--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0005/018 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI A KOMENTÁŘE TÝDNE

Probírám-li, co se v uplynulém týdnu na naší politické scéně událo, asi se ten tokrát ani moc nezasmějeme. Jenom původně laškovná parlamentní "válka" proti k ouření a alkoholu bude mít možná pikantní dohru. Alespoň podle (někdy) dobře i nformovaných Lidových novin, které v sobotu otiskly kraťoučkou zprávičku, ve k teré se praví, že výkonná rada ODS zamýšlí odvolat z funkce předsedy Poslaneck é sněmovny Milana Uhdeho (ODS) za jeho výrok o svých přátelích, z nichž podle Uhdeho je více než jedna třetina alkoholiků. Pokud si Lidové noviny nevypěstov aly a nevypustily předmájovou "kachnu", lze si pomyslet cosi o ptáku kachně po dobnému, který - potrefen - kejhá. Neboť v zájmu objektivity je nutno podotkno ut, že v Uhdeho výroku nebylo pranic o přátelích z výkonné rady ODS, pouze o p řátelích obecně...

VŠE MUŽE BÝT POUŽITO PROTI VÁM - I PROTI FENDRYCHOVI V den, kdy ministra vnitra Jana Rumla zákeřně napadla choroba zvaná infekce "H elbig", takže nemohl dojít do televize Nova a čelit otázkám pořadu "Proč?", za skočil obětavě za svého šéfa a přítele jeho první náměstek Martin Fendrych. Pá r dní nato tento muž způsobil na křižovatce před Thomayerovou nemocnicí v Praz e 4 dopravní nehodu. Otázkami televize Nova popleten být nemohl. Nova byla na prvního náměstka tak hodná, že se ho nezeptala ani na videozáznam, který sama krátce předtím odvysílala a z něhož jasně vyplývá, že nejenom Jan Ruml, ale i Martin Fendrych se zúčastnil jedné z veselic v jednom z pražských sídel bratří Helbigů.

Nehodu Martin Fendrych zavinil. Při rozjíždění svého služebního vozu zn. Opel Astra na zelenou pozdě zareagoval, že před ním brzdila škodovka, která podle p ředpisů chtěla dát přednost projíždějícímu vozu Záchranné služby. Trochu jí po mačkal zadek. Zraněn naštěstí nikdo nebyl. Chápal jsem tedy Fendrychův úsměv d o fotoreportérského objektivu, který se dodatečně objevil v novinách. Dnes vím , že důvod k smíchu mohl být u prvního náměstka ministra vnitra jiný: pokutu v e výši asi dvou tisíc korun (nedávno on sám tyto "mastné" pokuty odkývl police jnímu prezidentovi Tomáškovi) nemusel zaplatit, protože policisté si na něho n etroufli.

Je fakt, že nejsme v Anglii, kde si policista dovolí klidně pokutovat za překr očení rychlosti princeznu Dianu. Je fakt, že žijeme ve státě, kde asi ještě dl ouho náměstci v takových situacích nesjedou své podřízené, že si neplní řádně své povinnosti. Že žijeme ve státě, kde si poslanci (i pod vlivem alkoholu či známých bonbónků zn. Tic Tac) beztrestně razí "čumákem" svého automobilu cestu mezi jim překážejícími účastníky silničního provozu, a že občas při tom někdo i dodýchá.

Ale je trapné, když náměstek pražské policejní správy pplk. Radislav Charvát k vůli svému nadřízenému plácá takové nesmysly, jako třeba, že se vlastně tolik nestalo a že "není pravda, že každý, kdo způsobí dopravní nehodu, musí dostat pokutu."

Je trapnější, když proti dvěma tisícovkám postavíme náměstkovský Fendrychův pl at.

A úplně nejtrapnější je, když si pustíte videozáznam (nikoli ten od Helbigů, a le zmíněného již pořadu Novy "Proč?", a z úst usměvavého, osmatřicetiletého mu že, který představuje zákon, slyšíte v odpovědích na otázky např. takovéto ušl echtilé a moralistní sentence:

- Není to tak dlouho, co jste na podobné rozhovory přicházel v tričku. Dnes má te na sobě dobrý oblek, hezkou kravatu dobře uvázanou. Je to znak určité promě ny? Máte pocit, že vás život na ministerstvu, život v politice přivádí k přijí mání určitých principů, které jste dřív popíral? K nějakým kompromisům? "Dost o tom přemýšlím. Já samozřejmě nejsem schopen posoudit to, jestli se měn ím. To musí posoudit moje okolí. Ale pokud jde o vnější projev, přece jenom čl ověk stárne, takže se možná v určitých oblastech stává moudřejším... Jinak ta změna, já si myslím, že se koukám na svět a na lidi pořád stejně a že pořád st ejně uvažuju v těch takových zásadních věcech, jako je odpovědnost, a chuť něc o měnit, a jakási starost o to, jaký jsem já, jací jsou lidé kolem mne, okolno sti, a jakou to má všechno roli a vztah."

