--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Gulagové peklo
Zdroj: NN Ročník........: 0005/021 Str.: 004
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V minulom čísle sme ukončili 15-dielny seriál pod názvom - PREŽIL BY DUŠAN SLO BODNÍK GULAGOVÉ PEKLO PAVLA TUNÁKA? Ako sa čitatelia mohli dozvedieť, drvivá v äčšine obetí tejto ruskej tyranie nemala ľahký život ani po návrate do Českosl ovenska - NA ROZDIEL OD DUŠANA SLOBODNÍKA. Prečo tomu tak bolo, som taktiež zd okumentoval v obsiahlom článku v č. 03/95 pod názvom - BUDE BÝVALÝ FAŠISTICKÝ PRISLUHOVAČ DUŠAN SLOBODNÍK ZNOVU LICITOVAŤ?

Čím si Slobodník zaviazal komunistických zločincov? (podnadpis) Ako som už niekoľkokrát napísal, Pavel Tunák a tisíce jemu podobných po návrat e z ruských gulagov boli neustále prenasledovaní a diskriminovaní vtedajším ko munistickým režimom - NA ROZDIEL OD DUŠANA SLOBODNÍKA. PREČO ASI? V časoch, keď pán Tunák bojoval o svoje očistenie a rehabilitáciu, bolševicko- lokajský fuj-hnus Dušan Slobodník v bývalej ČSSR takéto trápenia a problémy ne mal.

Bezcitná byrokracia (podnadpis)

V roku 1980 sa začal pán Tunák domáhať, aby jeho násilné odvlečenie do gulagov v období 1945-1955 sa mu započítalo do dôchodku. Úrad dôchodkového zabezpečen ia v Prahe pod zn. 251 015 784/160 mu 10. 12. 1980 mimo iného oznámil, že dobu jeho zamestnania v Sovietskom zväze došetria u sovietskych úradov za predpokl adu, že predloží aspoň úradne overený opis, alebo fotokópiu originálneho potvr denia v ruskom jazyku od sovietskeho velvyslanectva v Prahe. Taktiež ho žiadaj ú aby im oznámil, či vlastní rozsudok svojho odsúdenia.

Keď pán Tunák niektoré doklady zohnal a podal k tomu vysvetlenie, dotyčná inšt itúcia mu dňa 7. 5. 1982 oznámila, citujem - Aby sme mohli požiadať sovietske úrady na možnosť zhodnotenia doby Vášho zamestnania v r. 1945-1955, je treba, aby ste nám predložil buď originály potvrdenia alebo ich overené kópie. Preto Vám v prílohe tieto vraciame znovu k úradnému overeniu.

Po splnení týchto požiadavok dostáva pán Tunák 13. 8. 1982 ďalší dopis, v ktor om sa hovorí - Potvrdzujeme príjem Vášho dopisu a oznamujeme, že k tomu, aby s me mohli zahájiť jednanie so sovietskym orgánom o zhodnotení doby v rokoch 194 5-1955, je treba, aby kópia sovietskeho potvrdenia bola notársky overená na za dnej strane podľa originálu. Neoverené potvrdenie Vám v prílohe vraciame. Po splnení týchto formalít Úrad dôchodkového zabezpečenia v Prahe informuje 2. 2. 1983 pána Tunáka nasledovne - Potvrdzujeme príjem Vášho dopisu a k jeho ob sahu oznamujeme: So sovietskymi úradmi sme zahájili jednanie ohľadom Vášho zam estnania v ZSSR v rokoch 1945-1955. Toto jednanie však nebolo doposiaľ ukončen é. Podľa našich skúseností trvá medzištátne jednanie vždy dlhšiu dobu. Hneď ak o bude ukončené, budeme Vás o jeho výsledku informovať.

(Tomu sa hovorí cynizmus, keď násilné odvlečenie na územie cudzieho štátu po d obu 10 rokov považovali súdruhovia za ZAMESTNANIE. - pozn. V.P.) Rehabilitovaný Slobodník kontra nerehabilitovaný Tunák (podnadpis) Zatiaľ čo v tomto období rehabilitovaný "gulagový väzeň" Dušan Slobodník verne slúžil komunistickým zločincom, gulagový väzeň pán Tunák dostáva z Úradu dôch odkového zabezpečenia v Prahe 3. 11. 1983 takúto odpoveď - Oznamujeme Vám týmt o, že jednanie so sovietskymi úradmi bolo v týchto dňoch ukončené. Podľa oznám enia zo dňa 13. 10. 1983 NENI DOBA VÝKONU TRESTU v rokoch 1945-1955 započitate ľná pre dôchodkové účely podľa sovietskych predpisov. Aby k nej mohlo byť prih liadnuté, muselo by byť Vaše vtedajšie odsúdenie neopodstatnené a MUSEL BY STE BYŤ DODATOČNE REHABILITOVANÝ, ČO SA DOPOSIAĽ NESTALO.

(Čo si o tom myslíte, Dušan Slobodník? Ako to, že Vás Rusi rehabilitovali a o tie ďalšie tisíce nemali záujem? Prečo asi? pozn. V.P.)

Zbytočná námaha (podnadpis)

Potom sa začala ďalšia korešpondencia medzi pánom Tunákom a Hlavnou vojenskou prokuratúrou pri GP ČSSR. Náčelník oddelenia plk. dr. Miroslav Prochádzka mu 9 . 4. 1984 pod č. j. HVn 3065/84 oznamuje - Prokuratúra ZSSR nás požiadala, aby sme Vám oznámili k Vašej žiadosti zo dňa 5. 1. 1984 o rehabilitáciu, že - po preskúmaní všetkých materiálov o Vašom odsúdení sovietskym vojenským súdom v r oku 1945 - NEBOLI NAJDENÉ žiadne dôvody pre rehabilitáciu, ani pre Vami požado vanú náhradu ušlého zárobku, či doplatok k dôchodku.

Po odvolaní dostal pán Tunák 26. 6. 1984 takúto odpoveď - Správa prokuratúry Z SSR, tlmočená Vám našim predchádzajúcim prípisom, že neboli najdené dôvody pre Vašu rehabilitáciu, NENI V ROZPORE so správou Úradu dôchodkového zabezpečenia v Prahe, lebo ÚDZ vychádza tiež zo skutočnosti, že ste nebol rehabilitovaný. Naše oznámenie z 9. 4. 1984 považujte za vierohodné. FOTOKÓPIE KOREŠPONDENCIE MEDZI SOVIETSKOU A ČESKOSLOVENSKOU PROKURATÚROU VÁM NEBUDÚ POSLANÉ. Ďalšia korešpondencia s nami by bola bezúčelná. Pod týmto oznámením je znovu p odpísaný plk. dr. Miroslav Prochádzka.

Slovo na záver (podnadpis)

Rehabilitácie sa pán Tunák dočkal až po novembri 1989. Uznesením Okresného súd u v Ostrave z 23. 8. 1990 bol rehabilitovaný aj za tzv. trestné činy, za ktoré ho v roku 1959 odsúdil bolševický sudca a čierna škvrna československej justí cie Dr. Alois Klár na 14 mesiacov nepodmienečne. Pod týmto rozhodnutím je podp ísaný JUDr. Miloslav Kijas.

Vladimír PAVLÍK