--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Rozhovor s Miroslavem Vodrážkou
Zdroj: NN Ročník........: 0004/051 Str.: 004
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Necenzurované

noviny č. 5/1993 uveřejnily článek Miroslava Vodrážky "SOUMRAK POZEMSKÝCH BOH Ů?", ve kterém se autor zabýval případem Milana Řeháka, kterého se komunistick ý zločinný režim, ale konkrétní zločinci, kteří tento zločinný režim toviřli, vytáhli doslova z lůžka, kde čekal na vyzvání k nezbytné lékařské operaci, a z avřeli jej do komunistického kriminálu, kdy předtím mu znemožnili vycestovat d o zahraničí, aby se lékařské operaci mohl podrobit tam. Ani to však komunistic kým zrůdám nestačilo. Když se M. Řehák až po roce konečně k nezbytné operaci d ostal, bylo mu znovu zabráněno, aby se na přísl. kliniku mohl vrátit k návazné další operaci. Té se mohl podrobit zase až opožděně - po dvou letech. V důsle dku toho se v mladém věku dostává do inv. důchodu nejen s nejnižším příjmem, a le i nízkou životní perspektivou. Po listopadu 89 se znovu, tak jako i před li stopadem 89 obrací na vládní orgány. Tentokrát však již "SAMETOVÉ". Podává tak é návrh na zahájení soudního řízení proti České republice - ministerstvu vnitr a ČR a České republice - ministerstvu spravedlnosti ČR.

Po pěti letech jeho zápolení se "sametovou garniturou" mu Necenzurované noviny položily několik otázek:

NN: Jak dopadlo soudní řízení v dané věci?

MŘ: Zatím "nijak". Návrh na zahájení soudního řízení jsem podal u Okresního so udu v Olomouci dne 13. 12. 1991. Od té doby bych to ze strany justičních orgán ů charakterizoval spíše jako zdržovací manévrování než soudní řízení. Kdyby mi bylo sedmdesát, věděl bych, na co čekají. Je mi však čtyřicet, a tak mám obav y, co se mnou chtějí udělat. Asi se mnou znovu zatočí. A s Vámi se všemi také. Jen co se lépe semknou a znovuzorganizují. To, co proběhlo nedávno v Brně na náměstí Svobody - to byla jen malá ukázka. Ne prvního, který by jim v tom jist ě bránil, již odstranili. Tím byl St. Novotný. Prozatím jen vyčkávají. Budete tedy muset i Vy vyčkat na odpověď na Vaši otázku.

NN: Dobře, jak tedy probíhá to zdržovací manévrování? MŘ: Soudkyně Pikalová se např. písemně dotazuje dvakrát na stejnou věc, ač již při přelíčení jsem o ní vypovídal do protokolu. Při nahlédnutí do spis. mater iálů však naopak zjišťuji, že nejsou zaznamenány důležité části výpovědí svědk ů. Např. Jiří Středa u přelíčení potvrdil, že K. Hubáček před ním i několika d alšími svědky vypovídal o tom, že vyslechl rozhovor mezi Ivanem Kláskem (člen KSČ, předseda uličního výboru ...., - soused Hubáčka) a mjr. JUDr. M. Ošťádale m (komunista, člen celoútvarového výboru KSČ, vrchní inspektor obv. odd. polic ie ve Šternberku..., - přítel Kláska), ve kterém se dotyční vyjadřovali hanliv ě na adresu kardinála Tomáška a mluvili i o tom, jak by demonstrující postříle li a pozavírali, až by tam shnili. Tento "rozhovor" se měl uskutečnit v listop adu 89. K. Hubáček potom před inspekcí MV své původní sdělení popřel. Na mé st ížnosti, ani na stížnost J. Středy na zmíněné zmizení jeho výpovědi justiční o rgány již více jak rok neodpovídají.

NN: mjr. JUDr. Ošťádal je přece ten, který tě v r. 1980 poslal do kriminálu na "operaci". Co dělá nyní?

