--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Unie státních zaměstnanců
Název: Nabízíme DEU úzkou spolupráci
Zdroj: NN Ročník........: 0005/005 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Nabízíme DEU úzkou spolupráci

18. ledna 1990 vznikla koordinační skupina OF a VPN pracovníků státních orgánů s cílem pomoci v očistě státní správy. Z té se 12. července 1990 registrací n a MV ČR stala UNIE státních zaměstnanců pro vytvoření demokratické státní sprá vy. 15. listopadu téhož roku měla zakládací sněm. UNIE je dobrovolné stavovské nadstranické sdružení, zejména zaměstnanců státní správy, které si klade za c íl aktivně pomáhat při vytváření podmínek pro činnost těchto orgánů na demokra tických zásadách a uplatňováním petičního a shromažďovacího práva spolupůsobit na formulaci práv a povinností zaměstnanců orgánů státní správy. V UNII může být nejen státní zaměstnanec, ale i ten, kdo o demokratickou státní správu usi luje. Podmínkou je však podepsání přihlášky, ve které jsou specifikovány důvod y pro možnost odmítnutí žádosti o členství (například žádný z našich členů neb yl a není členem ani kandidátem komunistické strany a každý má negativní lustr ační osvědčení).

Máme tyto základní cíle: Spolupůsobit na vytvoření demokratické státní správy, iniciovat spolupráci personálních ústavů a útvarů a dosáhnout schválení takov ého zákona o státní službě, který by zajistil fungující, neúplatnou, demokrati ckou, odborně zdatnou a morálně čistou státní správu. Tím se vyřeší hlavní pro blémy naší společnosti a státní správa začne konečně občanům sloužit. Jaké mám e podmínky pro splnění těchto cílů?

Všechny vlády, které se u nás dosud po 17. listopadu vystřídaly, neměly jiný z ájem, než zakonzervovat staré struktury v nejvyšších orgánech státní správy. " Nepodařilo" se jim vytvořit takový zákon, který by znemožnil bývalým nomenklat urním kádrům a milicionářům pracovat ve státní správě ve vedoucích funkcích, n e-li vůbec. Dokumentuje to současný stav na 12 ministerstvech (k datu 23. 2. 1 994 tam bylo pouze 11 procent vedoucích, kteří v KSČ nikdy nebyli) a skutečnos t, že návrh zásad "zákona o státní službě (Služební zákon)" vypracoval kolekti v pracovníků MPSV ČR vedený JUDr. Antonínem Kottnauerem, před revolucí členem KSČ a LM na FMPSV, po revoluci zpočátku předsedou, později a dosud členem vlád ní komise pro právo pracovní a sociální věci, což asi nevadilo ani nevadí jak ministrovi práce a sociálních věcí, tak místopředsedovi české vlády JUDr. Kalv odovi. Po čtyřech letech práce vládních úředníků tak spatřil světlo světa návr h mající 229 zásad na 173 stranách, přičemž je ve většině pasáží zcela shodný se zákoníkem práce.

UNIE se proti tomu snaží prosadit zákon navazující na zákoník práce, který by se týkal jen odlišností, které mají státní zaměstnanci proti běžným pracujícím . Již 11. dubna 1990 byl návrh tohoto zákona k dispozici (tehdy ještě jako OF a VPN jsme zaslali dopis prezidentovi, předsedovi Federálního shromáždění a př edsedům všech tří vlád, a přiložili k němu předlohu zákona - návrh Usnesení vl ády Československé republiky "O stanovení zásad pro zaměstnávání pracovníků st átní správy a o postupu jejich zabezpečení"). Tehdy stačilo jen chtít. Dále ná sledovalo třístránkové a koncem roku 1993 poslední dvacetistránkové paragrafov ané znění zákona, který by zaručil, že návrhy všech a od základu nových zákonů budou konečně tvořit odborně zdatní, organizačně schopní, morálně bezúhonní ú ředníci a legislativci.

23. února 1994 jsme poslancům Parlamentu ČR předložili petici, jejíž součástí byl návrh zákona o personálních útvarech. Je krátký, a pokud bude schválen, mo hli by být vedoucí personálních útvarů na ministerstvech a ústředních orgánech státní správy konečně nekomunisté. Měl by platit do počátku platnosti zákona o státní službě. Součástí petice byly jmenné seznamy vedoucích (i poradců). O našich četných iniciativách nechtěl občany téměř nikdo informovat. Obdobná s ituace byla s naší výstavou ve stanici metra Můstek. Přestože náš poslední náv rh zákona o personálních útvarech dostala řada redakcí, částečně ji ve dvou čl áncích otiskl jen Dobrý večerník a z vlastní iniciativy celé znění noviny Repu blika v 17. čísle.

Z předchozího vyplývá téměř všeobecný nezájem o změny ve státní správě. UNIE p roto vítá utvoření DEU, která by mohla ukončit přetrvávání totality a vytvářet skutečnou demokracii. Této nové straně nabízíme svoje zkušenosti ze čtyřletéh o úsilí o demokratickou státní správu.

UNIE státních zaměstnanců, BOX 116, 100 00 Praha 10 Praha, 17. 5. 1994