--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0005/009 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Události a komentáře týdne To, co se v minulých, a vlastně i v těchto dnech, zdá být aktuální, můžeme zhr uba rozdělit do dvou až tří částí. V prvé řadě jsou to reakce domácí politické scény a vládnoucích či opozičních kruhů v sousedním Německu na projev preside nta Václava HAVLA ze 17. února 1995, týkající se česko německých vztahů z hled iska minulosti resp. současnosti. Lze však říci, že prim hrají v tomto státě s tále ještě různé ty aféry, skandály případně "atraktivní" soudní spory. Je to pochopitelné: Masmédia, a spolu s nimi i naše veřejnost, se dosud onoho "artik lu" nenasytily, zvláště, když centra koaliční moci a opozice spolu s ekonomick ými špičkami jim k tomu dávají přehršle příležitostí. No a konečně, onu pomysl nou třetí část aktuálního dění v České republice, můžeme věnovat skutečně tomu , čemu se "obecně" říká "dělání" politiky. Bohužel, byť se často jedná o dost důležité věci, sdělovací prostředky jim věnují ne zrovna rozhodující pozornost ...

Dodržme tedy ale pravidla, jež v posledních měsících v informační politice pře vládají, a zaměřme se nejprve na obligátní už aféry, skandály či probíhající s oudní spory, jež nadále dominují. V nich na prvním místě je možné uvést kupodi vu nikoliv dosud vedoucí Bezpečnostní informační službu či lépe řečeno podezře ní z její činnosti nad rámec zákonných a ústavních povinností, ale události ko lem uvalení vazby na Jiřího Wonky, který protestoval proti tomu, že soudkyně a státní zástupkyně mající na svědomí smrt jeho bratra Pavla dosud vykonávají s vé funkce. V pondělí 20. února president Václav HAVEL sice Jiřímu Wonkovi uděl ill tzv. "milost z humanitárních důvodů", a tím umožnil jeho propuštění na svo bodu a zastavení trestního stíhání, ovšem diskuze na téma "očisty" našich soud ů, prokuratury a policie zdaleka neustaly. Ostatně, z obdobných důvodů se "nap jatě" očekává, zda konečně bude postaven před soud i Jaroslav LIZNER, někdejší předseda Centra kupónové privatizace, který má být obviněn z přijetí vysokého úplatku: Pražské státní zastupitelství totiž už dost dlouho zkoumá, jestli pů jde před soud nebo nikoliv. A zdá se, že ono "zkoumání" nebude jen tak brzy uk ončeno. Stejně tak jako dosud není stejným orgánem rozhodnuto o tom, co se sta ne s někdejším generálním ředitelem a dnešním majitelem interhotelu AMBASSADOR Vlastimilem DVOŘÁKEM, obviněným z toho, že neoprávněně vydal hotel "nepravým" restituentům, aby ho vzápětí velmi levně sám koupil... Dosud rovněž není jasn o kolem případu generálního ředitele a majitele Kreditní a průmyslové banky An tonína MORAVCE: Jaksi vše utichlo.

* * *

Lze říci, že v "jistém" stínu, vedle už zmíněné BIS, zůstaly také jiné aféry, jež v nedávné minulosti silně dominovaly. Například skandály kolem bývalého vý konného místopředsedy Občanské demokratické strany, současného poradce premiér a Vávlava KLAUSE (ODS) a vedení Harvardských investičních fondů Petra ČERMÁKA (ODS): Pokud se o jeho osobě hovořilo, tak v souvislosti s hrubým zanedbáváním jeho poslanecké funkce, což podle mnoha poslanců svědší spíš o Čermákově pohr dání Parlamentem a voliči, kteří ho zvolili.

Naopak, značnou popularitu v těchto dnech znovu získává před nedávněm zahájený soudní proces kolem tzv. rumové aféry, jež se koná v Ostravě.: I když i tady lze předpokládat, že při současném stavu úrovně našich vyšetřovacích orgánů a justice se asi těžko

něco nového dozvíme. A soudní spor s Martou CHADIMOVOU, obviněnou z padělání l istin, na jejichž základě chtěla prý neoprávněně restituovat majetek strahovsk ých premonstrátů? Dostává sice opět velkou popularitu, avšak i zde existuje po dezření, že se toho nakonec moc nedovíme.

