--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vydra Luboš
Název: Historky z velké familie pašeráků zvířat u nás
Zdroj: NN Ročník........: 0005/002 Str.: 005
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Historky z velké familie pašeráků zvířat u nás

Luboš Vydra

Tak jak ve světě ubývají vzácné druhy zvířat, rozmáhá se nelegální obchodování s nimi, v té síle, v jaké se svého času rozšířil obchod s kradenými starožitn ostmi. A nejen to, převážených zvířat se dá využívat i k pašování drog. Dnes s i ukážeme několik případů nelegálně převážených chráněných zvířat, odporujícím mezinárodním ochranářským úmluvám CITES. Jen tak pro zajímavost, jde o případ y, kterými se u nás CITES zabývala v letech 1993 - 94.

Malý vzorek z mnoha případů

Tak třeba kontrolou u f. ZOOMARKET v Praze 2, byly zjištěny nelegální dodávky vzácných živočichů druhu Testudo horsfieldi, dovezené z bývalé SSSR. Na dodávc e není uveden název tohoto druhu, třebaže tato výchozí země je povinována ochr anou v rámci úmluvy s CITES již od roku 1976.

Při kontrole 8. 5. 1994 se u f. DISPO v Praze 5 zjistilo, že byli k prodeji na bízeni chránění papoušci. Vývozní povolení bylo sice vydáno singapurským orgán em CITES pro f. Šimon a syn, ale nebylo doloženo potvrzení o dovozu orgány CIT ES ČR pro účel prokázání podvodu. Naplněním skutku nedovoleného obchodování s chráněnými zvířaty byla firma Dispo pokutována částkou 28. 820 Kč. Jiný případ se týká hvězdy pašeráckého nebe Rusa Charzumova, který má registro vanou firmu CHARZUMOV - EXOT - IMPEX. IČO: 47614790. Tento světem sběhlý muž, se žádným povolení od ministerstva životního prostředí nezatěžuje. Nebojí se n ičeho, protože má napojení na ruskou mafii. Prodává mnoho na černo dovezených zvířat na burzách, především v Uherském Hradišti. Venku mívá vždy několik pták ů na ukázku, větší množství má potom v autě pro vážné zájemce. Má svoji osobní ochranku, "gorily" a protože je velmi společenský, i mnoho dalších spolupraco vníků. Jeden z nich, jen tak mimochodem, skončil na dně novomlýnské nádrže. Pt actvo mívá u některých z našich chovatelů. Pan Petr Adamčík ze Zbraslavi, na p říklad opatruje některé z Charzumových amazoňanů. Většina ptáků je mafií dováž ena složitými cestami do Ruska a odtud pak Rusy a Ukrajinci převážena mořskou cestou, po jejíž absolvování putují dále na západ. Zvířata bývají pašována růz ně, tedy i vlakovou dopravou. V tom případě ptáci bývají těsně před hranicí, a by byla zajištěna jejich nepohyblivost a tím i nehlučnost, nadrogováni sedativ y, želvy pak jsou namačkány a zatlučeny v bednách či sudech. Je to tedy úděl n ad kterým by jediné oko našich ochranářek zvířat, nezůstalo suché. Přesto, jak se zdá, pan Charzumov má u nás jen velmi malé problémy. Česká inspekce životn ího prostředí OI Brno, která 16. 5. 1993 řešila na burze v Uherském Hradišti j eho prodej 4 amazoňanů (dalších 23 bylo v autě) jej odsoudila k pokutě 100.000 Kč. A od těch dob ticho po pěšině.

Český světoobčan pan Franěk

Další křiklavý případ je firma ZOO - Franěk. Chleby. IČO 16554060. Pan René Fr aněk původně obchodoval pouze pod svou značkou. Nyní, aby byl patrně mobilnějš í, již i pod firmou ORTALIS v Úvalech, která je registrována na manželku. Jako tři perly v náhrdelníku, vytvářející cestu od východu k západu, se skví konta ktní adresy jejich spolupracovníků: Laube Zbyněk z Košic (Slovensko), Hovorka Luděk z Hobkovic (Čechy) a Kircher Michael von Illingen (SRN).

