--------------------------------------------------------------------------------
Autor: LY
Název: Umělecký dokument ze života výtvarníků
Zdroj: NN Ročník........: 0005/009 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Umělecký dokument ze života výtvarníků

Uherské Hradiště - Lidská tvář patří mezi časté inspirace rozličných forem umě ní. Avšak až fotografie umožnila věrně zachytit lidskou podobu. Všemi etapami fotografického vývoje prochází portrét v rozličných názorových a výtvarných mo difikacích. V polovině 20. století se pak stal významným fotografickým žánrem takzvaný charakterizační portrét, umělecky přesvědčivá výpověď, odhalující jed inečnost člověka, jeho individuální a psychickou podstatu. O tom, že psycholog icky motivovaný portrét neztrácí na ohlasu ani v dnešní době nás přesvědčuje p robíhající výstava v Galerii slováckého muzea Uherského Hradiště, kde nyní svo je "Portréty výtvarných umělců", součást dokumentačního fondu Moravské galerie , vystavuje Bohumil Marčák.

Bez nadsázky je možno říci, že soubor 1300 portrétních fotografií výtvarn ých umělců, obsažených ve zmíněném fondu, je ojedinělým komplexem děl, respekt ujících informativní, ale i výtvarné hledisko. Požadavek dokumentární a umělec ké hodnoty, nezávislosti na pomíjivých tendencích, vylučuje výtvarně nekvalitn í práce či samoúčelné kreace, kde by způsob inscenování překrýval informační f unkci. Galerijní soubor Moravské galerie zvyšuje i jeho stylová jednotnost. Je totiž výsledkem více než patnáctileté tvorby brněnského fotografa Marčáka. Bohumil Marčák se narodil 1. prosince 1924. Až do roku 1946 žil v Uherské m Hradišti. Vystudoval novinařinu a češtinu na Karlově univerzitě a stal se žu rnalistou. Externí aspiranturu ukončil na brněnské univerzitě kandidátskou stu dií o avantgardě v Brněnské Rovnosti 1920-1928. Knižně tato studie vyšla prost řednictvím Hosta v Brně roku 1965.

Po ukončení působil jako lokálkář, filiální redaktor, řídil různé rubriky . V letech 1965-69 působil jako šéfredaktor Rovnosti. V roce 1968 zakládá a ří dí Moravský (dne Brněnský) Večerník.

O Bohumilu Marčákovi se hovoří a píše jako o "novináři tělem i duší". S j eho novinářskou profesí se ovšem kloubil pochopitelný zájem o vzhled člověka, především zajímavé umělecké typy, nejprve soustředěný na přátele z okruhu lite rárního života.

V období takzvané normalizace je Marčák nucen opustit novinářskou profesi . Novinář a literární historik se pozvolna mění v profesionálího fotografa. Re portážní snímky aktuálního zpravodajství a náhodné záběry známých umělců postu pně vystřídaly pozoruhodně koncipované cykly. Mezi nimi i dnes vynikají napřík lad soubory Sopotales, Sám o sobě (Pózy Olega Suse), Básník a doba (Jan Skácel ), Debatér Ludvík Kundera (z cyklu Gesta).

Umění vytvořit charakterizační portrét a dobrá znalost kulturní problemat iky přivedly nakonec Bohumila Marčáka koncem 70. let k tvorbě podobizen výtvar ných umělců. V průběhu let vznikl dokumentační fond, jehož součástí jsou snímk y ze života malířů, s

ochařů, sklářských výtvarníků, keramiků, medailérů, fotografů či designérů. Sy stematicky budovanou strukturu představují velkoformátové reprezentační portré ty monumentálního pojetí, věcné pohledy do ateliérů a série momentek, pohotově odhalující výtvarníka v nestřežené chvíli, v zápalu diskuze, v okamžiku uvoln ění či únavy.

(LY)