--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0005/008 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Události a komentáře týdne I v uplynulých dnech si v podstatě nemůžeme na fádnost "politického nebe" nad Českou republikou nikterak stěžovat. Ba naopak: je to stejné jako s tím počasí m. Střídavě zataženo, málo sluníčka, občas déšť... President Václav Havel vyst oupil se zásadním projevem, týkajícím se stále problematické otázky česko něme ckého soužití, nebo lépe řečeno porozumění. Aféra kolem Bezpečnostní informačn í služby zdaleka neskončila, byť se o to ODS a část opozice vehementně snaží. Naopak v těchto typycky českých sférách vyvstal skandál nový: Policie, státní zastupitelství a soud rozhodly rukou nerozbornou uvalit vazbu na Jiřího WONKY, bratra Pavla, který zemřel coby těžce nemocný "vězeň svědomí" v roce 1988 v k riminále. Důvod? Jiří se snažil, aby ti, co zavinili Pavlovu smrt, když už je nikdo nechce potrestat, alespoň dále nesloužili ve státních službách... Čili, jak vidíme, prakticky už od ledna politickým děním této společnosti hýbo u z dost velké části skandály a aféry rozmanitého kalibru. O těch nejtěžších j sme se zmínili už v úvodu. Jsou však ještě i jiné. Například vyšetřování kolem bývalého předsedy Centra kupónové privatizace Jaroslava LIZNERA, které se stá le neúměrně dlouho vleče, a zdá se, že po "účelovém" propuštění hlavního aktér a na svobodu bude zahráno "do autu". Stejně tak je ovšem i "nebývalé" ticho ko lem LIDOVÝCH MILICÍ či neoprávěných důchodových příplatcích představitelům KSČ v minulém režimu. Rovněž tak se v poslední době minimálně hovoří, možná ve sp ojitosti s dosud stále žhavou otázkou překračování pravomoci ze strany BIS, o generálním řediteli a majiteli Kreditní a průmyslové banky Antonínu MORAVCOVI. A to už nemluvíme o "exesech" Petra ČERMÁKA, bývalého výkonného místopřerdsed y ODS, poradce premiéra a nejnověji možná i poradce Harvardských investičních fondů, resp. jejich presidenta Viktora KOŽENÉHO... Potěšit může snad jen zpráv a, že se konečně dostala před soud tzv. Rumová aféra: Soudní řízení začalo 20. února v Ostravě. S jakým ale výsledkem, ví Bůh!

* * *

Ovšem k oněm výše uvedeným se řadí i další aféry, které po tzv.dlouhodobém "um rtvení" znovu procitly. Třeba ta, týkající se "podivného" vězně na "podivné" s vobodě a někdejšího význačného člena Koordinačního centra Občanského fóra Milo še DRAŽILA. Zmíněného pána odsoudili koncem roku 1990 za podvody na sedm let d o vězení, poté mu z "nepochopitelných" důvodů přerušili výkon trestu, "údajně" vzhledem k operaci kloubů, aby nakonec zjistili, že zhruba už víc než rok "se dí" místo v kriminále ve Švýcarsku a Německu. Prý z disketou, která obsahuje v elmi cenné údaje o nejdůležitělších agentech StB, vyskytujících se dokonce na vysokých postech současné české politické scény. Pikantní je, že na Miloše Dra žila dosud nebyl vydán mezinárodní zatykač a tehdejší odpovědní, tj. ministr v nitra Jan RUML, generální prokurátor Jiří ŠETINA a prozatimní ředitel BIS Stan islav DEVÁTÝ se k celé záležitosti odmítají vyjádřit.

(Posledně jmenovaného Stanislava Devátého se však coby ještě poslance Federáln ího shromáždění a člena komise pro událostí 17. listopadu 1989 týká také další právě "oživený" skandál: Zveřejnění "tajných" materiálů bývalého poslance Fed erálního shromáždění Jana KAVANA jako "údajného" agenta StB, a to prostřednict vám zahraniční televizní stanice. Přestože byl Devátý usvědčen, popírá, že ink riminované dokumenty byly původní a tvrdí, že televizním redaktorům ukazoval p ouze bezcenné písemnosti, nemající ke Kavanovi žádný vztah...)

