--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Fakta a události ze zahraničí
Zdroj: NN Ročník........: 0005/014 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

FAKTA A UDÁLOSTI ZE ZAHRANIČÍ... Lze říci, že uplynulé dny ve světle evropského či celosvětového dění se nadále vyznačují konfliktními problémy, které, zdá se, nedokáže, a možná ani nechce, mezinárodní politická scéna řešit. Přičemž nejde pouze o tzv. balkánskou kriz i, jež s větší či menší intenzitou přetrvává už od počátku devadesátých let. S tejné nebezpečí totiž číhá také ve "Společenství nezávislých států", čehož náz ornou ukázkou může být například "čečenský konflikt": Anebo také varováním pro oblast střední Evropy, čeho že to je Rusko coby dědic imperiální sovětské pol itiky schopno. Stejné varování však obsahuje i nedávné zamoření tokijského met ra smrtícím jedovatým plynem Sarin, přinejmenším z hlediska eventuálních "výhl edově neotřelých" metod mezinárodního terorismu. Takže jedinou pozitivní událo st dnešního rozbouřeného světa aby člověk "s lucernou" hledal.

Nechme však pesimisticky laděné tendence "globální" zahraniční politiky a podí vejme se, jak na tom ve vztahu k okolnímu dění v posledních dnech byla, či dos ud je, Česká republika. V této souvislosti pak můžeme konstatovat, že spíše po dprůměrně. Jistě, president Václav HAVEL už víc jak týden cestuje po zemích ji hovýchodní Asie, kde dosud s několika ekonomickými ministry a skupinou podnika telů navštívil Austrálii a Nový Zéland. Ministr obrany Vilém HOLÁŇ (KDU-ČSL) s e v sobotu 1. dubna vrátil z jednání se svým resortním kolegou z Rakouska. To je tak asi ale všechno. Ministr zahraničí Josef ZIELENIEC (ODS) sice ještě nav štívil počátkem minulého týdne sídlo NATO Brusel, kde vedl jednání o perspekti vách připojení České republiky k této vojenské organizaci, ovšem v podstatě be zúspěšně: Setkal se totiž pouze s druhořadými politiky, generální tajemník NAT O Villy CLAES byl vzhledem k aféře "AUGUSTA" diplomaticky nemocen. Takže, jedi ný úspěch zaznamenal český velvyslanec při OSN Karel KOVANDA, který se "povinn ě" stal na měsíc duben předsedou Rady bezpečnosti OSN...

(Stejný, ba možná horší osud "šedi" a "průměrnosti" se dá, vzhledem k diplomat ickým aktivitám, přisoudit i dění v Praze. Zde pouze 27. března popodepsal min istr práce a sociálních věcí Jindřich VODIČKA (ODS) s velvyslancem Evropské ko mise v České republice Leopoldem GRINNTIM tři smlouvy v rámci programu PHARE. Vlastně, jediný rozruch vzbudilo asi pouze prohlášení 105 českých a sudetoněme ckých intelektuálů, které bylo zveřejněno pod názvem "Smíření 95" v úterý a ve středu 29. a 30. března. Pochopitelně, s výjimkou Křesťanskodemokratické stra ny, je všechny naše politické subjekty smetly ze stolu. Občanská demokratická strana pak i návrh vlastního ministra Zielence o zmírnění podmínek pro přiznán í českého občanství sudetským Němcům...)

UDÁLOSTI V "BLÍZKÉM ZAHRANIČÍ"

O to větší pohyb však můžeme zaznamenat bezprostředně za hranicemi České repub liky. Například v Polsku, kde se pomalu, ale jistě, začíná rozbíhat kampaň pře d podzimními presidentskými volbami. Vedle současné "hlavy" státu Lecha WALESY jsou známi už další dva kandidáti, oba představitelé pravice: Předseda Nejvyš šího soudu profesor Adam STRZEMBOSZ a někdejší disident, minisxtr práce a soci álních věcí v prvních postkomunistických vládách Tadeusze Mazowieckého a Hany Suchocké Jacek KUROŇ: Předpokládá se, že k nim brzy přibude i šéf poostkomunis tické SDL Alexander KWASNIEWSI.

(A východně od nás, na Slovensku? Tam, zdá se, vše neodvratně spěje k jedné z dalších krizí. Nejde přitom už o postoje a "rozporuplná" prohlášení tamního pr emiéra a předsedy HZDS Vladimíra MEČIARA, která dnes téměř nikdo nebere vážně. Či o česko-slovenské vztahy, kde například před několika dny předseda vlády M ečiar o nabídce Prahy kapitalizovat slovenský dluh 24 miliard korun vůči České republice prohlásil, že jde málem o "nejapný žert". Dokonce ani nejde o propa gaci fašismu Slovenskou národní stranou, na kterou si už svět zvykl. Vlnu poli tického napětí totiž hlavně zčeřily začínající diskuse o nedávno podepsané maď arsko-slovenské smlouvě, přesněji o právech maďarské menšiny na Slovensku. Kom plikace nastávají i u Slovenského sdružení dělníků, kde několik poslanců opust ilo víkendový sněm této strany a ohrozili tak vládnoucí koalici.) * * *

Vnitropolitická stabilita, zdá se, může být ovšem ohrožena také v Rakousku, kd y při posledních zemských volbách utrpěli socialisté drtivou porážku: Z dosava dního prvního místa klesli za lidovce a pravicovou stranu Svobodných až na tře tí místo pouze se 14, 7 procenta hlasů. Navíc, kancléř WRANITZKI byl nucen rek onstruovat vládu, což klidu rovněž nepřidalo. Takže snad jen v Německu je situ ace v celku stabilní. I když exterémní útoky radikálních Kurdů proti tureckým firmám neustávají. Spíš naopak. Možná také proto Kohlova vláda tak silně prote stuje vůči tureckým vojenským akcím na území severního Iráku, namířeným proti Kurdům...

