--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kořínek Karel
Název: Škodná sedí příliš vysoko
Zdroj: NN Ročník........: 0005/001 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Škodná sedí příliš vysoko ? Již před více než rokem byl Bohuslav Hubálek jmenován ředitelem Střediska pro dokumentaci protiprávnosti komunistického režimu. Více než 365 dní měl na to, aby za prací Střediska byly vidět nějaké hmatatelné výsledky. Zde vidíme jeden z nich: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Středisko pro dokumentaci protiprávnosti komunistického režimu 150 OO P r a h a 5, nám. 14.října 12

tel: 547 543, 544 08 linka 30, fax: 546 437 Poštovní adresa: MS - ČR, středisko

Vyšehradská 16 128 10 P r a h a 2

----------------------------------------------------------- V Praze dne 14.11.1994 S - 1230/94 Vážení manželé

Jindřiška a PhDr. Karel

K O Ř Í N K O V I

Šárka 22

796 O1 P r o s t ě j o v

------------------------- Vážení manželé Kořínkovi,

pečlivě jsem se seznámil s obsahem Vašeho dopisu a přiloženého spisového materiálu, týkajícího se okolností spojených s narozením a dalšími osudy Libora Kořínka, nar. 20:3.1973 Jindřišce Kořínkové.

Chtěl bych Vás informovat, že Středisko není věcně příslušným orgánem, který by se mohl zabývat a řešit případ, o němž se ve svém dopise zmiňujete. Postup před zahájením trestního stíhání je upraven v ş 158 tr. řádu, kde se stanoví, že k prověření oznámení o skutečnostech nasvědčujícím tomu, že byl spáchán trestný čin a ostatních podnětů k trestnímu stíhání, opatřují vyšetřovatel a policejní orgán potřebné podklady a nezbytná vysvětlení. Zjišťují a zajišťují stopy trestného činu. Vyšetřovatel prov ádí úkony podle shora citovaných ustanovení u trestných činů, na které zákon stanoví trest odnětí svobody, jehož horní hranice převyšuje tři roky. Právní

posouzení trestného činu vyšetřovatelem je pro policejní orgány závazné. Je proto možné podat vypracovaný podnět k trestnímu oznámení přimo u místně příslušného vyšetřovatele policie ČR. Z výše uvedených důvodů závěrem sděluji, že na další podněty v této věci nemohu reagovat, protože Středisku nepříslušejí. Bohuslav H u b á l e k ředitel

Otevřený dopis Bohuslavu Hubálkovi MINISTERSTVO SPRAVEDLNOSTI

Středisko pro dokumentaci protiprávnosti komunistického

režimu

pan Bohuslav H u b á l e k ředitel střediska

Vyšehradská 16, P r a h a 2 Věc: Odmítnutí doličné dokumentace o zločinu proti lidskosti je totéž, co ODMÍTÁNÍ SPRAVEDLNOSTI

Pane Hubálku,

obsahem Vašeho zamítavého dopisu ze dne 14.11.1994 jste nám dal najevo, že Vámi až dosud řízené Středisko pro dokumentaci protiprávnosti komunistického režimu o skutečnou dokumentaci zločinů totalitního systému či režimu n e m á ani ten nejmenší zájem a jeho praxe je v rozporu s jeho proklamovaným posláním. Kdyby tomu tak nebylo, nemusel byste se nabízené a Vámi odmítnuté dokumentace bát. Vy anebo ten, kdo Vámi manipuluje se však konfrontace s důkazním materiálem případně i s osobním živým svědectví m zřejmě bojíte. Nám není zapotřebí něco dávat prošetřovat, když již máme veškerou důkazní dokumentaci a svědectví pohromadě.

Pokud nás odkazujete k podání podnětu na prošetření věci orgány Policie ČR, nevěnoval jste asi dost pozornosti obsahu druhého odstavce našeho průvodního dopisu z 21. října 1994 o dostupných Vám výsledcích šetření inspekce Ministerstva vnitra ČR pod sp. zn. IN - 115/St - 94 a zn. SIS - 473/L - 94.

Nechtějme přece, aby vady v postupu řízení a nesprávnost rozhodování j u s t i c e měly podle Vás a dle ş 158 tr. řádu objasňovat či vyšetřovat orgány "místně příslušného vyšetřovatele Policie ČR". Co zmůže takový vyšetřovatel policie, když zločinu, jakým je v tomto případě uloupení a odvlečení člověka k nezrušitelnému osvojení se dopouští sám soudce pod "dohledem" okresního prokurátora?

Plně chápeme, že Vaše Středisko DPKR má obavy "mířit na škodnou", která se i dnes dokázala usadit velmi vysoko. S tím je v naprostém souladu i Vaše rádoby omluva v závěru Vašeho odmítavého dopisu, kde nám sdělujete, že na naše další podněty v této věci n e m ů ž e t e reagovat.

Proč to neříct přímo a otevřeně: Pro dokumentaci tak velkých zločinů komunistického a zřejmě i dnešního režimu (který zločince minulosti chrání a ospravedlňuje!) není Středisko DPKR zřízeno a o takové případy nestojí!

Vnucovat Vám nic nehodláme. Avšak zaujímá-li tak hanebně laxní postoj k páchání zločinů proti lidkosti Středisko zřízené při Ministerstvu spravedlnosti a kumulovaná dokumentace pak nesmí či nemá sloužit k "trestně právnímu postihu pachatelů" abych použil vašich vlastních slov, pak se takovýto postoj sloužící podpoře protiprávnosti a zločinu dá charakterizovat jako jasné odmítnutí spravedlnosti. A to samo je zločin neméně závažný o to více, že jej páchá sama česká justice. Z jakých prostředků a hla vně z a c o jsou pracovníci Střediska včetně Vás placeni? Na to si už odpovězte vy sami.

I když u zločinu, jakým je odvlečení a uloupení člověka se všemi znaky tr. činu genocidy dle ş 259 tr. zák. který má být na naší rodině ignorací justice ČR dovršen n e n í vymezena zákonná možnost promlčení, kvůli Vaší případné námitce, že lhůta k uplatnění sdělení má končit ke dni 30. prosince 1994, kdy na místě ředitele sloučených středisek se bude již nacházet Dr. Václav Benda, rád bych Vás upozornil, že i přes Váš zamítavý postoj vyjádřený v dopise ze 14.11.199č jsme naše sdělení o vlastnictví dokumentačního materiálu podali i ve stanovené lhůtě včas.

Odmítá-li Středisko dokumentaci od nás přijímat, je pro tato skutečnost výzvou, abychom ji předali jinam, kde nemají zájem tyto dokumenty svědčící o závažné trestné činnosti dnes vysoko postavených osob a pracovníků i dnešní justice utajovat. V Prostějově 14.12.1994 Manželé

PhDr. Karel Kořínek Jindřiška Kořínková oba bytem Šárka 22 796 01 Prostějov