MŘ: Tak jako jeho přítel Klásek - je z něj kapitalista! Tenkrát v r. 80 na mě řval: "naše socialistická vlast nepotřebuje takový, jak seš ty!!!" Dnes je řed itelem firmy SAVS, která dodává označovače jízdenek a již s býv. radními v Olo mouci dohodla miliónové kšefty. Ošťádal se představuje ne jako JUDr. ("student " známé to školy), ale zkráceně Dr. Ošťádal. Lidé si pak mohou myslet cokoliv. Že? Dr. Ošťádal také takto kandidoval na prvním místě za KSČM v Olomouci jako "nezávislý". Nyní je již v zastupitelství města Olomouce! Představíme-li si v šak, že by fašistickým zločincům, místo toho, aby byli souzeni, byl dán generá lní pardón a zelená - jistě by také kandidovali a podporu by také našli. V naš em případě jsou tito zločinci ochraňováni přímo i prezidentem Havlem. Takže se to může klidně všechno zopakovat...

NN: Ty jsi dělal krátce v OK při policii ČR v Olomouci. Narazil jsi při této p ráci i tam na JUDr. Ošťádala?

MŘ: Pochopitelně. Narazil jsem tam však především na chyby, které tato komise dělala. Dnes už vím, že ty "chyby" byly mnohdy záměrné. V OK jsem pracoval sku tečně krátce a vlastně až v době, kdy neměla prakticky žádné slovo. Nemohl jse m pochopit, jak mohli vyzbrojovat bolševiky tak, jak je vyzbrojovali. Nemohl j sem pochopit, jak mohli nechat u policie takové "lidi", jako je Ošťádal. (Mnoz í takoví jsou tam dodnes). Kromě toho, že znali jeho kádrový materiál, který s e prý nedal ani číst, měli i jiné podklady k tomu, aby jej vypoklonkovali. Oni však dali DŮVĚRU (!!!) k tomu učinit toto jeho kolegům a kamarádům (!!!) Chra mcovi a Gregurkovi - rovněž členům celoútvarového výboru komunistické strany, neboť se prý domnívali, že je to už jen formální záležitost. Poslední jmenovan ý je podepsán i na "pohovoru" s JUDr. Ošťádalem. Ze zápisu tohoto "pohovoru" j e naprosto cítit nelogičnost jeho vedení i záměrné "překlepy" v zápisu. Tak na př. u jména Klásek se píše Klášek. To jsem si všimnul i na jiném "protokolu". V protokolech se také záměrně "překlepávala" i data narození "svědků". Nikomu nebylo nic divného na tom, a nikdo se ani na nic netázal, když mjr. JUDr. Ošťá dal - náčelník okrsku, u kterého je samozřejmostí, že je zároveň i spolupracov níkem StB, aniž by musel být někde veden, vypovídal:

"Byl jsem na pohovoru na StB, kde se mnou tak zatočili, a to konkrétně nějaký major z Prahy, a to před 2 roky, jednalo se o mého známého Jiří Klášek, který chtěl jet do NSR, a tam odkoupit přístroj na hledání zlata. Jiří Klásek - brat r Ivana Kláska chtěl, jak se později dovídám (ne však ze zmíněného "zápisu"), koupit přístroj zřejmě na hledání německých vojenských dokumentů, zkrytých pod hladinou pískoven nedaleko Olomouce. Tomu předcházelo podsunutí dopisu občanu SRN adresovaném QUELLE v SRN. Ten však v domnění, že jde o provokaci, dopis r ozlepil a v obálce našel další obálku, tentokrát adresovanou na ministerstvo v nitra - západní Berlín. Obsahem této obálky byl jeden z již nalezených (?) a n abízených dokumentů a vybídka ke schůzce. Tento "provokativní" dopis, jak se o bčan NSR domníval, odevzdal čs. úřadům ve SRN. Schůzka se tedy konala. Zřejmě pro případné "svědky" se však sehrálo divadélko a Klásek byl z této schůzky od veden (StB?). Potom byl nějaký měsíc "nezvěstný". Říkalo se, že je ve vazbě, n ebo v ústavu pro choromyslné. Nic z toho však nebylo potvrzeno. Faktem je, že po návratu do zaměstnání nemohl poznat ani své spolupracovníky. Dnes však již má paměť zřejmě dobrou, neboť jako podnikatel - kapitalista - milionář, by jin ak mohl zapomenout, kde má ten či onen miliónek.

