--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hofer Karel
Název: Česká národní investiční zlodějna
Zdroj: NN Ročník........: 0005/024 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

ČESKÁ NÁRODNÍ INVESTIČNÍ ZLODĚJNA? DOKONČENÍ SERIÁLU PRO PLK. NECHANICKÉHO A AKCIONÁŘE ČNIS Na moji adresu došlo mnoho dopisů, ze kterých vybírám: ODPOVĚĎ INSPEKCE MINISTRA VNITRA

IN - 404/S-St-95 12.května 1995

Vážený pane, potvrzuji příjem Vašich dopisů, kterými jste se dne 15. dubna a 2 . května obrátil na ředitele Inspekce ministra vnitra ve věci "České národní i nvestiční společnosti".

Část podání týkající se trestné činnosti spojené s uvedenou organizací js me předali k vyřízení pracovníkům Služby policie ČR pro odhalování korupce a z ávažné trestné činnosti. Další část, kde nesouhlasíte s postupem policejních o rgánů PČR Vyškov a Litoměřice, byla předána odboru kontroly a stížností Police jního prezídia.

Vedoucí oddělení stížností plk. JUDr. Zdeněk SCHWARZ MY PRACOVAT NEBUDEME

Policie ČR

Úřad vyšetřování pro ČR

P r a h a

Č.j.: ÚVV - 448/20 - 95

V Praze dne 15. 5. 1995 Věc: Vyrozumění k podanému oznámení

Dne 12.5.1995 jsme obdrželi Vaše oznámení na činnosti České národní inves tiční společnosti Litoměřice a na podezření z nezákonného jednání jejich předs tavitelů a JUDr. Tomáše Sokola. Sděluji Vám, že celou věc jsme postoupili k pr ošetření dle ş 158 tr. řádu Policii ČR, Okresnímu úřadu vyšetřování Litoměřice , který Vás o výsledku vyrozumí.

Ř e d i t e l : plk. JUDr. Václav Picka BLBEC NEBO MAFIÁN ?

POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY

OKRESNÍ ÚŘAD VYŠETŘOVÁNÍ

Eliášova čp. 7

412 48 LITOMĚŘICE

------------------------

Č.j. OVV - 184/95 Dne 31. května 1995 Věc: Oznámení na ČNIS Litoměřice - sdělení:

Sděluji tímto, že Vaše oznámení na Českou národní investiční společnost L itoměřice bylo postoupeno k prošetření na PČR OŘ Litoměřice II. odd. krimináln í policie, neboť není prokázáno, že došlo k nějakému trestnému činu, pro který by bylo nutno sdělit obvinění konkrétní osobě. Po provedeném šetření bude ve věci rozhodnuto. Vyšetřovatel:

(neumí se slušně podepsat!) Pro soudruha "klikykáka" není trestným činem, když ČNIMF a ČNIOPF mají od srpna kupony a doposud nevyplatily dividendy za rok 1993! Není trestným činem uvést akcionáře v omyl! Zajímavé!

* * * Podstata textu trestního oznámení, které bylo otištěno v NN č. 21 na str. 26, byla zaslána předsedovi Poslanecké sněmovny PhDr. Milanu Uhdemu, předsedov i rozpočtového výboru Parlamentu ČR ing. Tomáši Ježkovi, ministrovi financí Iv anu Kočárníkovi a guvernéru České národní banky panu Tošovskému. První odpověď přišla od pana Ježka s datem 11. května pod č.j.: RV/240/95 tohoto obsahu: Vážená paní,

dostal jsem Váš dopis, z něhož vyplývá, že jste dne 20. 3. 95 podala trestní oznámení na ČNIS. Tím jste udělala vše, co je nutné, aby byla c elá věc po právu vyřešena. Parlament nemá v trestních věcech žádné kompetence. Doporučuji Vám, abyste stejné podání učinila na obor dozoru nad kapitálovým t rhem ministerstva financí, Letenská 15, Praha 1.

- - - S datem 15. května pod č.j.: 2006/95 SP odpovídá vedoucí sekretariátu pan a Uhdeho: ...pan předseda dr. Milan Uhde se seznámil s dopisem ze dne 21. dubn a i s Vaší výzvou a pověřil mne, abych obě písemnosti postoupil věcně příslušn ému odbornému orgánu Poslanecké sněmovny.

