--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vydra Luboš
Název: Široká bezkoncepční blata ministerstva životního prostředí
Zdroj: NN Ročník........: 0005/001 Str.: 005
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Široká bezkoncepční blata Ministerstva životního prostředí a Bendova žabí stehýnka

Luboš Vydra

Podnikaví brouci v teráriu MŽP

Dominujícím rysem ministerstva životního prostředí je, že ve svém hierarchické m profilu koncentrovalo množství neprakticky založených nadšenců, dosti často ještě silně "zeleného zaměření", na úkor realisticky uvažujících odborníků a ú ředníků. Každý, kdo chtěl podnikat a rychle zbohatnout, odešel dělat kariéru d o jiných agresivnějších rezortů. Bohužel je tomu tak hlavně proto, že orientac i hodnot, celosvětově určuje několik desítek tisíc rodin, které se orientují n a ropu a nikoliv na ochranu životníh

o prostředí. Tak tomu bude i nadále, až do obrovského ekonomického kolapsu, kt erý spolu s klimatickými změnami neodvratně nastane v průběhu příštích dvaceti let. Teprve potom, až nebude vyhnutí, postaví lidstvo na prvé místo svých hod not životní prostředí a rozvoj svých spirituálních schopností. Lidé se totiž u čí nejrychleji především nepříjemnými zkušenostmi.

Ale to jen na okraji, snad jako vysvětlení, proč tento rezort zůstává na samém pomezí společenských zájmů. MŽP od počátku své existence v r. 1990 má obtíže s výběrem pracovníků. Zapřičiňuje to především neprofesionalita a to jak v obl asti odborných sil, tak i v plnění funkcí a úkolů ústředního orgánu státní spr ávy. To je také nejspíše i příčinou, proč MŽP dosud nebylo schopno vyhodnotit koncepčně priority své činnosti. Místo toho anachronicky uplatňuje i nadále ce ntralizaci rozhodovacích procesů a n

echová se jako vrcholný orgán státní správy, jemuž se nedokázalo přiblížit ani svojí vnitřní strukturou, kterou degradovalo v neúnosné míře pouze na jakýsi služební aparát ministerstva.

Vedení ministerstva současně opanovala klika spolupracovníků vzájemně propojen ých nejrůznějšími vztahy a zájmy z předlistopadového působení a "podnikání" (B ENDA - TRPÁK), "obohacená" aktuálními sebezáchovnými mocensko - finančními vaz bami (BENDA - TRPÁK - NOVOTNÝ - P. URBAN). Připomeňme si na příklad aféru Bend ovy firmy ANECHAB - "ŠKEBLEGATE" a tzv. projekt MARGARITISERA, na kterou bylo aktivitami tehdejšího náměstka MŽP Trpáka, bez vědomí odboru ochrany MŽP, jen v roce 1991 uvolněno 1,2 milionů Kčs

. Touto spoluprací Trpáka s Bendou na výše zmíněném projektu (je podle odborní ků mimochodem typickým případem řešení něčeho ve světě již vyřešeného!), jehož záminkou je sledování kvality vod v povodí horní Blanice, právě již zmíněnou Bendovou f. ANECHLAB, se náklady oproti rokům 1989 - 90 zvýšily více než deset inásobně.

Pracoviště, kde je vhodné být stále v předklonu Pracovníci ministerstva, kteří neprojevují požadovanou lajalitu, nebo jsou jen podezřelí z opozičních postojů k vedoucí klice, jsou programově odvoláváni z funkcí, "uvolňováni" z pracovního úvazku "dohodou", nebo jinak odsouváni na ve dlejší koleje. Trpákova "kádrová politika" má již na svém kontě tyto oběti: Ml čoch, Vučka, Barchánek,...Odstraňováni jsou navíc rovněž i pracovníci, kteří s loužili sice s dostatečnou loajalitou, ale znelíbili se, či byli podezřelí a t rpěli snahou pracovat podle vlastníh

o přesvědčení, jako na př. pánové Pavlík, Musil, Horáček... Celkové nezdravé vztahové klíma v rezortu, jednotlivá nekompetentní rozhodnutí a na druhé straně hektické návaly neživotné pseudoaktivity uplatňovat opatřen í v životním prostředí pouze scifi - direktivními cestami, vinoucími se "vyšší mi sférami" ryze intelektuální ekologie", ještě více vyhrocuje současný nepříz nivý stav.

Taneční mistr, ministr F. Benda?

