--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0005/002 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI A KOMENTÁŘE TÝDNE (Vánoční svátky, oslavy Silvestra a Nového roku pro mnohé z nás šťastně skonči ly a máme tady další rok, teď už 1995. A lze říci, že v podstatě v duchu toho starého. Takže, nic nového "pod sluncem". Navíc i nadále přetrvává "mrtvá" sez óna z konce prosince: Nic převratného se něděje a pokud ano, tak snad jen v to m, že politici se mezi sebou hádají či navzájem osočují... V podstatě na bázi "já ne, to ten druhý". Ostatně, nejvíc to bylo vidět v novoročním projevu pres identa Václava HAVLA a prakticky souběžně s tím také v rádoby" konkurenčním za myšlení českého premiéra a předsedy ODS Václava KLAUSE, které si, ostatně coby už mnohokrát, protiřečily. Stejně tak jako diskuse, jež na toto téma byla vyv olána mezi poslanci Parlamentu a politiky obou táborů ve sdělovacích prostředc ích resp. mezi vedoucími činiteli některých opozičních a politických stran v n edělní DEBATĚ, která proběhla na ČT 1 dne 8. ledna.)

* * *

Ve svém novoročním projevu VÁCLAV HAVEL kritizoval především "dluhy", jež parl ament a vláda mají vůči naší společnosti. Například absenci zákona o "praní šp inavých peněz", antikorupčního zákona a kvalitního zákona o střetu zájmů, nedo držování ústavy tím, že dosud nemáme vyšší územní celky, že dosud nebyl ustave n senát... Pan president postrádá též dlouhodobou vizi českomoravskoslezské sp olečnosti do budoucna a hlavně právní vědomí občanů tohoto státu... Naopak Vác lav KLAUS ve svém "novoročním truczamyšlení" byl se vším nadmíru spokojen a hl avní důraz kladl na pragmatické myšlení: především a znovu ekonomika. A zřejmě , aby vzal opozici "vítr z plachet", tak se stal kupodivu "vášnivým" obhájcem politiky orientované na tzv. sociální otázky. Přesně ve stylu Zemanovy sociáln í demokracie, jíž je zarytým a bytostným nepřítelem. A zdá se, že nejen kvůli Zemanovi...

(Groteskní na tom ovšem není ono zmíněné už protiřečení, ale dosti neobvyklý z působ "soutěžení" ze strany premiéra. Ten totiž, ve snaze konkurovat presidentovi váhou úřadu či ješitností své osoby, původně ohlásil ono citované už truczamyšlení na stejný čas, v níž přednášel projev pan president. Nakonec sice předseda vlády "méně" vážený "ustoupil", ale televizní stanice NOVA si neodpustil a, "na truc" ČT 1 a Českému rozhlasu, pozvat na uvedenou dobu prominentní poli tiky. Zdá se, že rozum měl v tomto případě jen předseda Křesťanské a demokrati cké unie - ČSL, vicepremiér a ministr zemědělství JOSEF LUX, který se briskně odmítl na oné "zlomyslnosti až provokaci" podílet.)

* * *

Zhruba ve stejné tónině probíhala také diskuze v neděli 8. ledna na ČT l v poř adu Debata, jehož se zúčastnili za opozici předseda sociální demokracie Miloš ZEMAN a vedoucí představitelka Levého bloku poslankyně STIBOROVÁ, za koalici p ak předseda Občanské demokratické aliance a vicepremiér Jan KALVODA, předseda Křesťanské a demokratické unie - ČSL, vicepremiér a ministr zemědělství Josef LUX a za Občanskou demokratickou stranu ministr práce a sociálních věcí Jindři ch VODIČKA. Koalice obhajovala senát, opozice byla proti. A všichni navzájem s e obviňovali z toho, že dosud Parlament neschválil zákony o územněsprávním usp ořádání, o praní špinavých peněz, o antikorupci... Tedy nic, co by stálo na za čátku roku 1995 za kloudnou řeč...

