--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Týbl Stanislav
Název: Kterak pan Klaus přišel nejenom o byt
Zdroj: NN Ročník........: 0005/023 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI... KTERAK PAN KLAUS PŘIŠEL NEJENOM O BYT - ALE NEJSPÍŠ I O NOBELOVU CENU Uplynulý týden byl svým způsobem zcela vyjímečný. Nikoli proto, že v něm první housle hrál premiér. Zvykli jsme si za poslední tři roky, co nám vládne, že s i tuto pozici i nástroj usurpuje. A nejen to. Do této chvíle - často za každou cenu a všemi prostředky - zuby nehty trval i na postu šéfdirigenta, takže urč oval nejen, JAK se bude hrát, ale i CO se bude hrát. Právě toto se v uplynulém týdnu jakoby zázrakem změnilo. Šmidlal sice úporně, bezohledně a bez ohledu n a kohokoliv svou falešnou "bytovou" partituru - ale najednou zjistil, co ještě nepoznal: ač stále v rukou dřímal své "první" housle, dirigentské místo obsad il kdosi jiný. Ke všemu neuchopitelný, než aby ho mohl vzít za drzý flígr a sm ýknout s ním za dveře, a dokonce bezejmenný, než aby vyhmátl jeho slabiny a je dnou provždy ho sžíravě ironicky zesměšnil a odkázal do suterénu. VEŘEJNÉ MÍNĚ NÍ. A první sólista musel ustoupit.

Je to událost natolik významná, že mi snad odpustíte, když i tato dvoustrana b ude pro tentokrát věnována tomuto zvláštnímu úkazu, který sice nedeklarativně, ale neklamně dokazuje, že sice pomalu, ale snad jistě do civilizovaného světa , který neovládají jedinci, míříme. Dalšího komentáře se pokorně zříkávám. Ten za mne obstarali jiní...

JAK VŠE ZAČALO

Nejprve strohá fakta. Ve středu 3l. května přinesly Lidové noviny zprávu na po slední straně: PREMIÉR VÁCLAV KLAUS ZÍSKAL OBECNÍ BYT V EXKLUZÍVNÍ PRAŽSKÉ ČTV RTI. Týž večer zareagovala televize Nova a o den později všechny sdělovací pro středky. Nač se postupně přišlo?

Premiér vlády ČR a předseda ODS, ač trvale přihlášen ve svém družstevním bytě na Proseku a nyní bydlící ve vládní "Štrougalově" vile v Dejvicích, požádal zc ela nepřípustně o přidělení obecního bytu na Praze 6. Rada zastupitelstva žádo sti někdy v březnu či dubnu letošního roku vyhověla. Přiklepla mu luxusní pěti pokojový byt (l65 čtverečních metrů) v ulici Na baště sv. Jiřího nedaleko Praž ského hradu a Chotkových sadů, do něhož se však nebude moci okamžitě nastěhova t, jelikož v celém domě byla nedávno zahájena na náklady Prahy 6 rekonstrukce. Nájemné má činit přibližně jeden tisíc korun českých. (O byt na Praze 6 nezaž ádal poprvé - byl však odmítnut. Sondoval prý také nejméně u pěti dalších praž ských starostů.)

PROMLUVY RADY PRAHY 6

(KTERÁ MÁ DEVĚT ČLENU, ODS V NÍ MÁ ČTYŘI ZÁSTUPCE, STAROSTA JE ROVNĚŽ ČLENEM O DS)

Mluvčí zastupitelstva Ingrid KEJKRTOVÁ:

l."Je to záležitost asi jeden a půl měsíce stará. Pan premiér o byt požádal, r ada zastupitelstva jeho žádost odsouhlasila a dala pokyn bytovému odboru, aby vhodný byt našel. Dodnes ještě ovšem není podepsána nájemní smlouva." 2. "Je to pro nás čest, že pan Klaus projevil zájem bydlet u nás." 3. "Starosta s panem Klausem o jeho složité bytové situaci několikrát mluvil a navrhl proto radě, aby mu nabídla obecní byt. Rada jeho návrh přijala a premi ér poté podal žádost o přidělení bytu. Obvodní rada měla zájem, aby Václav Kla us bydlel v naší čtvrti, kde bychom rádi uchovali rezidenční ráz. Myslíme si, že pan Klaus je člověk takových kvalit, že bychom ho rádi měli zde na Praze 6. Říkáme tomu obecní zájem."

4. "O tom, že má ještě družstevní byt, samozřejmě víme, ale jde přece o premié ra."

