--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hofer Karel
Název: Politické školení pro soudruhy Grebeníčka, Klanicu a Vašků
Zdroj: NN Ročník........: 0005/002 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

POLITICKÉ ŠKOLENÍ PRO SOUDRUHY GREBENÍČKA, KLANICU A VAŠKŮ a pro ministry Nováka a Rumla

V pátek 4. června 1993 proběhl ve Vyškově slavnostní akt odhalení pomníku obět em komunismu. Je instalován na podstavci, kde ještě nedávno vzhlížel k budově okresního soudu Vladimír Iljič... Jeho učení odsoudili jiní. Pamětní deska i celý návrh vzešel z drnovické dílny "Kamenosochařství Hau kvicová a spol." Na uspořádání slavnostního aktu měl největší zásluhu Stanisla v Haukvic a ODS Vyškov.Že ještě

existují zastánci komunistických zločinů svědčí fakt, že krátce po odhalení by l pomník poškozen - kus skály i s pamětní deskou byl polit šedou základní barv ou, která se používá na podvozky náklaďáků. Údajně se tímto incidentem zabýval a Krajská prokuratura - ptala se např., koho napadlo ten pomník umístit na pod stavec bývalé sochy V.I.Lenina... Ta otázka jistě vysvětluje mnohé... Z PROJEVU PŘEDSEDY OKRESNÍ POBOČKY KPV JOSEFA KRČKA

Památník stojí na místě, kde stával symbol komunistického teroru. Věřím, že ja k zmizel tento symbol, tak vymizí z našeho života i

ti, kteří páchali zločiny proti lidskosti. Skála symbolizuje moře utrpení, potoky slz, utlačování politických vězňů. Měla by být výkřičníkem pro všechny, kteří si váží demokracie a života.

Žijeme v rodišti bolševika, který se do Moskvy jezdil učit, jak demokraci i zakroutit krkem. Jeho výrok "Překáží-li vám zákony, tak je zrušte!" umožnil udělat z republiky jeden velký koncentrák. Asiatismus vystřídal vyspělou národ ní kulturu.

Po únoru 1948 zakládá na okrese Vyškov 28 mladých lidí na začátku plnolet osti, plni ideálů o demokracii a spravedlnosti, skautskou odbojovou skupinu SO DAN. Soustředila se na boj proti socializaci vesnice. Nastalo zatýkání a nepři měřené rozsudky ve výši 25 let.

Skupina R. Pohla z Pustiměře spolupracovala se skupinou P.Křivky. Každá m ěla po dvaceti lidech. Falšovaly doklady osobám pronásledovaných komunisty, sh romažďovaly zbraně, vymýšlely plány na protikomunistický organizovaný odboj. N ásledovalo zatčení, výslechy, mučení, soudy. Ve skupině P. Křivky následovaly rovněž tresty od 20 do 25 let. P. Křivka byl oběšen. Ve skupině R. Pohla pak t resty v rozmezí 10 - 20 let, jedna osoba 24 let, jedna doživotí, dr. Korejs ub it při výslechu, R. Pohl popraven.

Plošně největší však byla SVĚTLANA. Měla několik set členů. Byla rozdělen a na několik částí. Začínaly v Beskydech a končily na hranicích jižní Moravy. Jedna z částí působila na okrese Vyškov. Měla název SVĚTLANA - JARMILA. Z okre su Vyškov bylo v souvislosti se Světlanou souzeno 48 osob. Tři osoby dostaly d oživotí, Pravoš Melichárek a Štěpán Starý byli zastřeleni při zatýkání, 2 tres ty smrti oběšením pro bratry Antonína a Karla Daňkovy.

Důsledkem týrání v uranových koncentrácích přišlo o život 5 občanů našeho okresu: F. Jurnečka (55 let), V. Cichra (59 let), F. Outrata (47 let), J. Med ek (25 let), J. Nejezchleb (42 let).

Osoby zrazené konfidentem a při přechodu hranic zastřeleny: O.Králíček (2 2 let), Ludvík Duroň (23 let), Z. Šťastný smrtelně postřelen doslova shnil ve vězení.

Ve jménu mrtvých i těch budoucích živých žádáme uznání protikomunistickéh o odboje a tím i nepromlčitelnost zločinů proti lidskosti a nápravu křivd, aby se vytvořila pevná morální hranice s jasným signálem do budoucna, že zlo bude vždy stíháno a potrestáno.

