--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vydra Luboš
Název: Je česká republika již opravdu právním a demokratickým státem ?
Zdroj: NN Ročník........: 0004/051 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Je Česká republika opravdu již právním a demokratickým státem?

Za NN se ptal JUDr. Ing. Jaroslava Anděla Luboš Vydra NN: Pane doktore, prezident Václav Havel nerad slyší, že naše země je postkomu nistický stát a chce, aby nám tak již v cizině neříkali. Velká část občanů, ja ko třeba pan Petr Uhl jsou toho názoru, že jsme již právním státem. Jak je to podle vás ale ve skutečnosti?

JUDr. Ing. Jaroslav Anděl: Stát jehož vláda nerespektuje ani vlastní ústavu, n ení ani právním, ani demokratickým státem. V České republice platí ústava, kte rá byla vyhlášena 16. prosince 1992 jako ústavní zákon č. 1. V té se v článku 1 říká: "Česká republika je svrchovaný jednotný a demokratický právní stát zal ožený na úctě k právu a svobodám člověka a občana." Velmi krásné. První, kdo b y to měl ovšem respektovat, by měla být vláda vlastního státu. Vláda České rep ubliky však vlastní ústavu nerespektuje a sice v řadě ustanovení. Tak na příkl ad v hlavě druhé, ústavy, nadepsané Moc zákonodárná, se v článku 15 říká: "Ods tavec 1) - Zákonodárná moc v České republice náleží parlamentu. Odstavec 2) - Parlament je tvořen dvěma komorami, a to poslaneckou sněmovnou a senátem. " Če ská republika již existuje plné dva roky, avšak vláda této republiky, která mě la první povinnost postarat se o to, aby byl senát zvolen, tak dodnes to neudě lala. Je k tomu vedena vyloženě politickými důvody, protože není jista, jestli by volby do senátu dopadly v její prospěch.

NN: Jak je to s prezidentem České republiky? Byl zvolen, tak jak podle ústavy zvolen měl být?

JUDr. Ing. Jaroslav Anděl: Je tu ovšem celá řada dalších ustanovení, která jso u velmi podivná. Tak na příklad hlava 3., nadepsaná Moc výkonná české ústavy, má následující znění: " Prezident republiky, článek 54, odst. 2: Prezidenta re publiky volí parlament na společné schůzi obou komor." Protože obě komory neex istují, byl prakticky prezident zvolen provizorně jenom jednou komorou, která podle závěrečných ustanovení vykonává prozatím, než bude zvolena komora druhá, funkci i senátu. Jestli je to ale trvale únosné pro demokratický a právní stá t, aby prezident byl zvolen jenom provizorně, je otázka pojmu práva vůbec. Na konci ovšem je tato zajímavost: " Hlava osmá, Přechodná a závěrečná ustanovení , článek 106, odst. 2: Do doby zvolení Senátu podle ústavy, vykonává funkce Se nátu, prozatímní Senát. Prozatimní Senát se ustaví způsobem, který stanoví úst avní zákon. Do nabytí účinnosti tohoto zákona, vykonává funkce Senátu Poslanec ká sněmovna." Ani prozatimní senát, jako ústavou nařízená státní instituce, do sud zvolen nebyl!!! Návrh na jeho zvolení a návrh na vypsání voleb, by ležel a leží dodnes, výlučně v rukou vlády. A dále: Článek 106, odstavec 3): "Poslane ckou sněmovnu nelze rozpustit dokud vykonává funkci Senátu podle odstavce 2)." To znamená, že dokud nebude zvolen Senát, nemohou být vypsány ani nové volby do poslanecké sněmovny, a mohl by tento stav trvat třeba deset let. Jestli je takovéto konání vlády v souladu vůbec se základním pojmem práva, ať posoudí každý čtenář sám.

-----------------

(Náš čtenář si jistě odpoví sám. Ale co čtenáři jiných novin, třeba z rangu úd ajně švýcarské f. Rignier (Reflex, Lidové noviny...)? Je i těm umožněno, aby s amostatně mysleli, nebo se Rignierovi pěšáci (Zdeněk Čech, Miloš Čermák...), v ětšinou bývalí bolševičtí normalizátoři, postarají svojí profesionální dezinfo rmací především o to, aby jejich čtenáře podobné myšlenky ani nenapadali?)