Tak vypadá na příklad stanovisko pana ministra F. Bendy: "Jsem stále méně přesvědčen o dostavbě jaderné elektrárny Temelín." A ministrovo zdůvodnění nesplnění úkolu, totiž vydání vyhlášky pro regulaci velkých zdrojů emisí?: " Vyhláška sice není, ale již se podle ní reguluje." A F. Bendovo komentování připojení svého podpisu pod petici ekolologických aktivistů, od kterých se jako ministr obratem ruky distancoval?: "Jako občan plně souhlasím, ale jako ministr jsem zásadně proti."

Co znamenají články v novinách tohoto typu?: "F. Benda šokován dovozem odpadů." Přitom všechny dovozy odpadů se uskutečňují na základě zákonných norem zpracovaných MŽP. Jmenovitě může tento dovoz povolit pouze ministr. Co znamená ona ministrova "protibourací" libkovická výzva, uskutečněná "pět minut po dvanácté"? Nebo slova řečená na závěr operativní porady ministerstva, dne 16. 12. 1993, o nakládání s upotřebenými oleji obsahujícími PCB? Co znamená jejich paradoxní smysl hodný spíše taoistického mn icha, nikoliv ministra?: "Ministr F.Benda schválil předložené materiály zpracované MŽP a uložil nepovažovat je za oficiální materiály MŽP."

Jestliže pro řízení ekologické politiky je zcela nepřijatelné Vavrouškovsko - snílkovské hledání "třetí cesty", stejně jako Dejmalovský ekologický primitivismus, nevede, tak stejně sotva je přijatelné i toto Bendovo bezzásadové a bezkoncepční lavírování. Nebo, že by se vládní koalici hodilo právě proto, aby se mohlo uplatnit pragmatické kořistnictví přírodních zdrojů, pod vedením pánů pánů Dybů, Dlouhých a ostatních, bez toho, že by tu existoval rázný ekologický policajt, který by je dokázal chytit pořádně za prsty?

Cesta k bolševizaci ministerstva

V době, kdy zcela chybí účelná organizační struktura ministerstva životního prostředí, je Bendova "kulturní revoluce" pouze zdrojem nestability a neklidu. Z pocitu ztráty jakéhokoliv smyslu a víry v účinnost své práce, odcházejí kvalitní pracovníci, na jejichž činnosti stála nebo stojí, funkčnost celých oddělení. Jde zejména o tyto odborníky: Mezřický, Kurfürst, Kříž, Růžička, Nietschová a řady dalších.

V návaznosti na odchody klíčových pracovníků dochází ke všeobecně malé výkonnosti správního aparátu a především tento stav způsobuje nízkou kvalitu výstupů, a to zejména např. v odboru odpadů, odboru územních vazeb, sekcí ekologické politiky, české inspekce životního prostředí, Výzkumném ústavu vodohospodářském a Správy CHKO Blaník (označení zdejší chráněné oblasti). Ministerstvu vládne vágní klima nevěcnosti, předstírání, pletichaření a minimální náročnosti na straně jedné a servilní poslušnosti na straně druhé. To ovšem v sobě nese vhodné podmínky pro bolševizaci ministerstva a jemu podřízených institucí, včetně uplatňování bezpáteřných komunistických praktik, postupně zaváděných těmito protagonisty: Kryhor, Novotný, Hromas, Šeborová,...)

Jak se bolševizuje v praxi

Typickým příkladem tohoto druhu je na příklad situace v České inspekci životního prostředí, kde vládne na ředitelském trůně, bývalá stará struktura a nomenklaturní vedoucí kádrového oddělení ČKD, již zmíněná Ing. Šeborová. Tajemníkem této ředitelky je nová struktura," nomenklaturní" RSDr. Kraml a o současnou personální politiku tu starostlivě pečuje bývalý úspěšný důvěrník StB, pan Nusko. Takže, dá se říci, že "kádrová očista" na klíčových postech ČIŽP je v těch "nejsametovějších" rukách.

Vedoucí klika MŽP je konspirativně propojena s dalšími ústředními orgány státní správy. Tak třeba MŽP ČR poskytuje soustavně kopie dokumentů důvěrné povahy na př. Ing. Konvičkové. Ta byla v předlistopadovém období osobně v kontaktu se soudruhem Ludvíkem Ševčíkem, zastupujícím vedoucím zemědělského oddělení tehdejšího ÚV KSČ. Po Velké sametové revoluci byla posléze "instalována" na ministerstvo zemědělství, kde nyní sedí na postě vedoucího odělení. Zabývá se zde mimochodem zadržováním a předáváním dů věrné korespondence a zpráv pana ministra. Jen tak jaksi mimochodem se podílela na "likvidaci" Kubátem jmenovaného ředitele Státní meliorační správy J. Hejného (ODS) a na restauraci nového vedení SMS, které je nyní opět pod kontrolou "starých" komoušů.

