--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kořínek Marek
Název: Obnova venkova = obnova selství
Zdroj: NN Ročník........: 0005/005 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

OBNOVA VENKOVA = OBRODA SELSTVÍ Obvyklým tahem posttransformačních družstevních společností je i známá prakt ika, automaticky zařazovat všechny bývalé členy družstva mezi členy družstva n ově registrovaného podle obchodního zákoníku, kdy stanovy nového subjektu v po dstatě nedovolují staronovým členům svůj majetek po splnění zákonných podmínek získat do své moci ve lhůtách daných zákonem o půdě a o transformaci. Argumentace právních zástupců ohlupuje i takové členy, kteří se zjevně posta vili proti spekulativnímu transformačnímu projektu družstva a nehlasovali pro něj, takže i tak se stávají chtě nechtě zase členy nového právního subjektu. Zde je však jasné, že se jedná o nový právní subjekt podle jiného zákona a z a jiných podmínek (stanov), a že nelze kolektivním odhlasováním transformačníh o projektu nadpoloviční většinou vmanipulovávat povinně nezájemce o členství d o nového "družstva". Nové družstvo podle zákona č. 513/91 Sb. je úplně novým p rávnickým subjektem a není žádnou nástupnickou organizací. Nové členství vznik á na základě dobrovolnosti podepsáním nové členské přihlášky, podpisem nových stanov, složením členského vkladu ve stanovené výši a dále podle vlastního uvá žení. Jiné akty jsou nepřípustné, protiústavní a mimo to odporují čl. 2 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.

Tímto postupem je ve většině případů zadržován majetek důchodců, kterým je t vrzeno, že jsou stále členy družstva a kteří mají již jen jedinou "výhodu", že si chodí do družstevní kuchyně za úplatu pro oběd do rendlíků. Protože povinné osoby neprofitují nad potřebnou 2% míru rentability, neplyne ani z majetkových podílů jejich vlastníkům žádný zisk, resp. dividendy, ani n ení nijak patrno, jak se tento majetek zvětšuje a konkrétně o co. Stanovy druž stev jsou většinou koncipovány tak, že družstevník se opět vzdává všech svých práv a má jen povinnost všechen majetek ponechat v družstvu, často i s povinno sti opět sdružit půdu ke kolektivnímu obhospodařování pod vedením staronových komunistických nomenklaturníků. Často jsou stanovy i dnes koncipovány tak, že družstevník nemá ani nárok na nájemné za pozemky.

NOVÁ KOLEKTIVIZACE?

Potransformační období nemůže dopadnout dobře, protože celý proces již zcela v iditelně připomíná dokončení kolektivizace vesnice s konečným a definitivním v yvlastnění majetku od půdy oprávněným osobám, přičemž "lidová tvořivost" dobře zorganizované komunistické velkoagrární lobby nenaráží na žádné překážky klad ené vládou, parlamentem ani orgány činnými v trestním řízení či státními zastu piteltvy. Dochází v podstatě k privatizaci restitučních náhrad a majetkových p odílů do jiné kolektivní a neadresné formy hospodaření, kdy stát zjevně a tiše souhlasí se zakládajícími se společnostmi s ručením omezeným a akciovými spol ečnostmi hospodařícími na půdě. Pasivita státu a parlamentu v této věci je hro zbou demokracii. Stát se tedy zbavil odpovědnosti za tento sektor a svěřil ji do rukou komunistů, kteří nenechali na venkově kámen na kameni a dokončují své zhoubné dílo, které před 46 léty započali.

STÁTEM "NEVIDĚNÁ" ZLODĚJNA

Oprávněné osoby, které z různých důvodů nechtějí nebo nemohou se svým majetk em sami podnikatelsky nakládat, většinou ani neví, že společnosti které ničím neručí jim nikdy svěřený majetek nezaplatí, nebo že z něj nikdy nebudou mít vý nosy ve formě dividend či podílu na zisku. Společnosti, které majetek za prapo divných okolností získaly do své moci, nejsou schopny jej ve slíbených lhůtách vyplatit a přitom z něj zaplatit zákonem stanovené daně. Tím méně jsou schopn y investovat a navázat kontinuitu na stále vyspělejší technologie ES. Pokud by stát začal takovéto společnosti podporovat ze státního rozpočtu, by lo by to jen potvrzením dokončení posledního stadia komunismu. Přitom je státu i vedením těchto společností již dnes jasné, že drtivá větši na zemědělských společností nemá šanci majetek oprávněným osobám vyplatit, ale později ani vrátit, a že v hlubokém zadlužení půjdou jedna za druhou do bankr otů a vlastníkům půdy zůstane jen holá půda.

