--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hofer Karel
Název: Česká národní investiční zlodějna
Zdroj: NN Ročník........: 0005/018 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

*Také jste naletěli? * Také jste naletěli? * Také jste naletěli?* ČESKÁ NÁRODNÍ INVESTIČNÍ ZLODĚJNA?

(První díl seriálu pro akcionáře ČNIS)

Mám to štěstí, že se na mě obracejí lidé, kteří "naletěli" na krásné slib y představitelů České národní investiční společnosti v Litoměřicích. Jsou mezi nimi lidé prostí i inženýři, lidé zkušení i mladíci. Dle mého názoru ti "zkuš ení" převažují. Není divu - vždyť Baťa taktéž posbíral úspory svých zaměstnanc ů, aby je mohl investovat do rozvoje fabriky a Zlína

a jeho věřitelé na tom neprodělali... Tak např. mladá inženýrka Dagmar Nepeřen á, která před mateřskou dovolenou pracovala jako redaktorka Vyškovských novin a doposud je předsedkyní rady ODS ve Vyškově, prostřednictvím zástupce ČNIS in g. Aloise Rittmanna upsala do Českého národního majetkového fondu 30 akcií. A zkušený inženýr František Babyrád, pracující v Agrodomu Vyškov, upsal také pro střednictvím zástupce ČNIS pana Pavla Shromáždila akcie do fondů ČNIS. Moje ma nželka, bývalá učitelka, upsala 100 akcií do Českého národního investičního ob chodně-podnikatelského fondu, bývalá zásobovačka 90 akcií do téhož fondu, prům yslovák a zkušební řidič upsal do obou fondů po 50 akciích atp. Takových nešta stníků je v bývalém Česko-Slovensku asi sto tisíc. Ti všichni uvěřili, že v do bě dvacetiprocentní inflace nemá smysl mít úspory ve spořitelně při 11% úroku, když ještě z něho bude 15% daň. Česká národní investiční společnost totiž sli bovala čisté výnosy ve výši 25-30 procent a navíc neustálé zhodnocování akcie - vloženého vkladu.

Dnes se akcionáři cítí být podvedeni a okradeni. Někteří podali na ČNIS t restní oznámení. Předsedkyně rady ODS ve Vyškově inženýrka Nepeřená odeslala m inistru financí Ivanu Kočárníkovi dopis s žádostí, aby se ministerstvo financí prapodivnou společností v Litoměřicích bezokladně zabývalo. Z trestního oznámení invalidní důchodkyně :

Jsem invalidní důchodkyně s omezenými možnostmi pohybu. Chodím pomocí fra ncouzkých berlí a čeká mne těžká operace. Žiji sama a nemám to nijak lehké - m ůj invalidní důchod je na pokraji životního minima.

Měla jsem nějaké úspory. Při dvacetiprocentní inflaci a neustálém zdražování b ylo životní nutností úspory investovat do takového podniku, který by mi zaručo val pravidelný příjem na přilepšení k invalidnímu důchodu. Spořitelna v případ ě dvouleté výpovědi nabízela 11% úrok, který po zdanění (od 1.1.1993) znamenal 9,35 % čitého "zisku". Při dvacetiprocentní inflaci jsem takto úspory znehodn ocovat nehodlala. Bylo nutno najít takovou společnost, která nabízela vyšší úr oky, než byla inflace.

Dověděla jsem se, že litoměřické České národní investiční konsorcium v ro ce 1991 zhodnotilo vklady svých klientů o 34,33%. Za devět měsíců roku 1992 to bylo 21,17%, což odpovídá ročnímu zhodnocení 28,23%. V říjnu 1992 se ČNIK pře transformovalo ve finanční společnost ČNIS, která založila dva korunové fondy. Ing. Flos sliboval čisté zisky o 7% vyšší, než nejlepší finanční ústavy, ředi telka ČNIS slibovala zisky v rozmezí 25-30%, vedoucí reklamy a marketingu Milo š Podolský zaslal dealerům představenstvem schválený text:

I Vy se můžete stát spoluvlastníky hotelů, lázeňských domů, vináren, restaurac í, obchodních domů, samoobsluh a dalších objektů.

I reálnost Vašich vkladů může spočívat v realitách - jste chráněni před inflací a nepříznivými vlivy ekonomiky - vysoké zhodnocení a pravidelná výplata dividend.

Odpočítáme-li inflaci, pak tyto fondy slibovaly reálný přínos 5-10% Prostřednictvím dealera pana Pavla Shromáždila jsem dne 1.4.1993 upsala 9 0 akcií Českého národního investičního obchodně

podnikatelského fondu, za což jsem zaplatila 99 OOO,-Kčs. T e ď j s e m n a m i z i n ě, p r o t o ž e

Č N I S S V É S L I B Y N E P L N Í !

Dividendy za rok 1992 žádné nebyly. Dividendy za rok 1993 dosahují sotva čtvrt iny slibované výše a za rok 1994 nebudou žádné dividendy, protože ČNIS místo z isku vyprodukovala ztrátu.

Akcie, za které jsem dne 1. 4. 1993 platila po 1.100,- Kčs a které podle vedoucího brněnské expozitury p. Milana Haly měly v květnu 1994 účetní (likvid ní) hodnotu 1.410,- Kč, v listopadu 1994 vstoupily na burzu v hodnotě 541,- Kč a dne 12. dubna 1995 byly nabízeny za 247,- Kč. Jak je možné, že za 11 měsíců klesla hodnota akcií na pouhých 17,5 procent ?

Milí čtenáři, už jste si udělali představu co je ČNIS? Jak je možné, že r estaurace a hotely nevyprodukovaly zisk? To už Čechové přestali chodit na pivo ? Nebo jsou ti hospodští takoví "odborníci", že nečistí trubky a pivo páchne? Nebo jsou podvodníci a hospodaří v majetku akcionářů do vlastní kapsy? Jak je možné, že samoobsluhy ve velkých sídlištích nevykazují zisk? To už Čechové pře stali nakupovat potraviny a chodí se pást? Není to nějak divné? (Pokračování příště) Karel Höfer

Karla Čapka 111

682 01 Vyškov