--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Týbl Stanislav
Název: Události a komentáře
Zdroj: NN Ročník........: 0005/029 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Události a komentáře Ještě než odjel premiér Václav Klaus na dovolenou do své chalupy v jižních Čec hách mezi Táborem a Mladou Vožicí ( přes odpor manželky Lívie, která ženě slov enského velvyslance prozradila: "Klaus na chalupu nemůže, tam by ho totiž všic hni našli" - do té chalupy, kde prý ještě loni neměl telefon, neboť nehledá pr otekci, kde zato má však opravený chlívek : "Čuník tam nebude, spíš nářadí"), provedl několik soukromých i veřejných "radikálních řezů". Jednak poslal do pa rlamentu kolegovi Uhdemu přiznání o miliónovém příjmu, na který si přišel "bok em". Což ho zřejmě konečně přivedlo k úvaze, že by si mohl svůj "nepříznivý" b ytový problém vyřešit svými soukromými, nikoli obecními prostředky. Ač: "Teď se karta obrátila a mám doma balík návrhů a nabídek, byty mi nabízí s pousta lidí, kteří mají pocit, že SE NA MĚ TISK NEFÉR SEBĚHL." Ač mu dokonce j eden soukromý podnikatel z Prahy začal posílat tisícovku měsíčně na koupi kobe rce do nového bytu - když prý nemá nic, ani noční stolek. (Úřad vlády poslal p eníze podnikateli nazpátek s douškou: "Předseda vlády nemá tušení, k jakému úč elu by mu zaslané peníze měly být.")

Jednak se zamyslel nad parlamentem neschváleným (humorným) návrhem, který jeho a vládního a stranického kolegu Jindřicha Vodičku chtěl poslat do důchodu až v devětadevadesáti letech. A že by suma měla být jen pětatřicet procent průměr né hrubé mzdy v tomto státě (tak jak ji původně navrhoval pro všechny)? Pan pr emiér dospěl k tomuto názoru: "O to skutečně nejde. Mnoho z nás vykonává v růz ných chvílích života různá zaměstnání, naše příjmy jsou tu vyšší, tu nižší. Mo je manželka si zrovna nedávno uvědomila, že tím, že dělá paní premiérovou a na poloviční úvazek pracuje jako výkonná sekretářka České ekonomické společnosti (na její účast v různých správních radách jaksi pozapúomněl - pozn. aut.), má tak malý plat, že kdyby se jí zrovna tohle období mělo počítat do důchodu, ta k na tom moc nevydělá..." Ale: "Kdyby se to náhodou stalo a většina poslanců t o odhlasovala, skutečně bych to uvítal. Opravdu bych se toho nebál. Začal bych zesilovat své úspory, snižovat svou běžnou potřebu a více myslet na zadní kol ečka."

A pak už se staral o státnícké "radikální řezy"... "PRÁVĚ A JEDINĚ TEĎ" - CHVÍLE NA ZRUŠENÍ MZDOVÉ REGULACE?

Šlo to ráz na ráz - jako skoro vždy, když má na určité věci zájem premiér Klau s. Takže přestože ještě nedávno někteří ministři (stranicky příslušní k ODS) s e zrušením mzdové regulace moc nepočítali (např. ani ne před měsícem ministr p ráce a sociálních věcí Jindřich Vodička v parlamentu prohlašoval, že opatření směřující k mzdové regulaci zůstanou minimálně do konce letošního roku zachová na vzhledem k nárůstu platů od počátku roku - dlužno ovšem podotknout, že mini str financí Ivan Kočárník se už v květnu vyslovil pro okamžité zrušení regulac e mezd), kde se vzal, tu se vzal na poradě ekonomických ministrů v úterý ll. č ervence (Klausem iniciovaný) úkol právě pro ministra práce a sociálních věcí, aby do druhého (!!!) dne přednesl na řádném zasedání vlády (posledním před dov olenými) "mimořádně a urychleně" návrh - na zrušení mzdové regulace! Vždy ke s tranickému předsedovi úslušný a přeochotný bývalý mariňák domácí úkol i přes š ibeniční termín splnil, ve středu jej na vládě přednesl... a bylo po "slavné" mzdové regulaci.

