISTY. Se všemi původně zařazeným i kritickými články včetně podstatných výňatků z inkriminovaného materiálu pře tištěného z Necenzurovaných novin. Vydaný sice doslova "na koleně", ale díky d obrovolníkům doručený téměř do všech domácností ve městě.)

JAK SE DĚLAJÍ DESINFORMACE?

Zástupce místostarosty ing. Theodor Dvořák se však nespokojil pouze s cenzorsk ými "prodvořákovskými" zásahy do Znojemských listů. Nezůstal ani u odvolávání z funkcí či u výpovědí. Naopak: Oním specificky "prodvořákovským" způsobem se snažil ovlivňovat také denní tisk. Pomineme-li tzv. regionální vydání ZNOJEMSK É RT (deník pro Moravu ROVNOST), pak hlavně RUDÉ PRÁVO a MLADOU FRONTU DNES... A celý spor chtěl "přehrát" na placenou reklamu ze strany Občanské demokratic ké strany, údajně zaměřenou proti stávajícímu, prý "nezávislému" vedení znojem ské radnice.

V této souvislosti např. citujme některé pasáže z článku VE ZNOJMĚ VYŠLY ILEGÁ LNÍ NOVINY PROTI RADNICI, otištěného v Mladé frontě Dnes 17. listopadu 1994. P íše se tady: "... Spor mezi redakcí Znojemských listů a radnicí vznikl nyní po té, co radní zjistili, že vydavatel Znojemská beseda uzavřel se znojemskou ODS loni v prosinci smlouvu, podle níž měl týdeník pulikovat skrytou i otevřenou reklamu ODS, za což strana zaplatila sto tisíc korun... Radnice se nyní proti této reklamě ohradila, ale ilegální Nové Znojemské listy v ní pokračují. Přeti skují například téměř celostránkový materiál z Necenzurovanýc novin, jehož prv ní část vyšla už před týdnem jako placená inzerce ODS ve Znojemskch listech... Zásadní články v ilegálních novinách nejsou podepsány... Radní kvůli smlouvě s ODS odvolali ředitele Znojemské besedy Milana Trojana, který ji podepsal. Vč era dostala výpověď i šéfredaktoka Znojemských listů Anna Maixnerová, jež podl e místostarosty Theodora Dvořáka hrubě porušila novinářskou etiku..." (Co dodat k tomuto "výplodu" redaktorů Radka Bartoníčka a Ivany Karáskové? Nej vhodnější zřejmě bude odpověď spojit s otázkou v mezizitulku: ANO, TAKHLE SE D ĚLAJÍ DESINFORMACE. Přinejmenším ve vztahu k autorovi tohoto článku. Je totiž holým nesmyslem, že přetištění některých částí zmíněného seriálu o skandálech znojemské radnice, tedy hlavně ing. Theodora Dvořáka, ve Znojemských listech b ylo placenou inzercí tamní organizace Občanské demokratické strany, která by m ohla být předem objednaná. Naopak: Autor ani Necenzurované noviny od redakce Z nojemských listů, natož pak od ODS, nedostali ani korunu. A pokud jde o podpis y pod zveřejněnými materiály? Na čtyřech stránkách klasického novinového formá tu jsem z 22 článků napočítal pouze pět nepodepsaných, ovšem i u nich byl zřej mý redakční původ... Tedy desinformace vhodná k podání soudní žaloby jak na Ml adou frontu Dnes, tak i ing. Theodora Dvořáka.)

DVOŘÁKOVA TRIBUNA: ZNOJEMSKO

Zcela specifickou úlohu v cause "Aféry znojemské radnice" sehrál ovšem předevš ím tzv. "nezávislý" regionální týdeník ZNOJEMSKO. Ostatně, už jsme o něm v Nec enzurovaných novinách číslo 44 psali. Což se týká zejména pana šéfredaktora Vl astimila MRVY, který odmítl předmětný seriál přetisknout s odůvodněním, že se "nehodlá coby šéfredaktor tzv. nezávislého ZNOJEMSKA angažovat v odhalování ne čistých praktik znojemské radnice. S odůvodněním, že je to problém občanů, nik oliv jeho...

Vlastimil Mrva a ředitel s.r.o. NELSON, která Znojemsko vydává, Jaroslav ŠUFAJ ZL, však tenkrát "opomněli" jaksi dodat, že se hodlají naopak velmi silně anga žovat na straně druhé, tj. ve prospěch těch, co systematicky podváděli a "proš ustrovávali" obecní majetek... Tedy hlavně ve prospěch zástupce starosty ing. Theodora Dvořáka. Důkazem toho budiž četné příspěvky ve Znojemsku, publikované především v rozmezí 8. až 22. listopadu 1994.

