--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Horák Ladislav
Název: Informácia o súčasnom stave projektu Klín
Zdroj: NN Ročník........: 0005/023 Str.: 002
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

INFORMÁCIA O SÚČASNOM STAVE A ZAMERANIE K PLNENIU ÚLOH V PROJEKTE KLÍN V ROKU 1989

Je možné konštatovať, že za uplynulé obdobie sa aj napriek objektívne pôsobia cim vplyvom vývoja vnútropolitickej situácie a zvýšenom tlaku zo zahraničia, v edúcemu vo svojom dôsledku k aktivizácii hlavne radikálnych síl vo vnútrinepri ateľského prostredia, sa za uplynulé obdobie podarilo prehľbiť rozpory medzi s kupinou exkomunistov a ostatnými zoskopeniami vo vnútri CH-77. Reálne sa tiež javí dosahnutie odpútania predstaviteľov bývalej JAZZOVEJ SEKCIE od CH-77. Pre hlbujů sa názorové rozpory medzi NEZÁVISLÝM ZDRUŽENÍM /NMZ/ , DEMOKRATICKOU IN ICIATÍVOU /DI/ a CH-77 a v neposlednom rade sa podarilo znova oživiť rozpory m edzi CH-77 a tzv. UNDERGROUNDOM a celkovo "mladou generáciou" nepriateľského p rostridia do značnel miery motivovaného finančnými prostriedkami. Úplne sa podarilo rozložiť zámery organizátorov nepriateľskej činnostiza využi tia tzv. FÓR CH-77 a k aktivizácii činnosti vlastných štruktúr a hlavne k rozš irovaniu vplyvu na masovejšiu základňu. Úspešne boly zmarené aj snahy využiť p latformu FÓR CH-7ý prenesením ich konania do jednotlivých krajov s cieľom hlav ne aktivizovať svojich stúpencov mimo centrum.

Tiež zámer organizátorov získať podstatne vačší vplyv medzi mládežou,ku kto rému splneniu boli vytvorené nové štruktúry /NMZ a České deti/ sa darí vcelku úspešne eliminovať, čo sa odráža hlavne v nevyjasnenosti vlastnej koncepcie NM Z a v narastaní odporu vo vnútri NMZ k politickej orientácii na realizáciu cie ľov CH-77.

Výrazne pozitívnych výsledkov bolo dosiahnuté pri mapovaní a dokumentácii f inančných zásielok do zahraničia pre činnosť nepriateľského prostredia. Doposi aľ dosiahnuté výsledky otvárajú nové možnosti využitia tejto, pre vlastné pros tredie, jednej z najcitlivejších otázok.

Pri plnení úloh projektu "KLÍN" sa v plnej miere potvrdilo, že orientácia n a rozširovanie pôsobenia v oblasti kontrapropagandy a široké demaskovanie záme rov a cieľov organizátorov nepriateľskej činnosti, je účinnou cestou k eliminá cii pôsobenia nepriateľských štruktúr na verejnosť a prináša pozitívne výsledk y i vo vztiahu k vlastnému nepriateľskému prostrediu.

Potvrdila sa tiež správna orientácia na budovanie a kordinované využitie ag entúrneho aparátu, ako nenahraditeľného prostriedku pre rozpracovanie, včasnú signalizáciu, vplyvové pósobenie v novovznikajúcich štruktúrach.k tomuto účelu sú v rámci projektu KLÍN dokončované práce na vytvorenie podmienok pre koordi nované využitie agentúrnych prostriedkov v celoštátnom meradle a v nadchádzajú com období bude začatá realizácia zámerov na budovaní perspektívneho agentúrne ho aparátu, vychádzajúceho z vytvoreného modelu agenta - profesionálneho disid enta.

Predpoklůádaný vývoj operatívnej situácie je nutné charakterizovať v priame j súvislosti procesu prestavby a demokratizácie spoločnosto. Možno očakávať da ľší nárast počtu nových zoskupení vychádzajúcich splatformy CH-77, ale už pri svojom vzniku vnútorne rozporných.

Základný rozpor sa bude prejavovať medzi zámermi organizátorov nepriteľskej činnosti na vytvorenie širokého spektra opozičných zoskupení sjednotených na jednotnej politickej platforme pod hegemóniou CH-77 a ambíciami jednotlivých n ovovzniknutých zoskupení na vlastnú seberealizáciu.

Ako jednu zo základných metód práce bude nutné v daľšom období využívať dif erencovaný prístup vychádzajúci z procesov prebiehajúcich v spoločnosti a rozd ielneho stupňa agresivity a možnosti ovplyvnenia základnej společensko-politic kej orientáciejednotlivých novovznikajúcich zoskupení. Tu zohrajú značnú úlohu aj snahy o získanie vedúceho postavenia medzi jednotlivými zoskupeniami a tie to snahy bude nutné v rámci komplexu prijatých opatrení citlivo a diferencovan e podporovať alebo ich tlmiť.