Ukázka situace na MŽP navozuje všechny možné asociace vážící se k akcím "KLÍN", či "NORBERT". Jejich systematičnost a široké naplňování, signalizují velmi početné "náhody": Manžel ředitelky ČIŽP Ing. Šeborové a bývalý předseda KSČ se nedávno na příklad stal vedoucím na VŠCHT (Vysoká škola chemicko - technická). Zákony komplikující život

MŽP dosud nesplnilo ani takovou základní povinnost jako je vyhodnocení účinnosti dříve přijatých zákonů k ochraně životního prostředí. Legislativní předpisy, které toto ministerstvo připravilo, mají daleko do funkčního standartu. Přitom o nedokonalosti celé řady zákonů se vědělo již v době jejich přípravy. Říkalo se: "raději horší, protože zítra by nám je parlament stejně neodsouhlasil". To ovšem je v rozporu se známým pravidlem, že dobré zákony lze sice předělat na špatné, ale ze špatných zákonů lz e novelizovat již pouze zákony sice méně špatné, nikoliv ale zákony dobré.

Při praktickém naplňování zákonů zpracovaných MŽP se tak samo ministerstvo nevyhne jejich hrubému porušování: S vědomím ministra F. Bendy došlo na příklad ke schválení mycí linky Škoda - Volkswagen, třebaže tu nejsou vůbec dodrženy zákonem předepsané limity. Na druhé straně se však ze stejných důvodů, tedy pro překročení zákonem stanovených limitů, přistupuje u drobnějších provozovatelů k tvrdým sankcím.

Za další modelovou situaci v této oblasti lze považovat i zpracování novely naříz. vl. 25/75 Sb. Ministerstvo zadalo odborné práce své přímo řízené výzkumné organizaci VÚVH Praha a to přestože bylo od začátku zřejmé, že tato instituce není sto svým personálním obsazením se přípravy tohoto předpisu úspěšně zhostit. Postup prací na této novele v průběhu zpracování nikdo nekontroloval, takže teprve ve finále bylo zjištěno, že se stala chyba. Ale i podle legislativních předpisů, které náleží k "špici" p

rodukce MŽP nelze provádět racionální státní správu. Podle zák. ČNR č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny nelze na příklad povolit žádn ou stavbu mostu a dalších liniových staveb v blízkosti vodních toků, rybníků a jezer (paragraf 4, odst. 4). V rozporu s obecnými zásadami zpracování právníc h předpisu je zákonem

114/1992 předepsána při obecné ochraně přírody a krajiny jeho jediná metoda - ve skutečnosti neověřená spekulativní hypotéza tzv. územních systémů ekologic ké stability (ÚSES) -, která j

e navíc realizovatelná pouze za cenu anachronicky úřednicko-příkaznického širo kého omezování vlastnických práv. Jak nepřijatelné je uzákonnění ÚSES je zřejm é na př. z toho, že běžnou praxí států Evropského společesntví je, že i techni cké normy jsou pouze

doporučením standartních řešení.

I na MŽP nechybí podnikavý duch

Říká se, že podnikavý pan Trpák, též bývalý druh ministra F. Bendy z jejich někdejšího podnikání, nelenil a ve své režii se stal duchovním otcem f. ASTACUS. Tato firma pak skvěle navazuje na již známou výdělečnou Bendovu aféru "ŠKEBLEGATE". Česká inspekce životního prostředí totiž zjistila, že se protiprávně zabývá obchodováním s ohroženým živočichem - střevlí potoční -, jejíž 100. 000 Ks měla za účelem jejího prodeje po 15 fenicích za kus, nechat v r. 1994 vyvézt do SRN. Další pikantní aférkou této firmy je její protizákonné pěstování a prodej žab do ciziny za účelem

obohacování se z pochoutky zvané žabí stehýnka. Podle toho, co jsem zjistil v obchodním rejstříku, předsedou akciové společnosti f. ASTACUS je pan Ing. Jíří Grulich (ČSSD) a členové představenstva: Jíří Keil, Bohumil Nový, Ing. Jíří Stibral, Jan Pešek, Jan Plíva a Jíří Ebenböh. Je jasné, že podnikavost, především do vlastní kapsy, která je dnes všeobecnou módou, se nemohla nakonec vyhnout ani tak ekonomickými žraloky přehlíženému a přitom tak důležitému rezortu, jakým Ministerstvo životního prostředí bezesporu je. Co příjde příště? Dočkáme se toho, že budeme mít u nás černé obchodníky s ropuchami, čolky, raky kamenáči a jinou chráněnou havětí, přímo s ministerským požehnáním? Čím totiž budou vzácnější, bude se jejich hodnota blížit hodnotám starožitností. Pak ale možná i ministerstvo životního prostředí získá na významu a přiláká ostré hochy všeho druhu.