SVĚT KOLEM NÁS

Jak již bylo řečeno v úvodu, zrovna příjemné prognózy obecně nepřevládají. Při počteme-li pak k tomu zastřelení japonského policejního genberála v Tokiu, kte ré je dáváno do souvislosti s teroristickým zamořením tokijského metra otravný m plynem, resp. zmíněné akce turecké armády v Iráku, deprese z celosvětového v ývoje se zřejmě zvětší. Ostatně, je to vidět stále okatěji také na prohlubujíc í se nemohoucnosti NATO, zejména ve vztahu k začlenění střední a východní Evro py či v ustupování velmocenským ambicím Ruska.

(V posledním případě lze názorně uvést dost "trapné" tahanice třeba kolem osla v 50. výročí ukončení II. světové války a vítězství spojenců nad německým faši smem. Americký president Clinton odmítl pozvání do Londýna a aby neurazil Rusy , přes jejich de facto "vyhlazovací válku" proti Čečencům přijede do Moskvy: n a vojenskou přehlídku, kde budou před ním pochodovat možná i vrazi Čečenců. Ně mci zase na slavnostní setkání spojenců, vítězů nad fašismem nepozvali polskéh o presidenta, přestože Poláci měli za II. světové války v boji proti fašistům třetí nejpočetnější spojeneckou armádu, větší než Francie. A český president? Ten zatím neví, či je: Účast přislíbil dosud jen Londýnu...)

------------------------------------------------------------ Zahraniční komentář pro čtenáře Necenzurovaných novin

------------------------------------------------------------ ČESKO-NĚMECKÉ VZTAHY: ZATAŽENO?

Už několikrát se zdálo, že že se česko-německé vztahy začínají vyjasňovat. Nap osled při nedávném zasedání Spolkového sněmu v Bonnu, kde opozice reprezentova ná sociálními demokraty a stranou Zelených vyvolala pod dojmem projevu preside nta Havla na toto téma diskuzi. Lze říci, že přes její poněkud "rozpačité" záv ěry, byla v jistém slova smyslu plodná a ústy německého ministra zahraničí Kla use Kinkela jakési východiska k oboustranně přijatelnému řešení stále se rozrů stající stagnace vzájemných vztahů české straně nabídla. Bohužel, zřejmě bezvý sledně. Přinejmenším alespoň pro nejbližší období, patrně prodlouženého do naš ich parlamentních voleb na počátku léta příštího roku.

(Z české strany zazněly téměř unisono nesouhlasné až příkře kritické hlasy. Na bídnutá ruka k oboustranné diskusi byla tak pochopitelně, zejména vzhledem k s tále otevřenému problému sudetských Němců, odmítnuta. Bavit se prý s Němci, př esněji jen s německou vládou, budeme pouze o odškodnění obětí či poškozených n ěmecké okupace resp. válečných událostí. A to jen za určitých okolností. Odsun sudetských Němců z našeho pohraničí, zabavení jejich majetku a zvěrsta, pácha ná v té době hojně tzv. radikálními vrstvami českého obyvatelstva? Nikoliv: To přece bylo v pořádku, sudetští Němci si to zasloužili, protože byli Němci a p rohráli válku, tvrdí "malý český člověk" ošálený komunistickou rétorikou "kole ktivní viny". Grebenčíkovi komunisté dokonce začali jisté skupiny domácího pol itického spekrta označovat za Hitlerovy a Adenauerovy žáky a málem za fašisty. ..)

* * *

Jistě, pak byl chvíli klid a dokonce se zdálo, že do značné míry protiněmecké nálady nacionalisticky laděné části české veřejnosti budou odsunuty do zapomen utí. Jenomže, stala se na domací poměry věc nevídaná: Celkem 105 našich a sude toněmeckých intelektuálů si dovolilo vydat minulý týden prohlášení, v němž vyz ývalo obě strany k dialogu. Ba nejen to, intelektuálové žádali českou vládu, a by zahájila dialog i se sudetskými Němci. Nikoliv rozhovory o vzájemném narovn ání či vyrovnání "pohledávek", ale skutečný dialog o minulosti, přítomnosti a budoucnosti vzájemných vztahů.

(Při znalosti české politické scény se nelze ani tak moc divit, jakýto křik se vzápětí strhl. Počínaje RUDÝM PRÁVEM přes vládní DENNÍ TELEGRAF a konče LIDOV ÝMI NOVINAMI téměř všechny sdělovací prostředky ony "proradné" intelektuály za tratily. Ministerský předseda Václav KLAUS dokonce prohlásil, že on sám se s N ěmci cítí vyrovnán, dialog nepotřebuje. Pokud tuto potřebu pak intelektuálové mají, prosím, nechť tedy diskutují, ale jen sami mezi sebou...)

* * *

Zdá se tedy, že další pokus o zlepšení česko-německých vztahů ztroskotal. Osta tně, ukázaly to i negativní výsledky víkendového jednání výkonné rady Občanské demokratické strany. Ledaže... Ledaže by Němci prostřednictvím presidenta HER ZOGA, kancléře KOHLA a ministra zahraničí KINKELA přijeli do Prahy, pokorně kl ekli na kolena a plačky žádali o odpuštění. Pak by možná čeští politici byli o chotni diskutovat. Alespoň ti umírněnější, například předseda Parlamentu Milan UHDE a ministr zahraničí Josef ZIELENIEC. Ne o sudetských Němcích. Pouze o od škodnění a o tom, jak usnadnit České republice cestu do Evropské unie a NATO.. .

Zahraniční stránku připravil

Jiří F. PILOUS