--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kostašovi z Liberce
Název: Městečko na dlani aneb červená se line záře
Zdroj: NN Ročník........: 0005/027 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Městečko na dlani aneb červená se line záře... V severovýchodním cípu mělnického okresu leží městečko, takřka jako na dlani. Je tak malé, že k jeho přehlédnutí by stačilo mít oči z Kašparovy krávy ( a ta jak známo byla na jedno oko slepá a na druhé neviděla).

V tomhle městečku se zastavil čas. Pravděpodobně již v roce 1945, nejspíše pak po únoru 1948, protože od té doby se v něm nestalo vůbec nic. Spíše zchátralo a ubylo v něm obyvatel. Čeho přibylo, byli bolševici a pak pár mizerných pane láků, absolutně se nehodících mezi domy, baráky a barabizny z konce minulého a začátku tohoto století.

Významnými objekty se městečko honosí pouze třemi - školou (ta je ale v nepříz ni konšelů), koupalištěm z roku 1932 a pak radnicí. Ta je teď nejdůležitější, protože v ní sídlí paní starostka, donedávna zvaná mšenská kabrhelka, bývalá t o předsedkyně Rady žen, nebo jak se ten spolek za totality jmenoval. Ale k tom u se ještě dostaneme.

Po sametovém podvodu, kdy všichni očekávali spoustu změn, dostalo tohle městeč ko starostu. Nepocházel z žádné politické strany, ale ze sdružení, zvaného S.P .O.M., neboli Spolku pro obnovu města. Že tenhle "Spolek" nic neobnovil a pro město nic neudělal, se může přesvědčit každý sám. Pan starosta byl číman. Daro val městskou vodu bez vědomí zastupitelů akciové společnosti Vodovody-Kladno-M ělník a tak se městečko stalo vlastně závislé na dobrodiní několika pánů, kteř í soustavně tu vodu (která donedávna městečku a jeho obyvatelům patřila), zdra žují a zdražují, aby si sami mohli vyplácet desetitisícové platy a dividendy. Nové zastupitelstvo (to po těch minulých volbách) to schválilo, asi proto, že se do něho dostal zase pro změnu bratr toho starosty. A pak ještě ten povedený starosta něco rozdal, co mu nepatřilo, něco vrátil, co neměl a tak například pošta nemá kde sídlit a kino kde hrát. Na schůzích na sebe musí konšelé a obča né pokřikovat, protože se neslyší, neboť různé ty technické pomůcky pan staros ta za pakatel prodal, zčásti sobě, zčásti svým známým a příbuzným a zčásti se nevysvětlitelně ztratilo. Pak se hodil marod a přestal starostovat a dal se na podnikání.

Předtím ale, pozor, vyvinul převelikou aktivitu při budování skládky tuhého ko munálního odpadu (TKO), která se stane pravděpodobně záhubou města. Nejen že m ěsto na takovou akci nemá peníze, ale muselo si je vypůjčit a ještě zastavit o becní majetek, ale také proto, že hospodaření s odpady je tak nepřehledné, že se v tom nevyzná ani paní tajemnice (a ta se, jak se proslýchá, za "komunálu" vyznala v ledasčems. Skládka se buduje, ale jak to s ní dopadne, ví snad jen v šichni svatí.

Také se měl do městečka přivést plyn a postavit čistička odpadních vod, ale to vše je nyní ve hvězdách.

Nové zastupitelstvo se zaktivizovalo z náhle vzniklé Ódy. Ne z té Beethovenovy Ódy na radost, ale ODA , co tak nedávno chvalně proslula bisovým skandálem. A pak ještě z t.zv. nezávislých, což byli většinou bývalí komouši, nyní na list ině místního černého havrana, fandícího LSNS. On toiž za tuto službu očekával za městské náklady vybudování márnice pro svůj pohřební ústav, ale teď, jak se ukazuje, z toho jaksi sešlo. Na pořadu jsou poněkud důležitější věci, např. n ová obřadní síň za milion (aasi pro 16 svateb v roce). A tak pro jistotu nenec hal ty kandidáty ani lustrovat, přestože si to pan Hirš přál. A tak se většinou novými konšeli stali lidé, kteří za totality měli "máslo na hlavě", po sametu se o veřejné dění nezajímali (kromě toho, že se drali o vrác ení majetku svých předchůdců), či lidé, kteří koukají ještě utrhnout, co se dá , jako např. místní absolvent VUML, co dostal za psí známku místní lékárnu a z darma všechno ostatní.

