--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Stejně jako za totáče ?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/031 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Stejně jako za "totáče" ? ("KUCHAŘKA PRO STYK OBČANA S POLICIÍ ")

Před časem bylo na stránkách NN přislíbeno, že se budeme snažit informovat a p řípadně poučit čtenáře, aby se nešťastnou shodou okolností nestali případnými obětmi zásahů policistů. Vzhledem k tomu, že redakce je v poslední době doslov a bombardována žádostmi o zveřejnění této nezbytné příručky pro bezkonfliktní pohyb občana po území našeho státu, rozhodli jsme se, že od září dojde k otišt ění pod názvem, jenž je uveden v podtitulku tohoto článku.

Předtím, než se dostaneme k samotnému návodu "jak nepřijít k úrazu při styku s veřejným činitelem" několik ohlédnutí nazpět do nepříliš vzdálené doby, kdy z de ještě vládla rudohnědá kamarila.

Ta na obranu a ochranu svých zájmů vytvořila represivní složku sestavenou z ve řejných činitelů, jež nesla libozvučný název - "Sbor národní bezpečnosti" (SNB ). Jaký význam mělo slůvko "národní", obsažené v názvu represivní složky posou dí nejlépe pamětníci praktik "sboru", který přinášel pro společnost v mnoha př ípadech "ne- bezpečnost".

Nebezpečnost této složky sdružující desítky tisíc veřejných činitelů se nejvíc e projevovala v průběhu monstrózních akcích, při nichž byla vyhlašována různá "MBO" (mimořádná bezpečnostní opatření), jejichž obětí se vždy stal občan. Občan projevující veřejně svůj nesouhlas s totalitním režimem, s nímž se občas "svezl" i občan zvědavě přihlížející nebo zcela náhodně kolemjdoucí. "Balšaja těchnika" nerozeznala bohužel rozdíl mezi masou lidských těl (demonstrujícími a čumily), stejně jako dlouhé obuchy, v rukou často zfetovaných a opilých, st raně a vládě otrocky oddaných veřejných činitelů.

VEŘEJNÝ ČINITEL, ANEB KDO JE VÍC ?

Přišlo toužebně očekávané období politických změn - listopad 1989. Na náměstíc h velkých, menších a nejmenších měst jsme si po dlouhé dny a týdny slibovali l ásku a volali jsme bez jakékoliv nápovědy lidsky krásná a přitažlivě podmanivá slova - SVOBODA a DEMOKRACIE.

V průběhu euforistického údobí byly vyslovovány první sliby, ve kterých mimo m arky za "pět kaček" bylo ústy "vítězů" slibováno ještě "navzájem se milujícím" a svobodným občánkům, že v nově se tvořící demokratické společnosti nebude ni kdy místo pro represivní praktiky totalitní moci.

Smutně listuji dokumenty nezvykle krásného ale stejně tak i nezvykle krátkého údobí naší všemilující a všeodpouštějící miniéry a prolistovávám se až do nepř íliš povzbudivé přítomnosti. Tragikomedii zobrazující sametovou éru s jejím ná dechem abstraktnosti kterou by nedokázal stvořit ani William Shakespeare, se p odařilo vymodelovat několika velkohubým speakrům, kteří zcela zapomněli na to co říkali a slibovali nejen v průběhu posledních pěti let, ale i co proklamova li a slibovali předevčírem a včera.

Nezapomněli však, jaksi mimo plán svých prohlášení, na "nezbytný" nadčlověčí t itul tzv. "veřejného činitele", jímž po vzoru svých předchůdců zajistili téměř absolutní moc pro své staronové nohsledy, vesměs se etablující z předlistopad ové represivní a justiční garnitury. Titulem veřejného činitele je v našem soc ialisticko demagogickém zákonodárství chráněna "pečlivě vybraná osoba", obecní m slouhou počínaje - prezidentem republiky konče, dokonce i před slovní nevolí případných "nespokojenců". Mezi tímto širokým funkčním pojmem chráněných osob je obrovský prostor pro škálu různých "loajálních" a všehoschopných státních úředníků, pro něž je stejně jako za "totáče" klasifikován myslící občan, jako nepřítel číslo "1". Lákavý nadčlověčí titul "veřejný činitel" se zalíbil i jeh o novým obhájcům ze řad tzv. disentu a předlistopadové opozice, kteří zřejmě z cela zapomněli na to, co je za "totáče" až nesnesitelně s...., a pro co by jen stěží hledali v západních demokraciích paralelu.