5. "Rekonstrukce nemá spojitost s očekávaným nastěhováním ministerského předse dy, byla naplánována před dvěma roky."

6. "Přestože má premiér právo na neplacení, bude platit nájemné podle platných cenových předpisů."

7. "Tento byt k privatizaci určen není."

Starosta Petr BOČEK (ODS)

l. "Znali jsme bytovou situaci pana Klause, nabídli jsme mu řešení a on se na nás písemně obrátil."

2. (V reakci na zásadu magistrátu, že obecní byt lze přidělit na dobu neurčito u pouze v tom případě, když žadatel prokáže, že žádný byt nevlastní): "Vylučuj i tuto situaci. To platí výhradně pro byty magistrátu. Nám byly byty svěřeny n a základě statutu jako majetek a máme vlastní zásady. Každá městská čtvrť má s vé zásady a jsou velmi různé...My jsme bytovou situaci pana premiéra neověřova li, ale domnívám se, že V. Klaus už převedl byt (panelákový - pozn. aut.) na s vého staršího syna."

3. "Nezapomeňte na to, že premiér bude ve svém bydlišti přijímat oficiální náv štěvy. Vím od něho, že chce bydlet ve svém bytě a nechce používat vládní vilu, a toho si velmi vážím. Neumím si tedy představit, že by hosty přijímal v bytě 2 plus l."

PROMLUVY VÁCLAVA KLAUSE

I. ÚTERNÍ

Na úterní faxový dotaz Lidových novin odmítl odpovědět. II. STŘEDEČNÍ

l. Ve středu novinářům po tiskové konferenci po zasedání vlády nejprve nechtěl odpovědět vůbec, na naléhání pak řekl: "Já nevím, že vás to tak strašně zajím á. Někdy vám vysvětlím, jak to je. Není to tak, jak řekly Lidové noviny. Zdá s e mi to zbytečná a falešná hra."

2. "Normálně jsme zažádali obec, jestli není náhodou byt, který by byl k dispo zici, k pronájmu." (Žádost zdůvodnil bytovou tísní, neboť se mu bude ženit sta rší syn Václav.) "Snažím se získat jakýkoliv byt, byt pro život, protože přece jenom je mi za tři týdny 54 let a bydlím v pronajatém bytě ve vile Úřadu vlád y, který mi nepatří, kde si platím nájem, kde nemám jeden kus nábytku svůj...a vláda taky může zítra nebo - já doufám, že ne - ale přece jenom někdy skončit ... Žádný byt nemám, sám to asi podceňuji, ale moje rodina a moje žena určitě ne."

3. "O byt jsem nežádal, byl mi městským úřadem Prahy 6 nabídnut. Tato nabídka byla reakcí na mou bytovou situaci, která hrozí tím, že v případě zítřejšího p ádu vlády bych se musel ubytovat v penziónu nebo ubytovně."

4. "Rodinný byt v Praze - Proseku je v současné době předáván staršímu synovi, který se má během několika týdnů ženit. V naprostém zoufalství, že když zítra padne vláda, nemáme kde bydlet, jsem se přihlásil do bytového družstva, ale b yt ve vilce v Praze - Rokosce je zatím v kategorii nedohledna. Byt nemám absol utně žádný a prohlašuji, že je docela peroblémem osobním a rodinným, že je vám po padesáti a nevlastníte postel ani skříň, či noční stolek. Absolutně nic." 5. "Bytů se přidělují desítky nebo stovky ročně. Není důvod, když ho mohou při dělit profesorovi, který přijde učit na VŠCHT v Dejvicích, proč by tak nemohli učinit i v případě předsedy vlády."

III. ČTVRTEČNÍ

(Na otázku - Vy jste známý jako odpůrce státního paternalismu a tento byt byl obecní, tzn. byt pro sociálně potřebné lidi. Opravdu nerozumím tomu, jak by se to slučovalo s vašimi principy): "Ne ne ne. Já myslím, že tahle otázka není n a místě. Já myslím, že byt, který dodneska měla jakási zahraniční firma, není bytem z kategorie sociálních potřebnosti. To je jiný typ bytu a městská část P rahy 9 (spletl se, šlo o Prahu 6 - pozn. aut.) mně to aspoň přidělila s předst avou, že chtějí privatizovat byt tohoto typu."

PROMLUVY POLITIKU

I. KOALIČNÍCH

Libor NOVÁK, výkonný místopředseda ODS: "Všechny otázky, které se týkají Klaus ova bytu, musí být směrovány na premiéra."