Paní starostka by si přála černou, tlustou čáru. My se ani nedivíme. Oni totiž někteří lidé by strašně rádi zapomněli na svoji minulost a činnost za bolševi ka. Na takovým městečku na dlani jeden na druhého všechno ví. Kdo byl v KSČ, k do kradl kuřata či slepice nebo je kradené prodával, kdo kradl stavební materi ál, kdo strhával po sametu místní letáky a plakáty OF, kdo byl v lidových mili cích, kamarád s esetébáky či jedna ruka s policajty, kdo udával své spoluobčan y a tak podobně. A kdo kradl po sametu, a podváděl a krade ještě dnes z toho, co zbylo. A tak se ani nedivíme, že na minulost by mnozí rádi co nejrychleji z apomněli. A to musíme ještě připomenout, že mnoho z těch, co brali, kradli a n ičili majetek druhých pod heslem socialismu, rychle přispěchali si přivlastnit co nejvíce z toho, co komouši ještě docela nerozkradli či nezničili sami. Ti se stali nejhorlivějšími.

Říká se, že se rudí pokusili o nový únor. Ten se jim nepodařil a tak připravuj í další.

Jaký a jak bude vypadat?

O tom si povíme příště. Jen aby si ti novodobí desperáti nemysleli, že jim vše chno a hned projde.

A ještě jedna zajímavost, která nás upoutala. Jak to, že tohle všechno neinter esuje naší nejsilnější stranu a jejího představitele na Okresním úřadu v Mělní ce?

(Pokračování)

Kostašovi z Liberce ---------------------------------------------------------------- VZKAZ PRO JANU a PETRA!

(NEPSAT!!!)

Tak jak je to s tou Vaší odpovědí na můj dopis stran Janči z Mnichova?

Odepíšete mně, nebo ne?

-------------------------------

Až to vyjde, vraťte mně disketu a pošlete místo honoráře 10 (slovy deset) výtisků N.N.

-------------------------------------------------------------- Vzkaz pro Petra a Janu:

Článek má úspěch, všem vrtá hlavou, kdo to psal. Noviny jsem dostal teprve v pondělí a tak jsem čekal, zda to uveřejníte. Posílám další pokračování.

-------------------------------------------------------------- Městečko na dlani

aneb červená se line záře... (2.pkračování)

Nejprve se musíme představit. My Kostašovi z Liberce jsme psali do t.zv. VYHLÍ DEK. To byl takový konfrontační časopejsek, vycházející naprosto nepravidelně, ale vždy v čase, když někdo chtěl někoho v městečku naštvat nebo rozeštvat. A to jsme ve výrazu až moc slušní, ale vulgárně se mluvit ani psát nemá a tak i my se zdržíme podobných výrazů, které někdy lidé kolem "Vyhlídek" používali. A pak někdo zjišťoval, jestli nějací "Kostašovi" v Liberci jsou nebo bydlí. As i chtěli znát naše curiculum vitae, ale někdo jim z Národního výboru, pardon, Městského, nebo jaké úřadu odepsal, že žádní Kostašovi v Liberci nebydlí, nikd o je nezná a prý nejsme ani v seznamu zemřelých.

Bing ho.

A jsme, existujeme, ale nepíšeme do "Vyhlídek", ánšto vycházejí jen někdy a js ou tam divní lidé. A teď do nich dokonce psala paní starostka a ještě nějaká č echoslovenka, co už dvakrát chtěla být ředitelkou, ale místo toho počmárala ze zlosti či z čeho, školní kabinet.

Nové zastupitelstvo se dalo hned po volbách do práce. A velice razantně. Paní starostka to vzala od podlahy. Nejprve přiklepli lékárníkovi skoro zadarmo lék arnu a také vyhodila nějakýho inženýra, co ho předtím angažovalo předchozí zas tupitelstvo na výstavabu oné skládky komunálního odpadu, čističky odpadních vo d a plynofikace. Pravila, že to všechno zvládne sama (bodejť ne, když má takov é dlouholeté zkušenosti a je tak schopná). Možná ale, že to je úplně jinak. On totiž její manžel, co měl v minulosti nějaký špatný zkušenosti s nějakou drůb eží, je teď velice důležitý a mocný soudruh. Pardon, to byl dříve, nyní je pod nikatel (jako bývalá tajemnice za bolševika, zvaná carevna, co si přivlastnila materiál na opravu kostela). On je totiž členem správní rady právě v tom podn iku, co má za 24 milionů postavit onu proklínanou a obdivovanou skládku komuná lního odpadu. A proto paní starostka tam nechtěla spolu s paní bývalou komunál nicí, nyní tajemnicí, aby tam ten nepohodlný inženýr byl a viděl jim do karet. Ono je cosi schnilého ne ve státě dánském, ale právě na tomto MěÚ, kde to sku tečně vypadá jako za bolšvika a jeden druhému je nějak příbuzný či zavázaný, t řeba tím, že na něho cosi nepěkného z inulosti ví.