(Podobně se ovšem vyjadřovali politici i na stránkách novin, v rádiích či na o brazovkách televizních stanic. Někteří projev Havla schvalovali, jiní ne. Pan premiér pro jistotu řekl, že ho neslyšel, ba ani nečetl, proto se k němu tedy vyjadřovat nebude, předseda Poslanecké sněmovny Milan UHDE se divil jeho obsah u a "ostrému až káravému" tónu, KDS, lidovci a ODA společně s většinou opozice se vesměs postavili za presidenta. Snad jen s výjimkou, Grebeníčkových komuni stů, Sládkových Republikánů a Českomoravské unie středu. Ti však nesouhlasili s nikým, tím méně s Klausem...)

* * *

Jinak, jak již bylo řečeno, v podstatě první necelé dva týdny po Vánočních a " novoročních" svátcích bylo, mimo už uvedené diskuze, na vnitropolitickém "nebi " České republiky "pusto a prázdno". Jistě v úterý 3. ledna zasedali ekonomičt í ministři a den na to vláda, dne 2. ledna nastoupil do funkce nový policejní president Oldřich TOMÁŠEK a téhož dne byl "instalován" za Občanskou demokratic kou alianci nový náměstek ministra vnitra Bořek VALVODA... Takže, pomineme-li naše "typické" aféry a skandály, nestalo se opravdu nic, co by stálo za podrob nější zmínku. Nikdo k nám nepřijel na státní návštěvu, nikdo na žádnou státní návštěvu od nás neodcestoval, na Slovensku je ticho před bouří, v Polsku škrtl i u zlotých čtyři nuly, takže místo pěti miliónů měsíčmě teď budou brát pouze pět set... Snad jen ti Rakušáci byli mile Novým rokem překvapeni: Od 2. ledna se u nich totiž v souvislosti s členstvím v Evropské unii snížily téměř u všeh o ceny, u potravin navíc dost výrazně, až o 20 až 30 procent. Dokonce i auta s e tam mají teď prodávat levněji... Takže "prodělají" na tom pouze celníci, kte ří budou mít na pilno s koupěchtivými Čechy, Poláky, Slováky, Maďary a dalšími s bývalého "ostbloku"...

(Z té "prázdnoty" je možné se pozastavit na chvíli už jen u oněch dvou prvně j menovaných akcí: schůze ekonomických ministrů a pravidelného zasedání české vl ády. V prvním případě proto, že byla odmítnuta jedna ze zásad návrhu zákona o střetu zájmů, přesněji řečeno, že ministři nepřijali jeho rozšíření na rodinné příslušníky a další příbuzné ústavních činitelů, nesouhlasili rovněž s tím, a by se zákon vztahoval na představitele významných státních institucí a úřadů, a konečně nedoporučili zvýšení minimální mzdy o 400 korun... Ve druhém případě vládní kabinet projednával hlavně nutnost změny zákona o rodině: Odmítl možno st vzniku nového zákona a schválil zásady rodinného práva, jež bude v budoucnu patřit pod Občanský zákoník...)

STARÉ A NOVÉ AFÉRY

Pokud jsme v předcházejícím přehledu nerozebírali naše obligátní aféry a skand ály, tak nikoliv proto, že by už neexistovaly. Spíš naopak: Je jich tolik, nej en těch starých, ale i těch nových, že si zaslouží samostatnou část. A mohlo b y se o nich psát desítky, ne-li stovky stránek týdně. Možná dokonce i celé det ektivní romány.

