--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Jak skončí válka mezi koalicí
Zdroj: NN Ročník........: 0005/005 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

JAK SKONČÍ VÁLKA MEZI KOALICÍ? Lze říci, že tak nějak by se dala nazvat situace, jež v posledních dvou týdnec h vznikla v táboře vládních politických stran. Vlastně, není to nic nového, k současnému status quo se schylovalo už v několika předešlých měsících. Tehdejš í slovní přestřelky však byly pouze selankou ve srovnání s tím, co se odehrává dnes. Zdá se totiž, že Občanská demokratická strana svými manýry "Rodné stran y" odstartovala cosi, co může mít na domácí politické scéně nedozírné následky . Namátkou uveďme například její tvrdošíjně odmítavá stanoviska k restituci cí rkevního majetku, nechuť řešit v nejbližší době územní uspořádání České republ iky na vyšší celky, sponzorskou večeři premiéra Václava Klause coby předsedy O DS s představiteli podnikatelských subjektů, mimo jiné patřících dosud státu č i pomstu za dosavadní kritiku "lidovců" a "ódéáků" zveřejněním podivných dluhů ODA a KDU-ČSL ke zkrachovalé Kreditní a průmyslové bance, jejíž majitel gener ální ředitel současně Antonín Moravec je v současnosti ve vyšetřovací vazbě... (A odveta? Dva koaliční partneři zřejmě využili liknavosti premiéra Klause v k ontrole Bezpečnostní informační služby a "vyrukovali" s obviněními, že ona zmí něná "polistopadová" kontrarozvědka porušuje zákon a ústavu. Což, byť viceprem iér a předseda Občanské demokratické aliance Jan Kalvoda zatím plně neprokázal , se zdá být evidentní. Ostatně, svědčí o tom nejen informace, jež byly dosud o této záležitosti publikovány, ale též značně děravé zákony, umožňující jak b ývalým, tak i současným pracovníkům Bezpečnostní informační služby vynášet jak ékoliv údaje či dokumenty vně kontrarozvědky. Svědčí o tom však i další obvině ní: Např. předsedy sociální demokracie Miloše Zemana o odposlechu politických stran realizovaném právě BIS...)

* * *

Zdálo by se, že tato partie je mistrně rozehraná. Jenomže, obě strany, zejména po ryze pragmatickém "předvolebním" stanovisku křesťanských demokratů, kteří se nečekaně přiklonili na stranu ODS, začaly ztrácet dech. Smířlivé tóny na ob ou březích nasvědčovaly přinejmenším tomu, že nebudou "padat hlavy" ani prozat imního ředitele BIS Stanislava Devátého, ani vicepremiéra Jana Kalvody a jemu sekundujícímho předsedy KDU-ČSL Josefa LUXE. To vše ale jen do okamžiku, než z nenadání "zasáhl" čelný představitel ODA Tomáš Ježek a oznámil své vystoupení z této strany. Údajně coby protest proti postupu Občanské demokratické aliance v posledních dvou týdnech. Ve skutečnosti však cíleně. O čemž svědčí jeho úmy sl v budoucnu vstoupit do Občanské demokratické strany...

("Karty jsou tedy rozdány" a v této chvíli nikdo neví, jak se bude "pomyslná" hra rozvíjet. Oba "účastníci" onoho politického zápasu mají v podstatě pravdu, oba ale také mají přehršle másla na hlavě. A hlavně, tzv. rádoby ústřední bod celého sporu, Bezpečnostní informační služba, není rozhodně tak čistá, jak se snaží navenek ODS a KDS prezentovat. Ostatně, pokud by vláda, resp. její před seda Václav Klaus, byli o oné čistotě přesvědčeni, těžko by se tak úporně brán ili splnit usnesení poslanců a předložit nový, přísnější návrh o účinnější kon trole zpravodajských služeb...)

Jiří F. PILOUS