A taky se hned proslavili. Odhlasovali si, byť proti Listině práv a svobod, že se na veřejném zasedání městského zastupitelstva nesmí bez jejich souhlasu ni c nahrávat(!?) To je, co, ono je to veřejné a vlastně tajné, každý tam může př ijít, když uznají, že mu dají slovo, tak ho nechají promluvit, když ne, tak ho starostka, stejně jako za bolševika, vyhodí, jako se to stalo předsedovi míst ního sdružení ODS. Co myslíte, že se stalo?

Nic, vůbec nic, nezasáhl ani přednosta Okresního úřadu, přestože se jedná o ev identní porušení zákona. Ale s tím asi paní starostka kalkuluje a počítá. Máme demokracii a ta teď více platí pro bolševika a všelijaké ty potlačovatele lidských práv za totality, než pro slušné lidi.

A tak probíhají za strikního řízení paní starostky veřejná zasedání, na kterýc h si klidně dovolí urazit člověka, kterému nesahá ani po kotníky, protože on, když ona slavila budovatelské úspěchy, tak s nějakým Havlem, co je teď prezide ntem a dalšími disidenty seděl na Borech a v Jáchymově, zatímco co ona s jiným místním národně-frontovým bojovníkem a lidovým milicionářem se producírovala na tribuně před před radnicí, kde nyní vládne.

To se nám ten samet pěkně vybarvil, není-liž pravda. Škoda jen, že nevíme, jes tli ten samet v listopadu 1989 měl barvu červenou, či spíše černou. Škoda, že se na to dosud nikdo nezeptal.

A tak při těch veřejných zasedáních, co se nesmí nic mluvit bez dovolení ani n ijak zasahovat do jednání slovutného zastupitelstva, si jeden místní učitelske j šťoura s dovolením nahrává a jeden si zase nahrává bez dovolení a oni to věd í- nevědí a on je zkouší, kdo má lepší nervy.

A tak hned taky odhlasovali, že ten vodárenský majetek předají jak slíbil ten kritizovaný starosta předtím a oni jim ti kladno-mělničtí vodníci hned zdražil i vodu, ačkoliv paní starostka pravila, že se nic takové nestane, ani nemůže s tát. Ale stalo a voda je zdražena. A lidé mlčí a opět jako za bolševika ze seb e nechávají stahovat kůži zaživa. Ale dobře jim tak. Koho si na radnici zvolil i, toho tam budou ještě pěknou dobu mít .

Neměli bychom zapomenout, co se taky stalo. Zastupitelskej bolševik, co sedí v tom shromáždění a pěkně si tloustne, protože teď už to v tý KSČM není takový nebezpečný jako za Husáka či Kůlu v plotě, se stal předním členem , když se ta dy v tom městečku ustavil ten podivný Klub českého pohraničí. A aby tomu byla dána vážnost, poctila tuhle schůzi i paní starostka(svůj k svému) a dostala ta ky hned kytici růží. Když se ale měla zúčastnit koncertu dětí, kam byla řádně a včas pozvána, zorganizovala trucpodnik o pár metrů dále, jen aby nemusela př ijít do školy.

Pamatujete, že jsme hned v úvodu psali o tom, jak je škola důležitá a trnem v oku?

To jeden zastupitel, co měl v minulém období absenci jako noty na buben a co p rohlašoval, že ho zákony nezajímají, je teď místostarosta a tomu leží škola v žaludku jako vlkovi z Červené karkulky všité kamení. Taky se dostanem k jádru pudla, ale nejdříve bychom si měli vysvětlit, proč tenhle "pedagog" tak najedn ou opustil (nebo byl opuštěn?) dřívější lépěji placené zaměstnání. A ještě by stálo za to se zmínit o tom, jak proběhly komunální volby a co bylo dál. Ale n emůže napsat všechno hned, jsme jen ubozí důchodci a papír a inkoust podražil. To jsou náhodičky, že ano?

Ale jak jde čas?

Mechme si taky něco na příště. Třeba už bude dostavena obřadní síň, zahájena s tavba čističky či dokončena skládka a místní stavební úředník se zase nabourá, tentokráte zase pro změnu se služebním autem při soukromé cestě. A taky možná bude opravena Stará škola, která byla rekonstruována tak dobře, ž e teď padá omítka lidem na hlavu. Ale co dělá místní zastupitelstvo? Slibuje opravu, teď určitě do konce měsíce.

A ještě něco. Pamatujete se slovutní občané na ten vtip, co znamená OÚNZ? No p řece, odevzdej úplatek, nebo zemřeš! A jak je to s těmi na černo postavenými c hatami? No přece, OÚNTZCH!

Nerozumíte? Zkrátka, zaplať, nebo ti zbouráme chatu. Komu? No přece tomu, kdo to povolil-nepovolil. Není to jasné? Tak si o tom povíme někdy jindy. A kdeže se to všechno děje?

V okresu Mělník, malém městečku. Můžete hádat. A ti, co neuhodnou, se to časem také dozvědí.

Nashledanaou příště.

Vaši Kostašovi z Liberce