--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Cauza Kožený aneb hra o miliardový majetek
Zdroj: NN Ročník........: 0005/018 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

CAUSA KOŽENÝ aneb HRA O MILIARDOVÝ MAJETEK STÁLE POKRAČUJE Byly doby, kdy jméno někdejšího podplukovníka StB a posléze důstojníka Federál ní bezpečnostní informační služby Václava WALLISE se v souvislosti s trestním stíháním objevovalo v masmédiích téměř denně. Ten druhý ve "hře", předseda pře dstavenstva a později "pouze" president Harvardských investičních fondů Viktor KOŽENÝ tehdy "překvapivě" zůstával v pozadí. A to i přesto, že sdělovací pros tředky se o jeho "zviditelnění" snažily co nejvíce. Neuspěly, protože kdosi pr ý chtěl, aby vývoj dostal nakonec takový směr, jaký dostal. Navíc se tvrdilo, že díky známostem s posledním federálním ministrem vnitra a do nedávna druhým nejvyšším funkcionářem Občanské demokratické strany policejní vyšetřovatelé, p rokuratura a soudy nechali pana Koženého na pokoji, ba dokonce mu umožnili nat rvalo odjet do zahraničí.

(Už tehdy se však "v zákulisí" hovořilo také o něčem jiném. Například o reálné existenci scénáře, zcela odlišného od toho, který se objevil před soudem. Tot iž, že Václav Wallis nevydíral Viktora Koženého, ale spíš naopak: Viktor Kožen ý využíval Wallisovy minulosti a vydíral on jej. Předpokládalo se, že tzv. "ek onomické" informace, o které měl "údajně" president Harvardských investičních fondů zájem, byly jen krycím manévrem, sloužícím k odlákání pozornosti od věcí mnohem podstatnějších. Možná dokonce ani sám Wallis nevěděl, proč je vlastně souzen a o co v celé záležitosti jde. Anebo, kdo vůbec stojí v pozadí téhle af éry, či akce, a proč...)

* * *

Ale, podívejme se na celý problém teď z trochu jiného hlediska. Jaksi s odstup em a z pohledu nejnovějších informací, jež se objevily v poslední době. Tak za prvé: Viktor Kožený už v roce 1991, kdy zakládal Harvardské a investiční fond y, měl přístup k tajným informacím. Nikoliv přes Václava Walise, ale proto, že od 1. února do 31. prosince 1991 pracoval podle jedněch jako "nezávislý audit or", podle druhých dokonce jako poradce, na federálním ministerstvu vnitra. Př esněji měl na starosti tzv. "Technickou správu", tedy bývalou VI. Správu zprav odajské techniky Státní bezpečnosti.

(Lze namítnout: No a co? Výroba a vývoj zpravodajské techniky s finančním podn ikáním Harvardských investičních fondů přece nemají nic společného. Odpověď zn í: Ne tak docela. Závažnost zmíněného údaje totiž vyvstane v okamžiku, kdy vys lovíme v kombinaci s dosud známými fakty několik otázek: Třeba, kdo tehdy nezn ámého "reemigranta" Viktora Koženého na federální vnitro k Jánu LANGOŠOVI a je ho prvnímu náměstkovi Janu RUMLOVI dostal? A hlavně, proč? Spojíme-li si to pa k navíc se skutečností, že v té době náměstka Langošovi právě pro uvedenou tec hnickou oblast dělal jeden z bývalých "odpovědných" pracovníků slušovického dr užstva Arnošt KOHÚT, dostává celá záležitost poněkud zvláštní příchuť. Zejména , pokud Viktor Kožený dělal "poradce" zrovna jemu. Stejně zvláštní příchuť ovš em získáme také v okamžiku, kdy zaregistrujeme, že v některých tzv. dceřiných společnostech Harvardských investičních fondů, například v Bratislavě, pracují příslušníci I. a citované už VI. správy předlistopadové Státní bezpečnosti. O statně, jejich jména najdeme "údajně" prý také v pražském ústředí...) * * *

Ještě dvě závažné informace z posledních dnů je ale nutné v této souvislosti p řipomenout. Především skutečnost, podle níž pražské státní zastupitelství nepo volilo vyšetřovatelům odjet vyslechnout Viktora Koženého na Bahamské ostrovy, odkud tak zvaně řídí Harvardské investiční fondy. Prý proto, že policie k tako véto činnosti v zahraničí není oprávněna. Ten druhý fakt se pak týká samotné p řípravy nastávajícího soudního řízení s obviněným někdejším podplukovníkem Vác lavem Walisem. Nikdo z určených soudců totiž onen případ nechce v nově nařízen ém procesu rozhodovat.

(Je pochopitelné, že zde vyvstává otázka, proč asi? Že by to bylo pouze z před pojatosti, jak zmínění inkriminovaní soudcové tvrdí? Těžko. Spíš jde strach z toho, že Wallis náhle změní výpověď a celá causa se tak znenadání dostane do ú plně jiné polohy. Třeba nevýhodné pro Viktora Koženého. Nebo Petra Čermáka. Či nezávisle na Walisovi vypluje na povrch skutečná úloha Bezpečnostní informačn í služby ve sbírání kompromitujících informací na politické činitele. Konečně, může dojít také na některé dosud "zamlžené" okolnosti, týkající se právě živo ta Viktora Koženého v tzv. "emigraci" či na období těsně po návratu z ciziny d o Prahy. Například: Odkud získal peníze k založení Harvardských investičních f ondů. Od KGB? Z "tajných fondů bývalé I., II. resp. VI. Správy StB? Ze záhadně "zmizelého" majetku KSČ? Těch několik desítek, ne-li stovek miliónů korun, nu tných k obrovské propagační kampani jeho firmy, přece nespadlo jen tak na "pom ož Pánbůh" z nebe! A jak je to vlastně s jeho údajnou "angažovaností" v jistýc h zpravodajských službách, o níž se v zákulisí stále více "tajemně" šeptá?) Jiří F. PILOUS