--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Brzobohatý Jan
Název: Etika, rozpaky a právní řád
Zdroj: NN Ročník........: 0005/023 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Etika, rozpaky a právní řád Ve středu 24. května 1995 Poslanecká sněmovna Parlamentu České republ iky odmítla schválit zákon o ocenění některých účastníků národního boje za osv obození, který prezident odmítl podepsat. V dubnu tento návrh předložila KDU-Č SL a byl přijat 75 hlasy z řad koalice, některých zástupců brepublikánů a ČMUS . Poté, co Václav Havel z etických důvodů odmítl zákon podepsat, bylo k jeho p řijetí zapotřebí nejméně 101 hlasů. Pro přijetí hlasovalo pouze 78 poslanců. O neplatnosti zákona rozhodl postoj poslanců ODS, kterých je v parlamentu 66. P ouze 37 z nich zákon podpořilo a politika tlusté čáry za minulostí opět slavil a úspěch. Havel ihned po hlasování zasílá dopis vládě, který vzbuzuje rozpaky a poslanci Levého bolku navrhují sněmovně nové znění zákopna, který se od návr hu KDU-ČSL liší pouze tím, že počítá s oceněním všech účastníků odboje bez ohl edu na jejich činnost v komunistickém režimu.

Navrhovatelé původního zákona chtěli alespoň částečně splatit dluh tě m, kteří nasadili své životy za svobodu, aby po obsazení naší vlasti slavnou R udou arumádou byli opět vražděni, posíláni do jáchymovských lágrů, pronásledov áni a zapomínáni. Zákon přesně stanovil komu má být tímto zákonem a k 50. výro čí ukončení války vysloveno uznání a komu nikoli. Nikoli těm, kteří "se aktivn ě podíleli na potlačování demokratických principů" (soulad se zákonem 198/93 S b. "O protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu" a s lustračním zákonem). Zákon se nedotknul výsad a výhod udělenýách přechozím režimem, jen se pokoušel částečně napravit nenapravitelné křivdy a nebyl v rozporu s platný m právním řádem.

Zločinné rozhodnutí z roku 1990 o právní kontinuitě s bolševickým prá vním řádem nese dál své jedovaté osoce. Bylo výsledkem politického spiknutí, k terým byla společnost chycena do psotkomunistické pasti. Bolševický právní řád , založený na premise, že právo je od toho, aby prosazovalo zájumy vládnoucí e lity, bylo nástrojem její diktatury, připustí vypustit ze zákona sem tam nějak é slovíčko, přivítá každou novelu a zákon oklešťující práva občanů, ale nikdy nepřijme zákon, který by postkomunistickou elitu ohrozil. Odmítnutý zákon neby l v rozporu s literou právního řádu, ale byl v rozporu s jeho bolševickou pods tatou. Měl neodpustitelnou vadu - byl antikomunistický.

Jan Brzobohatý

25. 5. 1995