--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: OIOK
Zdroj: NN Ročník........: 0005/026 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Občanská iniciativa - Občanské komise (OIOK)

110 00 - Praha 1, Senovážné nám. 2, tel-fax (02) 24225840 Republiková rada OIOK vydala na svém pravidelném zasedání, konaném 24. června 1995 následující stanovisko:

a) V případě brněnského kriminálního komisaře podplukovníka Antonína Brabce, jenž měl údajně spáchat 6. června 1995 sebevraždu, došlo ze strany funkcionářů Policie ČR k prezentaci ničím nepodložených závěrů a velkému množství urážlivých výroků, čímž se zřejmě dopustili i několika trestných činů. Nepochopitelné a zcela šokující je prohlášení policejního prezidenta Oldřicha Tomáška, který podle servisu ČTK dne 22. června 1995 veřejně prohlásil na adresu zesnulého Antonína Brabce, citujeme : " Byl to zloděj a jako zloděj byl propuštěn".

Vynášet závěry o případném spáchání trestného činu, přísluší podle platného trestního řádu pouze vyšetřovateli, státnímu zástupci a soudci a to až po důkladném prošetření. Vzhledem k tomu, že dle ş 2. odst.2 tr. řádu nebyla pravomocným odsuzujícím rozsudkem vina vyslovena, dále pak s odkazem na "nepřípustnost trestního stíhání", dle ş 11 odst. 1 písmena "e" tr. řádu v němž se praví, že proti tomu kdo zemřel "nelze trestní stíhání zahájit, v případě že bylo již zahájeno nelze v něm pokračovat a musí být zastaveno" je zřejmé, že policejní prezident porušil platná ustanovení trestního řádu, podle nichž nebylo a ani nemůže být případné provinění za těchto okolností prokázáno. Hlavně však porušil běžnou zásadu lidské slušnosti a úcty vůči zemřelému a pozůstalým. Za povšimnutí stojí i jeho další výrok v souvislosti s tímto případem, odvysílaný ve stejný den ve zpravodajské relaci televize Nova : "...... nikdo na něm (pplk.Brabcovi) vraždu nespáchal, to jsou jen přiblblé myšlenky přiblblých lidí...".

Již poněkolikáté se u policejního prezidenta při jeho veřejných vystoupeních, obsahujících urážlivé a nekultivované výroky, projevila značná absence zásad slušného chování, nezbytného faktoru pro výkon této vysoké funkce,v tomto zmiňovaném případě pak nanejvýš odsouzeníhodné výroky. Republiková rada OIOK žádá ministra vnitra Jana Rumla, aby zvážil vhodnost dalšího setrvání Oldřicha Tomáška ve funkci policejního prezidenta.

b) V úterý 20. června 1995 byla odvysílaná na rozhlasové stanici ČRo 1 pravidelná relace "Radiofórum", v níž vystoupil JUDr. Tomáš Sokol. V průběhu tohoto diskusního pořadu mimo neustálých nevybíravých útoků vůči OIOK prohlásil na adresu její členské základny a jejích sympatizantů, citujeme : "... to je prachobyčejný dav, lůza, která chce aby někoho pověsili......". Tato bezprecedentní urážka se týká mimo jiné i dvou poslanců Parlamentu ČR a členů OIOK MUDr. Jiřího Stádlera a ing. Miloše Skočovského. Republiková rada schválila podání žaloby na ochranu osobnosti a doporučila případné podání podnětu k zahájení trestního stíhání JUDr. Tomáše SOKOLA za jeho hrubé a urážlivé výroky.

Za OIOK předseda republikové rady Přemysl Vachalovský místopředsedové Petr Cibulka a Petr Klimeš