(Stejný, ba možná i větší ohlas než právě zmíněná "rumovka" či "causa Chadimov á" však v minulých dnech získal opět pan premiér. Nikoliv jedním ze svých "sla vných" proslovů, ale pompézním povýšením do funkce záložního majora České armá dy, což bylo za přítomnosti Václava Klause "slavnostně" ve čtvrtek 23. února o hlášeno na vojenském letišti v Náměšti nad Oslavou. Inu, jak se vyjádřila větš ina domácích politiků bez rozdílu stranické příslušnosti, každý se stará o svo ji popularitu, třeba i tímhle způsobem. Ostatně, jak uvidíme později, tak Klau sova dost klesá, musí si ji tedy nějak vylepšit...)

Z DOMÁCÍ POLITICKÉ SCÉNY

Nechme však zmíněné aféry stranou a věnujme se i jiným událostem, které se v u plynulém týdnu staly. Například pravidelné zasedání vlády konané ve středu 22. února definitivně schválilo návrh zásad devizového zákona a doporučilo jej k ještě letošnímu přijetí Poslaneckou sněmovnou. Schůze kabinetu se zúčastnili t aké president Václav HAVEL a předseda Parlamentu Milan UHDE (ODS), aby se zúča stnili projednávání materiálu harmonogramu oslav padesátého výročí ukončení dr uhé světové války.

(Druhá "pravidelnost", úterní "seance" ekonomických ministrů se tentokrát neko nala: Místo toho byli premiér Václav KLAUS (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Vladimír DLOUHÝ (ODA) téhož dne, tj. 21. února, hosty tzv. kulatého stolu s vl ádou České republiky, který připravila organizace The Economist Intelligence U nit, výzkumného ústavu propojeného s britským týdeníkem The Economist. Premiér zde mimo jiné prohlásil, že problémem české ekonomiky bude odolat pokušení na sadit obdobné regulační systémy a mechanizmy jako Evropská unie: "Řekl jsem na příklad našim zemědělcům, že budeme mít stejnou dotační politiku jako Západ, a ž EU pochopí, že ta její je špatná, a ustoupí od ní...")

* * *

Z ostatních událostí stojí ještě za zmínku setkání premiéra Václava KLAUSE a m inistra školství Ivana PILIPA (KDS) s rektory našich vysokých škol o školném, které se uskutečnilo v pondělí 20. února, či trestní oznámení představitelů ek ologických a občanských iniciativna v souvislosti se svým sledováním na Bezpeč nostní informační službu, k němuž se připojili také ing. Petr UHL a režisér pa n VENCLÍK. Nelze také opomenout ani jednání ministra obrany Viléma HOLÁNĚ (KDU -ČSL), který se tentýž den sešel s předsedou parlamentního shromáždění Západoe vropské unie sirem Dudleyem SMITHEM. Nebo schůzku ministra financí Ivana KOČÁR NÍKA (ODS) s jeho slovenským kolegou Sergejem KOZLÍKEM, k níž došlo 23. února v Bratislavě a jež se týkala další existence vzájemného clearingového obchodu a Celní unie. Či koncem tohoto víkendu skončeného britsko českého vojenského c vičení LIPNO 95 na Šumavě, sjezdu strany Levý blok v Hradci Králové, kde se je ho novým předsedou stal poslanec ORTMAN...

(Souběžně s ohlasy na projev Václava HAVLA, tentokrát převážně z Německa, se d ostává do důležitého světla také několik dalších událostí. Třeba to, že v páte k 24. února přijal president HAVEL v Lánech zemského předsedu vlády Severní Po rýní-Vestfálsko a místopředsedu německé sociální demokracie Johannese RAUA. Ne bo víkendová návštěva Václava KLAUSE v německé spolkové zemi Svobodné město Ha mburg, kde se premiér kromě oficíálních rozhovorů setkal též s místními průmys lníky a obchodníky. Ostatně, v tomto kontextu musíme hodnotit i několikadenní cestu ministra zahraničí Josefa ZIELENCE do Kanady z počátku minulého týdne... Jistý význam má také pobyt delegace vietnamského Národního shropmáždění veden é jeho předsedou Nong Duc MANHEM u nás případně návštěvu obdobné delegace belg ické Poslanecké sněmovny...)