A už v úterý večer a poté ve středu na následné tiskové konferenci po skončení vládního zasedání na zámku v Kolodějích premiér Václav Klaus (jako vždy neomy lně) prohlašoval: "Po dlouhých diskusích a zvažování všech argumentů pro a pro ti dospěla vláda k závěru, že regulace mezd JIŽ není účinná. UŽ SE CHVÍLE udrž ování mzdové regulace vyčerpala. Ministři analyzovali vývoj mezd a označili je j za rychlý a zneklidňující. Tempo je velmi rychlé, a nás to vede - pro vás vš echny možná k paradoxnímu kroku - zrušit mzdovou regulaci. Tímto problémem jse m se zabýval i jako ekonom a dospěl jsem k tomuto závěru PRÁVĚ TEĎ A PRÁVĚ V T UTO CHVÍLI."

A aby bylo jasné, že ho nikdo nepřitlačil do kouta jako v případě stávky želez ničářů, okamžitě dodal: "Tento pocit jsme nabyli skutečně teď. Není to vyvolán o předcházejícími tlaky tu odborů, tu zaměstnavatelů, bylo to naše velmi zodpo vědné a samostatné rozhodnutí. Slibujeme si od toho větší odpovědnost vedení p odniků a doufáme, že to nepovede k další akceleraci mezd. Myslíme si, že zruše ní mzdové regulace by nemělo mít žádný bezprostřední exekt na pohnutí, zakolís ání inflace u nás. Podle mého názoru nebude mít téměř žádný vliv ani na nezamě stnanost."

*

Mzdová regulace (platná od l. července l993) měla uvést do souladu růst výkonn osti podniků a mezd a týkala se všech organizací s více než 24 zaměstnanci. Le vná pracovní síla měla být dle premiéra "jednou z výhod českého hospodářství v ůči zahraniční konkurenci."

*

Řekl-li tedy nyní Václav Klaus, že tento krok je "pro vás všechny" paradoxní, znamená to dvojí. Buď má premiér Klaus novináře za hlupáky (což bude nejspíš p ravda: až na několik málo "silně přisluhujících"), nebo nevím. Řekl-li, že ten to krok je nutné udělat "právě teď a právě v tuto chvíli", znamená to rovněž d vojí: buď má pan premiér za hlupáky všechny občany tohoto státu (tedy nejen sk oro všechny novináře), nebo opět nevím.

V každém případě skoro VŠICHNI, kdo jenom trochu ekonomice rozumějí, UŽ DÁVNO čekali a toužebně si přáli, aby také pan premiér k tomuto závěru KONEČNĚ dospě l.

(Nic na tom nemění Klausova údajná vědomost o tom, že "argumenty pro regulaci i proti ní existovaly již od jejího začátku" a alibistické tvrzení, že on "i m inistr financí Ivan Kočárník si uvědomovali dvojakost mzdové regulace" a že mě li za to, "že má spíše efekt psychologické záklopky." Nic nezmění na skutečnos ti, že mzdová regulace byla od počátku KARDINÁLNÍM OMYLEM.)

Neboli: kdekdo si oddychne, že konečně byla osvobozena cena práce a stala se t ržní, že bude moci přibrat - a pořádně zaplatit - pořádnou pracovní sílu (a pr opustit zbytečnou, kterou si musel "pěstovat" jen kvůli snížení průměrné mzdy podniku). A koneckonců, chce-li Česká republika do Evropy, nic jiného by jí st ejně nezbylo než mzdovou regulaci (tento směšný anachronismus - pozůstatek kom unistického direktivního plánování) zrušit. Ne že bychom byli doteď civilizova nému světu přímo pro legraci. Ale pro tichý, udivený smích určitě. *

Libor KUDLÁČEK, místopředseda ODA: "Můžu říct jediné - konečně! Soukromí podni katelé nyní mohou dostatečně zaplatit své zaměstnance a nemusejí používat různ é fígle, jako např. na zaplacení jednoho vynikajícího pracovníka zaměstnávat d va další neschopné."

