--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Svoboda Emanuel
Název: Zatím nadbytek
Zdroj: NN Ročník........: 0005/024 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Zatím nadbytek Při setkání občanů s ministrem zemědělství, místopředsedou vlády ČR a předsedo u KDU-ČSL panem Josefem Luxem v Příbrami dne 3. 2. 1994 mi tento odpověděl na můj dotaz, zda je vláda ČR připravena řešit možnou neúrodu zemědělských plodin v důsledku sucha vyvolaného pravděpodobně celozemskými změnami klimatu, a to hlavně v období nejbližšího vrcholu přibližně II,5 leté sluneční aktivity, ted y přibližně v období let 1999 až 2001, že se nedomnívá, že by v tomto období m ohl v ČR nastat větší nedostatek potravin. Blíže jsem tuto problematiku přiblí žil čtenářům Příbramského deníku v článku o názvu: Jsme připraveni ke změně kl imatu, který v něm vyšel v lednu 1995.

Na počátku jara 1995 měly zemědělské sklady v ČR nadbytečné zásoby potravinářs ké přenice a ze strany zemědělců je zde obava, zda jimi vyprodukované obilí ze sklizně v roce 1995 bude od nich z větší části vykoupeno. Je zde tedy reálný předpoklad, že někteří zemědělci neoseli v ČR obilninami pro sklizeň 1995 tak velké plochy zem. půdy, jako v roce 1994. Tímto řešením může vzniknout situace uměle vyvolaného nedostatku potravin v ČR a následné zvýšení jejich ceny. Zem ědělci nemusí při takovém řešení ani ponechávat část ploch zem. půdy ladem, al e mohou na této půdě pěstovat náhradní plodiny, například řepuku olejnou. Na 1 ha zem. půdy se dá v ČR vypěstovat od 2,5 do 4,5 tuny řepkového semene. V ČR se toto semeno vkupovalo ještě na počátku jara 1995 za zhruba 7 500 Kč za tunu . Výkupní cena se dala ale podstatně zvýšit při vývozu řepky na Slovensko a je ho následném vývozu odtud do průmyslově vyspělých států. Tímto postupem se dal o získat ještě nedávno za tunu tohoto semene až zhruba 9 000 Kč. Za tunu potra vinářské pšenice mohl zemědělec v ČR získat ještě nedávno zhruba jen 3 200 Kč. Z řepky je oproti obilninám i značný vedlejší zisk, a to za včelí med z jejíc h květů a z řepkového suchého pazdeří se dají také vyrábět na specielních lise ch brikety, které jsou ekologickým palivem. Z výše uvedených informací, které jsem získal z článků z deníku Práce ze dne 8. 4. a 14. 4. 1995 je patrné, že s e za současného stavu minimální rebulace zem výoby ze strany odborníků ministe rstva zemědělství, kterou prosazují politické strany současné vládní koalice s e dá vytvořit stav záměrného nedostatku potravin v ČR a tento stav může vést k jejich zdražení. Jako příklad nám může posloužit cena brambor, u které se ned á předpokládat do budoucna výrazný pokles jejich ceny.

Na jaře 1995 vynaložila průměrná rodina v ČR zhruba 35% z rodinného rozpo čtu na nákup potravin. V případě, že by tento procentuelní podíl stoupl na zhr uba 60%, tak by tento stav vyvolal výrazné snížení prměrné životní úrovně v ČR , klesl by nákup průmyslových výrobků střednědobé a dlouhodobé spotřeby a nast al stav snížení výroby těchto výrobků v ČR. Toto by vedlo k zvýšení výrobních nákladů na 1 výrobek a klesl by vývoz těchto výrobků z ČR do ciziny s následný m zvýšením nezaměstnanosti u nás. V ČR je životní úroveň závislá z velké části na vývozu průmyslových výrobků do ciziny a následném dovozu některých surovin . V časopise Věda, technika my, v čísle 22 z roku 1990 jsem měl otištěn článek , ve kterém zavrhuji pojetí ekonomické reformy pro ČSFR, kterou prosazoval a p rosazuje exministr financí ČSFR a nynější předseda vlády ČR pan Václav Klaus. V závěru tohoto článku upozorňuji na to, že stát se dá přirovnat k přírodnímu ekosystému, ve kterém jsou všechny jeho složky na sobě závislé, spojené nesčet nými vazbami do té míry, že narušení jedné složky (u státu odvětní) postihne c elý ekosystém. Jsou tu však i zpětné vazby, které mohou systém po takovém naru šení opět uvést do normálního stavu, pokud toto narušení nebylo příliš pronika vé. Z výše uvedených skutečností je patrné, že se zemědělská výroba v ČR do bu doucna neobejde bez větších regulačních opatření a finančních dotací ze strany odborníků ministerstva zemědělství, a to hlavně ve sféře produkce dostatečnéh o množství pro lidské zdraví výhodnějších druhů potravin a v ekologizaci zeměd ělské výroby.

Emanuel Svoboda

místopředseda Strany zelených v Novém Kníně