--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vydra Luboš
Název: Otázky pro předsedkyni DEU Hromádkovou
Zdroj: NN Ročník........: 0005/004 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Otázky pro předsedkyni DEU, paní Alenku Hromádkovou

Luboš Vydra

Protože je mi znám bojkot DEU a především paní Hromádkové ze strany mocenské e lity u nás, a protože mimo ČTD nemá nikdo prakticky zájem cokoliv od ní zveřej nit, poprosil jsem jí o rozhovor. Protože s rozhovorem paní Hromádková souhlas ila, vypracoval jsem otázky, které jsem jí v průběhu prosince loňského roku a ledna tohoto roku, doručil:

1) Co si myslíte o vládě, která nerespektuje ani svoji vlastní ústavu? Viz. hl ava druhá, čl. 15, 2.odst. "Parlament je tvořen dvěma komorami, a to Poslaneck ou sněmovnou a Senátem." V čem vidíte hlavní důvod, že ani po dvou letech exis tence nového státu, nebyl Senát ustanoven?

2) Bude se DEU zasazovat o to, aby byl naplněn zákon 119/90? Tedy aby byly nej en zrušeny, ale též prakticky odstraněny důsledky takových soudních rozhodnutí , která jsou v rozporu se zásadami demokratické společnosti a v rozporu se zás adami mezinárodního práva a mezinárodních smluv?

3) Dnešní soudci a soudkyně o zákon 119/90 nedbají. Chtěla by se DEU, pokud se dostane do parlamentu, zasazovat, aby bylo zrušeno jmenování těchto soudců na doživotí?

4) Jaký je vztah DEU a Váš osobně, k institutu referenda a to jak na místní, t ak zemské a celostátní úrovni?

5) Následuje, i pro mne jako tazatele, nepříjemná otázka: Slyšel jsem, že jste absolventka VUML. Je to pomluva a nebo pravda? V případě, že je to pravda, ne bylo by lépe o tom hovořit již dnes, aby tuto informaci někdo proti Vám nepouž il těsně před parlamentními volbami?

6) Jak posuzujete rozpínavost poslanců? Okolí parlamentu na Malé Straně má být proměněno v poslaneckou čtvrť, což příjde naše daňové poplatníky na stovky mi lionů korun. To se děje při současném nedostatku bytů, hlavně pro mladé rodiny . Odměňování poslanců dosahuje dnes již přibližně výše dvacet sedm tisíc Kč, c ož je v přepočtu na světovou měnu asi 1000 US dolarů měsíčně, zatímco platy os tatních občanů jsou udržovány nízké, aby se podle slov premiéra Klause nerozto čilo kolo inflace. Vidíte nějaký důvod, aby zástupci občanů tak chudé země jak o je naše, žili vysoko nad tuzemskými poměry, zatímco mnoho jejich voličů nemá ani na zaplacení nájmu?

7) Co podle Vás způsobuje tak vysoké daně, které dnes občané musí platit a kte ré v důsledcích vedou k ochromení podnikavosti, především občanů středních vrs tev?

8) V boji proti korupci jsou nejméně úspěšné systémy s autoritativní správou, tedy s vládami různých státostran, zatímco samosprávné demokracie zapojující n ejširší občanské vrstvy jsou úspěšnější. Jaký samosprávný systém je možné v če ském prostředí rozvinout? Nebo se spíše domníváte, že praktický samosprávný sy stém je iluzí, tedy věcí argumentace levice a pro pravici se nehodí? 9) Jak vytvořit politickou a právní přehlednost u nás? Co dělat proti pragmati cky upřednostňovanému a dobře zorganizovanému skupinovému egoismu? 10) V novoročním vystoupení v TV NOVA se premiér Václav Klaus zmínil o tom, že poměrně významné změny v sociální politice je nutné udělat letos - podotýkám, že až tři roky po volbách. Jak hodnotíte tuto "objevnou" myšlenku pana premié ra a předsedy ODS a jaké konkrétní návrhy by ve změnách sociální politiky měla DEU?

11) Co je třeba podniknout proti zhoubnému monopolu rozhodování úzké úřednické vrstvy?

12) Jak si konkrétně DEU představuje podporu rozvoje vzdělání u nás a to přede vším mladých lidí, kteří by tak urychleně mohli nahradit přetransformované kom unistické kádry? A nebudou schopným mladým lidem překážet při vstupu na výhodn ější soudcovská místa, právě oni soudci, instalovaní dnes ministrem Novákem na doživotí?

13) Jak má podle Vás vypadat konstruktivní pravicová opozice? Co by měla vládn í koalici připomínat především? Kde spatřujete meze za kterými již začíná prav icový radikalismus?

14) Jaké by podle Vás mělo být poslání novináře? Souhlasíte se mnou, že míra j eho odvahy zveřejnit pravdu, by se měla stát i mírou odvahy pro ty občany, kte rým osud této země není lhostejný?

15) Co říkáte zákonu proti praní špinavých peněz? Je dobrý nebo špatný? Myslít e, že bude uveden v praxi, nebo přehlížen jako je přehlížen tzv. zákon lustrač ní? Co říkáte výmluvám, že je u nás zcela nová situace, v právní praxi neobvyk lá a proto přichází tento zákon tak pozdě? Jan Ruml, který tento názor šíří, n eví snad, že již od roku 1986 existuje podobný zákon v USA?

16) Ve svém článku "Nejen chlebem živ je člověk", zveřejněném 6. 1. 1995 v Čes kém deníku, se zmiňujete o obnově samofinancovacího systému u nás, fungujícího zdola nahoru. Má DEU návrhy jak by takový systém měl v praxi fungovat? Ve čtvrtek 19. 1. 1995 jsem paní Hromádkové zatelefonoval, abych zjistil jak j e daleko s vypracováním svých odpovědí. Namísto toho jsem se dozvěděl, že přes tože se jí otázky líbily, ona a vedení DEU je proti tomu, cokoliv v Necenzurov aných novinách z nich zveřejnit. Řekl jsem paní Hromádkové, že je to škoda, pr otože jsme chtěli šíření ušlechtilých myšlenek DEU mezi svými čtenáři pomoci. Paní Hromádková ale odmítla moji poctivě nabídnutou ruku a řekla, že je pro to , aby materiály DEU již dále dostával pouze Český týdeník. Na moji otázku proč k takovému politovánihodnému rozhodnutí došlo, odpověděla, že radě DEU vadí z veřejňování v NN takových názorů členů DEU, o které nemá vedení strany zájem. Jako ukázku uvedla názory a osobu Jana Porcala z DEU Beroun, kterého považuje za omyl a bude prý navrhovat jeho vyloučení... - Non comment!