--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Jménem Charty77
Zdroj: NN Ročník........: 0005/008 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Jménem Charty 77, Občanské iniciativy - Občanské komise, HOS a Jazzové sekce v yslovujeme obavy o dodržování lidských práv v České republice, projevující se především sílící represí a novou vlnou politických procesů proti bývalým disid entům, odpůrcům komunistické diktatury a sovětské okupace. Časové uspořádání a výběr osob nasvědčuje tomu, že jde o vládnoucí přebarvenou komunistickou mocí pečlivě zrežírovaný akt odvety za to, že tito lidé zastávají i nadále svoje n ázory:

1.) všichni občané jsou si rovni před zákonem, 2.) žádná vina nesmí ujít trestu,

3.) kdo kryje zločince, je sám zločinec.

Poslední obětí tohoto justičního teroru se nyní stal Jiří Wonka, aktivista mez inárodní organizace na obranu lidských práv ACAD, bratr komunistickými věznite li umučeného Pavla Wonky, který, stejně jako on, byl za doby sovětské okupace za své názory vězněn. Protože po listopadu 1989 projevoval nesouhlas s tím, ab y kromě jiného i nadále vykonávala povolání soudce zločinná JUDr. Horvátová, k terá jeho bratra s těžce podlomeným zdravím z komunistických koncentráků, svým rozsudkem poslala znovu do vězení, kde byl krátce nato umučen, byl Jiří Wonka obviněn podle teroristického zákona z doby nesvobody, z verbálního napadení " veřejného činitele" podle nechvalně známého paragrafu 156 trestního zákona. Upozorňujeme, že obdobný zákon ve vyspělých zemích nikde neexistuje a pokud zů stane v našem zákoníku, bude (stejně jako teroristické zákony z doby nesvobody ş 102 a 103!) trvalým omezením práva občanů na projev nesouhlasu. Toto všelid ské právo je garantováno Chartou lidských práv i Paktem o občanských a politic kých právech, které se Česká republika zavázala dodržovat. Stejně jako za sově tské okupace však své závazky ignoruje! Ve vyspělých zemích se veřejné osoby s távají často terčem útoků, ať již oprávněné, tak často i neoprávněné kritiky. Nikomu totiž nepřísluší mít monopol na jedinou a neomyslou pravdu. Proto také patří k nezadatelným právům člověka tuto kritiku projevit jako každý jiný názo r. Pokud veřejně činný občan trpí dopadem kritiky, pak se patrně pro veřejný ž ivot nehodí. Rozhodně by ale za svoji kritiku neměl nikdo utrpět jakoukoliv új mu, být pohnán před soud, či dokonce vězněn, jako tomu bylo v případě brutální ho zásahu policie, která Jiřího Wonku surově tloukla a vlekla po vrchlabském n áměstí. Pokud někteří zástupci naší země chtějí před pozorovateli z USA otázku nedodržování lidských práv, demagogicky zúžit pouze na rómskou otázku, pak dů razně proti tomuto omezení protestujeme. Jsme přesvědčení, že názorový rasismu s není o nic méně nebezpečný, než rasismus barvy pleti.

Poslední události jednoznačně svědčí o hrách s totalitním politickým pozadím, protože den před tím, než byl brutálně uvržen do vazby Jiří Wonka, byl předčas ně propuštěn z výkonu trestu na svobodu přední komunistický zločinec, zodpověd ný za předlistopadový politický teror proti demoktratické opozici, bývalý mini str vnitra ČSSR František Kincl. Toto srovnání nepotřebuje komentář. Za Chartu 77: Petr Cibulka, Luboš Vydra, Antonín Bělohoubek

OIOK: Přemysl Vachalovský, Petr Klimeš

HOS: Claudie Nikolajenková, Miroslav Durdil Jazzovou sekci: Karel Srp

V Praze 14. února 1995