NEOČEKÁVANÉ NEZMĚNY

Na podzim roku 1991, byl přijat Českou národní radou zákon o Policii ČR, označ ovaný koalicí a opozicí shodně jako zmetek. Zmetkem byl a k potěše zainteresov aných dlouho ještě zřejmě bude. Důvodů jeho zmetkovitosti je několik. Jedním z nich je to, že byl upečen v kuchyních právně - legislativních "borců" z tak " profláknutých" institucí, jakými bylo nechvalně známé federální a české minist erstvo vnitra. Jeho osazenstvo se nezměnilo až na malé nepodstatné vyjímky ani po rozpadu federace, kdy máme ministerstvo pouze jedno. Přesto že byl, zákon o Policii ČR prohlášen za zmetek okamžitě po nezbytném schválení ČNR samotnými koaličními a opozičními poslanci, nenašel se doposud nikdo, kdo by se pokusil tento paskvil nahradit kvalitním zákonem, který by dával na jedné straně širo ký prostor policistům v boji proti kriminalitě, a na straně druhé chránil obča na před policejní zvůlí.

KRUHOVÝ HON NA OBČANA

Zatím se stáváme svědky toho, jak jsou z ministerstva vnitra do parlamentní sn ěmovny předkládány stále nové a nové novely zmiňovaného zákona, kterým jsou ne ustále zvyšovány pouze pravomoci policejních složek, pod záminkou boje s krimi nalitou, dokonce i jakéhosi obecního či městského policejního polotovaru, a to vše zcela neskrývaně na úkor a v neprospěch občana. Svědčí o tom skutečnost, že obětmi policejních zásahů, se až na nepatrné vyjímky stávají doposud převáž ně ti občané, kteří se nedopouštějí přestoupení zákonů, naopak trestnou činnos tí různých zločineckých uskupení jsou vesměs ohrožováni.

Vinu za tento stav nenesou obyčejní výkonní policisté.Vinnen je současný polit icko - mocenský systém. Vinni jsou ti, kteří stvořili a tvoří současnou neprůh lednou a nekontrolovatelnou policejní oligarchii.Ta parazituje na společnosti, která ji živí, místo aby této společnosti sloužila. Výkonní policisté se témě ř každodenně potýkají s obecnou i organizovanou kriminalitou a pro něž je dneš ní neutěšený stav bezpečnostní situace obrovským zklamáním. Jsou totiž stejně jako za "totáče" nadále vystavováni nesmyslnými rozkazy do situací, ve kterých se ti déle sloužící slušní a morálně čistí policisté nechtěli nikdy opakovaně ocitnout a jejichž cílem je opět zcela nesmyslná demonstrace represivní síly a moci. Pro nové policisty, nastoupivší po listopadu 1989 je toto poznání vesm ěs důvodem k odchodu z policie.

Opět jsou totiž, stejně jako v nepříliš vzdálené a nepříliš lichotivé minulost i, vyhlašovány rozsáhlé bezpečnostní akce, které nelze nazvat jinak, než jako "KRUHOVÝ HON NA OBČANA".

Dokladem toho jsou nesmyslné hony spojené s "buzerací", odehrávající se dlouho době v pražských ulicích. Na ně jsou, stejně jako za "totáče" nasazovány pražs ké i mimopražské policejní složky a jejich výsledky jsou přímo skandální. Doká zaly totiž odčerpat stamiliónové částky z "chudého" vnitráckého rozpočtu na po krytí nákladů těchto novodobých "MBO", přičemž jejich efektivita je téměř nulo vá.

