--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hofer Karel
Název: Ruml s Novákem jsou ve při
Zdroj: NN Ročník........: 0004/052 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

RUML S NOVÁKEM JSOU VE PŘI Pozdní probuzení ministrů před štědrovečetní večeří

V Ý M L U V A :

Za vážný a varovný signál označil ministr vnitra Jan Ruml postup orgánů činnýc h v trestním řizení v případech bývalého rozvědčíka Pavla Minaříka, proti němu ž bylo zastaveno trestní stíhání, a funkcionářů někdejších LM, kteří stíháni a ni být nemají.

Podle Rumla rozhodování naznačuje, že personální složení těchto institucí neby lo v některých případech důsledně oproštěno od minulosti.

Ruml pokládá zastavení vyšetřování za varovný signál vypovídající o stále přek vapujícím vztahu některých lidí, působících v orgánech činných v trestním říze ní, k předlistopadovému období.

O D E Z V A :

Příslušné státní zastupitelství neprodleně přezkoumá rozhodnutí Úřadu vyšetřov ání ČR, který odložil věc týkající se LM. Řekl to ministr spravedlnosti Novák. "Nemohu jinak, než respektovat kritický pohled ministra vnitra na práci polic ejních orgánů", řekl Novák. Je ovšem otázka, zda postoj orgánů činných v trest ním řízení v těchto kontrétních případech má vztah k jejich personálnímu slože ní, nebo zda se spíše nejedná o neschopnost policejních orgánů shromáždit tako vý rozsah policejních důkazů, který by postačoval k postavení konkrétních osob před soud, řekl Novák. (Kromě titulků převzato z teletextu ČT 1 dne 24. 12. 1 994)

Pět roků po listopadové revoluci a k tomu před štědrovečerní večeří to nebylo zrovna příjemné probuzení obou ministrů. Kdyby se páni ministři nekoukali na N ecenzurované noviny jako na stoku lží a pomluv, věděli by o chybách, neschopno sti a neochotě svých podřízených podstatně dříve a více. Nemusili by nyní, jak o malí kluci, svádět vinu jeden na druhého. Teď jim nezbývá, než vzít koště a každý zamést před svým prahem. Oba tam mají svinčík.

Po šesti letech hitlerovské okupace a pětačtyřiceti letech okupace sovětské, m áme za sebou první demokratickou pětiletku. Jaké jsou její výsledky? Udavači a lokajové gestapa, kteří po válce zakládali akční výbory KSČ, jsou ne potrestáni. Nejsou potrestáni ani vrahové z let "vítězného puče" (Pich-Tůma), nejsou potrestáni sadističtí vyšetřovatelé (Grebeníček, Holub, Vala, Višinka a další, kteří jsou popsáni v knize Jaroslava Pospíšila "NESMIŘITELNí - HORY HO STÝNSKÉ"), nejsou porestáni věznitelé z komunokoncentráků (které popsal v kniz e "I POD OBLOHOU JE PEKLO" Milo Komínek). Nejsou potrestáni vlastizrádci z rok u 1968, ač jejich hnusný čin byl zdo kumentován v "černé knize" s názvem "SEDM PRAŽSKÝCH DNŮ" a je k dispozici zvací dopis. Nejsou potrestáni organizátoři b rněnského masakru z roku 1969, ač je znám text tajného rozkazu z VAAZ Brno. Ne jsou potrestáni vrahové Danuše Muzikářové a pana Stanislava Valehracha, ač jso u známa jména svědků. Nejsou potrestáni aktivisté tzv. normalizace, ač je možn o je jmenovitě vyčíst z rudé knihy s násvem "XIV. sjezd komunistické strany Če skoslovenska". Nejsou potrestáni justiční vrahové Pavla Wonky. Nejsou pot rest áni vojáci, kteří na hranicích stříleli lidi jako zajíce. Nejsou potrestáni ve litelé a školitelé LM. Nejsou potrestáni ti, kteří připravovali akci NORBERT. Nejsou potrestáni zločinci, kteří vsadili několikrát do vězení Petra Ciubulku, na které již před pěti léty bylo podáno trestní oznámení.

Odpovědnost za tohleto šlendrjánství padá na hlavu ministra Nováka. Potvrdilo se pravidlo, že ryba smrdí od hlavy. Ministr Novák je jen "pouťový kecal" - Vy jste ho neslyšeli na předvolebním mítinku? Já ho slyšel dvakrát - a všude opa koval ten svůj nabiflovaný "otčenáš". Dvakrát jsem slyšel, jak před měsícem dc erka Markétka psala panu prezidentovi dopis, jak doma při zprávách televize NO VA jim z televizoru do kýblu kape krev, jak v každé malé dědince jsou občané v yděšeni narůstající kriminalitou, al e při otázce, kdy se tam něco přihodilo, řekli,

že v roce 1956 jim tam někdo ukradl králíka. Jaképak mohou být potom výsledky svěřeného ministerstva ?

Ministr Ruml není o nic lepší. Ano, on není takový "žvanil", ale zato je planý slibovač, bázlivec a lhář.

Na kongresu Občanských komisí koncem roku 1992 před čtyřmi sty delegátů slibov al, že u Policie ČR dojde k decentralizaci. Sliboval zlikvidování krajských pe rsonálních odborů, sliboval, že na každém Okresním ředitelství bude místně zna lý personalista, pokud možno civilista z Občanské komise. NESTALO SE TAK. Po d vou letech můžeme konstatovat, že personální složení Personálních odborů Krajs kých správ Policie ČR nebylo důsledně oproštěno od minulosti. Je řada varovnýc h signálů o stále překvapujícím vzta hu některých lidí k předlistopadovému obd obí.