Jana PETROVÁ, tisková mluvčí ODS: "Premiér odpovídal na otázky novinářů ohledn ě získání bytu již ve středu a je zbytečné, aby každý den odpovídal na stejné dotazy."

Michal LOBKOWICZ, náměstek ministra vnitra a člen politické rady KDS: "Kampaň proti premiérovi mě pobuřuje a skutečnost, že se na jeho obranu neozval ani je den hlas, považuji za nespravedlivou. Docela chápu, že může mít naprosto obyče jný lidský problém s bytem. V jeho funkci shánět byt ke koupi je nesmírně obtí žné."

Josef LUX, místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL: "Raději se vyjadřuji k situ aci vlastní. Po dvou letech ve vládě jsem jako člověk s trvalým bydlištěm mimo Prahu dostal byt na sídlišti v Praze - Řepích na dobu určitou, na dobu výkonu mé funkce."

David ROŽÁNEK, tiskový mluvčí ODA: "My tuto věc nebudeme komentovat." Jan Kalvoda, místopředseda vlády a předseda ODA: "ODA byla vždy pro takovou by tovou politiku, která zajistí přístup k bytům všem sociálním skupinám." Libor KUDLÁČEK, místopředseda ODA: "Já se domnívám, že ústavní činitelé bez ro zdílu by se měli těšit takovým výhodám, které jim poskytují zákony. Jinak to a si opravdu není věc k našemu komentáři, natož ke stanovisku politické strany." Karel LEDVINKA, místopředseda parlamentu (ODA): "Pokud jsou informace z médií správné, pak považuju takový způsob získání bytu za politickou chybu." PROMLUVY POLITIKU

II. OPOZIČNÍCH

Miloš ZEMAN, předseda ČSSD: " Je samozřejmé, že naší veřejností dosti otřásá ř ešení sociální krize v rodině českého premiéra. Jsem rád, že naše dřívejší tvr zení, že v této zemi probíhá bytová krize, bylo tímto, byť paradoxním způsobem , potvrzeno, i když se nedomnívám, že řešení této bytové krize, jaké zvolil če ský premiér, je adekvátní. NELZE KÁZAT VODU, A PÍT VÍNO. Nelze druhým doporučo vat, aby si buď vzali hypotéční úvěr, nebo se věnovali stavebnímu spoření, a s ám po vzoru komunistických papalášů žádat přidělení luxusního, pětipokojpvého obecního bytu v rezidenční čtvrti. Obávam se, že naše vláda a především Občans ká demokratická strana se z tohoto hlediska chová jako hamižná smečka, která p okládá jak obecní, tak státní majetek za svoji kořist. Což je přístup, který n ikdy nemůže vést k racionální správě a rozmnožování tohoto majetku. Pokud jsem informován, shodou okolností asi před l4 dny naši zástupci na Praze 6 interpelovali ve věci bytové nouze celé řady občanů, kteří žádali na Praze 6 o byt. Nebyl mezi nimi občan Václav Klaus, protože o tomto případě naši zást upci - a předpokládám, že ani zástupci jiných politických stran - nevěděli. As i se zdá, že ODS se rozhodla tuto věc řešit jako vnitrostranickou záležitost. Máte před sebou dokument, který je podepsán vedením sociální demokracie na Pra ze 6. V tomto dokumentu se jednak vyzývá k odvolání rady, za druhé ve shodě s interpelací poslance Wagnera je vyzýván český premiér, aby za prvé vrátil byt a za druhé vrátil funkci, nejlépe obojí najednou." Petr PITHART (SD): "Premiér si zaslouží bydlet přinejmenším slušně. Sám mu ale poradit neumím. Do vládní vily jsem se nastěhovat odmítl a bydlel jsem jako zahradní dělník, pak jako pr emiér české vlády a dnes jako vysokoškolský učitel pořád ve stejném bytě v čin žovním domě."

Martin BURSÍK, člen prezídia SD: Mne v souvislosti s tím bytem napadla jedna m yšlenka možná. Totiž jestli to od pana premiéra nebylo náhodou solidární gesto ke svému stranickému kolegovi Koukalovi, aby odvedl další aférou pozornost od aféry primátora Koukala. Ale výsledek je takový, že jsou v tom namočeni oba." Jiří DIENSTBIER: "Náš názor na přidělování bytů v hlavním městě Praze. Pozname nal bych k tomu snad hlavně to, že my pociťujeme jako velkou národní hanbu, kd yž se ukáže, že náš premiér je sociální případ. To by nemělo být. Předsedové v lád by přece jenom měli žít na nějaké důstojné úrovni. My jsme si mysleli, že vládní politika bude také důvodem poklesu vládních preferencí, ale zjišťujeme, že vládní koalice se oddělává sama způsobem, který možná na veřejnost působí víc než neexistence hospodářské, ekologické, energetické, zahraniční a jiné po litiky.

