--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0005/012 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Události a komentáře týdne Minulý, vlastně poslední "předjarní" týden, byl svou "neutěšeností" charakteri stický nejen v počasí: Stejné prvky rozháranosti a prudkých změn můžeme najít i na domácí politické scéně. Příklady? Třeba aféra kolem Bezpečnostní informač ní služby, která začíná nabírat na intenzitě. Nebo vystoupení presidenta Václa va HAVLA v Parlamentu, kde právem kritizuje kde koho: Vládou počínaje a Poslan eckou sněmovnou resp. politickými stranami konče. Nesmíme však zapomenout ani na obvinění šéfa ústřední kanceláře Občanské demokratické aliance z podvodu, d íky čemuž může dojít i k rozbití koalice. Protichůdné reakce konečně vyvolala také rozprava v německém Bundestágu o česko německých vztazích . A to tam i ta dy... Nehledě už na skandály, které nejenže neutichají, ale přibývá jich jako "hub po dešti".

Jen tak namátkou si tady připomeňme ty, které jsou neustále ve hře a kde je za tím spíš "ticho po pěšině". Například: Bratři HELBIGOVÉ, po nichž se "slehla z emě" a vyšetřovací orgány už poněkud dlouho "přešlapují na místě. Nebo bývalý výkonný místopředsedea ODS, dnes poradce premiéra a Harvardských investičních fondů a poslanec Parlamentu Petr ČERMÁK, kterého zatím pouze přesunuli "pro pa sivitu" z branně bezpečnostního výboru do zdravotního. Nijak se také viditelně neřeší případy interhotelu AMBASSADOR a jeho povedeného bývalého generálního ředitele a dnes "podivného" majitele Vlastimila DVOŘÁKA či někdejšího předsedy JZD AK SLUŠOVICE docenta ing. Františka ČUBY, CSc., obviněného hned z několik a trestných činů. A to už nemluvíme o LIDOVÝCH MILICÍCH, o nezákonných důchodo vých příplatcích někdejších vysokých komunistických funkcionářů, o tureckém po dnikateli Yektovi UZUNGOGLUOVI a jeho "zajímavých" podvodech a ještě "zajímavě jších" kontaktech na místa vysoká až nejvyšší... Naopak, na obzoru je možná no vý skandál: Generální ředitel České zbrojovky Uherský Brod ing. Miroslav DUDA "vyskočil" nebo "vypadl" z okna v hotelu v německém Norimberku, kde pobýval co by účastník tamního mezinárodního veletrhu...

(Obdobným způsobem vypadají i aféry, které jsou právě v "běhu". U jedné z nich , tzv. "Rumové", se asi rozuzlení jen tak rychle nedočkáme. Zdá se, že u ostra vského soudu bude proces v nejbližší době přerušen, prý snad do konce května. Naopak při soudním projednávání případu Marty CHADIMOVÉ, podezřelé z padělání dokladů nárokujících vlastnictví budov a pozemků restitučního charakteru, došl o k opětovnému vzetí obviněné do vazby. Prý pro podezření z ovlivňování svědků . Konečně, definitivně byla uzavřena záležitost tzv. podplácecí aféry VELÁT & MUROŇ, kde pro "ztrátu paměti" u všech zúčastněných byl u prvního z jmenovanýc h vynesen konečný osvobozující rozsudek. Takže, nic se vlastně nestalo, a niko mu se nic neprokázalo. Že by precedens?)

* * *

Lze říci, že nejvíc rozruchu tedy zatím "páchají" de facto propojené aféry kol em Bezpečnostní informační služby a nezákonných transakcí Kreditní a průmyslov é banky včetně jejího generálního ředitele a majitele Antonína MORAVCE. Přičem ž v obou případech jde, zdá se, o nevyřízené účty mezi vládními koaličními pat rnery: Na jedné straně Občanské demokratické strany se svým minipřívěskem křes ťanskými demokraty, na druhé pak lidovci a Občanské demokrartické aliance. Vác lav KLAUS (ODS) a spol. sice nakonec tzv. "zákonnost" postupů BIS "horko těžko " uhájili, museli však souhlasit s daleko přísnější kontrolou kontrarozvědky v četně jejího konkrétnějšího a přesnějšího úkolování. Takže kontrují: Jak v par lamentu různými obviněními, jež se dotýkají některých poslanců, členů kontroln í komise pro BIS, tak vystupňováním skandálu kolem Antonína Moravce se zaměřen ím na Občanskou demokratickou alianci...)