PROJEV PŘEDSEDY POSLANECKÉ SNĚMOVNY PARLAMENTU ČR M.UHDEHO Existují v dějinách národa období, která musí být poprávu označena za období n eplodná, za období, ve kterých převládaly zločiny - tedy za období zločinná. M áme příklad takového období sousedního národa německého, který se musel v roce 1945 po prohrané válce srovnat s vědomím, že to byl německý stát, v němž se zrodil nacismus, že to byli Němci, kteří zahájili druhou světovou válku, a podlehli každý jinak, každý po svém, zlu, které

vstoupilo do historie jako Třetí říše. Četl jsem kdysi vzpomínku jednoho vězně nacistického koncentračního tábora, kde se jako my dnes, ptal po mravním smyslu celého toho období, a po mravním hodnocení těch, kteří tehdy vystupovali na straně mocných. Samozřejmě se vyskytovali mezi dozo rci i lidé slušní nebo slušnější a že bylo správné mezi těmito lidmi rozlišova t. Ale, podotýká autor, nikdy jsme nazapomínali na to, že jde o dozorce v koncentračním táboře.

Ideje a ideologie, zakládající se na nenávisti k druhým, je ideologie, kt erou plným právem musíme označit za zločinnou.

Zákon o třetím odboji plní především funkci morální: období mezi roky 194 8 - 1989 pro těžké trestní činy nelze považovat za období promlčecí. V tomto o bdobí nevládly poměry, které lze označit jako poměry zákonné. První paragrafy tohoto zákona politicky a mravně pádným způsobem zdůvodňují, proč se tak stalo a označují viníka toho stavu. Je třeba říci, že zde v předloze tohoto zákona poprvé naplno zaznělo konstatování, že KSČ je třeba pokládat za organizaci zlo činnou a její členové jsou odpovědni za to, co se ve jménu KSČ dělo. Tomuto vý měru je třeba rozumět nikoli tak, že je to prohlášení jakési abstraktní viny a všichni jednotně si tuto vinu rozdělí do matematicky přesného poměru. Zákon v ychází z toho, že mravní odpovědnost každého je konkrétní! Jestli někdo psal z nevědomosti jako student obludné básně na masové vrahy, je to jedna konkrétní odpovědnost. Jestli někdo udával - je to jiná odpovědnost. Jestli někdo týral vězně - je to jiná odpovědnost, jestli někdo odesílal lidi do vězení a na smr t, a věděl, že jsou nevinni - je to opět jiná odpovědnost, jestli někdo byl po uze člen KSČ a čerpal z toho drobné výhody, a nikdy nikomu neublížil - je to z ase jiná odpovědnost. Každý musí svou odpovědnost zvážit sám a jí se zabývat. Návrh zákona stanoví také konkrétní způsoby a právní dosahy této zodpověd nosti. Nelze tedy zločiny z padesátých let považovat za promlčené. Kdo bude žá dat a bude žalovat ty, kteří se dopouštěli zločinů proti lidskosti, toho musí soud vyslyšet.

Druhý právní aspekt je uznání protikomunistického odporu a protikomunisti ckého odboje. Tzv.zbytkové tresty se nepřipouštějí.

Třetí právní aspekt se týká tzv. jednání pod tlakem, jednání v tísni. Nen í možné, aby se někdo dovolával juristických argumentů. Tyto argumenty nepomoh ou, jako nepomohly juristické argumenty nacistického Německa před norimberským tribunálem.

Nad právními výměry je ještě jeden zákon a to je zákon mravní. Nad lidský m zákonem je ještě jeden vyšší. Nenutím ho těm, kteří nejsou věřící. Ale je to mu tak, že myšlenky na této Zemi nejsou nejmoudřejší a nejvyšší instancí. Domn ívám se, že přístup

k té nejvyšší instanci, to je instanci božské, vede jenom skrze prosazování na šich lidských zákonů, našeho lidského poznání.