- - - Se stejným datem odpovídá ředitel odboru veřejných informací České národn í banky Ing. Martin Švehla: Vážená paní, ČNB nevykonává dozor nad kapitálovým trhem, tato činnost přísluší ministerstvu financí, na které jste se zřejmě rov něž obrátila. Předpokládám, že Vám ministerstvo financí poskytne požadované in formace o svém postupu.

- - - V třístránkové odpovědi ministerstva financí ze dne 9.5.1995 pod č.j. 101 /27 072/1995 ředitel odboru státního dozoru nad kapitálovým trhem ing. Arnošt Culík však tvrzení z ČNB popírá:

Součástí kontrolního mechanismu kolektivního investování kromě státního dozoru jsou také banky působící ve funkci depozitáře. V případě ČNIS a jí spravovaný ch IF je to Česká banka, a.s., která ve funkci depozitáře ze zákona nesmí přip ustit profinancování činností, která jsou v rozporu se zákonem č. 248/1992 Sb. a navíc o takovém postupu musí informovat státní dozor. Musíme Vás ubezpečit, že státní dozor i depozitář věnují dostatečnou pozo rnost činnosti litoměřické společnosti a fondům, protože se zejména v poslední m čtvrtletí 1994 a v prvním čtvrtletí 1995 objevilo více stížností na ně. Zejm éna jde o stížnosti v souvislosti s průtahy při výměně akcií IF za zatímní lis ty a také průtahy v souvislosti s nepružnou výplatou dividend za rok 1993. Z propagační a nabídkové dokumentace při převodu konsorcionářů ČNIK do po doby akcionářů IF spravovaných ČNIS, spol.s r.o. se objevily i některé formy n abídky nebo příslibů, které určitě nelze považovat za zcela slučitelné se záko nnou úpravou. Snad jedinou částečnou omluvou pro ČNIS v této činnosti je to, ž e byla prováděna v době, kdy ještě nebylo jasné, jaký vývoj nabere trh cenných papírů a trh nemovitostí a dokonce nebyly k dispoztici ani některé právní nor my pro kapitálový trh.

Přesto to ale pro ČNIS, spol. s r.o. není omluvou a akcionáři, kteří se c ítí být poškozeni určitými nesplněnými přísliby mají možnost řešit problém v o bčanskoprávním soudním řízení.

Pokud jde o dohled státního dozoru nad subjekty organizující kolektivní i nvestování, tak naše možnosti jsou omezeny. Státní dozor v oblasti kolektivníh o investování svůj ohled (?) v zájmu ochrany investorů může provádět pouze v o blastech, které jsou vymezené zákonem č. 591/1992 Sb. ( v oblasti ochodní činn osti), t.j.:

- ochrana investorů z pozice dodržování limitů určených v zákoně k omezování a rozložení rizika investorů, prostřednictvím účelné prostorové diverzifikac e zájmů fondů,

- kontrola oceňování majetku jako stavové veličiny, - kontrola oceňování přímých prodejů a nákupů cenných papírů uskutečněných m imo veřejné trhy, zda-li ceny nevybočují z rozpětí kurzů veřejných trhů, - kontrola obsahové náplně portfolia fondů.

Tam, kde nemohou zasahovat státní dozor a depozitář, měli by kontrolovat a zasahovat do činnosti společnosti vlastní kontrolní mechanismy akcionářů, t. j. jimi volená dozorčí rada a valná hromada. Ovšem tyto intituce nejsou dostat ečně využívány. A nakonec zůstává jako poslední instance institut našich soudů .

Přesto, co bylo výše uvedeno znovu opakujeme, že státní dozor věnuje činn osti ČNIS, spol. s r.o. a ČNIOPF, a.s. a ČNIMF, a.s., tak jako všem dalším spo lečnostem, velkou pozornost, o čemž svědčí i skutečnost, že zrovna 2. května 1 995 byla zahájena v obou uvedených inkriminovaných fondech hloubková kontrola státního dozoru.

Záleží na samotných akcionářích, v jakém počtu se valné hromady ve dnech 21. a 22. června dostaví, zda se budou chovat jako svéprávní majitelé nebo prá vě naopak. Akcionáři musí diktovat své požadavky a ne naopak. Je důležité na V H navodit správnou atmosféru, proto by měli alespoň někteří rozbalit transpare nty např.: "MÍSTO DÍKŮ TŘIKRÁT FUJ!" ,"NAŠE HESLO - PUSŤTE VESLO!", "BABRÁKŮM A LHÁŘŮM SPRÁVA FONDŮ NEPATŘÍ" atp. Karel Höfer