Nevím tedy, proč pohovorová komise nepožádala Ošťádala o vysvětlení, v čemže t o tedy "lítal", a proč on ani jeho komunističtí kumpáni nebyli trestně stíháni ....

NN: Kdo byl předsedou OK v Olomouci?

MŘ: Jan Princ. Nyní prý má nějaké koryto u BIS v Praze. A mimochodem na tom zá pisu o pohovoru s mrj. JUDr. Ošťádalem je také podepsán. Takže si můžete předs tavit, v jakémže jsme to bezpečí.

NN: Na jaké státní orgány jsi se po listopadu 89 obrátil? MŘ: Po listopadu 89 jsem se nejprve obrátil na ministerstvo spravedlnosti, kde jsem přímo JUDr. Burešové zaslal kopii spis. materiálu. To zůstalo bez odpově di. Ministerstvo spravedlnosti vedené cynikem, prokazatelným oblíbencem a vstř ícným přítelem StB JUDr. Jiřím Novákem, se k věci vyjádřilo dle toho, kdo toto ministerstvo představuje.

Obrátil jsem se také na předsedu vlády V. Klause. Z úřadu tohoto arogantního m i však celý spis přišel zpět tak, jak jsem jej tam zaslal. Ovšem v jiné obálce . V. Havel, na kterého jsem se také naivně obrátil, mi sice spis zpět neposlal , ale ani žádnou odpověď jsem od něj nedostal. Snad kdybych byl nějaký ten chu dák estébácká - to by se strhal NN: Kdy byl odvolán z funkce vrchního inspekto ra obvodního odd. policie ve Šternberku mjr. JUDr. M. Ošťádal?

MŘ: Jak už jsem řekl, důvěru k tomu učinit tento krok dostal od OK při policii ČR v Olomouci sám ředitel policie v Olomouci JUDr. Chromec. Ten měl také vešk eré podklady k odvolání svého stranického kolegy. Pochopitelně jej však neodvo lal. OK se potom obracela v této věci (také však marně a bez odpovědi) na ředi tele policie ČR pro Severomoravský kraj L. Vargu. Dále potom na inspekci minis tra vnitra ČR (i ministra samotného). Tato "inspekce" opakovaně tvrdila, že "n elze zpochybnit morální, ani profesní způsobilost mjr. JUDr. Ošťádala. V naivi tě jsem se obrátil na M. Fendrycha, kterého (bohužel) osobně znám, i na minist erstvo jeho kamaráda Rumla, abych je tedy seznámil s přísl. podklady pro odvol ání mjr. JUDr. Ošťádala. M. Fendrych mi však tvrdil, že to není tak jednoduché , že oni své zločiny páchali "chytře" atp. Od pracovníků inspekce ministerstva vnitra jsem se dokonce dozvěděl, že mé policejní zadržení bylo provedeno tak chytře, že Ošťádal v té chvíli nebyl ani ve službě. To, že však vydával rozkaz y podřízeným, což je o to hrubším zneužíváním pravomoci veřejného činitele, to s příslušnou drzostí vůbec nepojali!

Vím, že v té době dle zákona mohl ministr odvolat podřízeného, aniž by uváděl a dokladoval důvody. I když k odvolání Ošťádala měli spoustu dokladů a důvodů - neučinili tak. Mám i jiné poznatky o tom, že M. Fendrych tyto zločince spíše obhajoval, neboť pro něj a jeho kamaráda Rumla byli nepostradatelnými "odborn íky". Přede mnou však spínal ruce nad jejich neřádstvím. Když přijel do Olomou ce na ředitelství policie, nebylo to proto, aby toto neřádství vyhodnotil, ale jak jsem se dozvěděl, bylo to proto, aby s Chromcem a Gregurkem vypil kafe a vložil do nich svou důvěru...

Ošťádala spolu s Chromcem odvolal až St. Novotný, který nastoupil do funkce po licejního prezidenta. Nedávné Fendrychovo "vystoupení" v TV aréně bylo tedy ne jen drzostí, ale i hlubokou nemravností.

