--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Porcal Jan
Název: Novela živnostenského zákona likviduje podnikatele
Zdroj: NN Ročník........: 0005/021 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

NOVELA ŽIVNOSTENSKÉHO ZÁKONA LIKVIDUJE PODNIKATELE

Úvod k živnostenskému zákonu

Přijetí skutečně demokratického živnostenského zákona, zajištujícího co nejsnadnější start do podnikání všem schopným lidem této země a to za rovný ch podmínek, je pro demokratickou budoucnost nejméně tak důležité, ne-li důlež itější, než je v politické rovině prosazení zákonů o referendu na všech úrovní ch, volitelnosti soudců a policejních ředitelů přímo občany teritoria, na kter ém mají vykonávat své pravomoci, popř. zavedení armádního miličního systému. D emokratický živnostenský zákon totiž musí zajistit vytvoření, co nejširší a ne jstabilnější střední třídy samostatně ekonomicky aktivních občanů, kteří tvoří politickou základnu každé normální, k demokracii směřující společnosti. Svobo da občana je totiž určena nejenom mírou politických svobod, tedy vůči moci, pr ostřednictvím které si vládnout, ale pro demokracii neméně důležitá jeho ekono mická svoboda a síla vyzdvihující ho z faktického bezprávného postavení vůči p olitické a hospodářské oligarchii, která mu ve skutečnosti vládne dnes. Boj o demokratickou podobu živnostenského zákona je tedy bojem o demokracii pro všec hny! Abychom tohoto stupně demokracie někdy v budoucnu mohli dosáhnout, o tom se už dnes rozhoduje v boji proti vládnoucí oligarchii při prosazování živnost enského zákona v takové podobě, aby cesta k ekonomické síle a prosperitě byla otevřena všem schopným, nejen dominující komunistické nomenklaturní kastě a sl ožkám StB, jak je tomu doposud.

Pokračujeme v diskusi o novele živnostenského zákona, která v podobě předložen í parlamentu ve svých důsledcích likviduje malý a střední stav v ČR. Vytváří p odmínky pouze pro mamutí "soukromé podniky", kde vládne ve vedení a ve správní ch radách bývalá komunistická nomenklatura. V těchto podnicích dodnes existuje tisíce mladých "socialismů". Tak se podařilo po "sametu" vládnoucí garnituře si uchovat ekonomickou moc ve svých rukou. Malý a střední stav vytváří z 80% p racovní místa, zásadně ovlivňuje schopnost trhu reagovat na poptávku. Byl a je nositelem rozvoje hospodářské struktury každého státu. Novela živnostenského zákona, kterou parlament bude schvalovat, likviduje vše progresivní. Komunisti cká nomenklatura se poučila - nepotřebuje článek 4 v Ústavě. Má a chce mít pev ně v rukou všechny ekonomické nástroje. Čtěte pečlivě - svoje dotazy nám napiš tě nebo zatelefonujte na 05-41221215. Předáme je parlamentu ČR, který jste sam i volili.

1. Podnikatelé by byli opět naháněni přemnoženými úředníky v rámci další trans formace živnostenských oprávění. Jednalo by se namátkově o přeregistrace násle dujících živností

1. vedení účetnictví (z volné do vázané) 2. svářeč dtto

3. kominik (z koncese do řemeslné) 4. oční optik (z řemeslné do vázané)

5. pekař (z volné do řemeslné) 6. cukrář dtto

7. sklenář dtto

8. malíř dtto

9. lakýrník dtto

10. krejčí dtto

atd. celkem by se týkalo cca 20-ti profesí (dá se předpokládat, že MH ani neví kolik živnostníků by opět muselo běhat po úřadech, přesto z rejstřík u lze snadno a rychle zjistit - jedná se o desetitisíce živnostníků) Postižení transformací by opět běhali mezi obecními a okresními živno stenskými úřady. Totéž by se týkalo i živností provozovaných průmyslovým způso bem.

2. Novela má upevnit postavení monopolů v oborech, proto jsou již vyňaty malé elektrárny a neuvažuje se s živnostenským provozem zařízení pro výrobu tepla a p. Obdobně jako živnostenský zákon má být upraven i zákon energetický s cílem poškodit malé a ekologické zdroje.

3. Chybí racionální důvod k tomu, proč nepodřídit režimu živnostenského podnik ání více činností a nesnížit tak počet subjektů, na které se vztahují podle ş 3 jiné formy podnikání.

