--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Babula Jaroslav
Název: Výzva k veřejné diskuzi o volebním zákoně
Zdroj: NN Ročník........: 0005/026 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Redakce NN se zájmem sledovala serii článků uveřejněných v NN č. 20, 21, 22, 23 a 24, pod titulem "Výzva k veřejné diskusi o volebním zákoně" od Jaroslava Babuly. S mnohými názory v uvedených článcích redakce NN souhlasí a novelizaci volebního zákona dopo ručuje. Zejména by z volebního zákona mělo být odstraněno likvidační ustanovení, neboť narušuje rovnoprávnost politických stran. I další návrhy, jako zrušení volebních komisí, evidování účastníků voleb, používání volebních obálek a další, stojí za uvážení.

Zajímaly by nás názory veřejnosti a politických činitelů na volební zákon, pročeš se na ně obracíme s výzvou o jejich vyjádření, zda považují současný volební zákon za vyhovující, nebo jsou pro jeho novelizaci a proč, v čem by se měl volební zákon změnit, jak by se měla provádět předvolební agitace a co politické strany pro zlepšení volebního zákona mohou učinit. Dotaz činíme na níže uvedené organizace a jejich názory budou uveřejněny v NN, neboť se domníváme, že budou veřejnost zajímat.

Výzva k veřejné diskusi o volebním zákoně.

Nechci nikomu vnucovat své názory, ale vyjádřit je doufám mohou. Nemusím mít ve všem pravdu, každý má možnost na můj obyl upozornit. A o to právě jde. rozvinout k problému dialog, neboť jedině přes něj, lze dospět k optimálnímu řešení.

Je mezi námi jistě mnoho moudrých, čestných a statečných lidí, kteří by pro společnost, neboť k moci se dostali různí karieristé sledující jen osobní prospěch, kteří každou dobrou myšlenku, nebo návrh směřující jen osobní společnosti, již v zárodku zničí. Nacházíme se ve společnosti, kde nejsou doržována lidská práva, v důsledku čehož není právní jistota. Do tohoto stavu jsme se dostali přes nedemokratické volby a zase jen přes volby, samozřejmě přes naprosto poctivé volby, se můžeme z kritické situace vymanit. Musíme začít ve všech směrech čestně jednat a poctivě pracovat a měli bychom začít právě od voleb. Znamená to, že již samotné volby musí být naprosto poctivé. Parlament, který nedovode vytvořit dobrý, pro všechny stejně vyhovující volební zákon, nebude ani schopný dobře řídit společnost. Toto je třeba si uvedomit a na novelizaci volebního zákona začít pracovat.

K současnému volebnímu zákonu nemám již co dodat, neboť svůj názor k němu jsem již ve svých předcházejících článcích dostatečně vyjádřil. Na závěr pouze uvedu, jak bych si průběh demokratických voleb představoval.

Volič musí obdržet několik dní před volbami hlasovací lístky s příslušnými informacemi, kdy, kde a jak, budou volby probíhat. Hlasovací lístky musí volič obdržet do vlastních rukou, proti podpisu, nikoliv takovým způsobem jako tomu bylo při posledních komunálních volbách, kdy kandidátky byly házeny do poštovních schránek, pokládány na schodiště, nebo dokonce před domovní dveře. Jakmile volič obdrží hlasovací lístky, již se o něj nemusí nikdo zajímat, neboť je jen jeho záležitostí, jak se zachová, zda se voleb účastní, či nikoliv. Každá politická strana musí mít vlastní kandidátku, v níž se mes,é úrpvídět žídm= )úravy. mebpť jen neupravené kandidátky lze přesně roztřídit a spočítat. Ve volební místnosti nesmí být žádná komise, jež by evidovala účast voličů. Může tam být pouze orgán dohlížející na pořádek a bezpečnost. po ukončení voleb se do volebních místností dostaví zástupci politických stran, kteří provedou sčítání hlasovacích lístků. Jen takovýmto způsobem lze zabránit volebním manipulacím a zaručit, že volby budou opravdu dobrovolné a tajné. Pro vstup do parlamentu musí být samozřejmě směrodatný mandát, což by umožnilo i menším politickým stranám, dosáhnout volebního úspěchu. Volby by měly proběhnout v 1 dnu a jejich hladký průběh by měl být zajištěn trestními sankcemi.

Nejedná se však pouze o průběh voleb. Je třeba i před volbami a to okamžitě, umožit všem politickým stranám stejné propagační možnosti a přístup do televize, kde by jejich zástupci seznámili veřejnost se svými programy. Dále by měl být v parlamentě vytvořen ze zástupců politických stran orgán, jež by měl na starosti novelizaci volebního zákona, k němuž by občané zasílali volebnímu zákonu své návrhy a připomínky.

Rovněž by se k volebnímu zákonu měla rozvinout i debata v televizi.

Jaroslav Babula