--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Fakta a události ze zahraničí
Zdroj: NN Ročník........: 0005/028 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

FAKTA A UDÁLOSTI ZE ZAHRANIČÍ Tak jako minulý týden můžeme opět konstatovat: Vše při starém. Na světové poli tické scéně se v podstatě nic nezměnilo. Pokračují staré konflikty v Bosně a H ercegovině, i když ochranné síly OSN, zejména francouzští vojáci, začínají být odvážnější. Čečenská krize nadále trvá včetně diplomatických jednání, která p řece jen zaznamenávají, zdá se, jakési pokroky. Rovněž tak nelze v dohledné do bě předpokládat větší stabilitu na ruské politické scéně...

(Takže snad jediný rozruch byl zaznamenán ve Velké Británii, kde v úterý 6. če rvence došlo k volbě nového předsedy tamní Konzervativní strany. K všeobecnému překvapení drtivě zvítězil premiér a dosavadní konzervativní šéf John MAJOR. Z celkových 327 poslanců se pro něj vyslovilo 218, protikandidát John REDWOOD dostal 89 hlasů, dvacet poslanců nehlasovalo. John Major tedy nejen zůstává u moci, den po volbách naopak provedl ve vládě důležité změny, například u minis trů zahraničí, obrany či zřízením nové funkce náměstka premiéra. Zda k dobrému , těžko říct: Z mezinárodního hlediska však převládají hlasy, že by bylo lépe, kdyby britskou vládu vedl někdo jiný...)

Z PRAHY DO SVĚTA A OBRÁCENĚ

Na rozdíl od toho, co se děje mimo hranice České republiky, dá se z našeho hle diska zaznamenat zvýšená diplomatiká aktivita. Svědčí o tom třeba návštěva pre miéra Václava KLAUSE (ODS) v Portugalsku, kam odjel po skončení světového ekon omického fóra ve švýcarské Crans Montaně začátkem minulého týdne. Nebo jeho ná sledná víkendová cesta do spolkové země Bádensko-Württenbersko, kde pobýval co by host tamního předsedy zemské vlády Erwina TEUFELA. Zajímavé je, že při této příležitosti se Václav Klaus setkal v pátek 7. července také s německým spolk ovým presidentem Romanem HERZOGEM, s kterým dokonce společně dvě hodiny cestov al v autě. Pochopitelně v době, kdy kancléř Helmut KOHL jednal v Polsku o jeho připojení k NATO a Evropské unii.

(Mnohem pikannější je ovšem cosi jiného, co se odehrálo v Crans Montaně a našl o svou odezvu až minulý týden. Předně, tchajwanský ministr hospodářství TCHAJ- PEJ, zřejmě pod dojmem nedávné soukromé návštěvy svého premiéra Praze, nabídl České republice těsnou ekonomickou spolupráci. A pak, íránský ministr zahranič í pozval Václava Klause k oficiální návštěvě Íránu. Podle zdrojů téhle "kontro verzní" země Předního východu premiér pozvání přijal, ten se však "důrazně" oh radil, prý nic takového neučinil. V každém případě záležitost vzbudila rozruch , president Václav HAVEL například prohlásil, že než bude zmíněné pozvání kome ntovat, vyžádá si od Václava Klause osobní vysvětlení...)

* * *

Jistý "pohyb" v dosud dlouhodobě mrtvých vodách Prahy lze pozorovat i v samotn é Praze. Tam v polovině minulého týdne přijel komisař Evropské unie pro vztahy se střední a východní Evropou Hans van den BROEK: Oficiálně proto, aby podeps al s ministrem hospodářství Karlem DYBOU (ODS) dohodu o víceletém programu PHA RE v hodnotě 11 miliard korun, která má platit pro léta 1995 až 1999. (V téže době do Prahy zavítal také předseda opoziční německé sociálně demokrat ické strany Rudolf SCHARPING. Setkal se zde nejen se svým stranickým protějške m, šéfem českých sociálních demokratů Milošem ZEMANEM, ale též, což je dost př ekvapivé, i s presidentem Václavem HAVLEM, předsedou vlády Václavem KLAUSEM a ministrem zahraničí Josefem ZIELENCEM. Překvapivým ovšem v této souvislosti se může jevit také prohlášení Miloše Zemana, že sociální demokraté trvají na spo luúčasti při formování vzájemných vztahů s Německem...)