(Tady to dokonce vyvrcholilo přímým obviněním vedoucího ústřední kanceláře ODA Josefa REICHMANA z podvodů spáchaných prý ve spojení s více než padesátimilió novým dluhem téhle politické strany vůči Kreditní a průmyslové bance. Ostatně, proč by ne, když ministerstvo vnitra a Bezpečnostní informační službu kontrol ují právě lidé z ODS? Stejně tak jako ve vztahu k BIS byli jejím prozatimním ř editelem Stanislavem DEVÁTÝM a ministrem vnitra Janem RUMLEM, za přispění před sedy Poslanecké sněmovny Milana UHDEHO (ODS) obviněni z prozrazování státního tajemství poslanci Ivan MAŠEK (ODA) a Pavel SEVERA (KDU-ČSL). Údajně proto, že z parlamentní tribuny citovali tajné informace...)

Z DOMÁCÍ POLITICKÉ SCÉNY

O projevu presidenta Václava HAVLA v Poslanecké sněmovně jsme se už zmínili, n avíc o této události podrobněji píšeme v následujícím minikomentáři. Takže se věnujme dalším událostem, především 29. schůzi Parlamentu, která začala tentýž den. Poslanci na ní odložili projednávání svého jednacího řádu na příští schů zi, na duben přesunuli rovněž návrh zákona o spořitelních a úvěrních družstvec h, odmítli jednat o restituční tečce, definitivně rozhodli o tom, že provozní budova Národního divadla nebude klášteru Vorošilek vyvlastněna zákonem a schvá lili tzv. proexportní zákon o pojišťování a financování vývozu. Hlavně se však "pohádali" kolem zprávy poslanecké komise pro kontrolu Bezpečnostní informačn í služby: Poslanecká sněmovna ji nakonec přijala, avšak s tím, že musí být zab ezpečena zvýšená kontrola BIS a zamezen únik informací z kontrarozvědky a mini sterstva vnitra.

(Z dalších událostí připomeňme zasedání vlády ze středy 15. března, která navr hla zvýšit příspěvek na nájemné pro sociálně slabší rodiny. Den před tím také zahájily svá pravidelná vysílání z Prahy americké rozhlasové stanice Svobodná evropa a Radio Svoboda. V úterý 14. března taktéž navrhl ministr financí Ivan KOČÁRNÍK zrušení clearingu se Slovenskem, ve stejný den pak ministr vnitra Jan RUML vypověděl z České republiky a z Prahy pro svou podivnou minulost a spoje ní s KGB a StB sídla Mezinárodní organizace novinářů, Světové odborové federac e a Mezinárodního svazu studentstva: S tím že na našem území mohou pouze vyvíj et činnost. V úterý rovněž zasedala tzv. koaliční devítka, která se shodla na adresném vyplácení sociálních dávek, jež by vedlo k daňovému zvýhodnění rodin s dětmi... Konečně, koncem týdne byly v Bratislavě podepsány dohody mezi český m a slovenským ministrem vnitra, čímž dělení státu skončilo.)

* * *

Ze zahraničně politických aktivit je nutné připomenout krátkou návštěvu presid enta Václava HAVLA v Nizozemsku a jeho převzetí Gézské medaile a pobyt argenti nského ministra Guida di TELLU v Praze, odkud počátkem minulého týdne překvapi vě před skončením své mise náhle odcestoval do sousedního Německa. Nutno ovšem vzít v úvahu i jednání premiéra Václava KLAUSE (ODS) v sousedním Rakousku, kd e v pátek 17. března jednal s tamními nejvyššími představiteli či jeho víkendo vé setkání se spolkovým ministrem financí a předsedou německé CSU Theo Weiglem v Mnichově, kde spolu oba politici hovořili o vzájemných česko německých vzta zích.

(Pokud jde o naše blízké zahraničí, tak tady stojí za pozornost zmíněný už pro jev německého ministra zahraničí Klause KINKELA v tamním spolkovém sněmu: V je dnom z následujících minikomentářů se o této záležitosti rozepisujeme podrobně ji. Vzhledem k relativně klidné situaci v Polsku, kde vládní a parlamentní či dokonce ústavní krize byla zažehnána, a v Rakousku, jež problémy v podstatě ne má, zbývá pak už jen Slovensko. Tam vrcholily jednání o uzavření slovensko maď arské mezistátní smlouvy, navíc maďarská strana začala s bouráním druhého stup ně sporného vodního díla Gabčíkovo - Nagymáros. Jinak slovenský president Mich al KOVÁČ odmítl podepsat zákon o SIS, podle něhož přechází pravomoc jmenovat ř editele této služby z presidenta na vládu. Pikantní však je, že v téže době ve šel ve známost zatykač, který vydalo Německo na presidentova syna, ing. Michal a Kováče mladšího pro podezření z podvodů. Konečně, premiér Vladimír MEČIAR zp ochybnil dubnovou schůzku se svým resortním českým kolegou Václavem KLAUSEM.) PARLAMENT A VLÁDA POD PALBOU KRITIKY