(Ve zkratce si je v jakémsi souhrnu tedy pouze dovolíme jen připomenout. Tak n apříklad aféru s uplácením ředitele Centra kupónové privatizace Jaroslava LIZN ERA a spol, která snad má být předána soudu koncem ledna. Nebo útěk a pátrací akce po BRATRECH HELBIGOVÝCH, u jejichž firmy se nově zjistilo, že dluží daně také u nás. Zajímavá je též causa podnikatele Miroslava ŠVARCE z Benešova, jeh ož záležitost s údajným "úmyslným" neplacením záloh na daně z příjmu fyzických osob a sociálního resp. všeobecně zdravotního pojištění byla už prý uzavřena a krajským státním zastupitelstvím v Praze předána Městskému soudu tamtéž... T rvá též aféra s Kreditní a průmyslovou bankou a jejím majitelem a ředitelem An tonínem MORAVCEM včetně nejasností kolem jeho spojení s Občanskou demokraticko u aliancí a Křesťanskou a demokratickou unií - ČSL. Dořešeno se nezdá být ani "extempore" s bývalým bolševickým vyzvědačem Pavlem MINAŘÍKEM, který byl původ ně odsouzen a pak osvobozen za osnování a přípravu atentátu na mnichovskou roz hlasovou stanici SVOBODNÁ EVROPA...Navíc se nám znovu objevilo jméno podnikate le Karla PECHA, tentokrát však nikoliv ve spojitosti s Jaroslavem Liznerem, al e u sporu dalšího podnikatele pana KORANDY s ředitelem regionálního odboru min isterstva zemědělství v Plzni ing. BOCHNÍČKEM. Dokonce se při tom objevila i p istole...)

* * *

Nově se nám ovšem vynořily případy, vlastně spíš skandály, další. Tak třeba už dlouho se vlekoucí vyšetřování kolem nezákonnosti LIDOVÝCH MILICÍ, kde bylo k onečně doručeno zatím alepoň sedm žalob: na někdejší členy předsednictva ÚV KS Č, jejího generálního tajemníka Milouše Jakeše, předsedy federální vlády Lubom íra Štrougala, předsedy ROH a tajemníka ÚV KSČ Karla Hoffmanna, předsedy české vlády Josefa Korčáka, tajemníka ÚV KSČ Jozefa Lenárta a členy ÚV KSČ, někdejš ího ministra národní obrany armádního generála Milana Václavíka a náčelníka hl avního štábu Lidových milicí plukovníka Miroslava Nováka...

(Nesmíme však zapomenout ani na pokračování soudního přelíčení s do nedávna je ště generálním prokurátorem České republiky Jiřím ŠETINOU: další stání probíha lo 5. ledna a přineslo jistý zvrat. Přinejmenším v tom, že důkazy o tzv. Šetin ově "spílání" policistům nejsou jednoznačné: Ba co víc, zdají se být i dosti p ochybné, možná dokonce vymyšlené...)

STAGNACE ČESKO - SLOVENSKÝCH VZTAHŮ

V pátek dne 6. ledna se v Brně setkali ministři zahraničních věcí České republ iky a Slovenska Josef ZIELENIEC a Juraj SCHENK. Tak asi vypadá oficiální zpráv a, která sama o sobě by nic nemusela znamenat, kdyby... Kdyby v podstatě nesig nalizovala, že česko-slovenské vztahy se rovnají téměř nule. Přes všechny symp atie, přetrvávající vazby na nejrůznějších úrovních i společnou čtyřiasedmdesá tiletou minulost se tak navzdory ještě nedávným oboustranným ujištěním kontakt y obou zemí dostaly do úplně jiné roviny, než se původně proklamovalo. A než m ožná obě strany skutečně zamýšlely...

(Je však nutné zároveň říci, že současný status quo nezavinily, přinejmenším z české strany, okolnosti rozdělení federace, ale cesty, kterými se oba nově vz niklé státy od onoho okamžiku ubírají. Na Slovensku zůstal de facto v platnost i nadále centrální systém řízení ekonomiky, privatizace v podstatě ještě nezač ala, převládá dosud politický populismus, faktická orientace je víc směrem na Východ než Západ. A zdá se, že s opětovným příchodem Vladimíra MEČIARA k moci se rozdíly budou nadále zvětšovat.)

* * *

Připočteme-li k tomu nejistou politickou scénu a neustále se stupňující či nov ě nastolované požadavky slovenské reprezentace vůči české straně, nelze se div it, že ve vztazích k našim sousedům se Slovensko dostává až na poslední místo, za Německo, Rakousko a Polsko. Což je pochopitelné: Německo patří k ekonomick y nejsilnějším a politicky nejvlivnějším státům Evropy, Rakousko se stalo se s vým "čerstvým" členstvím v Evropské unii pro Českou republiku ještě atraktivně jší... A Polsko? Vzhledem k tomu, že NATO projevilo vážný zájem upřednostnit p rávě je, musíme onu zemi více preferovat i my... Přičemž ze Slovenska, už jen díky restrikční hospodářské politice, kterou uplatňuje vůči svým sousedům a ze jména České republice, nemáme dnes už žádný efekt. Pouze výčitky, že jsme je p ři dělení okradli...