4. Zcela iracionálně působí snaha autorů novely usnadnit větším podnikatelům t zv. provozování živnosti průmyslovým způsobem. Naopak by se měla provést úleva tj. náhrada tzv. odpovědného zástupce zaměstnaneckým vztahem buď všem, nebo n ikomu. Totéž platí o rozsahu oprávnění, který připomíná zavržené registrace po dle zák. 105/1990 Sb. Provedeme-li pak srovnání firmy provádějící stejnou činn ost pod a nad tzv. limitem bude zřejmé, že navrhovatel má jasně v úmyslu vytvo řit nestejné podmínky a tak poškodit rovnou soutěž a tržní podmínky. 5. Převedení "Vedení účetnictví" pod vázanou živnost by v budoucnu mohlo vytvo řit podmínky pro to, aby si každý švec musel zřídit svůj ekonomický útvar. Pře hnané nároky na agendy vedené živnostníky nelze hodnotit jinak, než jako skute čnou sabotáž.

Přihlédneme-li k tomu, že socialističtí ekonomičtí odborníci a manažeři vychov aní v rámci marxistické strategie nás dovedli mezi rozvojové země, pak pro ně nebude problém pohřbít u nás první náznaky kapitalismu. 6. Část kontrola vychází ze setrvačnosti a praxe socialistické vrchnosti. 7. Každý podnikatel ví, že nad ním spolehlivě bdí tyto instituce s nemalými pr avomocemi;

Česká obchodní inspekce

Hygienici

Orgány ochrany životního prostředí

Zemědělská a potravinářská inspekce

Státní energetická enspekce

Orgány bezpečnosti práce a tech. zařízení Orgány požární ochrany

Živnostenské úřady

Finanční úřady

Orgány výstavby

Legislativa

Obecní vyhlášky a poplatky

Státní zastupitelství, soudy, přestupkové komise, policie atd. Postupné zdokonalování (ne odbourávání) byrokratických bariér bude mí t za následek likvidaci malého a středního stavu. Pak je jedno, zda uváznou li dé v sociálních sítích nebo na dráze zločinu, ale podnikání a celková úroveň s tátu bude na úpadku.

Není náhodou, že o solidní podnikání v takových podmínkách není zájem . Každý má snahu spekulovat eventuelně alespoň obchodovat. Pokud nepoznají zák onodárci tak říkajíc na své kůži jaké zákony si vytvořili ke zlepšení těžko do jde v dohledné době.

Ve své podstatě je novela živnostenského zákona v souladu s dalšími o patřeními k zastavení demokratizačního procesu na úkor upevnění starých komuni stických struktur ovládajících centrální orgány.

Důsledkem novely by došlo k dalšímu omezení vlivu obcí i jejich příjm u z přenesené působnosti státní správy. (Nemělo by se zapomínat na úlohu ONV v období znárodnění i v komunistickém puči který byl veden po linii ministerstv a vnitra a sovětů vyšších stupňů tj. KNV a ONV. Stojí za to seznámit se s osud y lidí likvidovaných komunistickými úředníky v rámci plánovité genocidy podnik atelského a selského stavu v němž hlavní roli sehrály právě Okresní národní vý bory - hlavní pilíř komunistické moci. Toho si byla vědoma i federální vláda, proto se v rámci ukončení přežívající komunistické moci předpokládalo po roce 1989 jejich zrušení. Po opadnutí emocí a skrytém upevnění starých struktur na všech vedoucích postech se dnes opět s okresními úřady počítá, aby nedošlo k p ádu transformované komunistické moci).

Současná politická praxe přechází stále více od původní cesty k demok racii k obnovení centralizované moci transformovaných komunistů a jejich pohro bků. Je to následek podcenění výsledků tzv. poučení z krizového vývoje roku 19 68, kdy se komunistům podařilo důsledně boševizovat vedení všech rezortů, zatí m co debolševizace po roce 1989 se nejen nepodařila, ale nebylo s ní ani uvažo váno.

Z výše uvedených důvodů je nezbytné doložit: 1. Počet subjektů kterých se bude přeregistrace týkat a které budou muset opět zbytečně běhat po úřadech. (Bylo by třeba si konečně uvědomit, že čas jsou pe níze a podnikatelé, ale i občané by neměli být stále pokusnými králíky v rukou úředníků)

2. Počet subjektů, které by se musely přeregistrovat z okresních živnostenskýc h úřadů na obecní a kolik naopak z obecních na okresní (míněno ve fyzických po čtech, ne v profesích)

3. Rezortní ministerstva by se měla zdůvodnit, proč není režimu živnostenského podnikání podřízeno stále více subjektů, ale naopak dochází k jejich dalšímu vyčleňování.

Pokud by se měl v budoucnu živnostenský zákon novelizovat (nebude-li lepší jej zrušit a přejít na praktiky anglo - amerických zemí), pak by měl obs ahovat i část, ze které bude zřejmé vyvážené postavení občana a státu (ne pouz e socialistická vrchnost). Např. citace: Dojde-li nepřiměřeným zásahem státu k újmě podnikatele, je příslušný státní orgán povinen vzniklé škody uhradit v p lné výši.

Porcal