--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Řehák Milan
Název: Kontrola nežádoucí
Zdroj: NN Ročník........: 0005/029 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Kontrola nežádoucí V procesu polistopadové transformace komunistické systému v pseudodem okracii, ve vládu postkomunistické elity, byla dovršena destrukce kontrolního systému a jeho mechanismů. Nová moc zachovala komunistický právní řád, posílil a pravomoci represivních orgánů státní moci, privatizovala státní majetek...,a le základní struktura státu zůstala zachována. S vyjímkou kontroly. Komunistický systém disponoval širokou škálou kontrolních mechanismů. Vedle kontrolních funkcí prokuratury a vnitra existovala hustá síť kontrolníc h a revizních komisí KSČ a komisí lidové kontroly (1960 - 1968) s rozsáhlými p ravomocemi. Tyto komise byly volené, samozřejmě pod dohledem KSČ, přímou volbo u na veřejných shromážděních, okresní a krajské komise lidové kontroly a stati stiky volili delegáti s ústřední komisí národní shromáždění. V jejich stanovác h byla deklarována "nezávislost na národních výborech, na vedení podniků, inst itucí a úřadů a jejich odpovědnost svým voličům". Přímá volitelnost a odpovědn ost voličům. To bylo nebezpečné i v podmínkách vedoucí úlohy KSČ, všeobecné ma nipulovatelnosti a nepřetržitého dohledu. Co kdyby.... A tak s nástupem normal izace došlo k trnsformaci komisí ve výbory lidové kontroly (1971) a po listopa du 1989 kontrola prakticky zanikla: Nástrojem její likvidace byla federální a republiková ministerstva kontroly.

Dnešní Nejvyšší kontrolní úřad vznikl ze zákona č. 166/1993 Sb. o NKÚ . Samotný název této instituce je poněkud zavádějící. Není žádný jiný kontroln í úřad a postavení, kompetence a pravomoci stávajícího nejsou nijak vysoké. Př i čtení zákona o NKÚ marně hledáte paragraf, který by ze zjištěných nedostatků zmožnil vyvozovat důsledky vůči exekutivě. "Úřad zpracovává a předkládá...", ale nikdo si jeho stanoviska a kontrolní závěry nemusí ani přečíst. Kontroloři mohou nalézat a nalézat a nikoho to k ničemu nezavazuje. Zbývá parlament? Nez bývá. jednacím řádem poslanecké sněmovny, platném od 1. 8. 1995, byly podstatn ě omezeny kontrolní pravomoci parlamentu. Kontrola moci je nežádoucí. Dokazuje to i nedávná návštěva Václava Klause a Jan Kalvody na NKÚ. Vláda se domnívá, že Nejvyšší kontrolní úřád překročil svoje pravomoci. Vláda se mýlí. Současný Nejvyšší kontrolní úřad žádnými pravomocemi, které by přímo směřovaly k náprav ě zjištěných nedostatků, nedisponuje. Ale různé názory na kontrolu v "cause Ho molka" i vůle kontrolorů pokračovat v kontrole u Investiční a Poštovní banky d ávají tušit, že něktří pracovníci kontrolního úřadu berou svoji práci vážně. A mocní zneklidnili. co kdyby...?

Funkční kontrolní systémy, které se zaměřují na hlavní problémy spole čnosti a jsou schopné škodám předcházet a škody napravovat, si vytváří jen dem okratické a právní státy. V psaudodemokratických režimech stačí jednou za čas nalákat lidí k volbám. Potřebujeme vůbec účinnou soustavu kontrol s odpovídají cími pravomocemi?

Jan BrzobohatýOtevřený dopis primátorovi města Olomouce RNDr. Ivanu Kosatíkovi Vážený pane primátore, dne 29. 6. 1995 jsem byl svědkem frašky, která se odhrála na místě, kde dříve bývaly kolotoče, houpačky a později brloh KSČ. bylo tragicky směšné, když komunisti v této frašce obhajovali vlastnická práv a, která vznikla převážně zlodějinami a podobnými nezákonostmi. Předložený pro jekt řešení jižního svahu Sv. Kopečka, který zde měl být přijat - byl nakonec odmítnut. Byl jsem svědkem toho, jak městská rada hlasovala o své vlastní hlou posti, neboť údajně "očividné nedostatky" projektu, který sama přijala a tyto "nedostatky" dříve neviděla, si až nyní členem své vlastní vládnoucí strany (O DS) připoměla (?!). Byl jsem svědkem i toho, jak Doc. PhDr. Pavel Zatloukal - člověk velmi citlivý a vzdělaný nejen v otázkách historie a kultury naší země "házel perly sviním". Smutné bylo, když i Vy při svém vzdělání a doufám i inte ligenci jste tak jako další členové ODS jeho slova odmítl a hlasoval shodně s komunistickými barbary a tzv. sociálními "demokraty". Jistě si uvědomujete, že tak chráníte nejen nezákonnosti komunistického režimu, ale především odmítáme to, abychom se znovu zařadili mezi kulturní a právn státy, přiemž dáváte před nost osobnímu prospěchu nejen býv. exponentů komunistického režimu, ale i expo nentům režimu dnešního, který je vzláště pro Vaši stranu příznačný slovem "pra gmatický". Nezbývá mi tedy, než Vás touto cestou vyzvat, abyste z titulu své f unkce nařídil stavenímu odboru Vašeho úřadu, aby dal neprodleně příkaz k odstr anění černých staveb na chráněném území jižního svahu Sv. Kopečka, které byly postaveny v rozporu s platnými zákony a předpisy!

Domnívám se, že znaky uzákonit nezákonnosti jsou jen snahy mafií komunistickýc h zloinců, kteří tyto nezákonnosti páchali a hodlají páchat i nadále. Dále se pak domnívám, že po odstranění zmíněných černých staveb povolí i odpor přijat citlivý a fundovaný projekt urbanistického řešení svahů Sv. Kpečka, který Vám byl předložen. Projekt nejen ochrany životního prostředí, ale i přístupu k chr ámu Návštěvní Panny Marie na Sv. Kopečku - unikátní kulturní památky světového formátu!

Milan Řehák Olomouc - Sv. Kopeček