NN: Co si myslíš o samotném poslání inspekce ministerstva vnitra a jak se její práce projevila ve tvém případě?

MŘ: Znáte to, jezdilo-li se např. do Polska - museli jste mít písemné pozvání. Když Vás tam potom komunističtí vykonavatelé moci nechtěli pustit, nechali Vá s přijet až na hranice, Vámi předložené pozvání před Vámi roztrhali a otázali se Vás: MÁTE POZVÁNÍ: Podobným způsobem pracuje i inspekce ministerstva vnitra , které se také říká supervize. Složená je pochopitelně z podobných vykonavate lů moci, jak je uvedeno v příkladu. Narazí-li taková inspekce na argumenty, sn aží se je nejprve zlehčit. Pokud se jí to nepovede, nezmiňuje se již o nich vů bec (ignoruje je). Tak např. 24. 6. 93 vypovídám do protokolu, že mohu předlož it i zvukový záznam, ze kterého je zřejmé, že K. Hubáček vypovídal před inspek cí nepravdivě. Dále uvádím, že Ošťádal vypovídal do protokolu rovněž nepravdy a zároveň předávám osm písemných dokladů, které budou posouzeny a brány k úvah u ke zpracování závěrečné zprávy, se kterou budu PLNĚ seznámen. Tak je to s in spekcí namístě dohodnuto. Od inspekce však dostávám následně odpověď, ve které není posouzeno ani oněch osm písemných dokladů, ani projeven zájem o zmíněný zvukový záznam či vysvětlena Ošťádalova prapodivná výpověď. Po opětovných urge ncích a žádostech o vysvětlení dostávám odpověď, že záležitost byla prošetřena a s výsledkem jsem prý byl seznámen. To je ovšem LEŽ! Je to i v rozporu s tím , že policejní prezident St. Novotný Ošťádala právě na základě pochybné moráln í a profesní nezpůsobilosti odvolal! Posláním inspekce, Fendrycha i Rumla je v šak zřejmě z těchto komunistických amorálních zločinců oprašovaqt stopy jejich hrůzné minulosti.

NN: Proč jsi se tedy neobrátil na Vrchní státní zastupitelství? MŘ: To jsem udělal! Podávám-li však k Vrchnímu státnímu zastupitelství podnět k zahájení trestního stíhání na JUDr. Ošťádala dle par. 158 tr. zák. (zneužití pravomoci veřejného činitele), kterého se dopustil s úmyslným záměrem upřít p ráva a tím následně přivodit ujmu na zdraví spoluobčanovi, když motivace jeho jednání byla politická, dostává se tohoto podnětu Okresnímu Státnímu zastupite lství v Olomouci. To jej předává vojenské prokuratuře, ta dále policii ČR-sprá vě Severomoravského kraje v Ostravě, kde se z podnětu "mistrně" vyrábí "stížno st" a ta je zaslána inspekci ministra vnitra ČR! Tato inspekce má potom poslán í, aby znovu a znovu odpovídala: ".... tato záležitost však již byla prošetřen a a s výsledkem šetření jste byl seznámen. Považujeme tedy Vaše nové oznámení v této věci za bezpředmětné."

Takže podnět na býv. zaměstnanace MV nakonec "vyřizuje" inspekce tohoto minist erstva!

Znáte však snad někoho, kdo by podal žalobu sám na sebe? NN: Proč myslíš, že dnešní politická reprezentace se snaží všemožně zabránit v yrovnat se se zločinnou komunistickou minulostí?

MŘ: Především proto, že tak to bylo připraveno, tak to bylo dohodnuto. Dnešní vládnoucí garnitura v převážné míře by se musela prvně vyrovnat sama se sebou, neboť v ní je ta zločinná minulost obsažena nejvíc.

Pokud se však s touto minulostí zavčas nevyrovnáme, - vyrovná se ona s námi! V této souvislosti je proto třeba si také uvědomit, že na klíčovém místě ve stá tě sedí agent cizí mocnosti, a tedy vlastizrádce. A nejen tam. Jeho jméno Vám však řeknu až po vypnutí mikrofonů.

NN: Není třeba - děkujeme za rozhovor.