* * *

A "blízké" zahraničí? V Německu koncem minulého týdne probíhaly volby do zemsk ého sněmu v Hesensku a dosavadní koalice sociálních demokratů se Zelenými v ni ch získala nadpoloviční většinu. Takže sociální demokraté nadále budou kontrol ovat tzv. Spolkovou radu, čili horní komoru parlamentu. V Polsku naopak vládní a možná i ústavní resp. parlamentní krize dosud není zažehnána: President WAL ESA sice s designovaným premiérem Józefem OLEKSYM souhlasí, zdaleka však není jasno, jaké složení nový kabinet bude mít. V neděli 26. února se polský presid ent nechal slyšet, že odmítá nominaci ekonomických ministrů... A Slovensko? Po odeznění "optimistických" ohlasů na výsledky státní návštěvy ruského premiéra Viktora ČERNOMIRDINA a vítězství Petera WEISSE na sjezdu Strany demokratické levice se zdá, že předseda vlády Vladimír MEČIAR bude realizovat jeden ze svýc h katastrofických scénářů směřujících k plnému ovládnutí tamní politické scény . Bez ohledu na svá nedávná prohlášení a bez ohledu na mínění "spřátelených" z ápadních států...

POPULARITA PREMIÉRA PRUDCE KLESLA

Poté, co byly minulý týden oznámeny výsledky pravidelných předvolebních průzku mů, podle nichž preference Občanské demokratické strany stouply z 25 procent n a víc než třicet a naopak klasly o odpovídající procenta vyhlídky Občanské dem okratické aliance a Křasťanské a demokratické unie - ČSL, nastalo cosi, co mál okdo předpokládal. Totiž, popularita premiéra Václava KLAUSE ODS) coby předsed y vedoucí vládnoucí strany téměř vzápětí spadla mezi dotazovaným občanstvem o celých 20 procent, tedy ze sedmdesáti na padesát procent.

(Lze říci, že ve stejném období a v podstatě se stejným vzorkem "zkoumaných" l idí klesla i důvěra ve vládu a dále v Poslaneckou sněmovnu, v bezpečnostní slo žky, soudy a státní zastupitelství, Bezpečnostní informační službu a armádu. O to víc překvapuje, že vzrostla o několik procent obliba presidenta Václava HA VLA...)

* * *

Vezmeme-li v úvahu skutečnost, že premiér de facto v aféře kolem Bezpečnostní informační služby "zabodoval", může se zdát pokles jeho popularity dost neobvy klý. Opak je však spíš pravdou. Předseda vlády Václav KLAUS totiž v podstatě " zabodoval" jen zdánlivě. Nikoho nepřesvědčil a zdá se, že svým autoritářsky eg ocentrickým přístupem k řešení problémů, na něž má odlišný názor, spíš přízniv ce od své osoby odradil. Na rozdíl od presidenta Havla, který vstřícným přístu pem k ryze "českému" pojetí sudetoněmecké otázky naopak sympatie nacionalistic ké části veřejnosti získal.

(Pokles důvěry v premiéra je ovšem do značné míry spjat též s ne vždy průhledn ou vládní politikou, s chybami při transformaci ekonomiky a v neposlední řadě hlavně s množícími se aférami a skandály, které stále více začínají převládat nad konstruktivní činností. A nejen to: Občany začíná dráždit, že mocenská gar nitura ony skandály bagatelizuje a ti, jichž se to týká, "spokojeně" hrají hru na "mrtvé brouky". Včetně pana premiéra, který vše kryje...)

A CO V TOMTO TÝDNU?

Lze říci, že bude opět na události dost bohatý. Pochopitelně s patřičným akcen tem na naše už typické domácí politické a ekonomické skandály. Stále totiž nen í jasno, jak to vlastně bylo z tzv. činností Bezpečnostní informační služby na d rámec povinností vyplývajících z Ústavy a platných zákonů. Stejně tak nemůže me zdaleka odhadnout směry vývoje soudního procesu kolem "Rumové aféry", jež v těchto dnech probíhá v Ostravě. I když tam zřejmě, zdá se, vše bude hráno do "autu" s tím, že obvinění budou vypovídat pouze to, co bylo předem domluveno: Stejně jako za komunistického systému. Rovněž tak můžeme pochybovat o tom, že se v brzké době dočkáme postavení před soud Jaroslava LIZNERA a Vlastimila DVO ŘÁKA, oba obviněné z podvodů. Toho prvního za braní úplatku coby šéfa Centra k upónové privatizace, druhého pak za "podivný" způsob restituce interhotelu AMB ASSADOR...