Stalo se v úterý 14. března: President Václav HAVEL využil svého práva a předn esl projev v Poslanecké sněmovně. Na čemž by nebylo nic neobvyklého, kdyby ona promluva nevzbudlila následně dost velký rozruch. President totiž kritizoval kde co. Od práce poslanců přes činnost koaliční vlády až po fungování politick ých stran v naší zemi, které, zejména v podobě Občanské demokratické strany, p ostupně opět prorůstá do státního aparátu. Nevyhnul se ani lhostejnosti státní ch orgánů a veřejnosti k porušování lidských práv, špatnému stavu armády, dotk l se i neúměrného množství afér a obecné snahy zahrát je, pokud možno, potichu do "autu".

(Nebylo by na tom v podstatě nic špatného. Jenomže, ouha, došlo k podivnému je vu. Většina opozičních uskupení presidentovu kritiku přivítala, rovněž tak vel kou část jeho výtek uznaly Křesťanská ademokratická unie - ČSL a Občanská demo kratická aliance. Ne tak ovšem Občanská demokratická strana a její minipřívěse k, křesťanští demokraté. Zejména premiér Václav KLAUS (ODS) se nechal slyšet, že projev byl zaměřen hlavně proti jeho straně. Byl presidentovou "jednostrann ostí" značně zklamán, stejně tak jako předseda Parlamentu Milan UHDE (ODS). Vý konný místopředseda Občanské demokratické strany Libor NOVÁK mladší se dokonce nechal slyšet, že Václav HAVEL by si měl uvědomit, čí že to zásluhou byl pres identem zvolen...)

* * *

Ano. Čí že to zásluhou byl Havel zvolen? A protože si dovolil kritizovat své p arlamentní "volitele", objevily se v kuloárech vedení ODS okamžitě úvahy na ev entuální budoucí kandidáty této strany na funkci presidenta. Kandidáty, jež by byli povolnější. Například ministr dopravy Jan STRÁSKÝ či předseda Poslanecké sněmovny Milan UHDE. Dokonce se rychle "zorganizoval" i průzkum veřejného mín ění, který by ony úvahy "potvrdil" a Havlovy výtky "minimalizoval". ČESKO NĚMECKÉ VZTAHY: STÁLE POLOJASNO

Mnohem víc než předešle komentovaný Havlův projev však rozrušila veřejné míněn í událost jiná. Německý ministr zahraničí Klaus KINKEL přednesl před spolkovým sněmem prohlášení, dotýkající se vzájemných česko německých vztahů. Prohlášen í, které bylo vynuceno opozicí, přesněji sociálními demokraty a stranou Zelený ch. Prohlášení, jež většina následně diskutujících poslanců silně kritizovala a které i německý tisk přijal se značnými rozpaky. A nejen německý! (O co šlo? Ministr Kinkel přiznal, že německá strana má vůči té české morální dluhy vzhledem k okupaci fašistickým Německem a následné druhé světové válce. Souhlasil s tím, že je nutné morální a finanční odškodnění. Tvrdil však, že ob dobné, byť menší morální dluhy, má i Česká republika coby dědic Československa vůči sudetským Němcům, kteří byli odsunuti v rámci "kolektivní viny" protiprá vně. Kritizoval postup české vlády, jež odmítá dialog o těchto otázkách, kriti zoval výnos Ústavního soudu potvrzující platnost Benešových dekretů, kritizova l neměnnost amnestie z roku 1946, která všechny zvěrstva spáchaná českoslovens kými občany při odsunu sudetských Němců legalizovala...)

* * *

Jestliže lze považovat většinu reakcí v Německu, s výjimkou sudetských Němců, za rozpačité, mnohem rozpačitější, ba často i zamítavé, byly na druhé straně, v České republice. Opozice coby jeden muž Klinelův projev odmítla, koalice v d rtivé většině udělala za zdatného sekundování RUDÉHO PRÁVA totéž. Někteří, nap říklad premiér Václav KLAUS (ODS) ho de facto odmítli brát na vědomí s tím, že naše vztahy s Německem jsou přece mnohem lepší než kdykoliv předtím. Snad jen ministr zahraničí Josef ZIELENIEC (ODS) nabídnutou ruku k dialogu přijal a do konce prohlásil, že pokud sudetští Němci resp. jejich potomci budou požadovat zpět naše občanství, mělo by se postupovat u nich mnohem mírněji, než stanoví patřičné zákonné normy. K nelibosti premiéra...

