--------------------------------------------------------------------------------
Autor: LY
Název: Sociologický průzkum mapoval kulturnost obyvatel
Zdroj: NN Ročník........: 0005/008 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Sociologický průzkum mapoval kulturnost obyvatel Brno - Fenomén lokální kultury v životním stylu byl formou řízených standartiz ovyných rozhovorů zkoumán loni v městské části Brno - střed. Na výzkum byl již před několika lety poskytnut speciální grant. Katedře teorie kultury Filozofi cké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Celý projekt byl řešen formou pěti monografických studií, které se v rámc i České republiky zaměřili, vedle již zmíněné brněnské městské části, na další čtyři oblasti - Český Krumlov, Blatnou, Velké Meziříčí a sídliště Praha - Řep y. Studie zahrnovaly analýzu dokumentů, vstupní empirická šetření, hloubkové r ozhovory a další prvky, směřující k vytvoření uceleného modelového praktického řešení dané problematiky.

Projekt vycházel z předpokladu, že se u nás bude prohlubovat autonomie je dnotlivých obcí, měst, lokalit a regionů což mimo jiné souvisí i s vytvářením a oživením tradic specifického místního kulturního zázemí a také zlepšením vzt ahu lidí ke kulturnímu dědictví.

V Brně se výzkum "Problémy místní kultury" uskutečnil pod vedením vedoucí ho katedry doktora M. Matějů poprvé v listopadu 1992, druhá sonda navazovala v květnu minulého roku. Studenti filozofické fakulty ho prováděl zmíněnou formo u na reprezentativních výběrových souborech obyvatel starších osmnácti let. V roce 1992 bylo kontaktováno 400 respondentů, se třemi sty dělali rozhovor loni .

Jedním z nejvýznamějších zjištění je skutečnost, že lokální kultura fungu je v současné době spíše v prožitku jedince, týkající se minimálně rozvoje měs tské části. Obecným jevem pokles návštěvnosti divadel, kin či výstav, což výra zně souvisí s vybavením domácností audiovizuálními prostředky. Na druhou stran u vzrůstá zájem o četbu.

Po dvouletém srovnání se u obyvatel objevuje tendence k migraci. Individu alizuje se životní styl, což souvisí s menšími kontakty mezi sousedy. Velký po čet obyvatel vidí problémy v sociálním soužití. Většina dotázaných je ochotna reagovat na rozličné změny, jako například rekvalifikace v zaměstnání, rozšiřo vání vzdělání a podobně. V lokalitě Brno - střed je výrazně nadstandartní jazy ková vybavenost. Zastoupeni jsou tu nejvíce důchodci, studenti a ženy v domácn osti.

Dotázaní vidí většinou největší problémy v souvislosti s bydlením, zaměst náním a souvisejícím ekonomickým zajištěním.

(LY)