Karel LEDVINKA, místopředseda parlamentu a ODA: "Mzdová regulace způsobuje váž ná zkreslení cen výrobních faktorů. Nízké mzdy sice stimulují - především v do bě vzniku - export a přímé investice. Zároveň však přispívají k deformaci ekon omiky směrem k odvětvím, které jsou orientovány na nízkou, levnou mzdu. Mzdová regulace též neumožňuje podnikům, aby zaměstnávaly menší počet lidí a kvalitn ích, protože je nebyly schopny zaplatit. - To jsem se pokusil svými slovy odci tovat únorové usnesení konference ODA. K tomu dodávám dnes - sláva, že je po m zdové regulaci!

VČASNÉ LETNÍ ŠÁLENÍ, MÁMENÍ

- ANEBO

POZDNÍ "DLUHOVÉ" POKÁNÍ ODS?

I schůzka koaličních předsedů a místopředsedů spadla jakoby z čistého nebe. I ona byla iniciována premiérem a předsedou vládnoucí ODS Václavem Klausem. S ne jvětší pravděpodobností velice narychlo. Konala se v pražské Kramářově vile de n nato, co v kolodějském zámku bylo rozhodnuto o zrušení mzdové regulace. Dopř edu nebyla nijak avizovaná. Trvala (i s večeří) všehovšudy dvě hodiny. Jediný konkrétní fakt z ní sdělil předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády Josef Lux: " Chceme rozetnout začarovaný kruh a reálně pokročit v jednotlivých tématech, kt eré brání naplnění ústavy a programového prohlášení české vlády. Tato skutečno st souvisí s malou vůlí jednotlivých členů koalice. Lidová strana hodlá s ústu pky začít. STÁHNEME VLASTNÍ NÁVRH ZÁKONA O VOLBÁCH DO SENÁTU. Očekáváme takové to vstřícné kroky i od svých partnerů v naději, že určitý dluh, který ještě vl áda má, dokáže do konce roku naplnit. Kolegové naši vůli vzali na vědomí a v s rpnu (údajně do 2O.8. - pozn. aut.) se o tom budeme bavit. Chceme ještě něco v ykonat, nechceme rezignovat na nepopulární témata."

Luxovu optimistickou víru trochu srazil k zemi místopředseda KDS Václav Benda: "To ovšem neznamená slib, že do voleb všechna sporná témata vyřešíme. Věříme, že volby vyhrajeme (vida!, už se zase po boku, či spíše inplantován k silnějš ímu a mocnějšímu, "cítí" - pozn. aut.) a budeme tak sporná témata, která ještě zůstanou, řešit po volbách." A úplně ji přišlápl výkonný místopředseda ODS Li bor Novák: "Otázkou vždy bylo, kdy toto vstřícné gesto přijde, protože lidovec ká varianta volebního systému nenalezla v poslanecké sněmovně velkou podporu." Václava Klause nesrážel nikdo - taky kdo by si to dovolil. Schůzku zhodnotil s lovy: " Jsme trošku neklidní z toho, že se vytváří ve vědomí naší veřejnosti p ocit, že koalice spolu nemluví, nespolupracuje, nekooperuje. My tento pocit ne máme. Schůzka měla za cíl, aby nám samotným, ale i vám demonstrovala, že tomu tak není. My opravdu nepřijímáme klišé, které se teď objevilo ve sdělovacích p rostředcích (zase ty sdělovací prostředky! - pozn. aut.), že už poslední čtvrt ina našeho volebního období nemůže být produktivním rokem. Koalice cítí svou z odpovědnost i povinnost ve zbývajícím roce fungovat a přicházet s problémy a v ěcmi, které nejsou snadné. Mám dobrý pocit, že to je postoj, který jsme si tad y všichni potvrdili."

A na adresu těch, kterým by se případně mohlo zdát, že schůzka nepřinesla nic konkrétního, řekl: "Není to pravda. My jsme si zrovna tak mohli říci, že vyhla šujeme na zbývající rok po prázdninách ring volný a bezuzdnou volební kampa ň - každý proti každému , a my jsme si řekli pravý opak. To je velmi konkrétní věc."