Myslím si, že spravedlivě prožitý život, ve kterém se může člověk sám sob ě podívat do očí, je tou nejcennější hodnotou, která tu je. - - -

Bolestné vzpomínání

Vzpomínka první

Po odpykání devatenáctiměsíčního trestu za ohrožení jednotného zemědělského pl ánu, se oženil. Mezitím mu zavřeli otce. Přišel "výměr" ONV Slavkov, podpis re ferenta nečitelný: "ONV vám zakazuje další pobyt na okrese Slavkov a přikazuje vám se přestěhovat se svou rodinou na starý statek Lanškroun, na farmu Žichlí nek. Váš otec byl odsouzen Lidovým soudem ve Slavkově pro ohrožení jednotného zemědělského hospodářského plánu k odnětí svobody 10 měsíců a peněžnímu trestu 1000 Kčs. Zároveň mu bylo vysloveno v rozsudku propadnutí celého majetku a vy sloven zákaz jeho pobytu na okrese Slavkov. Veřejný zájem vyžaduje, abyste ani vy, ani vaše rodina v okrese nebydleli. Proti tomuto rozhodnutí můžete podat odvolání do 15 dnů."

A tak za asitence StB byl v zimě s nemocnou ženou a tříměsíční dcerkou vyvezen na okres Lanškroun.

Vzpomínka druhá

Komise č. 14 napsala dědovi: Do TNP se zařazujete po provedeném zjištění, že o hrožujete lidově demokratické zřízení našeho státu. Toto jednání jste projevil tím, že ve svých výrocích a svým chováním dáváte najevo svůj záporný postoj k dnešnímu zřízení. Narušujete tak morálku a budovatelské úsilí ve svém okolí. Komise se rozhodla, aby byla uvalena národní správa na dům, podnik a auto, odň ato živnostenské oprávnění a určen pobyt mimo kraj Brno. Proti odkladovému úči nku rozhodnutí není přípustné (Podpis nečitelný). Po propuštění nemajetný děln ík u správy silnic. Odškodnění žádné!

Vzpomínka třetí

Soudní výpověď svědka: Při výslechu byl bit po šlapkách tak dlouho, dokud je n eměl černé. Pak byl odvezen se zavázanýma očima

do nějakého domu v ulici Hlinky v Brně, vsunut do pytle a v nějaké sklepní místnosti ponořen do vody, aby na něm vynutili přiznání. Vrát il se zraněn na hlavě, s podlitinami, modřinami a haematomy na těle. Šlapky úp lně černé, krvácel z nosu, úst i uší, vyražené zuby, pokálený. Vykonstruovanou výpověď podepsal až když slyšel, jak v sousední místnosti pláče manželka a dě ti a když mu hrozili, že manželku uvězní a děti dají do ústavu. Vzpomínka čtvrtá

Tři mladí hoši se domluvuli, že přejdou přes hranici do Rakouska. Se svým plán em se pochlubili kamarádovi, o kterém nevěděli, že je konfident StB. A tak se stalo, že v určený den pro přechod stála v určenou hodinu plně vyzbrojená pohr aniční stráž. Příkaz zněl: Likvidace, aby nebyl prozrazen konfident. Jakmile s e hoši ocitli na hranici, začala zuřivá palba. Usmrcen byl Ludvík Duroň (25let )

ze Ždánic, Ota Králíček (23 let) z Klobouček u Bučovic a smrtelně postřelen Zdeněk Šťastný (23 let) z Bučovic, který po 9 měsících doslova shnil ve vězení.

Vzpomínka pátá

Znali jsme je: Důstojník finanční stráže Jindra Nejezchleb z Křižanovic u Bučo vic zemřel ve věku 42 let. Svědomitý poštmistr Fr. Jurnečka z Bučovic zemřel v e věku 55 let. Rozvážný a moudrý rolník Vojtěch Cichra z Brankovic zemřel ve v ěku 59 let. Ušlechtilý důstojník čs. armády Fr. Outrata zemřel ve věku 47 let a spravedlivý vysokoškolák Jožka Medek z Vyškova se nedožil 25 let. Vzpomínka šestá

Ti, co obětovali v protikomunistickém boji to nejcennější - život, jsou Pravos lav Melichárek z Kobeřic (27 let) - byl při zatýkání zastřelen v Komořanech. Š tepán Starý z Prahy (23 let) byl zastřelen při pronásledování v Brně.(Oba ze S větlany).

Rozsudek smrti oběšením byl vykonán na Rudolfu Pohlovi z Pustiměře (39 let). D ále na Petrovi Křivkovi z Brna (57 let), Václavu Fryčovi z Vyškova (28 let), b ratřích Antonínu a Karlovi Daňkových (23 a 27 let) ze Světlany - Karolíny. Čerpáno z Vyškovských novin a z informací OI OK Vyškov. Karel Höfer