Po posledních parlamentních volbách Jan Ruml prohlásil, že se chce o Občanské komise opřít, protože jsou v mohých případech jedinými zdroji objektivních inf ormací. Ale asi za půldruhého roku hlásal, že Občanské komise jsou jen skupink y senilních starců...

Na počátku roku 1993 jsem ministra Rumla písemně upozornil, že je svými podříz enými obelháván, což jsem doložil asi desítkou písemných svědectví. Ministr Ru ml potvrdil svoji nemohoucnost, čímž poskytl prostor pro pokus o tzv. levicový puč Petra Müllera skrze dopis Mikuláše Tomina. Ač moji stížnost vyšetřovali d va pánové z Inspekce MV a na případu pracoval i vedoucí Odboru stížností a kon troly policejního prezídia a dne 17. března 1993 prezident Policie ČR JUDr. Vy leta podepsal závazný pokyn, k potre stání viníků nedošlo. PROČ? Major Petr Si kora v roli krajského ředitele si článečkem v Rudém právu postavil hlavu a záv azný pokyn svého nadřízeného prostě nesplnil. Vyleta se naštval a odstoupil, p rotože věděl, že Sikora je s Rumlem kamarád. Když novináři spustili povyk, čty řčlenná komise měla prošetřit čtyři problémové okresy JM kraje. Komise potvrdi la pravdivost mých informací - a zase se nic nedělo. Ruml měl strach odvolat bolševika Antoše z funkce, protože služebním postupem

(přes Sikoru?) obdržel zvěst, že v případě Antošova vyhazovu odejde do civilu několik desítek jeho věrných. (Ruml znovu předvedl svoji nemohoucnost.) Nový p olicejní prezident Stanislav Novotný se nepotřeboval radit s psychologem Matul ou a jednoduše k 30. 6. 1993 prolhaného Antoše z funkce odvolal. A "světe div se!"

Jan Ruml Antošovi prodloužil pobyt v zálohách pro nezařazené policisty o další dva měsíce! Policejní prezident však poslal Antoše k datu 1. 11. 1993 do civi lu. S Antošem neodešlo do civilu 4O jeho věrných - o propuštění požádal jen je den policista, kterého není vůbec škoda. (Z čeho tedy měl Ruml strach ?) Nebudu zde vypisovat další plané sliby Jana Rumla, které nesplnil. Stačí však připomenout nedávnou ministrovu reakci na zprávu, že existuje dokument o minis trově nařízení k zastavení pátrání po podivných transakcích firmy Helbig. Mini str tvrdil, že nic takového nenařídil, ale bývalý ředitel Inspekce MV Kolaja t vrdil pravý opak. LHAL VŠAK MINISTR. Dokument byl otištěn v NN. Troufám si tvrdit, že podstata neschopnosti zdokumentovat jakýkoli zločin komu nistické minulosti tkví v personálním obsazení nejbližších pracovníků samotnéh o ministra. Už dvakrát jsem v NN upozorňoval na fakt, že hlavního personalistu MV ČR dělá bývalý bachař - psycholog z věznice Iĺava Zdenko Matula, kádrová r eserva Ministerstva spravedlnosti SR a nomenklaturní kádr ÚV KSS. Tento "výteč ník" se dostal na FMV díky známosti s paní Langošovou, která je také psycholož ka. S jejím manželem, pozdějším mini strem Langošem, se Matula poznal při prov ěrkách ve vězeňství. Na FMV měl několik deliktů kriminální povahy, které vždy, zásluhou pana Kukury a Langoše, byly zahrány do autu. Jako federální personal ista jmenoval do funkce ředitele holešovské policejní školy Josefa Šilpocha kr átce poté, co připravil podmínky ke krádeží 70 samopalů a 12 pistolí. V předli stopadovém období Šilpoch zastával funkci náčelníka katedry odborně - bezpečno stních předmětů, kde pod jeho řízení spadala mj. výuka estébáků a Ústředn í šk ola LM. ( A RUML S TÍMTO SOUHLASÍ !)

Po rozpadu federace si "nepostradatelného" bolševika Matulu vzal Jan Ruml na M V ČR a jmenoval ho ředitelem Odboru personální práce a dalšího vzdělávání. Odt ud se odvíjí řetězec, který sahá až na jednotlivá Obvodní oddělení PČR. Zde je možbno vystopovat, proč

na krajských Odborech personální práce slouží zasloužilí stalinisté a normaliz átoři. Zde máme odpověď, proč jsou přijímáni do policejní služby bývalí estébá ci a milicionáři. Zde také máme odpověď, proč brněnští policisté udatně bránil i dva tisíce komunistů před stovkou antikomunistů. Zde je odpověď, proč poručí k Petr Diatka neslyšel nic o propagaci zločinných ideí komunismu a bagatelizov ání zločinů KSČ.

Práci ministra Rumla lze zhodnotit v podstatě jeho slovy: PERSONÁLNÍ SLOŽENÍ MV ČR NEBYLO OPROŠTĚNO OD MINULOSTI. JDE O VAROVNÝ SIGNÁL V YPOVÍDAJÍCÍ O STÁLE PŘEKVAPIVÉM VZTAHU NĚKTERÝCH LIDÍ, PŮSOBÍCÍCH V TRESTNÍM Ř ÍZENÍ, K PŘEDLISTOPADOVÉMU OBDOBÍ...

Pane ministře Nováku, pane ministře Rumle! Udělejte už konečně něco pro demokr acii a spravedlnost! ODSTUPTE Z FUNKCÍ !

Karel Höfer