A CO V TOMTO TÝDNU?

V prvé řadě, začíná jaro. Tedy kalendářně, nikoliv zatím počasím. Zda se ovšem ona klimatická změna odrazí i na domácí politické scéně, těžko soudit. V každ ém případě, afér a skandálů neubude, spíš naopak. A rozhodně se také nemůžeme nadít patřičných vysvětlení či objasnění, která s oněmi aférami souvisejí a na něž veřejnost netrpělivě čeká.

(Rozhodně nejvíce je rozvířena hladina kolem Bezpečnostní informační služby, p řesněji vzhledem k projednávání celé causy v Poslanecké sněmovně: Její mandátn í a imunitní výbor má totiž na podnět prozatimního ředitele BIS Stanislava DEV ÁTÉHO a předsedy Poslanecké sněmovny Milana UHDEHO posuzovat, zda poslanci MAŠ EK a SEVERA neprozradili z parlamentní tribuny státní tajemství. Stejně výbušn ou se jeví však také situace kolem obvinění vedoucího ústřední kanceláře Občan ské demokratické aliance Josefa REICHMANA, že se podílel na podvodu s půjčkou ODA od Moravcovy Kreditní a průmyslové banky. Občanská demokratická aliance k tomuto problému hodlá dokonce svolat svůj mimořádný sněm, kde se má rovněž dis kutovat o svém dalším setrvání či vystoupení z koalice. Za tímto účelem už prý dokonce ODA prováděla konzultace s Křesťanskou a demokratickou unií - ČSL.) * * *

Nechme však aféry a skandály, jejichž přehled jsme ostatně uvedli na začátku t ěchto "Událostí a komentářů týdne", a podívejme se, co se děje, resp. bude dít , v tomto týdnu. A jako vždy, začněme politickými stranami.

(V pondělí 20. března se strana Levý blok vyjádřila k vystoupení presidenta Ha vla před parlamentem, k otázce restituční tečky a k BIS. Tiskovou konferenci m ěly rovněž Strana Zelených, Klub angažovaných nestraníků, v Brně Křesťanskodem okratická strana v čele se svým předsedou a ministrem školství Ivanem PILIPEM a v Ostravě Českomoravská unie středu. Den na to zaujala stanovisko Strana dem okratické levice k současné vnitropolitické situaci a prezentovala se i Hiršov a Liberální strana národně sociální. Ve středu 22. března vystoupila vlastně p oprvé na veřejnosti Štěpánova ultraneokomunistická Lidová unie národní a sociá lní záchrany a obligátně už po druhé v týdnu Českomoravská strana středu, násl edující den pak Křesťanská a demokratická unie - ČSL, komunisté, Občanská demo kratická strana a Křesťanskodemokratická strana. Konečně na pátek mají své vys toupení naplánováno Občanská demokratická aliance, sociální demokraté a Svobod ní demokraté...)

* * *

Z vnitropolitické scény připomeňme, že v úterý 21. března jednala Legislativní rada vlády, týž den se vyjadřovala Českomoravská komora odborových svazů k ná vrhu zákona o daních z příjmu, ve středu se sešla na svém pravidelném zasedání vláda, v sobotu pak můžeme očekávat "šlágr" sezóny, monstrózně připravovaný p rotestní "celostátní" mítink na podporu odborářských požadavků k vládním návrh ům sociálních zákonů, který pořádají Falbrovi odboráři...

(Ze zahraničněpolitických aktivit je nutné se zmínit o účasti ministra zahrani čí Josefa ZIELENCE v Paříži na konferenci Evropské unie a států střední a vých odní Evropy, která se konala 20. a 21. března či o pobytu delegace Komise Evro pské unie v Praze, jež zde v téže době jednala o ekonomické transformaci České republiky. Nelze ani pominout tzv. třetí ročník Evropského finančního a banko vního fóra, jež se uskutečnilo rovněž v Praze a na které odmítl přijet jediný z pozvaných, a to slovenský premiér Vladimír MEČIAR. 21. března do Prahy také přijel německý ministr obrany Volker RÜHE. A konečně, v neděli 26. března, v d en, kdy začne u nás platit tzv. "letní čas", odjíždí president HAVEL na svou " tichomořaskou cestu", tj. do Austrálie, Nového Zélandu, Filipín a Singapuru.) * * *

V našem nejbližším zahraničí můžeme předpokládat rozruch snad jen na Slovensku . Tentokrát v souvislosti s podepsáním slovensko maďarské mezistátní smlouvy, kterou vzhledem k právům slovenských Maďarů v ní zakotvených odmítá uznat koal iční partner HZDS, Slovenská národní strana. Při předpokládaném negování opozi ce lze očekávat, že smlouva slovenským parlamentem neprojde. Jinak je všude vě tšinou poklidno, pouze v Německu budou diskuse vyvolané Kinkelovým projevem z minulého týdna ještě nějakou dobu pokračovat.