(Ovšem, jsou i další věci, kde informace ohledně afér a skandálů "jaksi" vázno u. Například dosud nemáme ponětí, jak příslušné vyšetřovací orgány naloží s ca usou LIDOVÝCH MILICÍ či s neoprávněnými příplatky k důchodům pro vedoucí stran ické funkcionáře od okresů výš. Stejně tak ale nejsme schopni odhadnout, co ud ělají ministři vnitra a spravedlnosti Jan RUML (ODS) a Jiří NOVÁK (rovněž ODS) s nedávným případem "podivného" zatčení Jiřího WONKY a zda bude konečně vyřeš ena otázka dalšího setrvání ve službě těch soudců a státních zástupců, kteří v dobách totalitní éry porušovali zákony a teď "slouží" naší nové demokracii... )

* * *

Vraťme se ale od úvah k čistě vnitropolitickým událostem. Přesněji nejprve k n ašim politickým stranám. V pondělí 27. února proběhla tisková konference Levéh o bloku k výsledkům jeho celostátního sjezdu, presentovali se představitelé st rany Zelených a Klubu angažovaných nestraníků, v Brně pak sociální demokraté a lidovci, v Ostravě Českomoravská unie středu. Den na to "diskutovala" o sociá lní politice "mini" Československá strana socialistická, nechala o sobě slyšet také Liberální strana národně sociální. Ve středu 1. března před veřejnost op ět předstoupili zástupci Českomoravské unie středu, ve čtvrtek pak se k aktuál ní událostem vyjadřují Křesťanská a demokratická unie - ČSL, komunisté, Občans ká demokratická strana a Křesťanskodemokratická strana, v pátek také sociální demokraté, poprvé od svého ústředního sněmu i Svobodní demokraté a Občanská de mokratická aliance. Posledně jmenovaný politický subjekt pak v sobotu a neděli bude mít v Hradci Králové svou celostátní konferenci, při níž se má rozhodova t mimo jiné i o novém předsedovi ODA.

(Z dalších "pravidelných" událostí si ještě povšimněme pravidelných zasedání e konomických ministrů a vlády, jež se konají vždy v úterý a ve středu. A z oněc h "nepravidelných" ještě třeba tiskové konference České lékařské komory a Jedn oty českých lékařů ke stavu našeho zdravotnictví, jež se uskutečnila v pondělí 27. února...)

* * *

Kupodivu, mnohem bohatší na události se zdá být česká aktivita z hlediska zahr aničních kontaktů. Už v neděli 26. února totiž přiletěl do Prahy na oficiální návštěvu italský president Oscar LUIGI SCALFARO, následující den maďarský mini sterský předseda Guyla HORN, už druhý týden také pokračuje pobyt předsedy viet namského Národního shromáždění Nong Duc MANHA. V pondělí 27. února sem přijela i americká velvyslankyně v OSN Madelaine ALBRIGHTOVÁ, ve středu 1. března pak spolkový ministr hospodářských záležitostí Rakouska Wolfgang Schüssel, o víke nu 4. a 5. března navštíví Českou republiku jihokorejský pewsident Kim-JONG SA M...

(A pokud jde o naše nejbližší zahraniční sousedy? O nejisté a do značné míry i rozporuplné situaci na Slovensku je zbytečné už referovat. Zejména proto, že v onom státě nelze předpokládat, co se který den tam opět "vyvrbí". Naopak v P olsku by mělo konečně dojít k rozuzlení sporu mezi presidentem Lechem WALESOU, parlamentem a vládou. Přesněji řečeno, podle všech předpokladů by vláda měla být poslanci odvolána a potvrzena designace nového premiéra Jósefa OLEKSYHO. I když, i tam můžeme předpokládat komplikace. Poslední prohlášení presidenta Wa lesy tomu ...)

Jiří F. PILOUS