--------------------------------------------------------------------------------
Autor: LY
Název: Nejdemokratičtější umění
Zdroj: NN Ročník........: 0005/009 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Nejdemokratičtější umění Čestí designéři nemají patřičné uplatnění

Brno - Podceňování designu je u nás stále ještě obecným jevem, který souvisí s uplynulou čtyřicetiletou vládou "marasmu", jak na nedávném brněnském veletrhu designu prohlásil ředitel Design centra České republiky se sídlem v Brně Kare l Kobosil.

"Před třemi lety jsem byl ještě optimistou, dnes však vidím řadu problémů ," prohlásil Kobosil. Přestože oblast designu má u nás poměrně dlouhou tradici , jeho reflexe byla zahájena až v poměrně nedávné době. Již v roce 1944 odhlas oval parlament program, který by se zabýval problematikou designu. Ihned po vá lce vznikají v tehdejším Československu Design centra dotovaná státem, podobně jako v řadě dalších rozvinutých států. Jejich činnost byla ukončena s nástupe m komunistické vlády.

Jako poradní a konzulatační orgán vlády pro oblast designu bylo u nás opě t zřízeno Design centrum k 1.1.1991 a to ministerstvem průmyslu. Za centrum je stanoveno Brno. Již od počátku bylo jasné, že vedle rozvoje kultury souvisí d esign také s vývojem naší vědy a techniky, potažmo a její praktickou aplikací. Proto je třeba, aby design pochopily a přijaly především podnikatelské sféry. Jedním z důležitých prvků propagace designu jsou i každoroční národní či mezi národní soutěže. Pravidelná setkání zástupců Design center se konají v různých Evropských městech. Ta loni vyvrcholila v Bordeauix, kde byl vytvořen mezinár odní program Design center. Českou republiku zde přijali zástupci EU jako rovn oceného partnera.

Součástí programu je také vytvoření rezsáhlejší sítě Evropských Design ce nter. Deklarována byla i potřeba spojit design s vývojem techniky a technologi í EU. Česká republika již od té doby otevřela pobočky DC ve Zlíně a Plzni, uva žuje se o dalších v Ostravě a Plzni, tedy oblastech se silně rozvinutou průmys lovou výrobou.

Jednou z dominantních činností brněnského Design centra ČR je také vypiso vání a příprava soutěží, podporující rozvoj designu a jeho náležité využití v praxi. Vyvrcholením této aktivity byla loňská celoplošná národní soutěž Dobrý design "94, kterou vyhodnotila mezinárodní porota odborníků v prosinci loňskéh o roku. Přihlásilo se tehdy plných 251 designérů.

"Vítězné práce představují ve svém kontextu evropský standart, z něhož je patrné, že ve vaší zemi jsou vysoce kreativní tvůrci," zaznělo tehdy ocenění ze strany jednoho z členů poroty, významného odborníka šéfdesignéra firmy Brau n profesora Dietera R

amse. Faktem však přesto zůstává, že uplatnění výtvarníků designu je u nás stá le velmi špatné. Například jeden ze dvou vítězů Národní ceny za design, akadem ický architekt Jiří Kočendrle dosud absurdně nemá výrobce pro svůj vítězný výr obek "Kolekce užitkových předmětů a obalů z recyklované lepenky". Jak také potvrdila ředitelka českého ÚLUV, doktorka Žižková, prosazování nového designu do výroby je velmi těžké, neboť jak obchodníci, tak zákazníci j sou stále ještě velmi konzervativní. Designér je pak tlačen k navrhování "prod ejných" věcí, čímž zaostává za světovým trendem. Problém vidí Žižková také ve formě oceňování těchto specifických umělců. Buďme však do budoucna optimisté, neboť "...design je nejdemokratičtějším uměním, kterému se nemohu vyhnout, pot káváme ho totiž na každém kroku od rána do večera," prohlásil doktor Vokrouhli cký, zástupce pro zahraniční styky brněnského Design centra. "posláním našich center je pak především působit proti kýči."

(LY)