Zastavme se teď u jednoho z nich. Například u článku s titulem "ROZHOVOR S MUŽ EM, DO NĚHOŽ SE OPOZICE STREFOVALA NEJČASTĚJI: T. DVOŘÁK Z BOJE NEODCHÁZÍ, kte rý vyšel právě 8. listopadu 1994 a je podepsán zmíněnými již šéfredaktorem Vla stimilem Mrvou a ředitelem jeho vydavatelství Jaroslavem Šufajzlem. * * *

Je zbytečné ve výše citovaném "elaborátu" popisovat způsob, jakým ing. Theodor Dvořák, aniž by poskytl jediný konkrétní důkaz, do omrzení tvrdí, že je nevin en. Mnohem zajímavější se spíš jeví jeho reakce na náš seriál o skandálech, ji chž je přímým aktérem... A hlavně na jeho autora: "V Necenzurovaných novinách nedávno vycházel seriál čláků o znojemské radnici, ale především o mně. Vyšel jsem z toho jako nejhorší. Redaktor totiž nenalezl ani tolik odvahy, aby se ze ptal druhé strany, tedy mne, a to mne mrzí... Se svým právním zástupcem zvažuj eme předat celou záležitost soudu. Na druhou stranu zase váhám, protože je mi pana Pilouse líto. On už je prostě takový, že toho nepřítele zkrátka potřebuje . Když mu ho vezmete, vyvádí jako malé dítě. Skutečností zůstává, že kdybych m ěl na svědomí jen desetinu toho, co mi Jiří Pilous podsouvá, tak jsem ne na od chod z funkce, ale rovnou na odstřel. Čímž netvrdím, že by takto se mnou necht ěli někteří naložit..."

(Sluší se ing. Theodoru Dvořákovi odpovědět, přestože on na nejméně má tři výz vání nereagoval. A to přesto, že všechny čísla Necenurovaných novin, které se ho týkaly, navíc obdržel poštou. Takže: Nebylo potřebí se zástupce starosty na cokoliv ptát. Důkazů a konkretních faktů o své činnosti onen pán zanechal tol ik, že jakékoliv otázky neměly valného smyslu. A poslouchat páně Dvořákovo lha ní se rovněž zdálo zbytečné. A s oním "odstřelem"? S oběma místostarosty, inže nýry Theodorem Dvořákem a Milošem Křížem včetně jejich šéfa, starosty Jana Har ta, tak nechtěli naložit jen "někteří", ale, jak uvidíme vzápětí, drtivá větši na voličů ve městě. Což se týká i onoho "malého dítěte", které potřebuje nepří tele. Autor tohoto článku a celého zmíněného seriálu ho totiž hledat nepotřebo val. Podle obrovského množství shromážděných údajů on skutečně existoval. A ne byl Pilousův, ale občanů Znojma, jimž škodil. A dost značně... Ostatně, mnozí z nich právě ing. Theodora Dvořáka přirovnávají k dítěti, byť už velkému, kter é potřebuje ke své prezentaci především pocit moci, hodně majetku a peněz.) * * *

Než přejdeme k v předešlých řádcích avizovaným výsledkům obecních voleb, zasta vme se na chvíli ještě u citovaného už nezávislého týdeníku Znojemsko. V témže čísle jako rozhovor s ing. Theodorem Dvořákem vyšel také další rozhovor, tent okrát s prvním československým polistopadovým ministrem obrany, armádním gener álem v záloze ing. Miroslavem VACKEM. Nic proti tomu, až na jednu maličkost: R ozhovor, ač realizován v průběhu Znojemského historického vinobraní, tedy kole m 10. září 1994, vyšel teprve těsně před obecními volbami. Proč? Protože se mi mo jiné týkal i onoho "zlého" redaktora Pilouse coby "nepřítele" všech čestnýc h a poctivých lidí... Pan generál si totiž ztěžuje, že onen Pilous coby "extré mní" novinář velice uškodil i jemu, hlavně však dobré věci, kterou pan ministr tehdy v armádě představoval a realizoval...