- Připadáte si někdy jako na střelnici? Jako terč na silnici? "To si připadám od té doby, co jsem na vnitro nastoupil."

- Jak to snášíte? Doma, večer, když přijdete utahanej...? "Já mám tu výhodu, že když odcházím z práce, tak to tam většinou nechám, už se tím potom nezabývám, ale přece jenom některé ty věci mají dopad i do soukromé ho života, a člověk se střetává nejenom s tím masmediálním tlakem, ale taky s určitými problémy ve svém přímo vlastním okolí, přátelé, kamarádi ptají se na různé věci, přestanou někteří člověku důvěřovat, někteří zase naopak mu důvěřu jí až moc a neustále člověka atakují právě v té pracovní oblasti a to je straš ně nepříjemné."

*

Proč se tak často slova liší od činů?...

A co je nepříjemné?

NOVÝ "PREMIÉRUV MUŽ"?

Nedávnému skandálu kolem "horrorového" pobytu americké hvězdy filmového plátna Toma Cruse v Praze a natáčení filmu Mission Impossible spojeného s pronájmem Lichtenštejnského paláce Úřadem vlády ČR se věnovaly nejenom bulvární plátky. Nač ho tedy připomínat? Malému horroru totiž neušel ani ministr bez portfeje a šéf Úřadu vlády Igor Němec (ODS), a to ušlo leckomu.

Igor Němec se tvrdě a nekompromisně postavil za svého zástupce Svatopluka Čech a, který Američanům pronajal palác za 58O OOO Kč za jednu noc, což prý je cena podle platné směrnice a údajné "arogantní" vystupování svého podřízeného omlu vil dokonce možnou nabídkou úplatku ze strany filmařů, přesněji řečeno "navrže ním osobních výhod ze strany Američanů."

Do sporu nečekaně zasáhl další Němcův podřízený, vedoucí tiskového oddělení Úř adu vlády Vadim Petrov. A kupodivu nebyl loajální ani k zástupci šéfa Úřadu vl ády, ale dokonce ani k samotném ministru I. Němcovi. Sdělovacím prostředkům pr ozradil, že byl osobně přítomen rozhovoru amerických filmařů s S. Čechem a že už tenkrát při něm prohlásil, že i jemu se zdá cena takřka šesti milionů korun za deset nocí natáčení nepřiměřená. Že sice suma je dle platné směrnice, nicm éně tato směrnice obsahuje ustanovení, že vedoucí Úřadu může určit cenu na zák ladě smluvních podmínek.

V tu chvíli se do sporu vmísil i sám nejvyšší státní úředník - premiér Václav Klaus. A postavil se více méně na stranu Američanů, protože nemohl jednoznačně popřít, že by nespokojenost filmového štábu nebyla na místě: "Nikdy nejsou vě ci černobílé. Americká strana přijela s nedostatečně podepsanými smlouvami, s aspiracemi, že je kdesi na Dalekém východě, kde neplatí vztahy běžné v západní Evropě. Na straně druhé, že by každý z vládních úředníků nebo jiných zástupců české strany vážil každé slůvko, že by bylo vše z jejich strany ideální a pro myšlené, tak to asi také nebylo. Pro mě z toho plyne závěr. Zamyslet se nad tí m, jestli Lichtenštejnský palác vůbec někomu za jakoukoliv cenu půjčovat." Pos tavil se tedy vlastně na stranu Vadima Petrova.

Ministr Němec sice poté znovu umíněně (on jenom vypadá mírumilovně, ale dovede se mladicky rozparádit - viz jeho některá vystoupení v televizi) zopakoval, ž e veškerá obvinění týkající se postupu jeho Úřadu vycházejí z nepochopení situ ace a jsou zcela neopodstatněná. Že cena za pronajmutí paláce vychází z předpo kladu, že si ho nebudou pronajímat občané třeba na svatbu, ale instituce, což už se také kupříkladu v případě Telecomu stalo.

Vadim Petrov lehce (a taktéž umíněně) zakontroval: "Asi nelze nyní zjistit, čí špatná práce zavinila, že Cruise přijel do Prahy natáčet za nereálnou cenu. J e to někdo z vládních úředníků, z české či anglické produkční firmy? Nejspíš c hyboval producent Cruise sám, když si najal lidi, kteří mu opatřili mylné info rmace. Nesnímá to však vinu z nás, kteří jsme do té míry problematičtí, že jsm e nebyli schopni včas a jasné informace obchodnímu partnerovi poskytnout. Prav da je, že nejsme z laciného kraje, co se týče hodnoty naší práce bych si však nebyl vždy tak jist."