UDÁLOSTI V "BLÍZKÉM" ZAHRANIČÍ

V podstatě vedle Slovenska, o němž píšeme podrobněji na jiném místě, lze vidět silné oživení zahraničně politických aktivit i v Německu a Polsku. Zejména v posledním případě je to více než příznačné. Ve druhé polovině minulého týdne t otiž ve Varšavě jednal německý spolkový kancléř Helmut Kohl: Setkal se k rozho vorům s polským presidentem Lechem WALESOU, předsedou vlády Józefem OLEKSYM a přednesl jako prví zahraniční "nehlava státu" projev v parlamentu, polském Sej mu. A o čem že se jednání vedla? Hlavně o perspektivách začlenění Polska do NA TO a Evropské unie. Podle Helmuta Kohla k tomu dojde do konce tohoto tisícilet í, a to bez ohledu na nesouhlas Ruska. Přičemž Polsko v německých plánech hraj e v této souvislosti prvořadou úlohu.

(Ze země našich severních sousedů však pochází také cosi jiného. Totiž reakce presidenta Walesy na stavbu slovenské elektrárny při hranicích s Polskem a na nařízení Slovenska o povinných 15 dolarech denně pro zahraniční turisty. Podle Walesy polská strana postaví na své straně elektrárny tři a jejich komíny nas měruje na slovenské Tatry. A pro slovenské turisty zavede povinný limit 30 dol arů denně...)

SVĚT KOLEM NÁS

V podstatě jsme to už řekli v úvodu. S výjimkou nečekaného vítězství Johna Maj ora ve volbách předsedy britské Konzervativní strany se toho na mezinárodní po litické scéně moc nestalo. Či jinak řečeno, vše se vyvíjelo ve "starých kolejí ch". Takže jen doplňme o nejnovější informace. Například: V Rusku při hlasován í o důvěře v dolní komoře, Státní dumě, vláda Viktora Černomyrdina dostala dův ěru. Došlo ale k jisté "reorganizaci" kabinetu, novým ministrem vnitra byl jme nován dosavadní velitel vojsk operujících v Čečensku generálplukovník Anatolij KULIKOV, bývalý šéf resortu Viktor JERIN se stal místopředsedou Služby zahran iční rozvědky, dosavadní hlavní vyjednávač Ruska v Čečensku Vjačeslav MICHAILO V obsadil post ministra pro národnostní otázky. Resort bezpečnosti dosud obsaz en nebyl.

(Nejasno zatím zůstává také kolem mírových rozhovorů o Čečensku. Zejména proto , že každým dnem je situace poněkud jiná, často se jednání přerušují. Podle za tím poslední verze z 9. července došlo k dohodě o předčasných parlamentních vo lbách v listopadu tohoto roku za účasti pozorovatelů z KBSE. Nedořešeny se zda jí být dosud i otázky spojené s pobytem ruských vojsk v Čečensku, taktéž není zřejmý další statut téhle malé země na Kavkazu. Rusové nechtějí ani slyšet o p lné nezávislosti, Čečenci zase odmítají omezenou nezávislost v rámci Ruské fed erace...)

* * *

O situaci v Bosně jsme už také psali, podle zpráv z neděle 9. července lze jen dodat, že bosenští Srbové téhož dne zajali 7 holandských příslušníků jednotek UNPROFOR a zahájili mohutnou ofenzívu v okolí muslimské enklávy Srebrenica. Z bývá se tedy krátce zmínit o dalších událostech: Třeba o tom, že v japonském T okiu zaznamenali nový plynový útok v metru, po němž bylo hospitalizováno na 31 osob. Za zmínku stojí také pokus o únos letadla na lince z Jakutska do Moskvy , který ruské bezpečnostní složky zlikvidovaly. Nebo nejnovější informace o ne dávném atentátu na egyptského presidenta Husní MUBARAKA: Bylo totiž zjištěno, že jej organizovali nikoliv Súdánci resp. Etiopané, ale odpůrci Mubaraka přímo z Egypta...

