--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Řehořek Miloš, Svoboda Jan
Název: Dvanáct kroků k likvidaci pravice
Zdroj: NN Ročník........: 0005/026 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Dvanáct kroků k likvidaci pravice

Otázky pro předsedy KAN A KDS Kdo pod vlajky DEU

Na české politické scéně od listopadu 1989 čas od času zazní hlasy volající po sjednocení všech občanů hlásících se k pravici. tyto integrační pokusy o založení jediné správné pravicové strany prozatím vždy ztroskotaly. I když v tomto materiálu nemůžeme provést podrobnou analýzu příčin neúspěchu integračních snah pravice, dají se s jistou nadsázkou najít dvě příčiny. Jiří Baloun, přeseda místního klubu KAN Liberec

Otakar Raulim, předseda oblastního výkonného výboru KDS

Právě na ně jsem se zeptali předsedu dvou pravidových stran - Jiřího Balouna, předsedy místního klubu KAN Liberec, a Otakara Rulima, předsedy oblastního výkonného výboru KDS - co soudí o situaci na pravé straně politického spektra se zaměřením na město Liberec a jeho okolí.

Baloun:

Lidé pravicového zaměření jsou svým založením spíše individualisty, kteří přistupují k novým věcem rezervovaně. V oblasti politiky hodnotí strany nikoli podle fyzického vzhledu vůdců či podle líbivosti provolávaných hesel, ale podle toho, jak dalece se slova rozchází s činy.

Při všech dosavadních pokusech o integraci pravice se vždy objevili lidé, které můžeme nazvat profesionálními dezintegrátory. Jejich velice efektivní vystupování, zásadní projevy, plné nejrůznějších analýt a prognóz, mohou posluchače naladěné na stejnou frekvenci, v první chvíli oslnit. Praktické zkušenosti s těmito profesionálními dezintegrátory učinil KAN naposledy při zakládání Konzervativní ligy. Protože při vzniku dosud posledního integračního pokusu nové strany, Demokratické unie, se zpočáku objevovali opět stejní lidé se kterými máme dosttek negativních ukušeností, KAN vystupoval vůči DEU rezervovaně, Ústřední rada KAN odmítla se jako celek stát zakládajícím členem DEU, ale možnost pozdější spolupráce po vyprofilování DEU a znalosti programových cílů předem nevyloučila.

Raulím:

Dnes je veřejnosti známo programové prohlášení přípravného výboru DEU. Tento stručný letáček je naplněn povšechnými a líbivými frázemi, popisujícími současný stav společnosti, s důrazem na katastrofální stav justice. Řešení vidí ve vybudování občanské společnosti. Prvním testem životaschopnosti této strany mají být podzimní komunální volby.

Je zřejmé, že ke splnění nastíněného programu je zapotřebí zástupců poctivých a schopných občanů, pokud možno odborníků na veřejnou správu dosud nikdo neangažovaných, kteří po vyhlášení této výzvy okamžitě nastoupí pod vlajky DEU a vyvedou naší zemi jedním skokem ze současného marasmu.

Co Vás přivedlo k tomuto názoru

Baloun:

K tvrdosti tohoto rozboru nás přivedl způsob vedení kampaně zakládání DEU, kdy pan Kudláček svými analýzami, otištěnými v ČTD, odepsal z české politické scény KAN spolu s KDS pravděpodobně proto, že chtěl získat jejich členskou základnu.

Jak vidíte situaci v Liberci?

Raulím:

Jsme přesvědčeni, že postupná cesta k integraci pravicově smýšlejících občanů nastoupená po listopadu 89 je sice pomalá, ale ve svých důsledcích přináší dobré a halvně trvalé výsledky. Máme navázány dobré kontakty s libereckými pravicovými stranami ODS, KDU - ČSL, ODA, KAN. Příkladem naší dobré spolupráce např. s KANem je dnšní rozhovor. Spolupráce je založena na osobním kontaktu s lidmi, kteří dávají přednost pozitivním řešení, i když výsledky nejsou okamžité a tak viditelné jako populistická jednoduchá řešení. V současnoti připravujeme volební program nejen pro Liberec, ale pomáháme jej vytvářet i v ostatních městech a obcích naší obasti.

Baloun:

Naším prvořadým úkolem je příprava na komunální volby, kdy zůročíme bohaté zkušenosti našich tří členů městského zastupitelstva. Situaci liberecké pravice hodnotíme dobře, protože je založena na splupráci při hledání pozitivního řešení konkrétních problémů. Dosud jsme se vždy domluvili.

Do chcete vzkázat čtenářům Regionu? Baloun a Raulím:

Vyzýváme všechny zodpovědné občany, kteří se chtějí angažovat v místním politickém životě ať se zamyslí, který přístup je jim bližší. Zda chtějí pdolehnout vábení pěkně znějících slibů nově vytvářené strany a za krátký čas přijít v lepším případě o iluze, nebo se přidat k těm, kteří podle svých sil a schopností se trvale snaží o pozitivní přístup k životu. Ve druhém případě navažte s námi kontakt.

S oběma předsedy hovořil: Ing. Miloš Řehořek

a Ing. Jan Svoboda