(Lze to ovšem brát i naopak: Logicky se totiž dá očekávat, že čím větší těžkos ti bude Slovensko mít, čím větší bude v Evropě a ve světě vidět rozdíl mezi ob ěma státy. A tím větší prostěch z toho západní část bývalé federace bude mít. Možná také proto premiér Václav KLAUS tak vehementně podporuje Vladimíra Mečia ra. On je totiž pro Slovenskou republiku zárukou spíš těch horších časů než le pších. A tím vlastně, obrazně řečeno "velvyslancem" České republiky na Západě. Otevřenou a přímou "vstupenkou" do evropských strukrur pro Českou republiku.. .)

A CO V TOMTO TÝDNU?

Zdá se, že i ještě následujících pár dnů bude poznamenáno doznívající vánoční a silvestrovskonovoroční nostalgií. Přetrvává totiž cosi jako mrtvá sezóna, kt erá je obvyklá spíše v letních měsících než vždy na přelomu roku. Pochopitelně s výjimkou běžných úkonů státní moci a už "zabydleného" českého specifika, tj . pokračování či otevírání nových afér, aférek, skandálů či skandálků různého "kalibru" a zaměření...

Své místo však mají i oficiální prezentace politických stran a uskupení se svý mi neměnně stanovenými dny: Tak v úterý 10. ledna proběhly tiskové konference Strany demokratické levice a Liberální strany národně sociální, o den později pak Liberálně sociální unie. Dne 12. ledna se s novináři sejdou reprezentace K řesťanské a demokratické unie - ČSL, českomoravských komunistů, Občanské demok ratické strany a Křesťanskodemokratické strany, v pátek se pak budou presentov at šéfové Občanské demokratické unie, České strany sociálně demokratické a Svo bodných demokratů (OH).

(Lze předpokládat, že se všichni budou ještě zabývat ohlasy na projev presiden ta a zamyšlení premiéra. Zcela jistě nenechají také bez ohlasu diskuze o zdraž ení "vlakové" dopravy, případné referendum o vstupu České republiky do Evropsk é unie a neopomenou se zabývat otázkou neměnnosti minimální mzdy v našem státě ... Ostatně, i předseda odboru pan FALBR už projevil přání se s premiérem Klau sem co nejdříve setkat. Stávka nestávka...)

* * *

Z dalších "pravidelností" se konaly v tomto týdnu už jen dvě. V úterý 10. ledn a jednali ekonomičtí ministři, o den později pak konala své pravidelné zasedán í česká vláda.

Událostí, týkajících se vztahu České republiky k zahraničí resp. dění u našich nejbližších soudedů můžeme rovněž v tomto ještě "těsně povánočním" čase napoč ítat dost málo. S výjimkou Slovenska stojí za zmínku pouze dvě věci: V neděli 15. ledna očekáváme v Praze na dvoudenní státní návštěvě předsedu belgické vlá dy Jeana-Luca DEHAENEA a 17. a l8. ledna sem přijede president Polské republik y Lech WALESA...

(A pokud jde o Slovensko? V úterý 1O. ledna tamní Mečiarova vláda projednala s vé programové prohlášení a následující den, ve středu, se o něm začíná jednat v Národní radě Slovenské republiky. Při současném rozložení politických sil v parlamentu je zřejmé, že bude přijato. I když ani tady není nic jasné. Snad s výjimkou toho, že v této zemi na východ od našich hranic se vývoj začíná ubíra t stále více směrem k socialismu. Oslavy dvaaosmdesátých nedožitých narozenín jednoho z čelných československých normalizátorů, bývalého presidenta ČSSR a g enerálního tajemníka ÚV KSČ Gustáva HUSÁKA toho byly názorným příkladem...) Jiří F. PILOUS