(Je to celé poněkud úsměvné a zábavné, to "načasování". A zároveň také pikantn í. Uproto, že pan Vlastimil Mrva prostě v návalu "prodvořákovské" horlivosti z řejmě zapomněl pana exministra informovat, že on sám to byl, kdo v letech 1990 a 1991 z tehdejšího Občanského deníku přičinlivě a s "velkou radostí" většinu Pilousových kritických článků o negativní úloze armády a osobně pana generála v srpnových a listopadových událostech roku 1989 přetiskoval. Rovněž tak všec hny příspěvky o "podivné" činnosti pana ministra a jeho resortu v roce následu jícím... Inu, jak říkají mnozí občané města Znojma: "Mrva je holt Mrva. Proto má tak přiléhavé jméno. Všechno na co šáhne, prý totiž většinou zmrví!") VOLIČI ROZHODLI NEKOMPROMISNĚ

Ale, vraťme se k našemu tématu, který je už dopředu vyjádřen titulem celého to hoto článku. Tedy k avizované "ZPRÁVĚ O VÝSLEDKU KOMUNÁLNÍCH VOLEB VE ZNOJMĚ". Než ale k nim přejdeme, připomeňme ještě, že zainteresovaným stranám šlo o ho dně. Pánům Hartovi, Dvořákovi, Křížovi a několika dalším poslancům o udržení s tatus quo i po volbách, a tedy o zachování kontroly nad znojemskou radnicí, ti ostatní se naopak snažili zmíněné trojici či jejich pomocníkům prokázat totál ní selhání "ve správě věcí obecních". A hrubé poškození zájmů města a jeho obč anů... Přičemž jediným soudcem měli být voliči. Stejní, kteří je volili už pře d čtyřmi roky...

(Do poslední chvíle se však nevědělo, jak rozhodnou. Už proto, že např. zástup ce starosty ing. Theodor Dvořák použil všechny prostředky, aby veřejné mínění ovlivnil. Nejen zmíněnými manipulacemi kolem Znojemských listů, ale třeba také tím, že měl údajně přes své prostředníky nabízet tisíc korun za každý hlas od evzdaný v jeho prospěch. Ostatně, mezi Dvořákovými přívrženci se ještě před pá r týdny proslýchalo, že byl ochoten obětovat klidně i půl miliónu korun za svo je znovuzvolení a další peníze za udržení dosavadních pozic...)

* * *

Jak jsme již uvedli, soudci měli být voliči. A ti rozhodli jasně, zřetelně a n ekompromisně. Starosta Jan Hart a jeho zástupci ing. Miloš Kříž (oba za Českom oravskou stranu středu a Sdružení nezávislých kandidátů pro Znojmo) a ing. The odor Dvořák (Liberálně sociální unie a Sdružení nezávislých kandidátů Za Znojm o krásnější) totálně propadli. Nejen že se do městskéo zastupitelstva vůbec ne dostali, ale skončili hluboko v poli poražených. Naopak jejich tvrdí kritici a odpůrci skandálních praktik radice, pokud znovu kandidovali, s velkou převaho u zvítězili. A všichni z oněch bojovníků, např. Antonín Hanzálek (ODS), RNDr. Marta Bayerová (KSČM) a Otto Mašek (KDU-ČSL) jsou dnes, tak jako v minulosti, opět nejen v městském zastupitelstvu, ale také v radě. Poslední z jmenovaných pak byl dokonce zvolen do funkce zástupce starosty města Znojma... POST SCRIPTUM:

Úplně nakonec se pak sluší poděkovat těm, kteří se o očistění znojemské radnic e zasloužili. Občanům města, kteří volili, jak volili. Části poslanců někdejší ho zastupitelstva a rady, kteří, ač v menšině, tvrdě bojovali proti porušování zákona, nečistým majetkovým převodům, podvodům... Redakci ZNOJEMSKÝCH LISTŮ z a to, že svým statečným postojem docílila, aby veřejnost byla konečně maximáln ím způsobem informována o všem podstatném, co se na radnici za poslední roky d ělo neférového...

(Osobně bych však chtěl poděkovat i bývalému zástupci starosty ing. Theodoru D VOŘÁKOVI a redakci ZNOJEMSKA za jejich bohulibé počiny, jež mnoha lidem ve Zno jmě otevřely oči. A přál bych si, aby ing. Theodor Dvořák neváhal a předal cel ou záležitost soudu. Dychtivě na to čekám. Stejně tak jako dychtivě čekám, zda li se konečně začnou okresní státní zastupitelství a místní kriminální policie znovu zabývat podezřením z trestné činnosti onoho pána. A pokud ne, dychtivě čekám, kdy nový podnět k trestnému stíhání podá právě zvolené městské zastupit elstvo...)

Jiří F. PILOUS