Nevím, možná se premiér vzchopí k podobnému titánskému gestu, k jakému se vzch opila paní poslankyně Röschová, a bude na ten byt třeba ještě rezignovat, ale to uvidíme. (Toto pronášel p. Dienstbier v pátek kolem l3,OO hod. - pozn. aut. ) Je to smutné, protože právě on - my jsme tedy to od něj nečekali. My jsme sa mozřejmě viděli, co dělá Macek a Čermák a mnozí jiní, ale od něj bychom to opr avdu nečekali. Možná že je to jakýsi pesimismus před volbami - říkal, že kdyby vypadl, tak že by neměl kde bydlet, poněvadž syn, který se bude ženit, mu obs adil byt na sídlišti. Ale politik, který v televizi a v rozhlase vykládá národ u, že každý se musí o své bydlení postarat a že si může holt opatřit takový by t, na který má, tak jak říkám, že je smutné, když zjišťujeme, že pan premiér n a byt nemá."

PROMLUVA VÁCLAVA KLAUSE

IV. PÁTEČNÍ - SNAD POSLEDNÍ

V pátek odpoledne svolal premiér Václav Klaus bleskově zvláštní tiskovou konfe renci, která trvala všeho všudy pět minut. Mluvil nebývale tiše a vypadal skle sle, jako poloviční. Řekl:

l. "Musím se přiznat, že jsem byl jsem překvapen prudkou reakcí i veřejnosti a sdělovacích prostředků, reakcí, kterou jsem možná nedocenil a nečekal. Snad p roto, že tomu věnuji já sám tak okrajovou část svého zájmu a v podstatě se tou to problematikou nezabývám."

2. "Ten byt v Praze 6 je v takové kategorii, že jsem s nikým nic nepodepisoval , dekret na to nemám, takže to je v kategorii budoucího uvažování. Já opravdu byt nemám v dnešní době a již delší dobu usiluji s rodinou o získání nějakého bytu. Vstoupil jsem do bytového družstva, které se nějak zadrhlo na restitucíc h a podobně. Nicméně jsme tam vstoupili a zaplatili všechny poplatky. Mezitím mně bylo nabídnuto, že je možné přidělení bytu v Praze 6 za předpokladu, že to schválí plně svolané zastupitelstvo města. Nikoliv je to věc, která by šla mi mo standartní mechanismy a v kategorii než bude dostavěn družstevní byt v Praz e na Rokosce, takže by bylo možné něco takového využít. Teď vám říkám, že se j akéhokoliv možného získání tohoto bytu zříkám, neaspiruji na něj - s výjimkou toho, že by mně městský úřad chtěl tento byt prodat, což byla mimochodem jedna z variant, o kterých bylo též v této chvíli diskutováno."

3. Přiznal, že byt na Proseku formálně na syna nepřevedl, ale dva roky už v ně m nebyl.

4. (Na otázku, zda se obecního bytu zříká jen pod tlakem veřejnosti, nebo i pr oto, že by takové jednání bylo v rozporu s tržními principy, které prosazuje): "Já myslím, že to je zavádějící úvaha. Každá obec a město přiděluje stovky, d esítky bytů a já mohu říct, že jsem možná nedocenil všechny souvislosti. Vím, že řada členů federální vlády dostala byt v Praze, že nikdo nehnul ani brvou, vím, že řada poslanců dostala byt, nikdo nehnul ani brvou. Čili mohu to říci t akto. Mohl jsem to podcenit a nedocenit. Ano."

5. (Na otázku, zda jeho rozhodnutí souvisí s obavou před negativními politický mi důsledky pro ODS): "Já jsem řekl, že to souvisí s prudkou reakcí sdělovacíc h prostředků a veřejnosti. Já myslím, že to je téměř tatáž odpověď. Nebo tatáž úvaha."