Pan René Franěk obchoduje ve velkém a má kontakty po celém světě. Jeho občasné právní problémy řeší za něho i našim čtenářům dobře známý JUDr. Kříženecký. Pašerácká dobrodružství firmy pana Fraňka by dnes již stály za natočení seriál u. Tak na příklad 17. 3. 1993 zadrželi němečtí celníci na hraničním přechodu Z innwald pana Kureše, který vyvážel nelegálně 23 ks chráněných papoušků patřící firmě ZOO - Franěk a byli do ČR dovezeni pravděpodobně z Ruska. Ptáci byli př eváženi v malých přepravkách na zadním sedadle auta. Zásilka nejenže neměla vý vozní povolení ministerstva životního prostředí, ale neměla ani veterinární os vědčení. Celní deklarace byla vystavena na zcela jiné druhy. Výpověď pana Kure še byla vedena v tomto smyslu: p. Franěk byl v cizině a o ničem nevěděl, ale n echal manželce prázdné a podepsané doklady. Paní Fraňková však byla nemocná a řekla tedy panu Kurešovi, aby odvezl papoušky do Dánska a dala mu jakési pro n ěho nečitelné doklady, což jak se zjistilo bylo neplatné guyanské povolení. Pa n Kureš údajně sám ptáky nerozezná, (přitom je sám chová!) a vzal jiné papoušk y než měl a paní Fraňková to nezkontrolovala. Tato, patrně dobře vymyšlená his torka byla pravděpodobně zvolena proto, že pan Franěk by jako podnikatel mohl za pašování dostat pokutu až 1,000.000 Kč, zatímco pan Kureš, nebo paní Fraňko vá jako fyzické osoby pouze do 50. OOO Kč. Z těchto nelegálně převážených papo ušků, nejvzácnější druhy byly určeny na adresu Uhle Schmidt, Sonderjylland v D ánsku. Jejich cena odhadnutá Dány byla 1,5 - 2 miliony Kč, zatímco pražská ZOO je odhadla pouze na 800. 000 Kč. Protože celníci této pohádce moc nevěřili by la stanovena výše pokuty pro paní Fraňkovou na 30. 000 Kč. V odvolacím řízení ale byla snížena na 5.000 Kč. Panu Kurešovi 40. 000 Kč, v odvolacím zřízení po tvrzena. Majiteli firmy panu Fraňkovi byla stanovena na 400. 000 Kč, v odvolac ím řízení pak byla zrušena.

Další případ pašování Fraňkovi firmy je 24. 6. 1994 na celním přechodu v Lanžh otě. Zde byla totiž zadržena nelegální zásilka bez jakýchkoliv dokladů. Vozidl o plné papoušků a řízené panem Fraňkem se mělo dokonce snažit projet mimo přec hod. Po zadržení, během čekání na příjezd znalce, začal Franěk v nestřeženém o kamžiku ptáky vypouštět do lesa. Několik kroužících dravců uchopilo do svých s párů, toto plaché exotické zboží a s naříkajícími ptáky uniklo. Zpět se podaři lo chytit pouze 2 kusy ary hyacint (1 ks cca 200. 000 Kč) a 7 kusů arů horskýc h (1 ks cca 300. 000 Kč). Tito arové horští jsou mimořádně vzácní ptáci a nikd e v zajetí se s nimi nesetkáte. Pan Franěk se snažil orgánům namluvit, že jde o podobné ptáky - aratingy tmavohlavé. V autě s panem Fraňkem jel záhadný cizi nec středního věku, slyšící na jméno Julius Cesar Acosta Gardozo z Montevidea v Uruguaye, jak bylo uvedeno v jeho pasu. Prý údajně náhodný stopař. Později s e ale dokázalo, že Gardozo přiletěl týž den na bratislavské letiště, kde na ně ho Franěk čekal a dále, že Gardozo Fraňkovi již několikrát dovezl ptáky a navš těvuje ho i doma. Případ řešila policie, ale nedokázala Fraňkovi, že ptáky nel egálně dovezl! V současné době se případem zabývá i Česká inspekce životního p rostředí Brno. Pan Franěk k tomuto případu měl opět historku, že šlo o jeho vl astní ptáky, které měl u přátel Zdeňka Pichlíka z Dunajské Stredy a Joži Hlava tého z Nových Zámků, tedy na Slovensku.