*

Předseda ODA (a místopředseda vlády) Jan Kalvoda těsně po schůzce řekl: "Věcně jsme neřešili nic, ale udělali jsme si jasnou představu o tom, jak bude koali ce v posledním volebním roce fungovat a která témata ji čekají. Nebyla to jen dohoda o tom, že se dohodneme, ale o tom, která témata budou předmětem této do hody, a to je myslím pozitivní." (Některým sdělovacím prostředkům prozradil, ž e se na schůzce okrajově hovořilo i o kontrole BIS a že tento bod bude také rp ojednáván na srpnové schůzce - pozn. aut.)

O dvanáct hodin pozdějiJan Kalvoda prohlásil:

"Dovolte stručné rozvedení informací, které byly poskytnuty včera po koaliční schůzce. Za prvé ODA vítá postoj KDU-ČSL ve věci volebního zákona do senátu, n eboť tím otevřela cestu k možnosti naplnění ústavy v jednom ze svých významnýc h bodů. Že se tato koaliční shoda nalézá takhle pozdě, je problém. Protože, zd á se, že jediná možnost, jak ustavit senát společnou péčí této vládní koalice je, že volby do něho budou společně s termínem voleb do poslanecké sněmovny. C ož je nepochybně nepatřičné a špatné. My to však budeme prosazovat a doufat, ž e odchylný volební systém zajistí to, co mělo zajistit i jiné časování voleb d o obou komor našeho parlamentu - jinou barvu, jinou politickou strukturu, slož ení, ne úplně totožné s poslaneckou sněmovnou.

Za další jsme rádi tomu, že tak samozřejmá věc, jako je snaha o naplnění ústav y, prostě o její udržování, se zde stala kritériem a tématem koaličního jednán í. ODA je rozhodnuta činit vše pro to, aby ústava byla plněna, aby společný zá vazek této vládní koalice, této vlády vůči parlamentu byl plněn ve všech svých bodech, a jsme rádi, že toto naše úsilí bude úsilím za účasti celé vládní koa lice. Naše rozhodnutí však je samostatné. Opakuji, kvitujeme, jsme rádi, že os tatní koaliční strany se tímto vážným mementem nechaly vyzvat.

Do konce srpna se sejde stejná koaliční struktura, která bude projednávat, jak tyto věci udělat. My své partnery vybavíme pro prázdninové přemítání naším me morandem, naším seznamem priorit a také informací, čím my jsme rozhodnuti přis pět k plnění obou těchto závazků. To je - jak ústavy, tak i programového prohl ášení vlády. V každém případě to bude návrhem zákona o státní službě, návrhem prvního kroku reformy státní správy a návrhem potřebných legislativních kroků k oddělení pojistných fondů od státního rozpočtu, k zamezení možnosti předispo nování prostředků na tomto účtu a možností kapitalizace."

Otázka NN: Pane předsedo, já mám neodbytný pocit, že ta vaše včerejší schůzka, lépe řečeno její výsledek, je takové šálení a mámení - letní, které počítá s tím, že většina národa má úpal nebo úžeh. Prosím vás, ta vstřícnost - nemluvím o vstřícnosti KDU-ČSL, ale o vstřícnosti ODS - pokud to není to šálení a máme ní, není to náhodou tím, že ODS má "na triku" něco podobného s dluhem (viz nás ledný komentář NN - pozn. aut.) to, co vy?

KALVODA: "To bych se ohradil. Ale v žádném případě nebudu spekulovat o problém ech jiných. Jestli je to šálení a mámení, jestli je to důsledek úpalu vrcholný ch koaličních politiků, to uvidíme nejpozději 2O. srpna. Já vám tady nebudu sk ládat svaté sliby za koalici, že jejím hlavním motivem není konejšení veřejnos ti, já musím a priori důvěřovat vysloveným slibům a co je na té věci snad i pr o vás vodítkem nebo může být - je to, že již kolem 2O. srpna sdělíme, jestli j sme před šesti týdny klamali a konejšili nebo jestli jsme se chtěli vážně doho dnout."

