--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kolář Vladimír
Název: Pohraničí - mrtvá země
Zdroj: NN Ročník........: 0005/018 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

POHRANIČÍ - MRTVÁ ZEMĚ. V DENNÍM TELEGRAFU vyšel dne 2O. dubna 1995 článek pana Martina Bendy s názvem Odsun sudetských Němců se nevyplatil.

Pan redaktor Benda označil pohraničí - Sudety za mrtvou zemi aniž by se zamýšl el nad tím, co či kdo smrt Sudet způsobil. Pouze konstatuje skutečnost, že vyh nání sudetských Němců bylo krokem špatným. Připomíná skutečnost dob minulých, kdy pohraničí bývalo zemí zemědělsky a průmyslově kvetoucí.

Zabili tuto zemi její dnešní obyvatelé o nichž pan Benda v lepším případě hovo ří jako o nešťasných zapšklých lidech, v horším případě jako o voličích exremi stech a politické lůze, z čehož laskavě připouští vyjímky u jemu známých skvěl ých lidí ze severních Čech? Kdo je takovou skvělou osobou blíže nespecifikuje, snad by to s ohledem na náklonnost Denního Telegrafu k ODS mohl být bývalý po slanec FS dr. Čermák, známý též pod přezdívkou Balvan.

Pokusme se najít vrahy pohraničí násině kdysi zbaveného jejího původního obyvt elstva. Obyvatelstva, které svoji prací vytvořilo onu kdysi zemědělsky a průmy slově kvetoucí zemi.

Z l a t o k o p o v é.

Často se hovoří o zlatokoech, kteří bezprostředně po válce rabovali pohraniční oblasti. Jistěže takoví lidé byli. Ti jsou v každé době, zejména v době povál ečné, jsou i nyní v době polistopadové. Avšak nejsou to oni, kdo tvoří bohatst ví země. Navíc, zlatokopové, příslušníci nechvalně známých Rabovacích gard vět šinou z pohraničí odešli poté, co si nakradli. Zůstali ti z nových osídlenců, kteří přišli do pohraničí pracovat a žít. Ucházeli se o živnosti a zemědělské usedlosti, o správcovství v podnicích na něž byla uvalena národní správa. Ve v ětšině případů šlo o lidi, kteří měli vůli pokračovat v tom, v čem nemohli pok račovat po válce vyhnaní Němci.

C o z a b i l o p o h r a n i č í?

Všichni ti, kteří odešli do pohraničí, aby pokračovali v práci těch, kteří z n ěho byli vyhnáni, byli však ve vší své snaze zastaveni realizací bludu znárodň ování a združstevňování. Nositelem onoho bludu byl komunismus. Je tedy známo n ejen to co pohraničí zabilo, ale i kdo zasadil vražednou ránu. Společné hospod aření, ať státní či družstevní se podepsalo neblahým písmem nejen v pohraničí. Velikáštví při přebudovávání průmyslové výroby zničilo spousty malých provozo ven, stejné velikášství při zavádění zemědělské družstevní velkovýroby přivedl o v rozvaliny spousty zemědělských usedlostí a navíc zdevastovalo kdysi tak kr ásnou členitou krajimu melioracemi a rozoráváním mezí. A nejen to. Ti, kteří v yhnání Němců zosnovali, ti kteří se v pohraničí chovali jako zlatokopové považ ovali pohraničí za válečnou kořist a také se tak v pohraničí chovali. Otevírán í velkolomů nebylo ničím jiným, než rabováním lehce nabytého území. Toto vše b ylo realizací nesmyslné myšlenky komunismu a proto jsou vrahy pohraničí všichn i ti, kteří se na této realizaci aktivně podíleli.

V Praze dne 21. dubna 1995, pro NN Vladimír Kolář