*

Vyzval-li premiér Václav Klaus k zamyšlení nad tím, zda vládní paláce pronajím at či nikoliv, jistě se nad tím i šéf Ůřadu vlády, který má ony paláce pod pal cem, musí zamyslet. Nicméně nevěřím, že při té příležitost neuvažuje i o něčem úplně jiném: jak je možné, že si na něho dovolí vyšlápnout úředník stojící te oreticky i prakticky o mnoho příček v byrokratické hierarchii níž (o politické ani nemluvě), a je za to de facto Nejvyšším dokonce pochválen. Že nezauvažova l nad tím, jak silná či slabá vlastně jeho pozice je...

Neobjevuje se na scéně náhodou nový "premiérův muž"? To by pak vysvětlovalo vš e. Leccos tomu i nasvědčuje...

ALENA HROMÁDKOVÁ -"LADY" ŽELEZNÁ ČI OLOVĚNÁ?

Demokratická unie (DEU) pronikla do povědomí veřejnosti před komunálními volba mi jako strana, která chce přesně a tvrdě pojmenovávat problémy společnosti a měnit je principielně a z gruntu k lepšímu. (Trochu měla problémy se vztahem k ODS, protože při kritice společenských poměrů nutně na ODS neustále narážela, zároveň však ODS umísťovala ke stranám na stejné (pravé) straně politického s pektra, takže hovořila i o koaliční spolupráci s ní, a působila tím pádem troc hu komicky a trochu i nedůvěryhodně.)

Předsedkyni DEU Aleně Hromádkové se přesto začalo přezdívat "želená lady polit ické pravice", možná i díky jejímu pozdějšímu, na naše "jemné" poměry tvrdému otevřenému dopisu premiérovi Václavu Klausovi s výzvou k televizní debatě nad žalostným stavem naší společnosti. Že jej premiér Klaus odmítl, nebylo překvap ením, ani jeho mírně řečeno přezíravý postoj. Nicméně už jen tato neopětovaná vázvan Aleny Hromádkové dával naději, že by se DEU mohla zbavit svého "ODS-kom plexu".

Jenomže poté nastalo ze strany DEU pro veřejnost dlouhé a prázdné ticho... *

V uplynulém týdnu uspořádala DEU konečně svou vůbec první tiskovou konferenci. Alena Hromádková pronesla devadesátivteřinové úvodní slovo, v němž kromě před stavení kolegů (místopředsedy Ratibora Majzlíka a vedoucího manažera ing. Šafr ánka) neřekla absolutně nic. Pak odpovídala na otázky.

Co řekla?

K vnitrostranickým půtkám naprosto nic - ale to jí za zlé nemám, to pomlčují n ebo přímo zatloukají i daleko silnější strany než je DEU. Ačkoliv - právě od D EU, strany, která chce být maximálně otevřenou a pravdomluvnou, alespoň se tak ovou staví, by to bylo příjemným překvapením.

K nejzávažnější - podle mého názoru - otázce, jaké jsou hlavní výhrady DEU k s oučasné politice vládní koalice, paní Hromádková řekla doslova toto: "Tak především je to ta péče o právní prostředí, která kulminuje v naši staros t o bezpečnost země, ať už jde o bezpečnost na ulicích, bezpečnost hospodářské ho a podnikatelského provozování. Je to starost o to, že se dost příslušní čin itelé nestarají o prolínání se organizovaného zločinu se státními strukturami - to je velmi aktuální, ale vytěsňovaný problém, obávám se. Domníváme se, že j e zapotřebí věnovat velkou pozornost kultivaci dobře informovaného veřejného m ínění. Samozřejmě že nám dělá starost ta vlastní - podle mě tedy - strukturáln ě systémová krize jednotlivých koaličních stran, obrovská zadluženost, která č iní tyto strany zranitelnými, a z toho pak implicitně vyplývá obava o osud naš eho parlamentu, který řečeno slovy klasika pak stává se kopacím míčem skupinov ých zájmů. Ano? A už známe zhruba tu alokaci různých lobby. Je to, prosím vás, nemoc samozřejmě všech demokracií. Ale tak masívně probíhající v krátkém čové m prostoru, tak bezostyšně, ano?, to je něco, co nás opakovaně nutí ptát se, j akou povahu bude mít ta obnovovaná politická kultura, která zde už měla určito u úroveň v duchu liberálně demokratických tradic. Mám na mysli první republiku , kdy u nás tzv. právní stát byl zaveden, chápán, určité pojmy není třeba u ná s vysvětlovat tak složitě a těžce jako třeba v Polsku a v Maďarsku, čili je na co navazovat. Obávám se, že kvůli převážně hospodářsky pojaté transformaci tě mto otázkám, které ale hospodářskou transformaci ne doprovázejí, ale přímo jej í podstatu ovlivňují, a její výsledky, půjde-li o prosperitu trvalou, ano?, pr osperitu na solidních základech stojící či nikoliv, ovlivňují a determinují." Takto podobně ve zcela obecné rovině mluvila skoro tři čtvrtě hodiny. Nezareag ovala adresně na aféru bratří Helbigů a jejich seznam zkorumpovaných českých p olitiků, úředníků a institucí. Pochválila Bezpečnostní informační službu. A na adresu korupce poslanců sloužících "nějaké lobby, která si je hodlá i nějak z řejmě držet či vydržovat," prohlásila dokonce: "Nevím přesně, jak se tyto věci dělají, A ANI NECHCI VĚDĚT." Jména politiků mimo lidí z DEU padla jenom dvě: ministra spravedlnosti Nováka v souvislosti s Pavlem Wonkou a soudkyní Horváto vou, a předsedy sociálních demokratů Miloše Zemana. Pardon - čtyři. V reakci n a otázku Rudého práva, jak komentuje objev pánů Bendů (KDS), kteří prý přirovn ali stanovy DEU ke stanovám nacistické NSDAP, protože tam našli "vůdcovský pri ncip", řekla paní Hromádková: "Je zapotřebí se obrátit na pana Bendu juniora i seniora, nevím, co bych k tomu dodala."