*

Tedy, shrnu-li: KDU-ČSL, ač svou vstřícnost ohledně voleb do senátu ničím přím o nepodmiňuje, "DOUFÁ" v ústupky ostatních. ODA dokonce vyhotoví seznam, za čí m stojí a bude stát. A druhá strana? KDS neříká nic, neb už je nad slunce jasn é, že co říká ODS, říká i ona, neboli co Klaus, to Pilip. A ODS?

*

Nebude můj pocit, který jsem sdělil panu Kalvodovi, odůvodněný? Nedávájí nám t zv. koaliční partneři do letního osvěžujího nápoje "kapky zapomnění"? Abychom se starali alespoň do konce prázdnin pouze o své soukromé, a "obecní", "státní " pustili z hlavy? Můj pocit je skutečně neodbytný - zvláště poté, co slyším v ýznamného člena ODS, předsedu poslanecké sněmovny Milana Uhdeho říkat: "Jsem p řesvědčen, že do konce volebního období NEPŘIBUDE sice VŮLE KE KOMPROMISU, ale nezabrání to přijetí NĚKTERÝCH zákonů, které dostaneme na stůl"?! Ale budiž. Počkáme si tedy na Kalvodovo "kolem 2O. srpna". Pak snadno poznáme, zda jsme byli onou podvečerní klauniádou "klamáni a konejšeni", anebo zda se skutečně "koalice chce vážně dohodnout." Koneckonců 2O. srpna je coby kamenem dohodil, takže nijak dlouho napjati čekat nebudeme.

Brzy zjistíme, zda se v Kramářově vile pouze "nekramařilo". Pokud ano, pak s k ým? Jsou dvě možnosti: l. koaliční strany s námi všemi voliči, anebo 2. ODS-KD S s námi všemi voliči, i se zbývajícími koaličními partnery... Já osobně prefe ruji možnost číslo dvě, neboť se domnívám, že ODS-KDS hraje o čas. O čas v tom smyslu, že čím blíže volbám, tím méně se už na stávajících (ODS-KDS do karet hrajících) poměrech něco změní. Pokud možno - nic. Ani s jejím dluhem. Předpok lady k tomu jsou: mají přece vyšetřující orgány (ministr vnitra) i kontrarozvě dku (ředitel BIS) - taktéž bankovnictví (které všechny finanční ústavy???) pev ně v otěžích... Nebo se mýlím?

VIKOVO PŘIZNÁNÍ

O víkendu se nejprve v Brně, poté po celé republice, objevily letáky s názvem Informace spolkové vlády pro vedení Sudetoněmeckého landsmanschaftu a podepsan é německým kancléřem Helmutem Kohlem a spolkovým ministrem financí Theo Waigel em, v nichž se poukazuje na existenci údajné mezivládní dohody týkající se dvo jího občanství a poté navracení majetku sudetským Němcům. Od počátku bylo jasn é, že jde o podvrh, nejasný byl jen autor a distributor letáku. Počítal jsem, že jím bude Strana československých komunistů a její generální tajemník Mirosl av Štěpán, který se nedávno vrátil - celý nadšený - z moskevského sjezdu Svazu komunistických stran (KSSS), kde vyslechl též rady bývalého šéfa KGB Vladimír em Krjučkovem. Anebo Miroslav Sládek a jeho strana SPR-RSČ, lidově řečeno - re publikáni. Těsně před uzávěrkou NN vyšlo najevo (díky sdělovacím prostředkům), že "pachatelem" je Sládkova strana a její muži.

Tiskový mluvčí ministerstva vnitra Jan Šubert sice jméno strany i zainteresova né osoby tají - vzhledem k nedokončenému vyšetřování. Ale řekne-li sládkovský poslanec Jan VIK: "Sdružení pro republiku - republikánská strana Československ a je toho názoru, že tento zmíněný materiál je jen potvrzením všeobecně známýc h skutečností, které např. naše republikánská strana zcela oficiálně a veřejně hlásá již po několik let," není to víc než přiznání?

Stanislav TÝBL