Z DOMÁCÍ POLITICKÉ SCÉNY

Avšak nejenom aférami a skandály je naše politická scéna živa. Jsou i jiné udá losti, ve svém dosahu přinejmenším stejně důležité jako ony výše citované "pik antnosti". Prim hraje v této souvislosti zejména zasedání ekonomických ministr ů z úterka 14. února, které schválilo definitivní teze návrhu devizového zákon a, podle něhož bude koncem tohoto roku koruna prakticky plně směnitelná. O den později jednala vláda České republiky: Diskutovala o přípravě oslav 50. výroč í vítězství nad nacismem a odsouhlasila vznik nového okresu na severu Moravy s centrem v městě JESENÍK.

(Z dalších význačných událostí stojí za povšimnutí také mimořádná valná hromad a lékařské komory, která se sešla v sobotu a v neděli, tj. 18. a 19. února. Lé kaři na ní projednávali svůj nastávající postup vůči ministerstvu zdravotnictv í v souvislosti s pomalým postupem a téměř nulovým efektem reformy ve zdravotn ictví. Dohodli se, že "podmíněně" obnoví kontakty s ministerstvem, a to zhruba do dubna tohoto roku. Jestliže postup ministerstva bude nadále lhostejný, ba negativní, zváží pak své další kroky...)

* * *

Bezesporu jednou z největších událostí domácí politické scény však byla roková ní vládních politických stran, přesněji řečeno Občanské demokratické unie a Ob čanské demokratické strany. Lze říci, že pokud tady někdo očekával překvapení, zklamal se. Oba politické subjekty totiž tvrdošíjně "ustrnuly" na svých dřívě jších stanoviscích. Klausova strana prostřednictvím své výkonné rady odmítá ja kékoliv nařčení týkající se Bezpečnostní informační služby, lidé kolem Kalvody při jednání ústředního sněmu ODA naopak podezření o postupu BIS nad rámec zák onů a Ústavy potvrdili, včetně neexistenci kontroly nad zpravodajskými službam i: Navíc prohlašují, zřejmě oprávněně, že ze strany ODS převažuje neochota vzn iklé problémy řešit...

(Všechno je ovšem pofiderní. Oba protipóly si totiž zřejmě velmi konkrétně uvě domují, že vzniká patová situace, která je neřešitelná. Případné "rozbití" koa lice se totiž jeví nereálně a vlastně de facto chybí ústavní možnost takovýto stav řešit. Senát není ustaven, tudíž nemohou být předčasné parlamentní volby a proto ani vláda dost dobře nemá možnost podat demisi. Takže, proč si nehrát se slovíčky či silnými slovy na adresu těch druhých? I když, na druhé straně, i to může být "jistým" způsobem ošidné. O čemž se přesvědčily minulý týden zej ména ODS a KDU-ČSL, které obě právě na úkor ODS ztratily celkem téměř pět proc ent preferencí...)

* * *

Ještě jeden moment stál ale v uplynulých dnech za povšimnutí: projev president a republiky Václava HAVLA v pražském Karolinu, dotýkající se vzájemných vztahů Čechů a Němců v tomto století. Svým, podle názoru většiny tuzemského veřejnéh o myšlení, realistickým přístupem, sice získal domácí sympatie, nikoliv však t é druhé strany. Zdá se, že přes pozitivní hodnocení českých politiků je Havlův projev spíše krokem zpět. Ostatně, kritické hlasy z našeho "spřáteleného" zah raničí se už začínají zatím ještě nesměle ozývat. A to nejen ze sousedního Něm ecka.

