--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Porcal Jan
Název: Připomínky k návrhu na vyloučení z DEU
Zdroj: NN Ročník........: 0005/028 Str.: 002
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Připomínky k návrhu na vyloučení z DEU

Jmenuji se Jan Porcal, jsem profesí technik, konstruktér strojů a zař ízení, mám tedy rád přesné vyjadřování a práci. Mám zato, že obviněný má v civ ilizovaných zemích právo se hájit.

1. Úvod

Uvažoval jsem zda mám reagovat či nikoliv. Říká se potrefená husa se ozve, ale naopak také, kdo mlčí souhlasí. Protože jsem jako kandidát na mpř. D EU obdržel na sněmu přes 20% hlasů považuji za povinnost se k věci vyjádřit. J sem zatím předsedou OR DEU Beroun.

2. Stanovy, jejich porušování a výklad Stanovy DEU schválené sněmem dne 18. 6. 1994 dle ş 17 určují, že je v ykládá v případě nejasností rozhodčí komise a schvalovat jejich změny přísluší jen sněmu. Dle ş 7 stanov je Krajská rada DEU tvořena předsedy a zástupci Okr esních rad. Z toho je zřejmé, že každý předseda OR je přirozeně členem KR. Z t oho samozřejmě vyplývají práva související, tedy nemohlo z mé strany dojít k p řekročení práv či porušení stanov. Dále pak podle ş 13 je právem člena dle bod u c) obracet se se svými návrhy, připomínkami či kritikou na kterýkoli orgán D EU. Z toho je zřejmé, e prostě k porušení stanov nejen nedošlo, ale dojít ani nemohlo. Podotýkám, žeš ke každému jednání bylo vždy zváno nejen vedení DEU, a le jako host i pan Kudláček. Vlastní registrace KR či OR je přirozeně záležito st formální, pokud si totiž na Moravě, v Jižních či Severních Čechách někoho z volí podle stanov do funkce pak nikdo z Berouna či odjinud nemá právo jim to z akazovat. Neschopnost včas vystavit bumážku a potom z toho dělat vědu patří k východním praktikám a do civilizované země nepatří.

3. Změna stanov provedená DEU Vedení provedlo úpravu stanov DEU s platností od 20 12.1994 ş 17 stan ov určuje, že stanovy a jejich změny schvaluje sněm ş 11 zákona 118/1994 Sb. z ní: Změnu stanov oznámí strana a hnutí písemně min. vnitra do 15 dnů od jejího schválení. Tolik zákon. Lhůta pro úpravu stanov je do konce března 1995. Do t éto doby musí proběhnout sněm chceme-li dodržet zákon a stanovy. 4. Zákon o politických stranách

Novela zákona o politických stranách (117/94 Sb resp. 118/94) platná od 1. 7. 1994 ukládá ustavit dle ş 6, odst. 5) nejpozději do 6 ti měsíců orgán y strany. Nejsou-li ustaveny ve lhůtě dá min. vnitra podnět knávrhu na pozasta vení činnosti strany.

Tolik zákon. Nikde v něm není umožněno utvoření prozatímního vedení. Nikdo nemůžře, ani při nejlepší vli považovat 2 osoby za předsednictvo strany, 2 osoby není tým, proto zákon výslovně ukládá, že i přípravný výbor musí mít nejméně 3 členy. Vedení DEU jsem o tom informoval. Lhůta na ustavení proběhla do konce roku 1994 a byla dostatečně dlouhá. Ze zákona je zřejmé, že orgány st rany (skutečné) měly být ustaveny do konce roku 1994 a to splnila pouze jedna krajská organizace. Naopak na úpravu stanov je čas do konce března 1995, ale m usí jim předcházet republikový sněm a řádné projednání a připomínkování na vše ch úrovních DEU. Sněm však musí svolat skutečně předsednictvo ustavené dle zák ona.

5. Hlavní "nepřítel DEU" Nesnášenlivost, neschopnost diskuse dle jednacího řádu, nepřiměřená c tižádost, nedodržování zásad demokracie, slavomam, návyk uplatňovat pravidlo v šichni jsou si rovni někteří rovnější, neochota akceptovat konkurenční prostře dí každý na sobě, stále zdůrazňovaný dostatek času který upevňuje pozice nomen klatury, odmítání jakékoloiv kritiky ap. Přirozeny nepřítel všech totalitních spolků = demokracie a týmová práce

6. Co chybí ve stanovách DEU Ve stanovách chybí základní ochranné mechanismy a pravicové programov é cíle jako např.:

- debyrokratizace ČR s cílem minimalizovat daňové zatížení poplatníků při decentralizaci státní správy a zlepšení služeb veřejnosti - vytvoření systému ochrany občanů před starými mocenskými strukturam i s postupnou likvidací center jejich transformované moci

- vytváření podmínek k přechodu na systém přímá demokracie s cílem oc hránit občany před korupcí mocenských elit a umožnit jim využívat základní obč anská práva.

- systémově prosadit, aby převážná část zbraní nezůstávala nadále v d ržení komunistů a bývalých komunistů s cílem zabezpečit stabilitu demokracie. Stanovy je třeba doplnit o práva revizní a kontrolní komise s tím, že je oprávněna na každé organizační úrovni delegovat své zástupce k jednání kte réhokoliv orgánu o němž musí být informována.