Jiří F. PILOUS

------------------------------------------------------------ Redakce Necenzurovaných novin pro své čtenáře komentuje

------------------------------------------------------------ KDO S KÝM aneb VŠICHNI PROTI VŠEM

Je vskutku zvláštní, tahle situace, která na politickém nebi naší republiky, p o kolikáté už, nastává: Koalice se hádá, vytvářejí se protichůdné vnitřní blok y, hledají se záminky k vzájemnému napadání a obviňování. Často jdou dokonce " všichni proti všem" a nebo naopak, "nikdo s nikým". Úplně nejčastěji je však o stří vnitrokoaličních sporů a debat namířeno proti politické síle nejvlivnější , tedy Občanské demokratické straně, její aroganci, "vševědoucnosti", neomylno sti, diktátorsky nátlakovým metodám premiéra coby předsedy a dalších funkcioná řů ODS z řad vládních, parlamentních a stranických činitelů. Lze to ale postav it i opačně: Občanská demokratická strana, ve snaze udržet "poslušnost" zbylýc h "souputníků", sbírá díky kontrole bezpečnostních rezortů, tedy vnitra, zprav odajské služby a kontrarozvědky, "vhodné" informace, jež pak "vhodným" způsobe m ve "vhodné" době využívá proti "vzbouřencům"...

(Pro příklady nemusíme chodit daleko, zejména ne v poslední době: Aféra kolem Bezpečnostní informační služby toho budiž jedním ze zářných příkladů. Občanské demokratické alianci spolu s lidovou stranou došla trpělivost nechat se neust ále "poručníkovat" starším bratrem a poukázaly na nedostatky v bezpečnostních sférách státu, jsoucích pod opatrovnictvím právě ODS. Výsledek všichni známe. Prostě, načasovaná aféra s Kreditní a průmyslovou bankou, dluhem obou koaliční ch stran... A když to nepomůže a "hoši" od Kalvody prosadí alespoň zvýšenou ko ntrolu BIS a její odpovědnější a konkrétnější úkolování, obviní se vedoucí fun kcionář ODA ze spolupodílnictví na podvodu. Pochopitelně, jak jsme se dozvěděl i v pondělí 20. března, po konzultaci příslušného "vyšetřovatele" s presidente m republiky a s premiérem...)

* * *

Že je to průhledné? Jistě. Protože zřejmě o to možná jde. Dát najevo, co všech no můžu. Co mám za "trumfy" v rukávě. A naznačit smířlivost, pokud se "neposlu šné" dítě zklidní. Ostatně, stejné to bylo i s projevem presidenta Václava HAV LA v úterý 14. března v Poslanecké sněmovně. Nebyl "hodný" pan president? Jel nám "proti srsti"? Dáme mu tedy vědět, koho že hlavně zásluhou "presidentuje". A pro jistotu, kdyby chtěl svou kritiku v budoucnu zopakovat, pohrozíme, že m áme v příštích presidentských volbách na onen vysoký státní úřad kandidáty nej méně dva.

(Vskutku, taktika, za níž by se nemusel stydět ani génius. Až na to, že ji nev ymyslela Občanská demokratická strana, ale už před mnoha lety garnitura nacist ického Německa a pak následně komunisté, kteří ji rozvinuli do přímo magických rozměrů. A propos: Kdyby náhodou selhala, je tu ještě pojistka. Totiž dosud n eustavený senát. Bez jeho existence nemohou být předčasné volby, v podstatě ne může ani dojít k vyslovení nedůvěry vládě, tudíž nelze ani vystoupit z koalice . Leda by se ODS spojila se sociální demokracií či komunisty. Vzhledem k tomu, že je to málo pravděpodobné, lze si ze strany vládních partnerů, především Ob čanské demokratické strany, dovolit téměř vše. Strašák, že ten, kdo vystoupí z koalice, ohrozí stabilitu státu, je dostačující.)

Jiří F. PILOUS