Postačí pouze porovnat počty policistů, zúčastňujících se "bezpečnostních" akc í a počet kontrolovaných osob při nich, s oznamovaným faktorem jejich cíle, jí mž mají být kriminální živly. Zatímco policistů a kontrolovaných osob je téměř vždy na každé straně kolem patnácti set, zadržených potencionálních pachatelů je maximálně třicet. Z tohoto počtu zadržených pak zůstane zajištěn maximálně jeden až dva pachatelé, jimž lze prokázat spáchání trestného skutku. Není těž ké spočítat, kolik tento velice chabý a diskutabilní výsledek monstrózní "bezp ečnostní" akce společnost stojí. Podle mých soukromých výpočtů se jedná o část ku 3,5 miliónu korun, vynaložených na zajištění jednoho pachatele, v průběhu k aždé jednotlivé pražské přehlídky represivní moci. Jsem přesvědčen, že se od s kutečnosti svým odhadem nijak významně nevzdaluji. Podle informací z jiných mí st republiky, není Praha jediným místem pro novodobé demonstrativní přehlídky moci.

Po tomto zjištění si zřejmě položíte otázku, která mne také vrtá hlavou : Proč se vlastně tyto nesmyslné, tzv. "bezpečnostní" akce vyhlašují, když jejich ef ektivita je tak mizivá? Odpovědí se nabízí hned naráz několik. Přikloním se vš ak k té, podle níž se zřejmě jedná o zastrašovací a zviditelňovací demonstraci síly - fenomén, který má část déle sloužících policistů v sobě hluboce zakoře něn ještě z dob totality. Diametrálně obrovský rozdíl mezi počtem kontrolovaný ch osob a zajištěných pachatelů svědčí o propojení některých policistů s organ izovaným zločinem, neboť o probíhajících novodobých "MBO" jsou po nich právě z ločinci nejlépe předem informovanou skupinou. A tak není divu, že v době konán í "MBO" jsou kriminální živly zalezlí v blízkých barech a s úsměvem na tváři p ozorují probíhající hon na své potencionální oběti.

Není pochyb o tom, že téměř všechny osoby, které byly při těchto "MBO" bezdůvo dně kontrolovány, vyjma nepatrného množství zadržených a zajištěných pachatelů trestné činnosti, se staly obětí zvůle policejních složek, které při svých zá sazích porušily platné zákony.

Není třeba hovořit o akcích dopravní policie, které svým nebezpečným zakonspir ováním - rychlé zahraniční vozy, bez řádného viditelného označení, ale naopak vybavené radary, lze označit jako pojízdné pasti. Pasti, sloužící zcela jinému účelu, než ke kterému byla určena. Místo tolik potřebné prevence, pouze plněn í nenasytné kasy státního rozpočtu, penězi vybranými z podivného výkladu náhra žkových právních norem - z pojízdných pastí.

Samotnou kapitolou pak bude poučení o postupu při jednání u policejních proces ně samostatných vyšetřovatelů, na něž se prioritně vztahuje lidové rčení o sta rém psu a nových kouscích. Tam totiž lze nalézti největší odkladiště výtečníků , kteří sloužili ve složce státní bezpečnosti.

O tom všem si však budete mít možnost udělat vlastní úsudek sami, v tzv. "Kuch ařce pro styk občana s represivní mocí", která bude v krátkém seriálu na pokra čování v NN vycházet se začátkem nového školního roku. Obsah příručky bude ses távat z citací ústavních a právních norem , v nichž jsou zcela jasně vymezeny práva a povinnosti občana a policistů. Pro lepší ilustraci a pochopení, bude t éž doplněna některými konkrétními zadokumentovanými případy, při kterých došlo k pochybení ze strany občana a represivních složek (V případě pochybení občan ů se bude jednat bohužel o ty, kteří nám již své doporučení většinou nemohou s dělit, neboť kontakt s policisty pro ně skončil smrtí.)

Přemysl Vachalovský

Protože chceme, aby v Občanské sebeobraně bylo zahrnuto vše, co potřebujete,na piěte nám do redakce. Vámi nastíněné reálné či modelové situace při policejní represi do článků zahrneme. Stejně jako rozbor Ústavy, Listiny základních lids kých práv a svovod a příslušné odstavce či paragrafy, kterými je potřeba, abys te se bránili.Příručku posléze vydáme v tzv. kapesní velikosti, abyste ji mohl i mít u sebe v kapse či kabelce. Proti pseudodemokracii, která se stala police jní represivní mocí vůči občanům, se lze bránit. A to, co pro vás připravujeme , je jedním z nástrojů občanské sebeobrany.