(A zahraniční styky? Lze říci, že prim tu hrála oficiální návštěva parlamentní delegace České republiky pod vedením předsedy Poslanecké sněmovny Milana UHDE HO (ODS) v USA a její jednání s americkými představiteli o přibližování se naš eho státu k organizaci NATO. Podobný význam také měla víkendová inspekční cest a ministra obrany Viléma HOLÁNĚ k českému praporu působícímu v rámci sil OSN v Chorvatsku. Konečně, nelze ani opomenout pražské pobyty ministrů zahraničí Tu niska Jábíba bin JÁHJI, Kuvajtu šejka Sabaha Ahmada Džábira SABAHA a Indonézie Aliho ALATASE, či ministra obrany Velké Británie Malcolma RIFKINDA, který sem mimo jiné přijel hlavně v souvislosti se společným vojenským cvičením britský ch a českých speciálních jednotek....)

* * *

Bohaté na události bylo však i "blízké zahraničí". Například Slovensko, které navštívil ruský premiér Viktor ČERNOMYRDIN. Vladimír MEČIAR (HZDS) s ním uzavř el řadu mezivládních smluv, jež ve svě většině dávají najevo, že nový slovensk ý stát směřuje nikoliv na západ, jak deklaruje, ale zpět do ruského "přátelské ho" objetí. Jistou úlevu v této zemi snad přinesl pouze víkendový sjezd Strany demokratické levice, kde opět zvítězil Peter WEISS, čímž onen politický subje kt dal Mečiarovi znát, že ho podporovat nebude.

(Ruský ministerský předseda byl na státní návštěvě také v Polsku, tam však neu spěl: President Lech WALESA jednoznačně prohlásil, že Poláci směřují k NATO a Evropské unii a nehodlají Rusko žádat o svolení. Konečně, koncem týdne probíha ly volby i v německém Hessensku, kde zvítězila současná vládní koalice sociáln ích demokratů a Zelených...)

AFÉRA KOLEM BIS: POUZE VYŘIZOVÁNÍ ÚČTŮ?

Všechno, co se na současné politické scéně děje, je už několik týdnů zasťiňová no podezřením, že Bezpečnostní informační služba jde ve své činnosti nad rámec zákonů a Ústavy. Navíc se stále více dostávají do popředí osobní ambice jedno tlivých aktérů skandálu, tedy na jedné straně místopředsedů vlády a předsedů k oaličních stran ODA a KDU-ČSL Jana KALVODY a Josefa LUXE a na druhé straně pre miéra a předsedy ODS Václava KLAUSE. Dokonce i při vyšetřování parlamentní kom ise převládá názor, že jde spíš o "politickou vůli" zahrát věci "do autu" a dá t za pravdu těm, kteří BIS obhajují než cokoliv objektivního zjistit. (Nikdo totiž dosud žádné Kalvodovy a eventuálně i Luxovy důkazy neprošetřil, n ikdo nežádal konkrétní důkazy po prozatimním řediteli BIS Stanislavu DEVÁTÉM: všichni se spokojili pouze s jeho "místopřísežnými prohlášeními", které, jak s e stále více začíná ukazovat, ne vždy mají punc věrohodnosti. Nikdo též vážně nehodnotil předsedu vlády Václava Klause ve vztahu k jeho téměř neexistující k ontrole či úkolování zpravodajských služeb... )

* * *

Naopak, zdá se, že vše směřuje právě k onomu u nás postupně se prosazujícímu p ravidlu "vyšetřovat tak, abychom nic nevyšetřili". A svést vinu na finanční pr oblémy ODA a KDU-ČSL vzniklé spoluprací s Kreditní a průmyslovou bankou a její m generálním ředitelem rersp. majitelem Antonínem MORAVCEM, toho času ve vazbě . Kdo však informace o dluhu obou politických stran "pustil" do veřejnosti a j aký podíl na celé záležitosti měla kontrarozvědka, už nikdo nevysvětlil. Vlast ně ano: Zatimní ředitel BIS Stanislav Devátý dal své slovo, že jeho organizace v tom rozhodně "nejela". Stejně tak ovšem nikdo nevysvětlil, proč se to stalo právě v této době a ne už třeba před rokem. A proč bylo potřeba právě teď dis kreditovat dvě strany vládní koalice a posílit na jejich úkor vliv ODS a KDS.. .

A CO V TOMTO TÝDNU?