*

Ono dlouhé ticho vysvětlila takto: "My jsme nekomunikovali záměrně, takto cíle ně a detailně, než přejde ta první vlna toho iracionálního osočování, znevažov ání, zpochybňování, sugestivně kladených otázek zcela cíleně degradujících zav ádějícím způsobem. Takže teprve když jsme se přesvědčili, kdo jak přistupuje k Demokratické unii zcela nevěcně, účelově, a hrubě pomlouvačným způsobem - za mnohé bych si dovolila jmenovat Telegraf, který předčil všechny parametry toho , co je pokud jde o vulgárnost a zcela nepodložené útočení zvykem předkládat, tak nyní přecházíme s ohledem na tu jasně vybudovanou strukturu, jasná pravidl a hry k předkládání zároveň věcných problémů, to jest toho našeho programového prohlášení, program a představování lidí, kteří nějakým způsobem organizační či programové linie budou reprezentovat."

*

Dlouhé ticho tedy skončilo. Kdo očekával (omlouval, vysvětloval si), že bylo z působeno pouze mohutným nabíráním dechu před definitivním, razantním vstupem n a politické kolbiště, byl zklamán. (Mimochodem předsedkyně DEU prý k zahájení tiskových konferencí byla donucena tlakem členské základny, sama jí nakloněna nebyla!?) Možná je to jen první dojem, ale zdá se mi, jako by čas spíš zapraco val proti DEU, ne pro ni. A jako by zapracoval i na Aleně Hromádkové: namísto "železné" lady se po odmlce objevila spíš lady - "olověná"...

Ing. Antonín Bělohoubek těsně před l. májem do Českého týdeník napsal: "Pravdě podobnost, že DEU bude mít po volbách v roce l996 pronikavý vliv na rozhodován í o podstatných věcech, je dost malá. Vezměme to jako důvod navíc, abychom udě lali maximum pro to, aby takový vliv měla co nejdřív."

Důvody členů a příznivců DEU jsou jedna věc, důvod novinářů chodit na tiskové konference je věcí druhou. Já např. nechodím na řečnická cvičení pana Hirše, n eboť to pokládám za zbytečnou ztrátu času. Ovšem u paní Hromádkové jsem (opaku ji - byla to její první tiskovka) dopadl stejně. Leda že by mi příště věnovala mou fotografii. Já sice na fotky nejsem, ale můj sedmiletý vnuk si v nich pří mo lebedí. Jenomže - nebyla by to už korupce? A cože to říká o korupci paní Hr omádková?...Tak nevím...*

A ještě jednu malou poznámku bych učinil. Paní Hromádková úplně na začátku vyz vala přítomné novináře: "Prosím, jestli byste se mohli plně představit. My se s vámi seznamujeme a budeme se setkávat častěji, takže věřím v dělnost a účeln ost našich vzájemných setkání." Což tito ukázněně respektovali. Jenomže jistý člen sekretariátu DEU navíc pilně a důkladně všechny přítomné novináře ofotogr afoval. Doufám jen, že onen člen sekretariátu byl horlivý sám o sobě a že chtě l pouze a jenom pro historii zachytit onen nezapomenutelný, leč prchavý okamži k, kdy předsedkyně DEU poprvé předstoupila před redaktory coby organizátorka p rvní tiskové konference této strany. Nebo to dostal za úkol? A z jiného důvodu ?