Jiný husarský kousek se panu Fraňkovi povedl 19. 4. 1993 na celním přechodu v Ruzyni se 2 zoborožci indickými a 3 kakadu moluckými,které dovezl bez dovozníh o povolení. Předložil pouze vývozní povolení ze Singapuru s dodatkem podle kte rého byli ptáci údajně získáni před zařazením do přílohy CITES I., tudiž, že j e na ně pohlíženo jako na přílohu II. pro kterou se dosud nevyžadovalo povolen í ministerstva životního prostředí. Jde o často pašeráky používaný úskok. Úmlu va však o ničem takovém nehovoří. Ta mluví pouze o případech, kdy byl živočich získán před tím, než se na něho začala úmluva vztahovat. V případě zoborožců a kakadů to ale bylo před rokem 1975. Pan Franěk proto dostal pokutu 100. 000 Kč, přičemž odvolací orgán tuto částku potvrdil. Podobných dovozů uskutečnil p an Franěk více, avšak tento byl zatím jediný, který byl řádně podchycen a týka l se druhů CITES I. Většinou je v záznamech uvedeno pouze okrasné ptactvo, či exoti bez uvedení druhů, s čímž nejde prakticky v případě snahy o trestní post ih, udělat nic.

Dne 25. 6. 1993 zrušil OÚ Úvaly proto Fraňkovi živnostenské oprávnění pro sous tavné porušování veterinárních předpisů. Pan Franěk však přesto zkouší podnika t dál. V našich právních skulinách, jak dobře víme, to jde zcela dobře. A ti další, až do ztracena...

Na Fraňka jsou napojeni tito dodavatelé: Laube Zbyněk z Košic, Hovorka Luděk z Hobšovic, který je alespoň podle vyjádření celníků větší mafián, než Franěk s ám. Ponomarjov Volodja a Fjodorov Valentino. Oba pašují dravé ptáky z Ruska a mají kontakty na ruskou a ukrajinskou mafii. Kirchner Michael (SRN), má přecho dné bydliště u nás v Kolíně. Jeho rozsáhlé obchodní kontakty se táhnou po zápa dní Evropě. Maes Eddi z Belgie. Raus Karel ze Sokolova. Fraňkův nákupčí je Crh ák Jaroslav ze Zábřehu na Moravě. Častým Fraňkovým dodavatelem je především fi rma AVIFAUNA ze Singapuru.

Jiný velký pašerák je Štěpán Volčík z Prahy 2, f. B. A. R., který byl mimo jin é chycen s deviti dalšími českými občany v St. Peter am Hart v Rakousku, se zv láště chráněnými živočichy Lacerta viridis a dalšími druhy plazů chráněnými CI TES, jako želvy a podobně. Volčíkovo zadržení se později ještě mnohokrát opako valo nejen v Rakousku, ale i ve Švýcarsku a v Německu, kde obzvláště vyhledává burzu plazů v Mnichově.

Pašeráci vzácných živočichů získávají nové kontakty přes speciální, těmto zájm ovým oblastem se věnující časopisy jako je třeba u nás časopis Fauna. Kdo má z ájem, může po nich pátrat, mezi slušnými pěstiteli, na příklad v rubrikách: Te rarijní zvířata, nebo Okrasné ptactvo.