Nadialej je potrebné počítať aj s tým, že budú pretrvávať väzby na zahranič ie a podpora z tejto strany a to zotrvačne aj u zoskupení, ktoré by sa diferen covaným prístupom podarilo vyviesť z rozhodujúceho vplyvu organizátorov nepria teľského prostredia. Táto skutočnosť pri vhodne volenom postupe vytvorí podmie nky pre daľšiu diskreditáciu radikálnych zoskupení a IDC.

Pri hodnotení zámerov a cieľov nových zoskupení je nutné vychádzať aj z väč šinou nereálneho hodnotenia ich vlastných pozícií a možností, zamerať sa na vy nášenie reálnych hodnotení, a tým oslabovať pozície radikálnych jednotlivcov v čele týchto zoskupení.

K týmto aspektom pristupuje aj skutočnosť, že vo vzťahu k najaktívnejšim ex ponentom nepriateľského prostredia, sú svojím antikomunistickým založením a vä zbami s ideodiveznými centrami zainteresovaní na podnecovaní a organizovní nep riateľských aktivít, sa podobne ako v ďalších krajinách soc. sústavy potvrdzuj e, že ústup od využitia právnych noriem a z nich vyplývajúcich sankcií nebol z odpovedajúcim spôsobom ničím nahradený, a tak sa vytvára priestor umožňujúci ď aľší nárast nepriateľského pôsobenia v spoločnosti.

Zo zhodnotenia operatívnej situácie a reálnych možností eliminácie aktivity nepriateľského prostredia vyplývajú úlohy, na ktoré je nutné v následujúcom o bdobí v rámci projektu KLÍN sústredit pozornosť.

1) Trvale dbať o agentúrne prenikanie do centier nepriteľských aktivít a vš etkých novovznikajúcich štruktúr na území hl. m. Bratislavy a v Zsl. kraji s c ieľom včas signalizovať poznatky o zámeroch a cieľoch protivníka a vytvárať ta k podmienky pre prijímanie ofenzívnych politických, ideologickopro-pagandistic kých a správno-trestných opatrení.

Začať s budovaním perspektívneho agentúrneho aparátu s cieľom vytvoriť kval itné možnosti uplatnenia vplyvu dokumentácie skutočných cieľov opozičných štru ktúr. Na základe predpokladu dlhodobej existencie nekonformných štruktúr budov a%t agentúru tak, aby perspektívne zaujala miesto vo vedení opozičných skupín. 2) Diferencovaným prístupom pri realizácii bezpečnostných opatrení oddelova ť radikálne a umiernené skupiny vnútri v prostredí, za aktívnej podpory rozkla dno-vplyvovými opatreniami realizovanými po vytvorení zodpovedajúcich nevyhnut eľných podmienok mimorezortnými orgánmi a inštitúciami,a tak umiernenú časť op ozície kompromitovať pred vlastným prostredím.

3) Ako jeden z najúčinnejších rozkladných prostriedkov využiť možnosť širok o demaskovať pred verejnosťou finančné podpory čelným exponentom zo zahraničia .

4) V súčinnosti s civilno-právnym úsekom MV ŽP pripraviť a realizovať metod iku dôsledného využitia všetkých platných právnych noriem využiteľných k elimi nácii samizdatovej produkcie protivníka.

5) Sústrediť pozornosť na vyhľadávanie a narušovanie kanálov spojenia na ID C, s cieľom obmezovať mažnosti dopravy do ČSSR ideodiverznej literatúry a repr ografickej techniky.

6) Pripravovať opatrenia na diskreditáciu hlavných exponentov nelegálnej cí rkvi.

7) Systematicky sústreďovat dokumentáciu, vytvárať podmienky pre jej legali záciu pre prípadné procesné využitie.

S cieľom zabezpečenia jednotného postupu pri plnení úloh v projektu KLÍN bu de v mesiaci január 1989 vykonané školenie pracovníkov O ŠtB a Obyv.Správ ZNB v Bratislave.

Náčelník Správy ŠtB pplk.JUDr.HORÁK Ladislav

a Vynechán průvodní dopis adresovaný zástupci náčelníka pro StB Okresní správy SNB Dunajská Streda. Na záhlaví byla poznámka:"s.Kiss, k referátu, 30.12." Zoltán Kiss (1955)

nastoupil 1.3.1980 od VB k StB, po Správě SNB Bratislavy a Zsl.kraje. b Vynecháno razítko "Správa ZNB hl. mesta Bratislavy a Zsl. kraja. Správa Štá tnej bezpečnosti."

c Razítko

d V zastoupení podepsal pplk. (nečitelné). Ladislav Jorák (1947) působil u ŠtB Bratislava od 1.7.1982 jako zástupce náčelníka odboru, 1:3.1984 zástupce ná čelníka správy ZNB pre ŠtB a od 1.8.1986 náčelník správy. Uvolněn 31.3.1990.