Státu je již dnes jasné, že společnosti, které získaly majetek od povinných osob postupními smlouvami, nejsou schopny zaplatit státu z něho povinných 25% daní ze svého, a pokud tak zatím někde činí, tak na úkor splátek oprávněným os obám resp. postupitelům, s tím, že o daně jim krátí proplácenou částku, ale o 40%.

Postupitelé často postupují své vypořádané, respektive nevypořádatelné pohle dávky smlouvami, kdy přistupují již i na to, že jim bude uhrazena jen jejich p olovina a i méně a to splátkami na 10 i 15 let. Ale ani toto nejsou schopni sp lnit žádný z postupníků.

Nehledě na to, že takovéto společnosti hospodařící na půdě vyspělé západní a světové zemědělství nezná, protože za tvrdé a odpovědné tržní praxe a za norm álního vývoje nemohly nikdy vzniknout. Tato tichá "třetí cesta" českých experi mentátorů bude stát brzy státní pokladnu a daňové poplatníky nekřesťanské pení ze.

A stát mlčí a navíc ještě dovolí privatizovat potravinářský a zpracovatelský průmysl a tím jej úplně odtrhnout od prvovýroby.

Drobní podnikatelé, živnostníci, malorolnický selský stav a klasický střední stav, který měl v českých zemích hlubokou tradici, je soustavně parlamentem, vládou a legislativními odbory příslušných ministerstev ubíjen už při samém vz niku.

Akcie nejsou vydávány, dávno zbankrotované státní podniky jsou mistrným přer ozdělováním státních prostředků již dávno zbytečně udržovány ve stavu předsmrt né agonie, ať se jedná o dotace, subvence, Garanční podpůrný fond nebo jiné "v ládní berličky" na podporu těchto neživotaschopných zkamenělin. Postupníci družstev, společnosti s.r.o. nebo akciovky získávají majetek a to zejména nemovitosti v zůstatkových účetních cenách. Obratem ruky je zařazují do svého účetnictví dle současných cenových relací, dle příslušných vyhlášek n a oceňování nemovitostí, kdy ceny rostou řádově i desetkrát. Odpisováním tohot o majetku snižují částku k daňovému přiznání na minimum, rozprodávají část bud ov mimo zemědělský sektor, plní svá soukromá konta, spekulují a zpronevěřují d oposud nesplacený a nesplatitelný majetek a toto všechno se děje zatím naprost o beztrestně. Vládní zemědělští amatéři nejenže stále nic nevidí, ale ani netu ší. Dle nich přestavba zemědělství probíhá zcela uspokojivě. "Přestavba", vlas tně "perestrojka" po sovětském vzoru určitě ano, reforma však probíhá s velkým i obtížemi.

Rozbujelý byrokratický aparát je tomuto dění všemožně nápomocen, a proto tam , kde je i snaha o řešení, chybí dostatek legislativy nebo politické vůle či o sobní statečnosti, odvahy či opory ve vládní vrcholné instituce a politické se kretariáty , které jsou u moci.

SKONČÍME NA BALKÁNĚ NEBO V ASII?

A jak to všechno dopadne? Dnes a zítra jsou již vidět snahy o to, aby stát t akovéto společnosti oddlužil, respektive pokud to není možné, aby oprávněné os oby de fakto i de jure znovu vyvlastnil, protože ani ony, ani stát své dluhy n ebudou nikdy schopny splatit.

Výnosy z privatizace se skrze Garanční fond rozplynou, tak jako dotováním st átního rozpočtu roste dluh vzhledem k Fondu národního majetku až do jeho úplné ho vynulování. Co se to nakonec v tomto státě stalo? Určitě vznikne multimilio nářská a miliardářská vrstva rychlých privatizačních zbohatlíků, která bude mí t na věky věků o sebe vystaráno a národ bude uvržen na počátek průmyslové revo luce. Kde již však budou státy evropského společenství, Amerika, Japonsko, Tch ajwan a další? Skončíme opět u asiatů nebo na balkáně? Nebo se skutečně pohne svědomí národa a těch několik málo osobností současné mocenské elity, politick é skryté rezervy, a již na pokraji nového ještě hlubšího pádu se probudí sebez áchovný pud národa ve jménu mravnosti a morálky a nejen prosperity? Mnoho času nezbývá. Jde již opravdu do tuhého.

Ing. Jaromír S. MORÁVEK Redakční úprava

a mezititulky: Marek KOŘÍNEK