____________________________________________________________ Zahraniční komentář pro čtenáře Necenzurovaných novin

____________________________________________________________ ČESKO NĚMECKÉ KONTAKTY V POHYBU

O tomto tématu se poslední dobou popsalo papíru víc než dost. Lze však říci, ž e události se po jistém "půstu" dostaly znovu do pohybu. Dokonce několika zají mavými až překvapivými směry. Předseda největší německé opoziční strany sociál ních demokratů Rudolf Scharping znenadání zavítal v polovině minulého týdne do Prahy. Příznačné je, že právě v čase, kdy spolkový kancléř Helmut Kohl nabíze l ve Varšavě Polákům rychlou transformaci do Evropské unie a NATO. A stejně "p říznačné" se zdá být, že se Scharping v Praze setkal nejen se svým stranickým kolegou Milošem Zemanem, ale hlavně s presidentm Válavem Havlem, premiérem Vác lavem Klausem a ministrem zahraničí Josefem Zielencem. Konečně, jako příznačná se jeví též okolnost, že nejednali pouze o stejných otázkách, co Helmut Kohl ve Varšavě, ale zaměřili se především na současnou úroveň česko německých vzta hů, která dosud stagnuje téměř u bodu mrazu.

(V uvedeném kontextu pak dostává nanejvýš zajímavé kontury následná cesta prem iéra Václava Klause do německé spolkové země Bádensko-Württenbersko. Nikoliv p ro ono setkání s německým opozičním politikem Rudolfem Scharpingem či následná jednání s předsedou zemského kabinetu Erwinem Teufelem. Podstatnější totiž je cosi jiného: V době, kdy spolkový kancléř diskutuje ve Varšavě, setkává se Vá clav Klaus s německým presidentem Romanem Herzogem, dokonce s ním víc než dvě hodiny soukromě jede v autě do Stutgartu...)

* * *

Vše, co zde bylo řečeno, by ani tak moc nestálo za větší pozornost, kdyby soci ální demokracie nehrála na politické scéně Německa jednu z nejdůležitějších ro lí. Kdyby právě tahle strana soustavně nekritizovala spolu s opozičními Zelený mi nejasný přístup bonské koalice k České republice. Kdyby president Herzog ro vněž nepatřil k "přímluvcům" normalizace česko německých vztahů bez jakýchkoli v podmínek. A konečně, kdyby kancléř Kohl nehrál zřejmě dvojí hru: Na jedné st raně oficilně dával mezi Polsko a Českou republiku v jejich úsilí o evropskou integraci rovnítko, na druhé straně pak evidentně Polsko upřednostňoval a vzta hy s naší zemí podmiňoval vyřešením toho, co už Německo, de facto v prospěch P olska, vyřešilo hned zkraje devadesátých let.

(Nejpikantnější "kdyby" se ovšem jeví vzhledem k české politické scéně. Totiž v tom, že premiér Václav Klaus, znám svým "tvrdým" konzervatimem a odporem k s ociálně demokratické levici Miloše Zemana, se setkal s předsedou německé sociá lně demokraické strany Rudofem Scharpingem. Právě v dané situaci a zrovna v té hle době. Je zde ovšem ještě jedno "kdyby": Prohlášení Miloše Zemana, že sociá lní demokraté trvají na "splutvůrcovství" české politky vůči Německu. Prohláše ní učiněné právě v čase Scharpingovy nvštěvy v Praze. Takže suma sumárum, práv ě pro tahle všechna "kdyby", lze Scharpingovu cestu do Prahy, Klausovo setkání s ním a následně s Herzogem a Kohlovu návštěvu Varšavy možná hodnotit poněkud jinak, než by se původně zdálo. Dost možná i s překvapivým efektem do budoucn a...)

(zahraniční stránku připravil)

Jiří F. PILOUS