6. Popřel, že by se o věci hovořilo i uvnitř ODS. NEJTVRDŠÍ KRITIKA - Z VLASTNÍCH ŘAD

V nedělní "Sedmičce" televize Nova pronesl předseda parlamentu Milan Uhde (str anický kolega V. Klause) mj. i toto:

l. (na otázku, zda bylo nutné, aby premiéra k tomuto kroku donutilo až veřejné mínění, sdělovací prostředky) : "No, já si myslím, že nebylo. Já bych samozře jmě nejraději viděl, kdyby na to premiér přišel sám. Ale na druhé straně prosí m, abychom zvážili, že jeho reakce byla rychlá, že není pravda, že premiér v n ěkterých věcech nevidí, neslyší detaily, že je jenom makroekonom. Uviděl, zhod notil, a během čtyřiadvaceti hodin (??? - pozn. aut.)tu žádost odvolal... Pros ím, abychom se na to dívali rozumě a nevyužívali, nezneužívali toho k tancům, které bych jako čtenář Vernea přirovnal k tancům domorodců nad misionářem. 2. Já musím říci za sebe, že jsem celé té věci vůbec nevěřil, důkazem je, že j sem ve čtvrtek večer při rozhlasovém rozhovoru, který byl živě vysílán na Frek venci l, řekl, že jsem přesvědčen, že zpráva je neúplná a že se dokáže, že pre miér si byt koupí.

3. Chci říci, že pro mne toto se stává složkou jakéhosi vytváření a dotváření politické kultury. U nás ta politická kultura má v tuto chvíli zhruba čtyři a půl roku, je mladičká, sotva vystoupila z plenek. Já si myslím, že toto si bud ou všichni pamatovat, bude si to pamatovat samozřejmě i premiér, budou si to p amatovat všichni členové i nečlenové ODS a všichni členové a nečlenové všech o statních stran, nevyjímaje třeba některé strany opoziční, které taky v tomto o hledu nemají - ale já nechci podle zásady, vy zas lynčujete černochy, hledat - - mluvíme o premiérově bytě, mluvme o něm prosím nadále, pokud bude chuť, ale myslím si, že tímto případem se stává jaksi bych řekl hledání a ustavování po litické kultury v této zemi jasnějším a o krok zralejším. Prostě víme na vlast ní kůži, lépe, než jsme věděli někteří předtím, že má-li kdo peníze a potřebuj e byt, má si ho koupit. I kdyby nakrásně bytů bylo dost, jako že jich - pokud jsem informován - zdaleka dost není. To je pro mě jaksi princip a zásada. Jest li neplatila plně včera pro každého, napříště měla by platit pro všechny bez v ýjimky.

4. (Na otázku po roli médií): Já si myslím, že média vyskočila, já si myslím, že to prostě nelze vůbec mediím ani vytýkat, ani je podezírat, že pronásledova la, že honila nějakou senzaci nebo tak nějak. Prostě jsme pod zvýšeným zrakem. .. Já jsem od začátku tvrdil, že politik nemá soukromý život, že si nesmí vymi ňovat právo, že to a ono je součástí jeho nejbytostnějšího soukromí. Kam je na něho vidět, a dnes je na něho díky technice vidět všude, tam se jedná i o pol itický prohřešek.

5. Podle mě i na tomto případu je vidět - padni komu padni, prostě věc se řeší a věci byly dovedeny do takového závěru, že to myslím musí všem vyhovovat. Je stli to poškodí prestiž ODS, já jsem přesvědčen, že ne, že příznivci ODS vidí prostě hlouběji pod tenhleten detail. A pro koho to detail není, prosím, ať se nad tím zamýšlí. Já jsem přesvědčen, že jsme prostě překonali všichni určitý nevyvinutý systém nebo nevyvinutou představu o tom, co má a nemá politik dělat . Má být absolutně fit, bych řekl, politicky. Má vidět sám sebe, své počínání pod velmi přísným úhlem - a nikdy té přísnosti na sebe sama není dost. 6. Je umění nebo je dobré dostat se z ostudy, uznat to atd. Je to rozhodně lep ší, než ve své ostudě trvat a tvářit se, že o žádnou ostudu nejde." Stanislav TÝBL

PS - Pokud vím, premiér Václav Klaus v skrytu duše doufá, že jednou získá Nobe lovu cenu za ekonomiku. Podařilo se mi kontaktovat se s lidmi, kteří jsou blíz cí okruhu těch, kdo nominace připravují a rozhodují o nich: o nominaci premiér a Klause se prý skutečně začalo uvažovat. Ale podle jejich názoru si Václav Kl aus sám "podřízl větev." Takový skandál prý si nemůže žádný laureát této světo známé, prestižní ceny dovolit. Nobelovu cenu by to prý silně zdiskreditovalo.. .