Můžeme v podstatě konstatovat, že by se měl vyvíjet zhruba stejně, jako ty min ulé. S důrazem na probíhající aféry a skandály: Ty staré, právě se vynořivší i ty, které na svou publicitu teprve čekají. Zcela jistě není dosud ukončena na příklad záležitost s "podivným" uvalením vazby na Jiřího WONKY včetně otázky, zda zasáhnou či nikoliv president Václav HAVEL resp. ministr spravedlnosti Jiř í NOVÁK (ODS). Nevíme také, jak dlouho bude ještě "studovat" vyšetřovací spisy bývalý ředitel Centra kupónové privatizace Jaroslav LIZNER a zda vůbec bude p ro podezření z přijímání úplatků postaven před soud. Stejně tak se můžeme jen dohadovat, kdy, jak a zda vůbec skončí tzv. "vyšetřování" kolem "podivné" činn osti Bezpečnostní informační služby, vysvětlí -li někdo, proč se naše orgány v íc než rok nezajímají o záležitost z vězení "uprchlého" někdejšího člena koord inačního centra Občanského Fóra Miloše DRAŽILA, jak pokračuje případ hledaných bratrů HELBIGOVÝCH, co dělá "podnikání" Petra ČERMÁKA u Harvardských investič ních fondů atd.

(Bylo by toho jistě mnohem víc, co občané očekávají v těchto dnech k rozuzlení . Například, jak dopadne odvolání bývalého důstojníka StB Ludvíka ZIFČÁKA prot i rozsudku krajského soudu v Českých Budějovicích, které se projednávalo začát kem tohoto týdne v Praze. Bohužel, žijime ve státě, v jakém žijeme. Proto se r aději podívejme na události kolem nás realistickým pohledem. a začněme, jako o bvykle, u politických stran. Tak v pondělí 20. února se prezentovaly strana Ze lených, Klub angažovaných nestraníků, další den pak Liberální strana národně s ociální. Ve středu 22. února předstoupili před veřejnost představitelé koalice Českomoravské unie středu, totéž udělají následující den Křesťanská a demokra tická unie - ČSL, Romský demokratický kongres, komunisté, Občanská demokratick á strana, Křesťanská demokratická strana, a konečně v pátek Občanská demokrati cká aliance, sociální demokracie a Svobodní demokraté...)

* * *

Z dalších událostí si všimněme pravidelného zasedání české vlády, jež se koná jako vždy ve středu. Jinak v pondělí 20. února jednal ministr obrany Vilém HOL ÁŇ (KDU-ČSL) s předsedou parlamentního shromáždění Západoevropské unie sirem D udleyem SMITHEM, ve stejný den se také setkal premiér Václav KLAUS (ODS) za úč asti ministra škosltví Ivana PILIPA (KDS) s rektory našich vysokých škol, a ek ologické a občanské iniciativy oznámily podání trestního oznámení v souvislost i se svým sledováním na Bezpečnostní informační službu: Připojil se i ing. Pet r Uhl, kterého BIS údajně sledovala též. Další den byly zveřejněny výsledky ko ntroly hospodaření Českých drah a zahájeno společné vojenské česko polské cvič ení...

(Ze zahraničně politických událostí stojí snad za pozornost pouze cesta minist ra zahraničí Josefa Zielence do Kanady, kam odjel na několikadenní oficiální n ávštěvu v neděli 19. února. Jinak v Polsku doznívají ohlasy z jednání tamních představitelů s ruským předsedou vlády ČERNOMYRDINEM a dosud stále není pro ne shody s designovaným premiérem Józefem OLEKSYM a presidentem Lechem WALESOU ja sno ve složení eventuální nové vlády. Na Slovensku zase lze očekávat rozporupl ná stanoviska k výsledkům celostátního sjezdu Strany demokratické levice, kter ý zvolil do čela opět Petera WEISSE a potvrdil negativní vztah strany k HZDS a k jejím uzurpátorským tendencím. A konečně v Německu by měli oficiální činite lé reagovat na projev českého presidenta Václava HAVLA z konce minulého týdne. ..)

Jiří F . PILOUS