Zjistí-li pochybení předsedy (mpř) orgánu, je povinna předat krozhodn utí předsednictvu, při pomybení předsednictva či orgánu, orgánu vyššímu např. členské schůzi či sněmu. Eviduje stížnosti a kompromateriály k nimž si vyžaduj e příslušná vysvětlení, která ověřuje a zajišťuje jejich archivaci. Ke svolání sněmu by měla stačit 1/3 MO, či OR nebo KR. Měl by se vytv ořit orgán zvanýrozšířené předsednictvo tvořené předsedy všech OR, KR a př a m př. DEU, které by řešilo významné záležitosti strany a svolání sněmu by pro ně bylo nehospodárné. Svolávalo by se na základě požadavků 1/4 MO, OR či KR a je ho usnesení by byla pro předsednictvo závazná.

Do povinnosti členů funkcionářů DEU doplnit: Každý funkcionář DEU je povinen zveřejnit svůj podrobný životopis s o hledem na politické a společenské působení a umožnit jeho prověření. Musí před ložit tzv. lustraci a při výkonu mimořádně zodpovědných funkcí souhlasit s pří padnými testy např. na detektoru lži ap. Kromě toho musí být členem některé z odborných komisí, aby se zde průběžně mohla ověřovat jeho odborná úroveň a výk onnost. Vyšší funkcionáři jsou povinni sepsat čestná prohlášení, ve kterých se zaváží uhradit DEU škody, které vrniknou v případě, že zneužijí své funkce, u vedou nepravdivé údaje ap.

7. Demokracie, etika, konzervatismus a emoce O demokracii, etice a konzervativních hodnotách nelze jen mluvit, ale zejména je uplatňovat každý nejprve u sebe. Nepovažuji např. za etické, když je někdo odsouzen bez soudu, v daném případě ještě před vyjádřením rozhodčí ko mise a ověření reálných faktů. Demokratický centralismus akademických vědátorů na nás zkoušel minulý režim mnoho let. Emoce do pravicové politicky nepatří a hlavní zárukou jejich včasného potlačení je práce v početnějších týmech. 8. K dokumentům stran

Základní dokumenty stran se vyvíjely po mnoho desítek, neli stovku let. Proto dosáhly relativní dokonalosti. Mám zato, že je dobré se z nich poučit a nevymý šlet vymyšlené a praxí prověřené. Existují stanovy a programy pravicových stra n demokratich zemí z kterých se lze poučit. Navrhuji to skutečně udělat. 9. Ke "stínové vládě"

Politická strana, která se chce podílet na moci, nebo v případě voleb ního úspěchu vládnout má mít připravenu tzv. stánovou vládu, která umí, nebo s e alespoň učí a přípravuje. Je nepřijatelné, aby po volebním úspěchu strana př edchozí diletanty nahradila lidmi stejně neschopnými a neřipravenými. Pokud ch ce být stranou pouze naříkajících, která nechce nic změnit, pak přirozeně žádn ou stínovou vládu připravovat nemusí. Je mi líto, že takovou úvahu považuje p. Kudláček za trapnou. Já na ní bohužel nic nezměním, neboť je to jen součást p olitické abecedy stejně jako pojmy, demokracie či autokracie. Z toho důvodu je nezbytné, abych každý člen a zejména funkcionář DEU byl i členem odborné komi se. Podotýkám, že když se v SPR-RSČ začal prosazovat odborný přístup omezování kašpařin, začalo systémové vylučování, aby tato strana zůstala jen na okraji politického spktra a nemohla překážet souasnému vedení státu. 10. Návrh řešení

Navrhuji, aby všichni členové a funkciováři zejména dodržovali stqano vy přijaté sněmem. V případě vzniku nesrovanlostí, nebo nedorozumění by měl ty to věci řešit orgán k tomu vytvořený. Doporučuji více vzájemné tolerance a zej ména potlačení emocí a včasné vysvětlení problémů. Nelze předem odmítat diskus i, pokud chceme mít čisté svědomí, aloe i DEU.

Nabícku p. Kudláčka k vytvoření další strany nepovažuji za šťastnou, pravice je zdecimovaná a rozbitá, potřebujeme daleko více lidí a odorníků než je celkový současný početní stav DEU, abychom měli možnost něco v této zemi sk utečně změnit. Nerozbíjet, ale naopak spojovat nekomunistické síly by mělo být naším cílem do budoucna. Ideologické úvahy považuji za málo, je zapotřebí tec hnokratické práce týkající se konkrétních návrhů změn součansé legislativy, kt erá se stále více podobá té, která zde byla v období teroru padesátých let. I nadále jsou totiž přes různé proklamace považováni za úhlavní nepřátele: - vznikající malý a střední stav, který není tvořen KSČ a StB - emigrace

- nekomunističtí političtí vězni

- církve a spolky v nichž nemají komunisté majoritu či klíčové funkce - restituenti atd.

Proto nemáme právo nečinně čekat a přihlížet pokračující transformova né vládě komunistů a stále zdůrazňovat, že je dost času.

Jan Porcal Beroun